1.3.
2016Péče o klouby psů
Není větší radost než vidět psa jak má radost z pohybu, bohužel tomu tak vždy nemusí být. Pro pohyb pes potřebuje svaly a kosti. Funkce kostí jsou podpírat tělo, chránit vnitřní orgány. V kostní dřeni vznikají krevní elementy a kost je také místem kde se ukládají minerály jako vápník a fosfor. Aby se kosti mohly vůči sobě vzájemně pohybovat, potřebují kloubní spojení mezi sebou. Klouby dále stabilizují šlachy, vazy a svaly. Největší klouby v těle jsou obaleny pouzdrem se synoviální tekutinou, která kloub promazává. Konce kostí jsou pokryty hyalinní chrupavkou, která je pružná a stlačitelná, a proto plní i funkci tlumiče nárazů. Proto jsou klouby psů namáhány pohybem jako je běhání, skákání. Tento typ kloubního spojení je nejvíc pohyblivý, aktivní, ale bohužel i nejvíc náchylný k poškození.
Obecně lze problémy s klouby rozdělit na ty vzniklé při vývoji psa a na ty získané. Nejčastějším získaným onemocněním kloubu je artróza, artritida a poranění vazů. Artróza je výsledkem opotřebování kloubů, mechanismus není přesně objasněn. Dochází k destrukci a změnám mechanických vlastností chrupavky. Artritida je způsobena zánětlivým onemocněním membrány vystýlající kloub a i chrupavky s autoimunitní příčinou. Často se hovoří o revmatické artritidě. Když zanikají buňky kloubů, vznikají enzymy, které způsobují záněty kloubního pouzdra. Mohou vznikat osteofyty aneb kostní výběžky. Tyto změny lze sledovat prostřednictvím rentgenu, dále se sleduje zúžení kloubní štěrbiny.
Mezi nejčastější vývojové poruchy patří dysplazie. Jedná se o vývojovou vadu kloubu, kde se u hlavice kosti není pevně usazena v jamce kloubu. Hlavice a jamka nejsou pravidelně oblé, takže vzniká nepravidelné opotřebení chrupavky. Diagnóza se dělá prostřednictvím rentgenu u veterinárního lékaře. Vliv mají genetické předpoklady, ale majitel může ovlivnit utváření kloubů mladého psa výživou a způsobem chovu. Velkou roli tedy hraje výběr štěněte, je důležité se zajímat o zdravotní stav obou rodičů. K omezení rizika vniku dysplazie se doporučuje psa do věku jednoho roku nezatěžovat příliš pohybem a zamezit pohybu na kluzkých plochách. K vzniku dysplazie přispívá nadbytek energie a vápníku a nedostatek bílkovin v krmivu. Nebezpečné je také předávkování vitaminem D a neudržení poměru vápníku a fosforu v rozmezí 1,3 – 2 : 1.
Důležité je tyto problémy včas objevit, obvykle se jedná o dlouhodobý proces postupného zhoršování pohyblivosti. Majitel by měl dobře rozeznat příznaky bolestivého pohybu, první problémy mohou být omezení aktivity psa, problémy s vyskočením na gauč nebo do kufru auta, pomalejší chůze na schodech, odlehčování jedné končetiny a podobně. Obecně jsou projevy bolestivost kloubů, pohybová ztuhlost, otok kloubu a omezení funkce kloubu. Projevy artrózy se ukazují ráno a po delší době bez pohybu, klouby se postupně rozhýbávají. Bolesti se stupňují k večeru při celodenní námaze, se změnou počasí a s neopatrným pohybem. Při zpozorování těchto problémů je vhodné omezit pohyb, vyhledat konzultaci veterináře a začít podávat látky podporující regeneraci kloubů.
Problémy s klouby mají častěji psi velkých plemen a psi s nadváhou. Určitá plemena mají vyšší výskyt různých poruch. Například novofundlanští psi mají vysoký výskyt poranění křížových vazů, rotweileři mají často problémy s koleny a bernští salašničtí psi mohou mít dysplazii loketního kloubu. Další rizikovou skupinou jsou starší psi, jejichž chrupavky jsou již příliš opotřebeny, nadměrně zatěžovaní psi a jedinci trpící cukrovkou.
Problémy mohou být tedy způsobeny i geneticky, proto je důležité toto zohlednit již při výběru štěněte a zajímat se o stav kloubů obou rodičů. Velmi důležité je nepřetěžovat štěňata během růstu, protože to může mít negativní vliv na správný vývoj kloubů. Je důležité, aby pes měl po celý život vhodnou hmotnost, kondici a přiměřeně pohybu vzhledem k plemennému standardu.
Léčba může být buď chirurgicky nebo tradiční cestou. Je možné chirurgické řešení v podobě náhrady kloubu (kyčelní, kolenní, loketní kloub). Důležité je snížit váhu psa, aby byly klouby méně zatíženy a v případě zánětu podat protizánětlivé látky. Dále je někteří veterináři doporučují podávat analgetika kvůli zmírnění bolestivosti kloubů. Je důležité, aby byl pes správně nasvalen, protože silné svaly také zmírňují zátěž kloubů. To souvisí s přiměřeným množstvím pohybu, doporučovaným pohybem je plavání. Vhodné jsou také masáže, které stimulují krevní oběh a mohou pomoci atrofujícím svalům. Tyto masáže se může naučit i majitel psa. Lze také využít magnetoterapii, hydroterapii a akupunkturu. Bolestivá místa lze potírat kostivalovou mastí, která má protizánětlivé účinky.
U artrózy pomáhá podávání glukosaminu a chondroitinu, zpomaluje průběh osteoartritidy. Tyto látky je také vhodné podávat při konvenční léčbě problémů s klouby a v pooperačním období.
Glukosamin sulfát je látka, která se v těle přirozeně vyskytuje. Váže vodu v kloubu a vazivu a tím je chrupavka lépe hydratována, zvyšuje se její elasticita a odolnost. Takto chrání klouby, zmírňuje jejich bolestivost a ulehčuje pohyb. Síra obsažená v sulfátu pomáhá zabudování glukosaminu do chrupavky. Podávání glukosamin sulfátu prokazatelně zmírňuje průběh artrózy. Je nutno dodat, že účinek podávání glukosamin sulfátu se projeví zpravidla až po čtyřech až šesti týdnech pravidelného užívání. Po vysazení účinek přetrvává ještě dva až 3 měsíce, proto se mohou mezi kůrami dělat přestávky. Látku je ovšem možno podávat i dlouhodobě, negativní vliv na organismus nebyl doposud zjištěn.
Chondroitin sulfát je polysacharid, který má silný záporný náboj. Tento náboj ovlivňuje osmotickou rovnováhu a tkáně tím více zadržují vodu. Průmyslově se získává extrakcí z chrupavek, nejčastěji hovězích nebo vepřových. V přírodní formě je glykosaminoglykany také možné podávat jako novozélandskou zelenou mušli. Doba účinku je podobná jako u glukosamin sulfátu.
Využívají se omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA) pro zmírnění zánětů, dále vyživuje chrupavky. Jejich protizánětlivá funkce v organismu je vědecky dokázána, dále napomáhají rozvoji nervové soustavy. Vysoký obsah mají tyto kyseliny v rybím oleji. Výhodou podávání je, že na rozdíl od léčiv mají méně vedlejších efektů.
MSM (methylsulfonylmethan) je organická sloučenina obsahující síru. Má protizánětlivý efekt. Je to antioxidant, zabraňuje volným peroxidovým radikálům poškozovat chrupavku, kosti i jiné tkáně. Napomáhá zpevnění šlach a vazů a regeneruje.
Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v synoviální tekutině kloubů. Velmi dobře váže vodu a má viskoelastické vlastnosti, kterých se využívá v kloubu. Promazává kloub, tlumí nárazy, zlepšuje metabolismus buněk chrupavky (chondrocytů) a inhibuje degradaci kloubní chrupavky.
Kolagen je velmi důležitou bílkovinou našeho těla, která působí příznivě na klouby, kůži, srdce, cévy a svaly. Při dostatku kolagenu je zachována pružnost chrupavek.
Vitamin C (kyselina L-askorbová) je důležitým antioxidantem v těle s protizánětlivými účinky. Zároveň zajišťuje lepší vstřebatelnost účinných látek. Mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu C patří rakytník, šípek a černý rybíz.
U kloubů je rozhodně lepší nepodcenit prevenci, protože následná léčba je náročná nejen pro peněženku majitele, ale hlavně pro psa samotného.
zdroj: Canvit s.r.o.
poděkování:
Text byl převzat díky laskavému svolení firmy Canvit s.r.o. z poskytnutých firemních materiálů.
souhlas:
Článek byl zveřejněn se souhlasem firmy Canvit s.r.o. a nebyl nijak jazykově upravován.