Poradna - hledání v poradně

Vyhledávací formulář

zadejte hledaný výraz nebo číslo dotazu:

vyberte zvíře:

vyberte okruh dotazu:

Výsledky vyhledávání

Hledáno v poradně.
Počet nalezených dotazů: 66
číslo dotazu datum dotazu datum odpovědi

číslo dotazu: 20190689

dotaz vložen: 23.8.2021

Dobrý den prosím vas mam psa 10mesicniho staforda mam dva dotazy a to cim muze byt způsobené zarudnuti kolem očí přičemž si to vecne mne packou takže vznikaji strupy dekuji moc za vaši odpověď

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.8.2021

Vážený pane L.,
podle obrázku připadají v úvaku v zásadě dvě diagnózy. Nějaká forma alergie nebo trudníkovitost - tedy parazitární onemocnění. Staford, navíc světlý, je typickým plemenen,které bývá alergiemi postiženo. Je mladý, setkává se poprvé v životě s novými a novými alergeny a jeho tělo s nimi bojuje. Mohou to být reakce na alergeny v prostředí nebo v potravě.
Oči byste mu měl pravidelně vyplachovat borovou vodou a nasadit mu plastový límec, aby si stav ještě drápáním nehoršil. Může si tlapkou poranit oko. Konzultace s veterinářem doporučuji.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190647

dotaz vložen: 12.5.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké antiparazitikum (především proti klíšťatům) je nejvhodnější pro pejska, který je s námi neustále v domě, spí na gauči a v posteli a s přihlédnutím na fakt, že jsem těhotná a máme malé dítě. Tedy aby to nevypouštelo do okolí, na předměty a naši kůži nějaké škodliviny/chemikálie, které by mohli uškodit především ještě nenarozenému miminku v bříšku. Jsou řešením tablety Braveco nebo ty taky vypouští do kůže psa a pak jeho dotykem nějaké chemikálie? Máme pouze přírodní repelent, ale moc nepomáhá. Děkuji za radu

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.5.2021

Vážená paní K.,
zvolil bych Bravecto beze strachu. Myslím, že kolem nás je, v porovnání s Bravectem, daleko více nebezpečných věcí, které nás atakuji z prostředí či jídla.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150764 | prace.g@seznam.cz

dotaz vložen: 10.1.2016

Dobrý den pane doktore,
tak jako všichni, potřebovala bych radu a proto se na Vás obracím s dotazem. Mám dvouletého yorka a poslední dobou se drbe hodně na čumáku a jezdí čumákem po kobercích. Na čumáku má vypelichané místo bez chloupku a pár stroupků. Protože se místo, kde nemá chloupky zvětšilo, šla jsem na veterinu a tam zatím dostal kalciovou mast. Nevíte, co by mohla být příčina? Stravu, šampón ani nic jsem nezměnila. V příloze zasílám foto.Děkuji za odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.1.2016

Vážená Gabko,
především by asi bylo dobré udělat alespoň základní vyšetření kůže - seškrab, zdali tam nejsou parazité (trudník psí) a kultivaci na plísňová onemocnění. Psíka bych také, by%t není nic na první pohled vidět, odblešil. Může se jednat i o závažnější příčinu, ale zatím bych vyzkoušel základní opatření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150019 | andreaglancova@seznam.cz

dotaz vložen: 12.1.2015

Dobrý den,
já bych se moc ráda zeptala na Váš názor, radu. Mám rok a půl starého pejska plemene Sharpei. Přibližně od července se u něj začaly objevovat kožní problémy. Zpočátku to začalo u očiček. Hrozně mu z nich teklo. Dávala jsem mast opthalmo-framykoin. Bylo to lepší ale přetrvávalo to. Jasná alergie (v zimním období tento problém není). Ovšem pod očima se mu začala zvrásčilá kůže vysušovat. Vypadalo to mírně zarudle ale dost suše. Stejný problém měl mezi prstíky na packách. Teď už je to také lepší, ale stále je. Čím tento problém ošetřovat? používala jsem vývar z řepíkové nati, ale dost to vysušuje. Tento problém jsme s naším veterinářem měli jako alergii (testován nebyl). Poté se ale začaly objevovat různě po tělíčku malé lysé, kulaté místečka a do teď dost přibývají. Strácí dost chlupů a tam, kde má méně ststi (u cecíků, v podpaždí) má dost zarudlé fleky. Nevím jestli to stále souvisí s nějakou alergií, protože je zima a ještě jsem přešla na hypoalergení krmivo. Krmivo míchám s masem a zeleninou. Bojím se, že je to spíše vyloženě kožní problém, něco jako Demodex. Prosím jaký na to máte názor? vím, že je lepší pejska vidět, ale jsem u svého veta často, střídají se tam čtyři a každého jsem vyzkoušela, ale výsledek stále žádný :( prosím Vás proto o radu. Moc Vám předem děkuji Andrea

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.1.2015

Vážená paní Andreo,
šarpej je plemeno, které je samo o sobě jaksi „předurčené“ díky zvláštní kůži ke kožním problémům.
Pokud takový pacient přijde na kliniku k nám, postupujeme podle schématu – vyloučit demodex a svrab, nasadit hypoalergenní dietu, dát v případě infekce kůže antibiotika a zklidňující koupele a následně ev. testovat na atopii a odebrat vzorky kůže na histologii.
Pokud jsou změny i kolem očí je dobré vyšetřit, jestli nemá třeba vchlípené víčko či abnormálně rostlé řasy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130817

dotaz vložen: 5.1.2014

Dobrý den, mám dotaz, jak se zbavit dravčíka na člověku? Ošetřovali jsme nemocného psa delší dobu a bohužel......navíc mám dva yorky a bojím se, aby to od nás nedostali. Koupala jsem je už preventivně v orthosanu, jak zabránit jejich nakažení a našeho se zbavení parazitů. Děkuji moc

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.1.2014

Vážená paní R.,
přenosu dravčíků (Cheyletiella) z postiženého psa na člověka nedochází. Alespoň jsem to za léta praxe nikdy nezažil. Teoreticky je to možné, kdyby k přenosu došlo přímým kontaktem - srst psa a kupř. vlasová část hlavy člověka. Psí dravčíci jsou adaptovaní na jiný typ srsti (chlupů), člověk navíc obvykle dodržuje pravidelnou denní osobní hygienu a dravčíci nepřežívají v prostředí mimo tělo hostitele delší dobu, jako např. blechy.
Přenos pes-pes je samozřejmě běžně možný. S přenosem na člověka bych si hlavu nelámal.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena v chovu, nemoci zvířat a zdraví lidí, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110728

dotaz vložen: 16.10.2011

Pane doktore,
dobrý den, máme doma psa rasy trpasličího pinče. Poslední dobou se mu objevují na kůži tvrdší boule o velikosti třeba 5mm. Byli jsme s tím u pana veterináře, ten nám řekl, že je to jenom kosmetická vada, ale z některých jsme mu vymáčkli hnis a evidentně mu není příjemné, když mu na ně šaháme. Také nám začal ztrácet srst... Může to spolu souviset? Je to třeba špatným krmením, alergií?Děkuji moc za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.10.2011

Vážená paní K.,
pokud z bulek teče hnis a psík ztrácí srst jedná se o zánět v kůži. Příčiny mohou být rozličné – třeba alergie nebo vnější parazité. Určitě by bylo dobré domluvit se v ordinaci na bližší diagnostice a léčbě – koupele, antibiotika, odčervení ……

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101130

dotaz vložen: 31.10.2010

Pane doktore,
Hezký večer..Jsem trošku bezradná.Mám 4 pražské krysaříky.Náhle začali všichni vypelichávat.Do toho mají po čumáku a mezi ušima na hlavě sem tam pupínky jak po klíštěti ale maličký.. bílý vypadaný mini místečko bez náplně a malinko vyvýšené.Byla jsem u veterináře který mi dělal seškrab aby vyvrátil nebo potvrdil svrab.Tak mu totiž přiznaky připadali.Pak ještě zjištoval pomocí oleje a nějakého kukátka jestli to není dravčík.Ale vše podle pana doktora bylo negativní.Nechali jsme tedy dát všem za krk stronghold.. je to cca týden,ale mini pupínky se objevují dál..Srst vypadává hodně na hlavě u jedné i na nohách.Té co se objevily ted nové pupínky,tak se hodně kouše na předních nohách.Blechy nám pan doktor taky vyvrátil..Jsou ještě nějací paraziti,nebo roztoči kteří by toto mohli způsobovat a přitom by na ně nezabral stronghold?Nemohly by to způsobovat třeba i nějakcí vnitřní paraziti?Stravu nijak neměníme.. bud vaříme,nebo dáváme syrové.. mimořádně granule..Budu vděčná za jakoukoliv radu.S pozdravem p.Modrá

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.10.2010

Vážená paní Modrá,
je divné, že problémy mají všechny zvířata v chovu. To značí, že problém přichází „z venku“. Zevní parazité jsou nejpravděpodobnějším vysvětlením. I když se klinicky a na mikroskopických preparátech nic nenajde, není možno svrab úplně vyloučit. Velmi pravděpodobné jsou i blechy. Stronghold by měl blechy i svrab řešit, ale kupř. v případě svrabu to trvá i několik týdnů, než se objeví efekt. Určitě byste měla aplikaci Strongholdu za 14 dní až tři týdny zopakovat, psíkům nasadit klinickou hypoalergenní dietu a udělat asanaci prostředí. V případě zánětu kůže ordinuji dle závažnosti stavu i antibiotika.
Důležité jsou i zklidňující koupele.
V současné době lze svrab zjistit i z odběru krve. Pokud si nejsem jistý, kožní seškraby a mikroskopické vyšetření kůže provádím opakovaně i několikrát za sebou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100859 | katarinka@libertech.sk

dotaz vložen: 1.8.2010

Pane doktore,
dobry den, chcem vas poprosit o radu ohladom najdeneho podvyziveneho psika, ktory bol priserne zablseny a zacerveny. dali sme mu odcervovaciu tabletku a cerviky zmizli, aj blsky su uz mrtve, ale tie nakladene vajicka, ktore po sebe nechali su vsade po celom telicku, niekolkokrat sme ho vykupali s pripravkami na blchy, no tie vajicka sa na srsti drzia velmi dobre. srst mu priserne vypadava, tak by som vas chcela poprosit o radu, ako by som z neho tie vajicka mohla dostat. vopred vam velmi pekne dakujem!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.8.2010

Vazena pani T.,
je to divne, protože blesi vajíčka nelepi.
Doporučoval bych koupel v samponu Peroxiderm a ihned po nem koupel v preparatu Ectodex. Dostanete ho u kazdeho veterinarniho lekare. Nasledne, alespon 3x za sebou vzdy po mesici, aplikaci Frontline Combo. Vajicka a blechy jsou v prostredi bytu a pes musi byt uchranen pred opetovnou reinvazi.
Urcite je nutne psika opakovaně odcervit, nasadit kvalitni znackovou stravu, doplnkove bezne vitaminy a urcite bych doporučil i kuru nenasycenych mastnych kyselin a chondroprotektiv.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100440

dotaz vložen: 10.4.2010

Pane doktore,
dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejbezpečněji vytáhnout psovi klíště a pokud se ani po cca 10 minutách vytahování nechce pustit, co s ním. Děkuji za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.5.2010

Vážená paní B.,
vezmu to poněkud zeširoka a zároveň se omlouvám za opožděnou odpověď na dotaz, který je velmi aktuální... Následující text je odstavec z mého článku o klíšťatech.

Jak tedy přisáté klíště správně odstranit? Velmi jednoduše. Velmi rozšířeným omylem je „dušení“ přisátého klíštěte pomocí různých krémů a olejů. Platí zásada, že čím rychleji klíště odstraníme, tím méně má času na to, aby do těla hostitele vpustilo infekční sliny.
Dalším zavedeným omylem je předpoklad, že klíště má na sosáku nějaký „závit“ a tudíž se musí vytáčet pouze určitým směrem. Není to pravda. Klíště žádnou šroubovici na kusadlech a sosáku nemá. Přisáté klíště tedy ničím nemažeme, jen ho jemně fixujeme a vytočíme několika otočkami a je jedno, zda vpravo nebo vlevo. Uchytit klíště můžeme různými komerčně prodávanými pinzetkami, které většinou za nic nestojí, klasickou pinzetou, peánkem či léta spolehlivě používaným „krokodýlem“ – elektrikářskou krokosvorkou. Pokud není zbytí, je možné klíště vytočit i prsty, což lidští lékaři nedoporučují. Některé nemoci klíšťaty přenášené mohou do těla člověka penetrovat i přes neporušenou kůži. Humánní medicína nevidí ráda, když lidé na přisátá klíšťata sahají.
Poslední dobou je na našem trhu podle mého mínění naprosto geniální nástroj – háček na klíštata. Dodává se ve dvou velikostech, je z plastu a má tvar tzv. „kozí nožky“. Zářez na háčku se podsune pod tělo klíštěte, zasekne a prsty se jednou či dvakrát celým háčkem otočí. Nesmí se tahat, jen točit a spíše se snažit klíště mírným tlakem tlačit dovnitř, tedy „zašroubovávat“. Háček používám každodenně v ordinaci a je naprosto skvělý. Na první pohled vypadá háček jako nepoužitelný nesmysl, ale opak je pravdou. Funguje opravdu spolehlivě, rychle, klíšťata netrhá, parazité se okamžitě pouští a především, klíštěte se nemusíte dotýkat ! Místo po odstraněném klíštěti je dobré potřít jodovým perem a ránu desinfikovat.
Co dělat, když se klíště přetrhne a v kůži zůstane zavrtaná hlavička parazita? Není jiné cesty, než zbytky kusadel a hlavičky „vydloubat“ jehlou. Ideální je zelená injekční jehla. Je velmi ostrá a „dloubání“ s ní moc nebolí. Doporučuji místo s přetrženým parazitem silně stisknout mezi prsty a vytvořit jakýsi „faldík“- řasu. Zbytky se jehlou lépe odstraňují, z ranky neteče krev, do rány je dobře vidět a silný stisk kůže eliminuje bolest, takže zvíře je klidné. Po odstranění parazita je důležité ránu důkladně potřít jodovým perem.
Pokud si majitel na odstranění klíštěte netroufne, což se stává relativně často, je návštěva veterinární ordinace jediným řešením.

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100078 | pucpula@seznam.cz

dotaz vložen: 15.1.2010

Pane doktore,
dobry den chtělabych se zeptat,kdyz mám doma psa,ktery má blechy,nacházím mu v srsti černe "drobky" nejspis to bude bleší výtrus,rozmnožujíse tím trusem blechy? nebo jsou to jen neškodné částice? děkuji za rady.případné odpovědi zasilejte na pucpula@seznam.cz . děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.1.2010

Vážená paní Kopecká,
jsou to jen bleší výtrusy - hovínka. Ta nebezpečná nejsou, ale jsou jasným důkazem, že blechy na psovi a v jeho okolí žijí. Blecha samotná se rozmnožuje pro oko téměř neviditelnými vajíčky, které klade do srsti.
Pes musí být trvale ošetřen nějakým protibleším prostředkem (obojek, spot on).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091879 | sisacross@yahoo.co.uk

dotaz vložen: 14.11.2009

Pane doktore,
při hraní s naším psem jsem si všimla, že má pod okem nějaký flek....po bližším zkoumání to vypadá jako malá jasne oranžová vajíčka....podařilo se mi část mehanicky odstranit, ale určitě ne vše, můžete mi prosím poradit, jak je odstranit a popřípadě, co by to vůbec mohlo být. Náš pes je mazel rodiny, již několikátý v pořadí, ale s tímto jsem se ještě nesetkala. V posledních několika dnech byl hodně venku ve vyskoké trávě. Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.11.2009

Vážená paní S.,
i když je relativně podzní roční období, je teplo. Může se jednat o larvy sametky podzimní - bližší info viz archiv.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091479

dotaz vložen: 31.8.2009

Pane doktore,
prosíme poradit, zda máme jeste v tomto pozdním letním období aplikovat prípravek proti klístatum 14-mesícnímu nemeckému ovcákovi. Od dubna nosil obojek KILTIX, který byl velmi málo úcinný. Pak jsme pouzili Frontline ve spreji a v polovine cervence dalsí prípravek (název nevim)v pipete. Dnes jsem mu odstranila 2 nasátá klístata. I po odstraneni klistat mu zustaly 2 boulicky. Dekujeme predem za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.9.2009

Vážená paní Ireno,
určitě ano, klíšťata jsou aktivní do hlubokého podzimu. Je zvláštní, že Kiltix nebyl účinný. Měl by fungovat sedm měsíců, což je do listopadu. Je to výrobek špičkové kvality. Musí se ale pravidelně umývat. Podívejte se do archivu poradny, kde o tom mnohokráte píši. Pokud se obojek kupuje v ordinaci, vždy na to upozorňujeme. Pokud je prodej přes internet nebo ze zverexu, tak to bývá problém, protože tato důležitá informace obvykle chybí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091288

dotaz vložen: 22.7.2009

Pane doktore,
dobrý večer. Rád bych věděl, zda se pes ošetřovaný pravidelně 1x měs. Spot On Bioveta může nakazit borelliozou? Našli jsme u našeho 10 letého toypudla na kůži břicha eflorescenci, která připomíná erythema chron. migr. Klíště jsme nenašli. Dále má několikaměsíční slabost DK (přestal skákat na vyšší předměty, těžce do schodů, občas "plete" nohama), na radu vet.dáváme Canvit Chondro, při zhoršení nárazově NSA. Je u takto starého psa šance na zlepšení? Děkuji za Váš názor i radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.7.2009

Vážený Ajfele,
nakazit se může úplně v pohodě. Žádná antiparazitární ochrana není stoprocentní, vždy se může přisát klíště, které, jako na potvoru, bude infikované. Dokonce ani vakcinace proti borrelióze, stejně tak jako proti ostatním nemocem, neskýtá záruku plné ochrany. Erythema chronikum migrans se u psů nevyskytuje. Klinické projevy borreliéozy se většinou manifestují až druhým stádiem – artritidami. Erythema se velmi těžko v chlupech nachází a osobně jsem ji u psa nikdy neviděl. Popisovaná eflorescence bude asi jen nějaká forma superficiálního bakteriálního či kvasinkového zánětu kůže.
Chondroprotektivum je plně na místě, a steroidy při bolesti také. Bohužel nedokáži říct, jestli pohybové problémy vyléčí, ale z logiky věci (starý pes) a jedná-li se „pouze“ o ortopedické problémy, tak asi ne. Zlepší se, to asi ano, ale je to jen záchovná terapie.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), infekční onemocnění, kožní onemocnění, očkování, imunita, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091256 | mod.stir@seznam.cz

dotaz vložen: 18.7.2009

Pane doktore,
DOBRÝ DEN.PANE DOKTORE PROSÍM DOPORUČTE MI 100% PŘÍPRAVEK NA PSÍ BLECHY. Mám malého Yorkšira.Přípravky ze Zverimexu jsou málo účinné,nebo vůbec neučinkují. Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.7.2009

Vážený pane Šimečko,
je mi líto, ale 100% preparát neexistuje. Jsou skvělé, horší, šoatné a zcela neúčinné. Na naší klinice používáme ty skvělé - především Practic,
ProMeris, Frontline, Advantix, Advocate a Stronghold jako spoty (kapátka) a Kiltix, Scalibor, Bolfo a Preventic jako obojky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090652

dotaz vložen: 7.4.2009

Pane doktore,
chtěla bych se s Vámi poradit a znát Váš názor na odčervení psa. Dle doporučení mého veterináře by to mělo býti každý měsíc přípravkem Strongold, kde se cena na veterině pohybuje cca 300,- měsíčně. Je nutné takto často a je tento přípravek opravdu nejlepší volbou ? P.S. jde o roční fenku - yorkšírský teriér. Předem děkuji s pozdravem Štěpánová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.4.2009

Vážená paní Štěpánová,
Stronghold je skvělý preparát, ale používá se až jako lék druhé či třetí volby při závažnějších nemocech (např. svrab) či prevenci exotičtějších parazitů (kupř.srdeční červivost). Běžné preventivní či léčebné odčervení (škrkavky, tasemnice) tabletou či pastou lze u yorka pořídit od desetikoruny za jednu dávku (např. tableta Cestal).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090464 | luisa@volny.cz

dotaz vložen: 9.3.2009

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,mám dotaz koupila jsem psa, rasa kavalír king charles spanel, ve velmi špatném stavu.Dnes je mu 6 let a mám dva dotazy na Vás. Pes má hodně zacuchané uši, které nejdou rozčesat, má chlupy slepené,nejde mu to už ani ostříhat,je to jako koberec.Nevím co mám s tím dělat Můžu mu nechat uši úpně oholit? a narostou mu potom ještě chlupy, nebude to mít zase jako jeden velký chuchvalec? Druhý dotaz se týka análních žlázek. Pes na to velice trpí, ale až v poslední době, tak 2roky zpátky. Nejdříve jsme chodili na vymačkávání jednou za 6 měsíce, potom se to stupńovalo,nyní každých 14 dní a pokaždé dostane injekci,kortikoidy.Pes se neustále okusuje,nejvíce kolem ocasu.děkuji za odpověďLinda

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.3.2009

Vážená Lindo,
určitě jako první bych doporučil nechat psíka úplně celého (včetně uší a hlavy) ostříhat dohola či téměř dohola. Zacuchance, slepence, plsť a dredy jsou důsledkem nerozčesávání. Po ostříhání musíte pejska začít denně vyčesávat, aby se mrtvá podsada z chlupů odstraňovala a nevytvořila zachumlaný filc. To je celoživotní práce s dlouhosrstým psem. Dále bych doporučoval pravidelnou péči o srst pomocí speciálních šampónů a kondicionérů. Součástí péče je i pravidelné podávání prostředků proti blechám.
Chronický zánět žlázek je většinou otázkou absence primární léčby. Je velmi důležité žlázky nejen vymačkávat, ale i vypláchnout speciální kanylou, naplnit desinfekcí a antibiotiky. Zvíře musí také v počátku léčby nosit cca 14 dní plastový límec, aby si nemohlo žlázky lízat a vykusovat. Velmi důležité je soustředit se na problém blech. I když je to pro laika nepravděpodobný, je to velmi obvyklý důvod problémů s drbáním a někdy i s žlázkami.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090274

dotaz vložen: 7.2.2009

Pane doktore,
Dobry den,mam dotaz mame doma dve feny akita inu a neustale je problem-chodi do lesa lovit a trpi je kazdorocne svrb.Krome injekci nam bylo receno ze nic nepomuze-nemate Vy nejakou radu.Predem dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2009

Vážená paní I.,
pokud se jedná o svrab v uších, doporučuji celosezónní trvalou medikaci
Strongholdem nebo preparátem Advocate. Mělo by to pomoci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080506 | abrenek@seznam.cz

dotaz vložen: 17.6.2008

Pane doktore,
obracím se na Vás znovu, protože můj dotaz č. 20080426 z 27.5. t.r. zůstal bez odpovědi. Jde o fenku Jack Russel teriéra s dlouhodobými dermatologickými problémy. Při dodržování všech pokynů jejího veterináře, kdy už nejí nic jiného, než dermatologické granulky, se stále úporně škrábe. Potřeboval bych alespoň náznak nějakého řešení této situace, protože pes mění povahu z veselého zvířátka na úplně nešťastné. Děkuji!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.6.2008

Vážený pane Břenku,
neumím si udělat přesný přehled o charakteru a rozsahu problému. Každopádně se může jednat o alergii na bleší kousnutí, demodikózu či svrab nebo atopii, tedy alergii např. na prach a pyly nebo rozsáhlý bakteriální zánět kůže.
Doporučuji návštěvu ordinace, kde udělají alespoň základní kožní vyšetření, pravděpodobně bude nutné nasadit antibiotika a určitě bude nutné psíka koupat ve speciálních zklidňujících šamponech. Někdy je u atopií nutné nasadit kortikoidy a tlumit tak úpornou svědivost. Zvíře se pokud možno nesmí koupat ve volné přírodě a musí po dobu léčení nosit ochranný límec zamezující lízání.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080504

dotaz vložen: 17.6.2008

Pane doktore,
FENA HRUBO SRST.JEZEVČÍKA SI NA ZADNÍ ČÁSTI HŘBETU VYKUSUJE SRST AŽ NA KŮŽI KDE VZNIKLA LYSINA.CO TO ZPŮSOBUJE,JAK TOMU PREDCHÁZET,JAK LÉČIT,PŘÍP.JAKÉ VITAMÍNY.DEKUJI ZA ODP.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.6.2008

Vážený pane P.,
podívejte se, jestli nemá blechy. Je to typické místo a projev alergie po kousnutí blechou. Každopádně, pokud chráněna není a i když blechu nenajdete, ošetřete zvířátko protiblešími kapkami za krk nebo obojkem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080496

dotaz vložen: 14.6.2008

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,chtěla bych se zeptat,koupila jsem obojek pro našeho psa proti klíštatum Kiltix a máme ročního syna,jestli mu nemůže nějak zdravotně ublížit- samozřejmě po pohlazení psa si myje ruce.....A navíc starší dcera si psa bere do postele.Jestli objek neobsahuje nějáké jedy,toxiny......které jdou třeba i do vzduchu,když je pes s náma doma.Děkuji za vaší odpověd.Klusoňová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.6.2008

Vážená paní Klusoňová,
Kiltix je velmi kvalitní výrobek, ale marná sláva, je to chemie. Funguje na principu cukřenky a sype ze sebe na srst psa mikroprach obsahující látku proti blechám a klíšťatům. Upřímně, pes moc do postele nepatří. Ze všech obojků proti parazitům se "něco" sype, takže určitě to kontaktuje i lidi kolem psa. Nicméně renomované firmy vyrábějí takové chemické sloučeniny, které by neměly mít žádný vliv na zdraví lidí.
Kiltix doporučujeme velmi rádi, protože opravdu funguje.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, nemoci zvířat a zdraví lidí, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080218

dotaz vložen: 11.3.2008

Pane doktore,
chovám psa a kočku. Pes je maličká čivava, s kterou přes zimu vůbec nechodíme ven - je naučená na kočkolit. Přesto se u nás cca před měsícem objevily blechy - jak na psovi, tak na kočce. Jediné vysvětlení, jak se k nám ty potvory dostaly bude, že pejsek jak nás vítá, občas vyběhne na chodbu (a v domě pár psů ještě je). Po použití 2 různých sprejů se zdá, že naše zvířátka už blechy nemají, ale stále se drbou - hlavně kočka, která má kolem krku několik strupů. Poraďte, prosím, jestli se dá na to něco volně koupit, nebo mi nezbyde nic jiného, než jít k veterináři. Ještě podotýkám, že kočka nesnáší vodu a vykoupat ji nemůžu - to by mě asi sežrala :-) . Předem díky za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.3.2008

Vážená paní Rancová,
drbání je následkem alergie na bleší kousnutí. I když blechy na zvířatech nevidíte, jsou v jejich okolí - v bytě. Na jednu blechu na psovi či kočce připadá deset blech v kobercích. Doporučoval bych návštěvu v ordinaci a poradu s kolegou, jak udělat frontální protibleší opatření na zvířatech i doma.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080071

dotaz vložen: 18.1.2008

Pane doktore,
je možné Ivomec a Ivomec Super (inj.) používat u psů, koček a jiných drobných domácích zvířat? Podle údajů u popisu léku je určený pouze pro hospodářská zvířata (skot), ale opakovaně se setkávám s radami, že na to a to je nejlepší aplikovat Ivomec, popř. Ivomec Super, nebo přímo že "náš" veterinář aplikoval kočce, psovi, potkanovi, ježkovi.... "zázračnou injekci proti všemu" nebo "očkování proti parazitům". Pokud se ptám po názvu, většinou neví, ale dopátral jsem se nakonec přeci jen po konkrétním názvu - DECTOMEX, inj. a IVOMEC inj. nebo IVOMEC SUPER inj. Jak to tedy je - lze použít u psů, koček a pod. tyto přípravky a pokud ano - jaké je riziko? Jaké je schéma aplikace při napadení parazity? Lze přípravek použít, i když není parazit přímo prokázán u konkrétního zvířete? Např. v situaci, kdy je nakaženo jedno zvíře (mikroskopicky prokázán parazit), ale v domácnosti se pohybuje několik dalších, se kterým přišlo toto zvíře do styku, ale zatím se u nich parazit neprokázal. Je možné Ivomec používat preventivně opravdu jako jakési "očkování" proti parazitům nebo je to jen dojem laiků, snad protože se aplikuje injekčně tak jako očkování proti např. vzteklině? (Jde mi především o léčbu při napadení zákožkami, svrabovkami a podobnou havětí, které se těžko v naší početné smíšené "smečce" zbavujeme. Strongholdy a jiné "zázraky" se míjejí účinkem, což při jejich ceně přinejmenším zamrzí :-( ) Děkuji za Váš čas.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.1.2008

Vážený pane A.,

přípravky na bázi ivermectinu (Ivomec a spol) jsou určeny pouze pro hospodářská zvířata. V České republice nejsou pro psy a kočky schválené, ale běžně se používají. Je to sice tzv. non lege artis postup, ale odborná literatura ho běžně doporučuje. Myslím tím použití ivermectinu u psa, kočky nebo hlodavce.
Právně je to špatně, prakticky dobře a veterináři takto postupují. Sám dělám totéž. V případě, že by pes měl vážné zdravotní problémy, je veterinář právně postihnutelný (viz mediální případ čivava Ondra) za použití nesprávného léku. Ivermectin má svoje výrazné kontraindikační použití např, u šeltií a podobných plemen. Nicméně jsem za svoji praxi nezažil případ špatné reakce a to ho některým pacientům podávám ve velkých orálních dávkách doslova na mililitry.
Nicméně hlavní problém je, kdy ivermectin použít. Jednoznačně pouze na vleklé a odolné parazitózy typu demodikózy či kožního svrabu. Dávat ho jako jakousi prevenci či tuctové očkování asi není vhodné.
Zkušenost mne naučila, že problém ze Strongholdy a jinými „zázraky! ve smyslu likvidace - nelikvidace parazitů je především problém jejich správného použití a především (ve smečce) precizního komplexního postupu asanace okolí a následné prevence. Ony ty různé drahé věcičky když nefungují, tak většinou proto, že jsou špatně použity, resp. majitel nemá dostatečné informace o jejich správné aplikaci jak místně tak časově.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080001

dotaz vložen: 1.1.2008

Pane doktore,
stala se nám nemilá věc. Dědeček přišel z nemocnice s nehojící se vyrážkou a až téměř po dvou měsících se zjistilo, že se jedná o svrab. Bohužel to vypadá, že se náš pejsek od něj nakazil. Stále se hryže škrabe, je neklidný a nevrlý, nenechá se prohlédnout. Na defekty na předních i zadních nohou užíval již dvakrát antibiotika, ale vždy pouze s krátkodobým efektem. Existuje nějaký speciální přípravek či injekce na tento problém? Nebo stačí pouze protiparazitární šampon nebo obojek? Předem děkuji za radu a odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.1.2008

Vážená paní H.,
několik nejenom dědečků vrátivších se z nemocnice se svrabem jsem viděl. Je
to tím, že na posteli před ním ležel nějaký bezdomovec a zákožky i přes
čisté povlečení vesele prolezou z matrací na jiného pacienta. Popisován je i
přenos z člověka na psa a kočku.
Drbání u psa může mít x různých příčin, samozřejmě i svrab. Svrab se léčí
speciálními léky - spot ony (kapky do kožichu) Stronghold nevo Advocate či
injekce ivermectinu. Koupele a obojky nestačí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, nemoci zvířat a zdraví lidí, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070875

dotaz vložen: 22.9.2007

Pane doktore,
dobrý večer,chcem Vás poprosiť o rady. Do nášho útulku priviezlifenečku krízen.ratlíka. Má silný Demodex, asi 70 percent jej maličkého tela je pokryté škaredými, hnisavými vyrážkami,zvráskavenou kožou, šupinkami...- o srsti sa nedá ani hovoriť, z tej jej zostalo len kúsok na chrbte.Pohľad na ňu ma privádza do zúfalstva o to viac, keď vidím ako doslova pláva po koberci,pelíšku len aby sa poškribala a samozrejme sa kúše po čom má krvavé rany.Veterinárna lekárka nasadila liečbu a to:5-10 minutové kúpele PEROXYDERMOM 2 krát za týždeň a podávaním lieku NOROMECTIN po dobu 10 dní.Samozrejme lekárku rešpektujem, ale prosím Vás ak existuje ničo účinnejšie alebo niečo čím jej možem pomoct, tak mi poradtte.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2007

Vážená paní T.,
generalizovaná demodikóza s sebou nese především infekci rozdrbané kůže. Celotělově postižené zvíře se zánětem kůže a svědivostí musí brát celkově antibiotika (zmírní se svědivost), koupele v Peroxidermu jsou úplně správně, ale podle mojí zkušenosti je důležité ivermectiny brát nikoliv jen v injekci, ale dávat je ve vyšších dávkách perorálně. Nevím, jak Normectin užívá, ale asi by bylo lepší dávat ho do tlamy. Je na to dávkovací schéma se zvyšující se dávkou. Peros podávání ivermectinu není u psů schválené, nicméně se celosvětově s úspěchem používá. Zkusit můžete i samostatné podávání preparátu Advocate od firmy Bayer.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070574

dotaz vložen: 19.6.2007

Pane doktore,
Mám fenku ošetřenou proti parazitům přípravkem Exspot. Bohužel, těsně před uplynutím ochranné lhůty 4 týdnů jsem u ní objevila blechy. Předpokládala jsem, že účinnost přípravku již skončila, takže jsem aplikovala novou ampulku. Bohužel,ještě třetí den po aplikaci jsem na feně našla živou blechu. Fenka je s námi v bytě, pelíšek, deky apod... jsem vyprala.Začínám se domnívat, že spot neučinkuje. Zablešení sice není nijak velké,fena se ani nedrbe. Přítomnost blech jsem zjistila prohlídkou a neměla je víc než 3 dny. Ráda bych se jich ale zbavila úplně a definitivně. Fenka ale momentálně barví, takže koupele v šamponu se bojím. Nevím, zdali v případě, že je čerstvě ošetřená spotem, je možné jí ošetřit ještě jinak (sprej apod...) abych jí nepředávkoala

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.6.2007

Vážená paní E.,
koupele bych se vůbec nebál. Klidně fenku vykoupejte, použijte šampón Bolfo. Pět dnů po koupeli aplikujte nový spot on, změňte značku např. na Promeris, Advantix nebo Frontline. Spoty se nesmí dávat bezprostředně po koupeli, jinak neúčinkují. U nezvladatelně zablešených psů používáme i kombinaci spot + obojek Kitix. Není to úplně lege artis postup, ale v případě nutnosti to funguje dobře a zvířata nijak špatně zdravotně nereagují.
Většina blech žije ne na psovi, ale mimo něj v pelíšku, kobercích, po linem atd. Proto je nutné denně luxovat a v případě dalšího výskytu blech byt ošetřit celkově postřikem. Doporučuji i kousek odstřiženého Kiltix obojku dát do sběrné nádoby luxu či do sáčku v zásobníku.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070532 | J.Pallanova@seznam.cz

dotaz vložen: 6.6.2007

Pane doktore,
Dočetla jsem se že doporučujete na likvidaci blech příprave Kadox. Nemohu ho nikde sehnat.Nevíte kde by byl k mání nebo nemohli byste mi ho poslat na dobírku? Marně bojujeme s roblémem blech už asi 3 měsíce.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.6.2007

Vážená paní Pallanová,
bohužel Kadox už se nevyrábí. Velmi jsem ho doporučoval, byl skvělý, ale pro firmu byla výroba nezajímavá. Bez Kadoxu je ouvej. Lze použít Bolfo spray nebo non lege artis (nedoporučovaný) postřik Neostomosanem. Funguje také dobře, ale je určen pro koupele a postřiky u hospodářských zvířat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070349 | temp@example.com

dotaz vložen: 6.4.2007

Pane doktore,
prosim o radu mam 2 psi meli blechy pouzit frontline stale se drbou u vykusuji si packy straci srst na bocich maji cervene fleky diky Cerna

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.4.2007

Vážená paní Černá,
pakliže měli psíci prokazatelně blechy, projevy jejich potíží ukazují na zánět kůže způsobený alergií na bleší kousnutí. Každá blecha při napití krve zanese do organismu psa (kočky), alergen, který vyvolá svědivost. Frontline je výborný preparát, ale pakliže psíci měli blech hodně a navíc jsou v bytě dva, musí se udělat další celková protibleší opatření. Především je nutné psy vykoupat v antiparazitárním veterinárním šampónu, vystříkat prostředí jejich pelechů či kotců a nasadit psům antiparazitika na několik měsíců bez přerušení. Jako ideální bych viděl antiparazitární obojek Kiltix od Bayera. Samozřejmě, že je nutné řešit i jejich svědivé stavy a zánět kůže. Obvykle se nasazují antibiotika a léčivé preparáty, které omezí svědivost. Psíci se musí koupat (i opakovaně) ve zklidňujících koupelích, aby se kůže uklidnila a vyléčila. Pozor na okusování! Lízání a okusování stav zhoršuje. Doporučuji urgentně nasadit plastový límec a určitě navštívit kolegu v ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena v chovu, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060470

dotaz vložen: 10.5.2006

Pane doktore,
Prosím o informaci ohledně přípravků proti klíšťatům. Aplikovala jsem EXspot - spot-on 5měsíčnímu peruánskému naháči osrstěnému. Je už to týden a místo aplikace nepříjemně zapáchá. Na návodu jsem se potom dočetla, že ošetřené zvíře by nemělo spát s lidmi, což je u nás neproveditelné - naše fenky spí se svou lidskou smečkou. Nemyslí se to jen v den ošetření, než se kapka vstřebá? Dnes ráno jsem nakapala spot-on i 14 - ti měsíční naháčce neosrstěné. Opět ten nepříjemný zápach. Myslíte, že večer už může do postele? Spávají i s naším synem. Klíšťata máme i na zahradě, bydlíme v oblasti, kde je výskyt nakažených klíšťat. Antipar. obojky nenosí, protože si spolu hrají a obojky stahují. Škoda, že jsem si dříve nepřečetla aroma-pet, ale to by stejně bylo řešení jen pro tu starší.Stejně, dle některých majitelů naháčů mají jejich psi na antipar.obojky alergii.(vyrážku). Moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.5.2006

Vážená paní Hladíková,
spoton (pro informaci ostatních pejskařů) je pouze aplikační forma, jako např. náplast, tableta nebo injekce. Spoton je označení, které nám říká JAK se preparát podává – tedy, že se kape na kůži. Většina dnešních antiparazitárních preparátů je ve formě spotů. Exspot (komerční název) je renomovaný a kvalitní výrobek
Váš dotaz je zajímavý, protože naháči obecně jsou veterinárně „zajímavé“ plemeno, díky své chlupové anomálii, mastnější a tlustší kůži. Většina spotonů potřebuje ke vstřebání pár hodin a k nastoupení účinku cca dva až tři dny. Po několika hodinách by místo mělo být suché a primárně nikterak nebezpečné. Značkové výrobky mají zdravotní atesty a velmi přísné zkoušky zdravotní nezávadnosti. Pochopitelně výrobce nemůže otevřeně napsat, že jakýkoliv spoton není člověku zásadně nebezpečný a je možný kontakt s obsahem pipetky. To by se za chvíli houbaři kapali spotony před výpravou za hříbky ….. Pokud dojde k náhodnému potřísnění, podle mého názoru se nic zásadního nestane. Nicméně každá chemie je potenciálně problémová a tak bych asi kontakt s čerstvě „pospotonovaným“ psem pár hodin nevyhledával. Po týdnu ať klidně pesáci spí ve vaší posteli a nic se dít nebude.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060277

dotaz vložen: 10.3.2006

Pane doktore,
máme 10-ti letou fenku a 9-ti měsíčního pejska. Oba jsou NO.Fenka má potíže s kůží, neustále se vykusuje a škrábe a náš mladší pes to dělá taky, ale od té doby co je s ní v kontaktu. Žádné parazity nemají, ostatní lékaři říkají, že je to způsobeno z 90% ucpáním anánlních žlázek a nebo alergií, obě dvě léčby byly ale neúspěšné.Můžete mi nějak poradit? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2006

Vážená paní L.,
je velmi nepravděpodobné, že by dva psi žijí spolu měli stejné kožní problémy aniž by vyvolávající příčina nepřicházela z venku. Jinými slovy, aby trpěli oba na stejnou interní chorobu, která se projevuje svědivostí kůže. Nejpravděpodobnější vysvětlení je nikoliv ucpání análních žlázek, ale zablešení. U většiny zablešených psů totiž blechy nenajdete a když, tak jen při velmi zevrubné prohlídce a navíc jen většinou jen bleší trus. 80% akutních kožních problémů u psů je vyvoláno alergií na bleší kousnutí. Pokud se drbe i druhý pes, je přítomnost blech velmi pravděpodobná.
Doporučoval bych důslednou antiparazitární koupel (Ectodex) a následné nasazení antiparazitárního obojku Kiltix pro oba psíky. Stranou nesmí zůstat ani asanace prostředí (preparát Kadox). Všechny léky jsou k dispozici u veterinárních lékařů. Doporučoval bych i prohlídku obou pejsků k event. vyloučení plísňových onemocnění, svrabu, alergie na krmivo, chronického zánětu kůže a dalších možností. Je to VELMI DŮLEŽITÉ. Němečtí ovčáci na dermatologické komplikace trpívají a rozhodně není dobré stav podceňovat a pokoušet se zvíře léčit domácí samoléčbou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050888 | ListickaM@seznam.cz

dotaz vložen: 1.9.2005

Pane doktore,
mám osmi měsíční fenu mopse. Během posledních tří dnů se jí na kůži začali ytvářet světlé oranžové skvrny (z blízka jsou to takově maličké pupínky). Nejprve u očí, následně u čumáku a teď už i na tlapkách a stále se to šíří. Prosím, co to může být, čímpak je to způsobeno a jakpak se to dá vyléčit. Děkuji mockrát. S pozdravem Lišková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.9.2005

Vážená paní Lišková,
jedná se shluky typicky podzimních psích (i člověčích) parazitů – sametek. Jejich larvy sají na teplokrevných živočiších v období cca od půli srpna do konce září.
Postižení místa se vytírají lékařským lihem, při masivní invazi jsou nutné antiparazitární koupele v preparátu Ecotex (k dostání v ordinaci) .
Postižená místa si pes nesmí olizovat. Musí mít nasazen košík či plastový límec.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050452

dotaz vložen: 27.4.2005

Pane doktore,
je Arpalit volně prodejný?????????????????? DĚKUJI!!!!!!!!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.5.2005

Vážená paní T.,
ano je.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050404 | pavelcz25@seznam.cz

dotaz vložen: 14.4.2005

Pane doktore,
Dobry Den. Mel bych k Vam mensi dotaz. Mam 7 leteho pudla a posledni dobou se zacal neustale skrabat. V okoli oci nema temer zadne chlupy a po tele se mu vytvorily strupy./hlavne na hrbetu/ Pokud existuji nejake tablety, ktere by mu pomohly prosim Vas o jejich uvedeni.Jeste bych se chtel zeptat zda existuji nejake kapky do usi, neustale si je take skrabe a timto je ma zarudle skoro krvave. Predem Vam dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.4.2005

Pekny den pan Pavel,
najlepsia cesta vedie k veterinarovi. Vas pes ma s najvacsou pravdepodobnostou parazity, ale diagnostika cez internet bohuzial nie je mozna. Na to, aby sa vylucila tak jednoducha pricina ako su parazity, je nutna diagnostika, pripadne rovno nastavenie Vasho psika na antiparazitarny pripravok, najlepsie Stronghold, ten Vam vyriesi usny svrab, celkovy svrab, blchy....Ale moze to byt aj nieco ine ako alergia, ci bakterialna, alebo mykoticka infekcia pridruzena hoc aj sekundarne.
Nevahajte a navstivte radsej veterinara, niektore parazity su prenosne aj na cloveka.

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050315

dotaz vložen: 21.3.2005

Pane doktore,
náš pes,jagdteriér,10měsíční,má strašně moc lupů.Dokud se mu nešáhne do srsti,vypadá čistě,ale když se pustíme do česání a kartáčování,tak je jak od prachu,vypadá to na pohled ošklivě.Nejde to z něj ani oprášit.Nemá blechy a ani žádné jiné brebery,nikdy se nedrbe,je úplně v pohodě.Srst má pevnou,hustou,hrubou,lesklou.Máme ho venku v kotci,kde má pěknou boudu.Tak co s tím.Teď v zimě ho koupeme jen když spadne do nějaké špinavé strouhy při pohybu v revíru a to Orthosanem.Krmíme ho granulemi a zbytky ze školky.Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Vážená paní P.,
jestli má jiné brebery než blechy, moc „od oka“ nezjistíte. Na to se dělá jednoduché vyšetření v ordinaci, ale musí k tomu být mikroskop. Jedno z nejběžnějších onemocnění vnějšími parazity u štěňat se jmenuje „pochodující lup“ neboli cheylettielóza. Jde o drobného roztoče, který bydlí na povrchu kůže a saje z kůže lymfu. Zvýšený výskyt lupů nemusí nutně znamenat parazitární onemocnění. Může se jednat pouze o přesušenou srst nebo o pokožku postiženou zvýšenou tvorbou kožního mazu.
Těžko na dálku stanovit diagnózu. Doporučoval bych vyšetření v ordinaci. Pakliže jsou výsledky negativní na přítomnost parazitů, doporučuji svým pacientům změnu stravy – rozhodně bych vyloučil zbytky z kuchyně – vitamínovou substituci (vit H) a jednoduché postřiky na zvýšení humidity kůže. Lze je předepsat na recept a v lékárně je za pár kaček umíchají. Výrazné zlepšení je i po používání speciálních veterinárních šampónů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050290 | hana.denkova@dprekont.cz

dotaz vložen: 14.3.2005

Pane doktore,
mám fenu angického kokra - 8 let. Už 2 roky ji trápí problémy s kůží - kůže na hřbetu řídne, tvoří se na tomto místě zrohovatělá navrstvená kůže.Léčení: u 1. lékaře jsme léčili "alergii" - šapmonováním + antibiotiky.U 2. lékaře léčíme "svrab" - samponováním +antibiotiky. Pejsek se neškrabe, ani jinak nedráždí postižená místa. Máme obavu, zda je diagnóna správná.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Pekny den pani H.,
Vasa fenka moze trpiet najroznejsimi ochoreniami. Moze to byt uz spominana
alergia, ktorych je niekolko, od kontaktnej, potravinovaj az po alergiu na
blsi trus a ine. Moze to byt v dosledku imunitne podmienenych ochoreni. V
dosledku parazitov, ktorych je cela rada ako vonkajsich, tak vnutornych,
ktorych toxiny mozu mat dopad aj na kozu. Je toho velmi vela. Koza je organ,ktory sa lieci velmi dlho a cim dlhsie sa zanedbava, tym je to horsie liecitelne, lebo k povodnej pricine sa pridavaju aj ine agensy ako su vacsinou bakterie a pliesne, pripadne kvasinky.
Ak by som Vam mala nieco odporucit, tak je to kozny zoskrab na parazity,
bakterialny ster, pripadne ster na plesne a kvasinky. Kym pan doktor nenajde pricinu. A uprimne svrab sa dnes uz samponmi liecit nemusi. Existuje pripravok Stronghold, ktory svrab vylieci nakvapkanim roztoku na kohutik. A priptom Vam vyriesi aj ine parazity ako blchy, vsenky, usny svrab....

S pozdravom

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050275 | bafina@quick.cz

dotaz vložen: 10.3.2005

Pane doktore,
Dobrý den.Asi před měsícem jsme si pořídíli z útulku pejska (voříška). Nechali jsme ho vykastrovat. Teď se mu ale na předních tlapkách v ohybu, objevily lysé skvrny. Může to být nedostatkem vitamínů, nebo špatné stravy? Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.3.2005

Vážená pani F.,
asi hľadáte súvislosť medzi vykastrovaním a škvrnami na tlapkách. Operácia s tým však pravdepodobne súvisí len málo. Je ťažké posúdiť lysé miesta na tlapkách bez kompletného vyšetrenia veterinárom, ale do úvahy by mohli prichádzať infekcie bakteriálneho pôvodu, alebo mykotické, prípadne by to mohlo byť parazitárneho charakteru. Z hľadiska parazitov to môžu byť ako vonkajšie parazity / svrab, blchy, všenky../, tak aj vnútorné parazity, ktoré svojimi endotoxínami, môžu na koži vyvolávať zmeny.
Nerada by som Vás nastrašila, ale ideálne by bolo predísť všetkým týmto možnostiam a zájsť k veterinárovi na vyšetrenie kože , ale aj celkového stavu Vášho psíka. Kedže to môže súvisieť aj s oslabením imunitného organizmu u Vášho psíka. Ak ste psíka doteraz neošetrovali pravidelne protiparazitárnymi prípravkami, bolo by fajn sa na to zamerať a pravidelne sa starať ako o vakcinácie, tak o protiparazitárny program Vášho psíka.
S pozdravom,

klíč: kastrace, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040983 | miroslav.hajek@alcoa.com

dotaz vložen: 26.11.2004

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,mám dotaz ohledně srsti mého psa. Mám krátkosrstého ohaře, které ho využívám v myslivosti-tedy pes je ve středně velké zátěži. Na hřbetu má vždy vybledlou, jakoby "mrtvou" srst, která však nejde vyčesat (jen vytrhat). Po vytrhání se objeví vždy pěkně lesklá srst, která však během 2 měsíců zase světlá. V zimě má krásně lesklou srst.Krmím "modrou" Acanou, kterou jsem přes léto doplňoval tabletami s biotinem. Ale výsledek se nedostavil.Děkuji za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.12.2004

Vážený pane Hájku,
v tomto případě je každá rada drahá. Péče o srst a kůži není problém
ojedinělý ani monofaktoriální. Vzhledem k tomu, že jsem též dokonale
obeznámen s problematikou lovecké kynologie, doporučil bych nejprve, aby se Váš veterinář zaměřil na otázku zevních a vniřních parazitů, s důrazem na roztoče. V pozitivním případě /nález roztočů/ máme hned tři metody jejich eradikace /injekční, mokrou a tzv.spot on/. Volbu nechám na příslušném praktikovi. V případě negativního nálezu na roztoče, bych jako druhý krok řešil potenciálně plísně, kvasinky a dermatofytní parazity kůže /několikadenní kultivace....../. Pokud míříte tím, že mi podáváte informaci o krmivu, na tzv. intoleranci neboli nesnášenlivost ke krmivu, považoval bych tuto možnost až jako třetí variantu /dle mého názoru méně důležitou/, ale nezavrhujte ji nikdy.
Rozhodně doporučuji svěřit se do rukou veterinárního lékaře, který svou praxi v oblasti malých zvířat rozvíjí opravdu na "PLNÝ ÚVAZEK", neboť v takovémto případě je potřeba i notná dávka zkušenosti. Mnoho úspěchů v myslivecké kynologii přeje

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040804

dotaz vložen: 23.9.2004

Pane doktore,
Dobrý den, pane doktore. Zajímal by mne váš názor na antiparazitní přípravky. Máte nějakého favorita ve značce? Jde o to, že sháním pro pejska něco na přírodní bázi. ZKlamal mne antipar. obojek, od Bayeru Killtix hrozně zapáchal a pejsek po něm měl suchou kůži na krku, Frontline dost páchne a pejsek mi po něm pšíká. Navíc se vstřebává do krevního oběhu. Viděla jsem na internetu látkové obojky s bylinkami nebo různé olejíčky. Co si o tom myslíte? Díky za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.11.2004

Vážená paní Klausová,
mými osobními favority jsou právě ty dva výrobky, které jmenujete. Kiltix od Bayeru je špičkový výrobek. Je pravda, že někomu může zapáchat a je pravda, že někteří psi mohou mít v místě upnutí obojku kožní reakci. Nicméně co do účinnosti si ho nemohu vynachválit. Frontline jakbysmet. Pokud pejsek po Frontline kýchá, nepoužívejte spray, ale zkuste kapičku za krk – tzv. „spot on“. Jednodušeji se aplikuje, má větší účinnost a to, co si koupíte, opravdu, na rozdíl od spraye, skončí na psíkovi.
Můžete vyzkoušet i nový preparát Advantix či Duowin. Od českých výrobců třeba Petosan.
Nemám nic proti přírodní medicíně, ale pokud z praxe vím a mám odzkoušeno, obojky na bázi bylinných směsí a vonných olejů moc nefungují. Lépe řečeno fungují, ale jen krátce.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040546

dotaz vložen: 14.6.2004

Pane doktore,
chtěla bych se zeptat, kdy je nejvhodnější doba na očkování psa proti borrelióze? Ráda bych to zkombinovala se vzteklinou (a další nemoci), proti kterým ho necháváme očkovat v září. Bylo mi řečeno, že z důvodů možné infekce mám na první injekci počkat na podzim, ale pokud vím, kdyby byl pes nakažen, projeví se nemoc i až za 5 měsíců. Moc děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.7.2004

Vážená paní Valentová,
po nákaze boreliózou se opravdu klinické příznaky nemoci projeví většinou až po několika měsících, takže doporučení je v zásadě správné. V současné době jsou na českém trhu k dispozici tři vakcíny proti borrelióze. Česká, francouzská a americká. V oficiálních příbalových letácích těchto vakcín je doporučené použití poněkud šalamounsky zaobalené a jednoznačně se neříká, že vakcína se nesmí použít v letních měsících. V zásadě je to pravda, i když v prvopočátcích vakcinace proti borrelióze se tvrdilo, že vakcínu lze aplikovat kdykoliv v průběhu roku. Praxe je taková, že se proti borrelióze skutečně zvířata vakcinují celoročně a zatím jsem nezaznamenal problém. Z logiky věci vyplývá, že by pokud by se mělo zabránit zhoršení možné latentně probíhající infekce současnou aplikací vakcíny, mělo by se očkovat od ledna do března. Na pozdní podzim ne, jelikož zvíře může být nakaženo borréliemi z letních či podzimních měsíců a na od cca března také ne, jelikož už začíná sezóna klíšťat nanovo. Pokud bychom toto striktně dodržovali, tak by bylo psů vakcinovaných proti borrelióze velmi poskrovnu. Takže pokud chcete vakcinovat, můžete i proti borrelióze současně s ostatními nemocemi v září.
Ochrana proti nákaze borreliózou není jen vakcínou, ale především důsledným protiklíšťovým programem (obojky, postřiky, spotony) po celou dobu sezóny.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: infekční onemocnění, interní onemocnění, očkování, imunita, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040521 | mirca@centrum.cz

dotaz vložen: 4.6.2004

Pane doktore,
dobrý den koupili jsme si pejska jménem Max plemeno lhapso apso je to dospělý pes máme s ním problém v tom že jsme ho koupili od lidí ktety se oněj vůbec nestarali tak že je pěkně zanedbaný ale jsme ho koupali protože pachnul použila jsem přípravku psí šampon proti blecham ale on se drbé tak že mu pod krkem vyléza kus krváve kůže co stím máme dělat a co na to můžeme použít,dále je asi slepý je možné aby oslepl jen z ničeho nic oni nám to zamlčeli my jsme to zjistily tak že bourá do zdi dá se s tím ještě něco dělat anebo nedá mockrát děkuji zaradu novákova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.6.2004

Vážená paní Mirko,
u jedinců plemene lhasa-apso je velmi důležité denní pěstění a rozčesávání srsti. Pokud ve vašem případě srst zanedbána předchozí nedokonalou péčí, doporučuji zaplstěnou srst ostříhat a provést sérii koupelí v desinfekčním šamponu, který zklidňuje svědivé kožní potíže. Pokud pejska vykoupete 5x po sobě v intervalu 3 dní, určitě to bude mít na jeho srst a pokožku blahodárný vliv. Doporučuji také zakoupení kvalitního obojku proti blechám, který by měl nosit neustále, a který by měl být před koupáním dočasně odepnut z krku. Zdá se ovšem, že jenom koupele nebudou dostatečné pro zklidnění všech jeho kožních problémů. Velké rozškrabané plochy kůže jsou často postiženy probíhající infekcí a v takovém případě je nezbytné vyhledat pomoc veterináře. Pejsek bude pečlivě vyšetřen a budou mu naordinovány veškeré důležité léky.
V druhé části vašeho dotazu se ptáte, zda-li lze něco udělat pro psíka, který se jeví slepý. Příčiny slábnutí zraku u psích pacientů bývají velmi rozmanité a také léčebné možnosti pro každou takovou příčinu jsou jiné. V tomto případě bych určitě doporučil neodkládat návštěvu u veterináře, který se zabývá léčením očních onemocnění. Oční specialista vám jistě bude schopen na podkladě celkového očního vyšetření, stanovit příčinu slepoty a její léčebné možnosti (bude-li možno tento oční stav léčit).

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, oční onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040168

dotaz vložen: 10.2.2004

Pane doktore,
Máme doma pekingského palácového psíka a pořád se škrábe,má narůžovělí flíčky na kůži ,žluté lupy myslíme si že mu nepatrně vypadly chlupy ale nejsme si jistí protože to není moc dobře poznaz.Byli jsme s ním u veteřínáře a ten nám dal stronghold s hnědým uzávěrem je jich víc druhů,ale mi jsme dostali s hnědým uzávěrem doktor se nám přesně nevijádřil co to je proto chci vědět váš názor co na to říkáte? myslíte si že je to svrab nebo něco jiného? Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.3.2004

Vážená Veroniko,,
svrab to být může, ale tahle diagnóza je nepravděpodobná. Spíše se může jednat o parazita, který žije na kůži a jmenuje se Cheyletiella. Není vidět pouhým okem, ale kůže s Cheyletiellou je velmi lupovatá a svědivá. U dlouhosrstých společenských plemen je tenhle parazit velmi častý. Může se jednat i o alergii, povrchový zánět kůže, zablešení nebo plíseň. Bez bližších údajů se těžko radí, ale rozhodně je nutné bližší a hlubší dermatologické vyšetření. Podání Strongholdu je rozhodně na místě. Působí preventivně i léčebně. Určitě psíkovi nijak neuškodí a v případě zablešení nebo postižení Cheyletiellou by se psík měl přestat drbat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040056

dotaz vložen: 15.1.2004

Pane doktore,
Vážený pane doktore,prosím o radu, jak se zachovat co nejlépe. Poskytli jsme domov pravděpodobně odvrženému pejskovi (bez obojku), možná zatoulanému - nevíme. Několik dní jsme poslouchali v místním obchodě, že se toulá vesnicí, kde nyní jako důchodci celoročně pobýváme, krásný pejsek, že ho někdo vyhodil z auta, že mu semtam někdo hodí něco k jídlu, že si s ním hrají děti, ale domů že si ho nikdo nepustí. Projevili jsme v řeči lítost a opovržení nad necitelnými lidmi, a včera nám přivedla sousedka pejska domů. Nedovedli jsme zavřít dveře. Musel přežít venku ty nejhorší mrazy. Nejdřív jsme ho vykoupali, usušili a vyčesali. Je strašně, ale opravdu strašně vyhublý. Zvážili jsme se s ním na osobní váze - nebude to úplně přesné, ale váží necelých 9 kg. Každá kost jeho tělíčka je hmatatelná. Potom jsme ho nakrmili (ne moc) a dnes už jedl dvakrát menší porce, ráno a odpoledne (kolínka s psí masovou konzervou). Byli jsme třikrát na procházce, pejsek má jasné oči, táhne řemínek poměrně silně, pobíhá, čichá, stolice byla normální konzistence a barvy (dle našeho laického pohledu). Jen se nám zdálo, že málo a často močí, ale také, že málo pije. (Nevíme však jak je to správné.) Na polní cestě jsme ho pustili, odběhl, ale neustále kontroloval, zda jsme v dohledu, a dokonce si s námi chvilku vesele hrál. Myslíme proto, že je zdravý a i sil, že má dostatek. Zdá se, že jeho chování bude klidné a poslušné.Má zřejmě jen hodně strachu z opuštění, protože v domě se neustále drží u manželovy paty. Podle obrázků jsme ho zařadili mezi teriéry - tibetský ? Odpovídá popisu v knize velikostí, nohama, ušima, má velké kulaté hnědé oči (vše opět z našeho naprosto laického pohledu), barva srsti je trojkombinace od světle šedé do skoro černé, vlnitá, ale není dlouhá až na zem, spíš jako přistřižená. Anebo je to oříšek podobný tibetskému teriérovi ? Opravdu nevíme, ani věk nedovedeme odhadnout. Prosíme o rady, co s takovým pejskem po zdravotní stránce udělat. Očkování, odčervení, atd. ? Za jak dlouho po takovém prožitku ? A co když byl očkovaný ?Také nevíme, kde najít lékaře. Nejblíže k nám je Pacov (10 km - v telef. seznamu ani na internetu jsme však žádného lékaře nenašli) a pak je Pelhřimov, ale to už je asi 25 km (pro nás dost daleko). Ve vesnici nám radí, že pejska určitě naočkuje, když budeme chtít, místní zootechnik. Děkujeme za Vaši laskavou odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2004

Vážená paní a pane N.,
je dobře, že jste se pejska ujali. Určitě si vás bude hlídat. Pozná, kde je dobré bydlo.
Z hlediska veterinárního potřebuje očkovat, odčervit a preventivně ošetřit proti parazitům, i když třeba žádné blechy a klíšťata nevidíte. Celá procedura může proběhnout za cca 10 dní po tom, co k vám pejsek přišel. Po tu dobu nedoporučuji očkovat, jelikož pes může být v inkubační době různých infekčních onemocnění a očkování by jeho stav zhoršilo.
Očkování by mělo být proti psince, parvoviróze, psí žloutence a vzteklině. Odčervení je proti tasemnicím a škrkavkám a preparáty na vnější parazity jsou proti blechám a klíšťatům. Pakliže byl pejsek již očkovaný další injekce nevadí. Spíše počítejte, že nebyl. Takže se stejně musí naočkovat a za 3 týdny přeočkovat, aby se imunita první injekce znásobila. Před prvním očkováním doporučuji odčervit a to celé zopakovat ještě 2x s odstupem 14 dní až tří neděl.
Pokud mohu radit, raději se obraťte na veterinárního lékaře, který se psy pracuje. Moc bych nesázel na očkování od místního zootechnika. Veterinář psíka prohlédne, doporučí vhodnou vakcínu, má k dispozici i odčervovací prášky a preparáty proti blechám a klíšťatům (postřiky, kapky, obojky). Navíc vám poradí s vhodnou výživou, aby psík přibral.
A pití? Dolní hranice příjmu tekutin neexistuje. Horní hranice u psa váhy 9 kg je asi 0,75 litru za 24 hodin. Vyšší příjem je příznakem nemoci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, očkování, imunita, parazité vnější, parazité vnitřní, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031383

dotaz vložen: 17.12.2003

Pane doktore,
měla bych k Vám prosbu, zda můžete pomoci našim psům - Afgánským chrtům Vy!!!Již 6 let se snažíme vyléčit my i různí veterináři náš problém s ušima. Začlo to když jsme dovezli fenku z ciziny k nám domů kde jsme měli další 2psy bez problémů. U této fenky se problémy začaly projevovat kolem půl roku častými záněty uší a velkou svědivostí i obličeje.Po té měla občas červené flíčky na břiše a zarudlé mezi prsty a červené bělmo v očích, též jí kape neustále z nosu. O alergii se nejedná!! Občas máme problémy i my nejčastěji na rukách, kde se nám objeví červený pupínek nebo říznutí, který velmi svědí.Fenka měla před rokem štěňata - 2 jsme si nechali a kolotoč se opakuje znovu - opět ty sámé problémy. Venku lítají jak smyslů zbavení a nevzájem se do uší kousají.V ten moment nás vůbec nevnímají. Velice dobře jim dělá chladit si uši ve sněhu a na dlažbě - když je teplo je to mnohem horší. Vždy když zánět vyléčíme opět se vrátí.2 fenky, které netrpí na zánět a mají uši na pohled úplně čisté trpí stejnou úpornou svědivostí(občas v uchu červený pupínek). Všichni se kousají i po těle, ale největší problém jsou uši+obličejová část. na zádech mají občas lupy.Myslíme si na 100%, že se jedná o parazita, který nebyl nikdy zachycen při seškrabu.Když u nás byli známí se psem na návštěvě - pozorovali jsme u psa následující den ty samé problémy. Koupali jsme v různých toxických roztokách, dezinfikovali prostředí, používali jsme různé pipety včetně Strongoldu i různé postřiky a stále bezúspěšně.Prosím pomozte.Moc děkujeme za naše psy.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.12.2003

Vážená paní Doležalová,
pokud se vyskytnou výrazné kožní problémy u několika psů ve smečce a i spolubydlící lidé mají jisté kožní projevy, jedná se o na 99% o parazitární nebo plísňové onemocnění. Bohužel pro bližší radu bych potřeboval i lepší anamnézu.
Pokud bych takový případ řešil v ordinaci, určitě bych se snažil vyloučit zablešení, svrab a dermatofytní plísně. Pokud jsou všichni doma nemocní, včetně lidí, musí existovat něco, co si předávají. Výjimečně by mohlo existovat v bytě či okolí cosi, co výrazně alergizuje psy a i lidi.
To, že jste používali různé desinfekce, kapky, postřiky atd. neznamená, že jste činili správně. Pokud by psíci trpěli plísní M. canis, žádné kapání a pipety nepomohou.
Pokud mají blechy, mohou se problémy na čas utlumit a posléze znovu vybujet.
Určitě bych doporučil kultivaci na plísně, trvalé držení celé smečky pod Strongholdem nebo Frontline a standardní kvalitní stravu.
Osobně bych si tipnul na plíseň nebo blechy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031054

dotaz vložen: 27.9.2003

Pane doktore,
Mám třináctiletého belgického ovčáka tervuerena,asi před čtrnácti dny jsem si všimla,že si začal vytrhávat srst v okolí pravého análního váčku a zespod u kořene ocasu. Veterinář anální žlázky vyprázdnil-plná byla pouze pravá,holou kůži zastříkal hliníkem ve spreji a píchnul kortikoidy. Tuším,že asi po čtyřech dnech to přepíchnul ještě jednou a zdálo se,že vše bude opět v pořádku. Po pár dnech si,ale pes začal vytrhávat srst znovu směrem do boku. Kůže se zdá zdravá a vnější cizopasníky určitě nemá,ale pro jistotu jsem mu aplikovala Frontline proti blechám a klíštatům. Je možné,že toto způsobila změna krmiva? Jde přece jen o starého psa a dalo by se předpokládat,že už má oslabenou imunitu. Jinak působí zdravě a je stále velmi temperamentní.Nikdy předtím podobné problémy neměl. Děkuji za odpovědˇ.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.10.2003

Vážená paní Hromasová,
asi před dvěma týdny jsem v poradně na www.veterina-info.cz publikoval dosti rozsáhlý článek na téma onemocnění paranálních váčků. Podívejte se na odpověď přes vyhledávač.
Nicméně k vašemu problému bych připojil pouze to, že podle popisovaných problémů bych usuzoval na zánět v paranálním váčku. Váček může být zanícený a vůbec nemusí být plný sekretu. Důležitá je barva, konzistence a zápach z váčku vytlačené hmoty. V podobných případech ordinuji důkladné vypláchnutí dutiny váčků, jejich naplnění desinfekčním roztokem nebo antibiotiky. Psík by si neměl řiť olizovat (plastový límec na cca 10 dní). Pochopitelně je nutné zhodnotit celkový stav kůže a pokusit se vyloučit další problémy. Nicméně pokud jste podala i preventivně Frontline, jenom dobře.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030586

dotaz vložen: 27.5.2003

Pane doktore,
chcem sa opytat, ci ste v poslednej dobe nezaznamenali znizeny ucinok Fronline proti kliestom a blcham. Mam fenku retrievra a pouzivam striedavo Frontline a EXspot (spot-on). Zistila som, ze na blchy funguje tak mesiac a na klieste vobec. Pritom sa fenka nekupala ani samponom ani v rieke. Zaujimalo by ma ci sa frontline vymyva pri kupani v rieke a ci ma aj repelenty ucinok. Aky by ste mi odporucili iny pripravok (spot-on)proti blcham a kliestom pre moju fenku, ktora sa rada kupe aby sa jej ten pripravok nevymyval z koze. Dakujem za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.5.2003

Vážená Katko,
přípravek proti blechám a klíšťatům, který by byl použitelný pro obojživelníky, neřku-li pro ryby, zatím nikdo nevynalezl. I ten nejlepší preparát ztrácí účinnost při častém koupání psíka. Frontline resp. jeho účinná látka fipronil je „zakotven“ v mazové vrstvě na kůži. Když ji smyjete, zrušíte jeho účinek. Obojky zase „ cukrují“ povrch kůže jemným neviditelným práškem, který také koupáním vypláchnete zvířeti ze srsti.
Mám pocit, že dojem ze snížení účinnosti Frontline se opakuje každý rok. Podle mého názoru je jarní vlna klíšťat poslední roky velmi silná a pochopitelně, že občas nějaké klíště (úměrně kvantitě) unikne smrtícím spárům Frontline či jiného přípravku. Lidé pak předpokládají, že preparát nefunguje. V létě se výskyt klíšťat poněkud zvolní a další vlna parazitů a tím i pochybností přijde na podzim. V létě obvykle lidé žádná klíšťata přisátá na psech moc nezaznamenají a Frontline si pochvalují. Nicméně z praxe vím, že opravdu existují individua, jejich organismus lépe přijme jiný preparát než plošně používaný Frontline. V naší ordinaci máme ve skřínce stále Frontline, Bolfo, Kiltix a Petosan. Podle přání a zkušeností majitelů je střídavě měníme.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030082 | IvanaJaneckova@seznam.cz

dotaz vložen: 28.1.2003

Pane doktore,
U mé desetileté dcery kožní lékař konstatoval svrab. Jako jednu z možností nákazy určil psa. Máme 9-ti měsíční fenku chodského psa a 6-ti letou pudlinku. Obě patří do rodiny a jsou téměř "pokojoví psi". Dali jsem je ihned přeléčit veterinářem. Chtěla bych vědět, zda je od psa možná i jiná nákaza, jak psa chránit a jak chránit i celou rodinu. Děkuji a přeji hezký den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2003

Vážená paní Janečková,
psí kožní svrab u psů neboli prašivina je problém především psí a částečně kočičí. Svrab je parazit mikroskopické velikosti, který žije částečně v kůži i na kůži. Napadaná pokožka bohužel někdy nevykazuje charakteristické změny, především v případech, kdy toto onemocnění nemá u psa chronický charakter. Majitel si vůbec žádných změn nemusí všimnout, jelikož žádné nejsou. Bohužel od nemocného psa se může sice výjimečně, ale přece nakazit člověk. Naštěstí není pro psí sarkoptový svrab lidská kůže vhodná jako definitivní či dlouhodobé „pohostinství“. Nakažený člověk sice vykazuje klasické příznaky lidského svrabu, ale podle literatury psí svrab u člověka prodělává vývojový cyklus pouze dvou generací, kdy spontánně mizí v horizontu asi jednoho měsíce. U lidí se svrab celkem dobře léčí. Pokud nemáte jistotu, zda jsou zdrojem infekce skutečně vaši pejsci, je nejvhodnější je s odstupem jednoho měsíce přeléčit velmi účinným preparátem Stronghold ®(firma Pfizer), který se pouze jednorázově nakape psíkovi na kůži mezi lopatky. Paradoxem je, že člověk se většinou spíše nakazí od druhého člověka než od zvířete. Místem kontaktu mohou být např. polstry sedaček v hromadné dopravě, kliky dveří veřejných prostor, matrace v nemocnici atd.
Nezažil jsem v praxi vleklý problém, kdy byl pes trvalým zdrojem svrabu pro člověka.
Jako odpvěď na druhou část vaší otázky doporučuji článek kolegy dr. Petra Vokouna o možnosti přenosu nákaz pes-člověk. Najdete ho v sekci Odborných článků.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, nemoci zvířat a zdraví lidí, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020655 | sevcova@post.cz

dotaz vložen: 4.10.2002

Pane doktore,
Zajímalo by mě, co se dále podstupuje za léčbu, když nelze demodex vyléčit ? Jak jste napsal léčba (šampon + protiparazitální přípravek) je úspěšná na 80 %.Co se odehrává, když je neúspěšná ? Máme 9-ti letého mopsíka (teď se léčí asi týden) a jsem z toho velice špatná – je to náš miláček. Děti nemáme a jsme zcela na něj fixovaní. Nedovedu si představit že by nějak trpěl (kdyby byla léčba neúspěšná).Moc Vás prosím o Váš názor a radu.
Děkuji Kamila

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.10.2002

Vážená paní Kamilo,
zbývajících nevyléčených 20% je problém. Nesmíte si představovat, že zdravotní stav pejska se bude stále zhoršovat a zhoršovat. Za předpokladu zanedbané nebo žádné dermatologické péče ano. Pokud víte, kde je problém, lze stav kůže demodikózního pacienta udržovat více méně v klidu. Stavy zhoršení se cyklicky opakují. Je nutno, aby zvíře jedlo pokud možno kvalitní značkovou stravu (nejlépe hypoalergenní), amitrazové (Ectodex) koupele je dobré opakovat i několikrát do roka, event. aplikovat dlouhodobě vyšší injekční dávky ivermectinu (Ivomec), určitou naději má i nová preparát na bázi selamectinu (Stronghold), zvířátko se musí pravidelně koupat v antibakteriálních šamponech, důsledně být chráněno proti blechám (amitrazový obojek Prevetic), feny by měly být kastrovány, doporučuji podpůrné imunitu stimulující preparáty (Baypamun) a rozumnou vitamínovou dotaci.. Krátkosrsté plemeno trpící demodikózou je většinou kombinace různých dermatologickcýh diagnóz, kde je demodex jen základ. Přidružují se atopie, potravní alergie, sekundární bakteriální záněty kůže a kvasinky. Je dobré mít svého stálého vet.lékaře, který se kůží více zabývá, aby se na psíkovi s celkem jasnou diagnózou stále nekoncepčně nestřídaly různé terapie. Klasickým příkladem problematické terapie je demodikózní drbající se psík medikovaný kortikoidy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020638 | Johannnka@seznam.cz

dotaz vložen: 22.9.2002

Pane doktore,
já bych se chtěla zeptat:za jakou dobu se rozmnoží blecha? od te doby co se oplodi do te doby nez jako by porodi..dekuju

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.10.2002

Vážená Zuzano,
vývoj blechy, resp. délky vývoje závisí na podmínkách prostředí. Čím tepleji a vlhčeji, tím lépe a tím rychleji se blechy množí. Dospělá blecha žijící v srsti zvířete nebo v jeho okolí (pelíšek, postel, křesla, koberce) naklade několik vajíček. Nejsou to stovky. Množství se pohybuje v řádech jednotek až desítek. Vajíčka nejsou lepivá jako kupř. hnidy vší, takže se volně „rozprašují“ do prostředí. Z vajíček se vylíhnou larvy, které žijí na různých organických zbytcích, ale nejraději mají k snědku trus dospělých blech. Larvy se dvakrát svléknou a poté se zakuklí. Z kukly se vylíhne dospělá blecha, která se ihned zapojí do rozmnožovacícho kolotoče a vše jede nanovo. Za optimálních podmínek se z nakladeného vajíčka stane dospělá blecha za 12 dní. Obvykle však vývoj nového blešího jedince trvá kolem měsíce a půl. Dospělá blecha dokáže hladovět až čtvrt roku, za život naklade cca 500 vajíček a pokud hladoví, vydrží na světě vezdejším klidně rok. Z uvedeného plyne, že nejen na zvířeti, ale především v prostředí kolem psa či kočky hledej blechy. Zablešené zvíře nestačí jen odblešit, ale je nutno jej po několik měsíců trvale chránit proti nově se vylíhnuvším blechám, které, pakliže na něj nemohou, po několika měsících vyhynou. Nestačí tedy psa nebo kočku vykoupat v protibleším šamponu, ale je nutné zvíře dále ošetřit antiparazitárními obojky, postřiky či spoty.
Blechy přenášejí zárodky tasemnic a jejich sliny vyvolávají též problematické alergické reakce.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010750 | BenesovaM@gr.pha.cdrail.cz

dotaz vložen: 4.12.2001

Pane doktore,
ráda bych se zeptala na problém naší čtyřměsíční kočičky. Jedno ouško obsahuje "hmotu" tmavé barvy (dočerna), občas kousek vypadne a při prohmatu jí v něm "žbluňká". Čistit mechanicky se bojíme, abychom jí neublížili. Existují nějaké kapky, které bychom mohli či aplikovat, či nám poradíte něco jiného?
Předem velice děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní Benešová,
na 99% se jedná o parazitární zánět zevního zvukovodu. Jinými slovy, kočička bude mít v ouškách asi svrab.
Mechanické očisty se nebojte. Vata namotaná na špejli se může zastrčit do ouška až na doraz, jelikož zvukovod se lomí téměř do pravého úhlu a „zatáčka“ Vás nepustí až k bubínku. Nebojte se, útroby ucha nemůžete poranit. Kočka bude pravděpodobně mňoukat a prát se. Není to bolestí, ale proto, že čištění ucha jí bude nepříjemné. Používejte obyčejný parafínový olej z lékárny nebo olej stolní (pozor - svrab nevyléčí!!). Raději bych Vám doporučil návštěvu v ordinaci. Přesná diagnostika svrabu je jednoduchá, ale pro léčbu důležitá. Dnes už se kočičí ušní svrab léčí bez výtěrů pušek a lokálních antiparazitik. Používá se preparát zn. Stronghold, který se nakape do srsti na zádech, on se vsákne a krví se roznese po těle, resp. v uchu zahubí původce prašiviny.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010709 | katkasafarikova@email.cz

dotaz vložen: 15.11.2001

Pane doktore,
prosím Vás o radu.
Jsem majitelkou dvou slečen z rodu jezevčíků..Jedné je 11 měs a druhé jsou 4 měsíce. Jde o to, je bezpečné, setkat se s pejskem ktery onemocněl demodikozou?? Jde o to, ze bych ráda věděla, zda to mé holky mohou ud dotyčného pejske dostat..
zda je to nakažlivé i telesným kontaktem. Předem děkuji moc za info.
Pozn. Ještě s ním v kontaktu nejsou, ale rada bych vedela, kdyby přišly, zda jim to může nějak ublížit.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2001

Vážená Katko
demodikóza se přenáší pouze z feny – matky na sající štěně, nikoliv mezi jedinci navzájem. Nemusíte se bát kontaktu s nakaženým psem.
Doporučuji vám článek kolegy dr. Rybníčka na téma Demodex, který najdete v rubrice Pro chovatele na vetreina-info.
Přidal jsem vám výtah z článku dr. Rybníčka.
Demodikóza je parazitární kožní onemocnění psů, koček, ale i dalších zvířat a člověka. Demodex canis (trudník psí) je příčinou trudníkovitosti u psů. Parazit má doutníkovitý tvar, délky asi 0,2 –0,4mm a žije ve chlupových váčcích (folikulech). Při onemocnění způsobuje jejich zánět (folikulitidu), jehož důsledkem je vypadávání chlupů v postižené oblasti. Parazit se množí přímo na hostiteli a má několik vývojových stadií (vajíčko, larva nymfa a dospělec). Celý cyklus se odehrává v chlupovém folikulu. Parazit sám o sobě neškodí (vyskytuje se asi u 30 – 60% klinicky zdravých psů). Ke vzniku kožních změn dochází pouze u pacientů geneticky predisponovaných k tomuto onemocnění (současně s přítomností parazita existuje i specifický defekt obranného systému). K přenosu parazita dochází pouze v prvních několika málo dnech po porodu a to přímým přenosem z kůže matky na kůži štěněte. Žádný jiný způsob přenosu nebyl prokázán, tzn, pacient trpící onemocněním nemůže nakazit jiné psy ani člověka. Vzhledem k tomu, že jediný možný přenos je přímo z matky na štěně, není vhodné matky – nosiče zařazovat do chovu, neboť kromě parazita přenášejí též genetickou predispozici ke vzniku onemocnění a demodikóza se tak může nadále v chovu (a u daného plemene) dále šířit.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010708 | jaroseidl@hotmail.com

dotaz vložen: 15.11.2001

Pane doktore,
Slysel jsem, ze krome specialnich pinzetek na odstranovani prisatych klistat na kuzi zvirat lze pouzit (a udajne s lepsim vysledkem) i specialni lzicky z plastu, s jejichz pomoci lze kliste rychle a hlavne bezpecne vyjmout. Zajimalo by mne, zda-li je podobny vyrobek dostupny i na nasem trhu. Dekuji. Jaroslav Seidl

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2001

Vážený pane Seidle
nikdy jsem o ničem podobném neslyšel. Podle mého je nejlepší elektrikářská svorka – krokodýl. Je vyzkoušená, bezporuchová a za pár šupů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010675 | buchtik@cbox.cz

dotaz vložen: 30.10.2001

Pane doktore,
můj malý(5-ti měsíční)mops onemocněl demidikózou.Po dvou dnech celý zrudul a na místě kde se dříve nevyskytoval žádný parazit,jich byli desítky...zajímalo by me jak dlouho podle vás bude tato léčba trvat a jaké bude mít následky do budoucnosti.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.11.2001

Vážená paní Buchtíková,
trudník psí (Demodex canis) je u buldočků „normální“. Léčí se speciálními koupelemi. Léčba trvá cca 5 týdnů a je úspěšná z 80%. Demodikóza se může kdykoliv vrátit. Neléčená demodikóza je velký problém. Do rozdrážděné kůže se uchytí bakterie a kvasinky, vznikne vleklý hluboký kožní zánět s intenzivní svědivostí.
V archivu poradny je mnoho odpovědí. Doporučuji ale přečíst si článek našeho předního veterinárního dermatologa dr. Rybníčka na téma demodex v rubrice „pro chovatele „ na veterině-info.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010530 | Skvarova@goa.braillnet.cz

dotaz vložen: 28.8.2001

Pane doktore,
Žádám Vás o radu jaký prostředek používat jako prevenci proti sviluškám.Čím svilušky odstranit. Jedná se o psa.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.8.2001

Vážená paní Škvárová,
svilušky, čili sametky jsou typičtí podzimní parazité psa. Dospělci jsou neškodní, parazitují jejich larvy.
Zvířátka žijí na kůži a sají tkáňovou lymfu z kůže. Vypadají jako drobné oranžové tečky mezi prstíky, okolo očí, fousků, v podpaží, kolem pochvy a pod ocáskem.
Do určité míry fungují na svilušky kvalitní antiparazitární prostředky jako Bolfo, Kiltix a Frontline. Ale jen do určité míry. Hlavní „likvidace“ spočívá v potírání napadených míst lékařským lihem a v čištění kůže od přisátých larev.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010437

dotaz vložen: 8.7.2001

Pane doktore,
během kratke doby jsme meli doma na hlidani babicky psa...ten je jiz zpet u babicky, ale mi jsme si vsimli, ze mame zableseny koberec...nikdo z nas neni nijak postipany,takze jsou to pravdepodoben blechy psi...poradite, jak se jich zbavit? dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2001

Vážený pane K.,
můžete použít sray Bolfo (fa Bayer) na prosředí nebo postřik Kadox (fa. Chassot) od kterého Vám přikládám informační leták

OŠETŘENÍ PROSTŘEDÍ:
Současně se zvířetem by mělo být ošetřeno i prostředí, v kterém se zvíře pohybuje, tzn. především jeho ložiště (místo odpočinku v bytě, ale i na zahradě). Nemělo by se zapomenout také na auto (sedadla a zavazadlový prostor). Ošetřené zvíře by mělo být vpuštěno do bytu až po úklidu. Všechna místa v bytě, která zvířata navštíví nebo mohou navštěvovat, musí být mechanicky vyčištěna, nejlépe vysavačem (koberce, křesla, pohovky atd.) či alespoň vytřena (plovoucí podlahy či parkety). Po mechanickém úklidu doporučujeme místa, v kterých se Vaše zvíře nejvíce pohybuje, ošetřit přípravkem KADOX spray (především spáry, rohy, skuliny apod.). Bohužel často se zapomíná na sklep, garáž či psí boudu. Po ukončení úklidu je vhodné postříkat sprejem KADOX také kartáč (koncovka) použitého vysavače.
JAK PŮSOBÍ KADOX SPRAY ?
Přípravek KADOX spray zabíjí nejen dospělé blechy, ale také všechna jejich vývojová stádia. Tzn. z vajíček se již nevylíhne žádná larva či z larvy nebude již kukla a z kukel se nevylíhnou žádné dospělé blechy.
KADOX spray v sobě slučuje z pohledu současného stavu vývoje maximálně možný účinek na bleší populaci spojený s maximálně nízkou toxicitou pro teplokrevné živočichy. KADOX spray obsahuje smrtící účinnou látku v mikrokapslích pro dospělé blechy (chlorpyrifos).
CO JSOU MIKROKAPSLE ?
Tyto mikrokapsle jsou pro vlastní lidské oko neviditelné kuličky, které po vystříknutí z vodného prostředí přípravku kontinuálně uvolňují účinnou látku chlorpyrifos do svého okolí a to v závislosti na vnější teplotě. Při vyšších teplotách je tento proces prudší a intenzivnější, při nižších teplotách je naopak reakce pomalejší. Pro teplokrevné organismy (člověk, pes, kočka) nejsou tyto mikrokapsle nebezpečné. Blecha se dostane při svém cestování do kontaktu s mikrokapslemi, tyto na ní ulpí (viz foto) a blecha zemře.
K úspěšnému boji proti vždy početné bleší populaci, která se nachází v prostředí (ve skulinách, ve škvírách apod.), obsahuje KADOX spray současně růstový regulátor.
CO JE RŮSTOVÝ REGULÁTOR ?
Růstový regulátor (fenoxycarb) přerušuje vývojový cyklus blech, kdy z jednotlivých stádií tzn.vajíček, larev či kukel se dále nevyvinou další následné formy. Růstový regulátor působí v nepatrném množství a to jen u hmyzu. Pro lidi a teplokrevná domácí zvířata je zcela neškodný!
S mikrokapslemi proti dospělým blechám, s růstovým regulátorem proti vajíčkům, larvám a kuklám, jen tak lze úspěšně likvidovat bleší populaci a účinně narušit její vývojový cyklus! Pro dobro Vašeho zvířete a pro Vaši radost z něho.
DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ PRO SPRÁVNÉ POUŽITÍ PŘÍPRAVKU KADOX SPRAY:
Před použitím přípravek pro udržení plné jeho účinnosti řádně protřepat, jelikož je nutné usazené mikrokapsle rovnoměrně rozptýlit ve vodní emulzi.
Stříkat ze vzdálenosti ca. 30 cm.
Přílišný postřik v důsledku vysoké efektivity emulze není nutný a je třeba se mu vyvarovat.
1-2 stisky (postřiky) stačí na plochu 25 x 25 cm, při dosažení plné účinnosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010374 | brzoboh.ossp@brno-city.cz

dotaz vložen: 30.5.2001

Pane doktore,
Chtěla jsem se zeptat, jestli infikovaná klíšťata představují pro psy stejné nebezpečí jako pro člověka a jak odstranit co neúčiněji klíště,a zda je nebezpečné, tzv. zatrhnuté klíště.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.6.2001

Vážená paní Brzobohatá,
pokud se týče boreliózy, tak je nebezpečí stejné. Psi mají oproti lidem výhodu, dají se proti borelióze očkovat. Lidé ne. Chybí vakcína.
Klíšťový zánět mozku je u psů na rozdíl od lidí velmi vzácný a těžko se diagnostikuje.
Ztržené klíště se musí vyďoubat jehlou jako tříska. Tříska jde odstranit lépe. Sosáček a hlavička klíštěte drží daleko urputněji. Musí se podebrat a špičkou jehly, nejlépe injekční, a jakoby odříznout. Na místo dáváme jedině jodovou tinkturu, která jednak desinfikuje a jednak pomáhá rezorbci zánětu v místě vpichu. Jodovkou lze s úspěchem natírat i veliká zarudlá místa po již odstraněných pijácích.
Pokud je klíště neutrhnuté, nemusíte jej dusit oleji a mastmi. Stačí ho vzít do prstů nebo do elektrikářského krokodýla a jedno na jakou stranu zatočit stylem „zašroubovávám vrut“, ne „vyšroubovávám“. Po dvou otočeních parazit rezignuje, pustí se, a vy ho můžete v klidu a s gustem rozšlápnout či zkremovat nad sirkou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010335 | drabikovah@ringier.cz

dotaz vložen: 15.5.2001

Pane doktore,
ještě k Frontline spoty - pak jsou lékárny značně nedůsledné, neboť za poslední 2 roky jsem je opakovaně kupovala v několika velkých lékárnách (CČM, Hypernova atd.) a až teď po mně někdo chtěl recept ... :-(((. S pozdravem Hana D.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.5.2001

Vážená paní Drabíková,
zřejmě si v lékárnách myslí, že u léků pro zvířata nemusí být tak přesně v mezích zákona. Omyl. Stačí jedna kontrola ………….. a budou muset sáhnout hluboko do prasátka. Koneckonců, je to jejich věc. Osobně mě spíše zajímá, jestli kupujícímu umí říci, jak spoty správně použít, kde jsou rizika v aplikaci a také hodně lidí neví, kolik jejich pes váží. Spoty jsou ve třech hmotnostních kategoriích.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010333

dotaz vložen: 14.5.2001

Pane doktore,
chci se zeptat, zda nevíte, proč jsou nyní Frontline spoty proti blechám a klíšťatům jen na předpis?
Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.5.2001

Vážená paní Hano,
Frontline spot on nikdy nebyl ve volném prodeji. Volně lze koupit pouze spray (malý a velký). Kapací pipetky (spot ony) jsou rozhodnutím Ústavu pro kontrolu léčiv a biopreparátů registrovány pouze pro prodej ve vet. Ordinacích. Jestliže jste koupila spot on někde jinde "na volno" bylo to proti zákonu a prodejce i distributor se vystavuje velkému finančnímu postihu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010142 |

dotaz vložen: 18.2.2001

Pane doktore,
chci v létě se svým psem, drsnosrtým jezevčíkem, navštívit Finsko, t.j. zemi s nadměrným výskytem komárů. Myslíte si, že je to vhodné? Může tím pes psychicky strádat, popř. mít z velkého poštípání komáry vážné zdravotní následky? Obtěžují vůbec komáři psa, stejně, nebo dokonce ještě více, než člověka? Jak je možno před komáry psa chránit? Postačí např. běžný Frontline? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.2.2001

Vážený pane V.,
začal bych asi tak. Za prvé Ve Finsku jsem taky nebyl a za druhé je to dost (bez ironie) zajímavá otázka.
Nevím, jestli jsou ve Finsku mračna komárů větší než v podvečer v Dobronicích u Bechyně na Lužnici (tam jsem byl), ale v Dobronicích se nedá u řeky v létě vegetit. Znám případy, kdy psi byli pološílení z much, které na ně sedaly, ale myslím, že jim vadil především zvuk hmyzu nikoliv kousání a bodání. Pes má přeci jenom výhodu srsti, takže komáři a jiné bodliny mohou sát jen v místech holé kůže - třeba kolem očí, kolem řiti a na břiše. V zásadě jsem v ordinaci nezaznamenal majitele, kteří by si stěžovali na strádání psíka pokousaného komáry, resp. vůbec nikdy nikdo se psem pokousaným komáry na ošetření nedorazil a ani se neptal, jak zvířátko ochránit.
Nikdy jsem v praxi nestudoval repelentní účinek Frontline a dalších na polétavý hmyz. Myslím, že moc fungovat nebude. V tomto směru bych si více vsadil na obojky Bolfo (fa. Bayer), které psa „pudrují“ propoxurovým práškem, který cítit trochu je. Pes ošetřený Fronltine ne, alespoň pro člověka Je naprosto pachově intaktní a efekt Frontline působí až při nasávání parazita na kůži. Obávám se že kolem zvířete není virtuální pachová záchytná protikomáří síť.
Já osobně bych použil spray Autan. Vyrábí ho firma Bayer, koupí se v kterékoliv člověčí lékárně, je pro lidi a funguje perfektně. Osobně používám mazací tyčinku, ale na psa by byl lepší spray. Druhá možnost je potřít lehce psovi záda naředěným (1:50) preparátem Ectodex, který se používá k hubení parazita trudníka psího a děsivě repelentně zapáchá. Myslím, že suomi komáři si nálet velmi rozmyslí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010019

dotaz vložen: 6.1.2001

Pane doktore,
děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz.Mám psa-jorkšíra a chtěla bych se zeptat,jak poznám,že má dravčíky a jak se dravčíkovitost léčí.Stačí odčervení?Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.1.2001

Vážená paní Fronková,
na diagnostiku dravčíků potřebujete průhlednou lepící pásku, sklíčko, mikroskop a pacienta. U psíka, kde máte na dravčíky podezření, se rozhrnou chlupy a na kůži se několikrát obtiskne páska, která se pak s nalepeným bordýlkm z kůže připlácne na sklíčko. Pod mikroskopem jsou vidět takoví poloprůhlední oškliví hmyzáci – dravčíci. Bez mikroskopu to nejde a bez pásky také ne. Cheyletielly jsou rychlí běžci, proto se musí odchytit nalepením a jsou tak malí, že je okem ani lupou nevidíte.
Vysoké podezření na dravčíky musíte mít, když je psík, především štěně a především dlouhosrsté plemeno plné lupů,které dělají dojem suché kůže. Tam je pravděpodobnost invaze dravčíků vysoká, ale i tak se musí vždy potvrdit mikroskopcky. X krát se mně stalo, že bych přísahal na dravčíka a nebylo tam nic, jen ty lupy. Dravčíci se mýtí speciálními koupelemi.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000755 | helena.smutna@cbox.cz

dotaz vložen: 12.12.2000

Pane doktore,
máme už jeden a půl roku momentálně asi tříletého psa z útulku, o kterém je chovateli tvrzeno, že je to vlastně soft coated wheaten teriér. Je to pes odolný, člen rodiny, v agility vítězící k převeliké pýše nás všech. Po plemeni jsem pátrala, abych věděla, jak o něj pečovat, když jsem zjistila, že má zvláštní srst - jako vlasy a nelínavou. Běžně jsme ho před kousavým hmyzem chránili Frontlinem spot on, v sezóně. Nedávno jsme se z města přestěhovali na vesnici a vyvstal obrovský problém s blechami. První kontakt byl takového rázu, že naše veterinářka pravila, že něco takového v životě neviděla. Zvýšili jsme frekvenci aplikace spot onu, přes srst na její radu před venčením stříkáme Arpalit, aby blechy ani nenalezly - ale nalezou. Denně vyčesávám přes deset mrtvých blech, často i více. Kolem koupání, kdy se podle rady nesmí dva dny Frontline aplikovat, následuje další útok, bez ohledu na roční dobu. Karel funguje jako kartáč a ty blechy jsou prostě všude. Protože Frontline je pro mne také poněkud finančně náročný po celý rok, koupila jsem teď Tiguvon 20 G (pes Karel má 12 kg) s tím, že klíšťata SNAD v zimě nejsou. V návodu jsem se ale nedočetla, jak dlouho po koupání mohu tubičku aplikovat, a vlastně nikde, jak mám řešit, aby ty zatracené potvory vůbec na psa nešly - a přitom mu spoustou chemie ještě nepřivodila nějaký zdravotní problém; stačí, jak se šklebí na Arpalit. Je to prostě obrovský boj a také obrovský problém: Karel se mnou chodí do práce, vlastně všude, bydlí s námi a podobně a za ty blechy přece nemůže. Do kotce někam na dvůr ho dát nemohu a ani nechci; není zvyklý a asi by to chápal jako nové opuštění. Jak mám tedy u psa s touto srstí zabránit blechám v ataku a kdy mám aplikovat Tiguvon? Jdu na věc dobře, nebo existuje nějaký lepší, účinnější postup? Vaše články zde o blechách jsem přečetla a řídím se podle nich. Prosím, poraďte

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.12.2000

Vážená paní Heleno,
nezažil jsem, aby správně aplikovaný Frontline spot blechy neudržel. Někde je něco špatně, někde děláte nevědomky chybu.
V první řadě psíka ostříhejte. Nebojte doroste. Boj proti blechám se vede lépe v krátké srsti než v těžko udržovatelné dece. Požádejte paní doktorku o koupel v preparátu Taktic (20 ml na 5 litrů vody) nebo Ectodex (10 ml na litr vody) a psíka, již ostříhaného, v Takticu či Ectodexu vykoupejte. Až budete mít roztok doma napište a já Vám pošlu přesný návod k lázni, jelikož se jedná o poměrně o agresivní chemii, která musí být použita v přesném ředění a postupu. Ani jedna blecha a bleší vajíčko na psovi po Takticu resp. Ectodexu nepřežije. Pak počkejte 5 (!) dní a aplikujte Frontline spot on. Musí to fungovat.
Ve Vašem boji bude chyba asi v husté srsti psa a v krátkém intervalu mezi koupelí a podáním spotu. Praxe hovoří tak, že Frontline musí přijít na psa ne dříve než 5 dní po koupání, kdy se dotvoří na odmaštěné kůži vrstvička nového mazu, jenž je pro funkci Frontline životně důležitý. Arpalit nepoužívejte. A Tiguvon také odložte na horší časy. Věřím více Frontline. Zasanujte byt pořádným vyluxováním na sucho a vyčištěním na mokro. Po vyschnutí koberců, psího pelechu a pohovek postříkejte místa, kde psík žije Bolfo postřikem na prostředí (fa. Bayer). A ještě bych doporučil podávání tablet Program, což je další výstřel proti belchám. Vaše paní doktorka Vám je objedná.
Kdybychom nebyli úspěšní, zkusíme obojky, ale zatím postupujete takhle. Marný boj proti bleše je většinou proto, že je někde ve frontové linii díra, kterou velitelství přehlédlo.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000478 | tkreisinger@iol.cz

dotaz vložen: 4.8.2000

Pane doktore,
mam psa, krizence s NO. Je mu 6 let, 59 cm a vaha 26 kg. Pripada mi, ze je ve vsech smerech vyjimecny. Povahu ma jako kterykoliv jiny pes, jde spis o vnejsi zasahy do jeho organismu.
1) Po prvnim roce zivota jsme ho dali vykastrovat, protoze obtezoval nas i okolo (vyti, utikani, skakani na nohy). Povahove se nastesti nezmenil, ale horsi je, ze ani sexualne. Sice uz nevyje po harajicich fenkach a utikat taky nemuze, protoze jsme se odstehovali do panelaku, ale jakmile ho neco kladne rozrusi (nekdo s nim zacne radit, hraje si s nejakym psem), pak na to, co ho rozrusilo zacne skakat ve smyslu sexualnim. Jak na lidi, tak na psy.
2) Jelikoz se boji strelby, podali jsme mu minuly rok na Silvestra 1 tabletu Sedalin presne podle doporuceni veterinare. Pes byl sice slaby, ale presto se stale snazil vstat a jit k nam. Kdyz pak zacala strelba, cely se zacal klepat a v dusledku zhorseneho ovladani svalu se i pokalel. Odeznivani ucinku sice trvalo i cely nasledujici den, ale pes vlastne za celou dobu tvrde neusnul.
3) Protoze bydlime v panelaku a mam dve male deti, chtela jsem psa co nejucineji chranit pred klistaty. Nejdriv jsem zkusila postrik Hexadog, pak spot Frontline, ale ani jedno nezabralo. Tak mi dosla trpelivost a rozhodla se pro prasky Cyflee. Prvni mesic, kdy bral 2x tydne 2,5 prasku (jeden prasek na 10 kg) bylo vse v poradku. I zaradovala jsem se, ze jsem konecne nasla sice drahy, ale ucinny prostredek. Jenze pak uz podle navodu zacal dostavat 2,5 prasku pouze 1x za 14 dni a jsme tam kde jsme byli - ze psa padaji ziva a nacucana klistata.

Omlouvam se za tak zdlouhavy dopis, ale vse, co jsem napsala, pokladam za dulezite. Nemusite ho ani davat do poradny (apon ne cely), ale je potreba, abyste znal co nejvic detailu. Zajimalo by me, jestli je muj pes opravdu tak vyjimecny nebo neco delam spatne. Hlavne mi proti blecham nedoporucujte obojky, protoze Riky vleti do kazde louze kterou vidi.

Jana Kreisingerova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.8.2000

Vážená paníKreisingerová,
Sedalin a Cyflee jsem Vám odpovídal v dotazech 2000101 a 2000771. Nemyslím si, že by Váš pes byl nějak výjimečný. Problém se Sedalinem byl asi v dávkování a době podání, o Cyflee toho moc nevím, tedy nemám tablety v praxi odzkoušené. Mám zkušenost z ordinace, že pokud nezabírají spoty či postřiky Frontline, většinou lidé volí nízkou dávku (při postřiku) - návod je pod etiketou - nebo psíci lezou moc do vody a smývají si vrstvu kožního mazu, která je pro správné působení Frontline nutná. Právě pro tyto účely se hodí obojky. Voda jim nevadí. Doporučuji drahé, ale dobré značkové výrobky Bolfo, Kiltix a Preventic. Dávám je svým psům a od klíšťat je pokoj.
Už jsem na téma obojky psal, ale obojek musíte cca co tři týdny jemně vyprat v mýdlové vodě a po uschnutí s ním párkát pleskout o koleno. Funguje totiž jako mikrocukřenka a pokud se póry zalepí mazem a špínou z kožichu, přestane cukrovat a chránit. Nemusí být ani vyšeptalý (Kiltix vydrží až 8 měsíců) , ale díky zašpinění nefunguje. Zkuste Kiltix.
Ať používáte jakýkoliv prostředek proti ektoparazitům, musíte vždy počítat, že nic nefunguje stopro a i u Kiltixu bych klidně 5 klíšťat týdně v exponovaném prostředí a během léta toleroval.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000397 | tkrupka@seznam.cz

dotaz vložen: 26.6.2000

Pane doktore,
nejde ani o dotaz ale o upozornění, pro všechny městské chovatele. Náš pes, americký kokr, si v loňském roce opatřil vši. Usilovně hrabal pod starými prkny a patrně z ježčího doupěte si jich přinesl 700! Přestože byl nastříkán Frontlinem, vši na něm vesele hodovaly. Objevili jsme je samozřejmě ihned, dlouhosrsté plemeno člověk musí kontrolovat několikrát denně, ale po krátké návštěvě u přátel jich pět přeskočilo na jejich psa. Takže pozor na venkově. Najdete-li na svém psu něco co vypadá jako bílé klíště, je zle. Proti, jinak vynikajícímu Frontlinu, jsou vši vzácně imunní. Poraďte prosím, když už pes něco takového chytí, jaký přípravek vši zahubí. My jsme zkusili některé běžně dostupné ale bez výsledku. Vši jsme nakonec jednu po druhé vybrali(naštěstí hnidy byly pouze okolo jedné), ale práce to byla vražedná.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.7.2000

Vážený pane Kupko,
pokud bych se setkal s případem zavšiveného psa, tak bych použil Taktic nebo Ectodex, v nouzi šampon Bolfo. Po dvou prvních je všechno, co leze a skáče maje svoje bydlo mezi chlupy, synem a dcerou smrti bleší a vší.
Škoda, že medicína lidská nezná podobné dryjáky. Jsem si naprosto jist, že i velmi odolní lidští ektoparazité bydlící u člověka ne na hlavě, by také zhynuli po první koupeli …..

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000379 | tkreisinger@iol.cz

dotaz vložen: 20.6.2000

Pane doktore,
velice by me zajimalo, proc se vsude doporucuje Frontline a jine pripravky, ale o tabletach proti blecham a klictatum se nemluvi. Ja jsem zkusila Frontline spot i sprej, ale ani jedno se mi neosvecilo. Nyni pouzivam tablety Cyflee a jsem 100% spokojena. Tedy skoro, protoze se mi obecne prici cpat do tela (lidskeho i psiho) skoro bezduvodne prasky. ALe pes s nami zije v byte a mame dve deti do dvou let...
Moc by me zajimal vas nazor na tablety proti blecham a klistatum a proc se o nich skoro vubec nemluvi kdyz take zabiraji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.6.2000

Vážená paní Kreisingerová,
s Cyflee nemám žádné bližší klinické zkušenosti, i když si myslím, že je to preparát, který by si zasloužil více ne preventivní, ale terapeutické pozornosti. Nicméně se mi také příčí celkové podávání chemikálií do těla, když jde jen o blechy a klíšťata. Cyflee pracuje na principu prostoupení resp. kolování cythiolátu v těle a blecha saje látku při zákusu. Pokud příbalový leták preparátu udává i vhodné antidotum pro předávkované zvíře, nebude to jen tak neškodný a nenebezpečný lék. Cyflee jsem kdysi používal u psů s potvrzeným kožním svrabem. Na blechy a klíšťata jsem je nikdy nevyzkoušel.
Já osobně si myslím, že otázka blech hlavně otázkou hygieny chovu. Mám dva psy, moji spolupracovníci mají také zvířat kupu a nikdy jsem u svých i spřízněných psů blechy nezažil. Pokud se o psa staráte, češete ho, netráví dny a týdny na dvoře a je v kondici, nejsou moc blechy na pořadu dne. Klasicky zablešená zvířata jsou buď psi bouďáci ze dvora nebo psi majitelů, kteří přivedou zvíře na prohlídku po měsíci usilovného škrábání, když je již jejich byt či chov totálně zablešen a zamořen. Velmi často je hrubé promoření ektoparazity u kšeftvelkochovů, kdy v baráku a kolem běhá milion psů různých „neprodejných“ rácí.
Rozumnému a všímavému majiteli je divné již po pár dnech, proč se pes drbe. Buď sám nebo u veterináře se zjistí blechy, psík se vykoupe, postříká antiblešákem a je klid. S klíšťaty je to jiné, určitě. Pijavec se přisaje hygiena nehygiena. Ale i zde si myslím, vycházeje opět z vlastní zkušenosti, že jsou zvířata, která jakýmsi tělesným magnetem klíšťata přitahují. Jako u lidí. Můj pes já máme klíště třikrát za sezónu a „nejsme“ vůbec ničím „ošetřeni“. Moje rodina je stále zaklíštěná, i po dvaceti minutové vycházce do lesa …….
Pokud máte s Cyflee lepší zkušenosti než s Frontline apod., tak proti kladné zkušenosti žádný dišputát. S Frontline mám velmi dobré osobní klinické zkušenosti, ale tím nechci říci, že funguje naprosto skvěle vždy a u každého zvířete. Máte-li ověřenou lepší variantu, tak jsem pro. Jen bych dedukoval, že Cyflee je pro tělo zvířete více, řekněme, náročné, než Frontline či Bolfo nebo Ex Spot.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000371 | patricie@post.cz

dotaz vložen: 19.6.2000

Pane doktore,
ráda bych se zeptala, zda pro psy existuje nejaka ucinna ochrana pred klistaty.
Mame doma nemeckeho vlciho spice a kdyz prijdem z prochazky, ma na sobe az 60 klistat. Zkouseli jsme ruzne obojky proti klistatum, ale moc to nepomaha. Za odpoved dekuju.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.6.2000

Vážená paní H.,
v naší ordinaci doporučujeme stovkám lidí Frontline spot on či řadu Bolfo a Kiltix obojků. Nemáme s nimi vážnejší účinnostní problémy. Výjimky tvrdí pravidlo, ale v kvantu aplikovaných spotů je nespokojených majitelů méně než spokojených. Takže bych doporučoval tyto dva výrobky. Leč, co kolega, to jiný názor. Já s kloním k Frontline.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000354 | dostalkova@post.cz

dotaz vložen: 10.6.2000

Pane doktore,
rada bych Vas poprosila o radu a nazor, ohledne vyrobku PROGRAM (na blechy- inter. adresa www.sentimelpet.com ). Tento produkt se pouziva jako injekce nebo tabletky. Zajimalo by me jak se Vam osvecil nebo neosvecil ve Vasi praxi. Uz nekolikrat jsem pouzila Advantage ve forme one spot, ale moje kocky maji blechy neustale.(Tento vyrobek se prodava u nas v USA pouze pod veterinou a vsichni tvrdi, ze zabira, ale bohuzel ne na mojich kockach.) Mimochodem jsem pouzila take Frontline, se stejnym vysledkem. Jsem si naprosto jista, ze aplikaci provadim dobre. Byla bych Vam velice vdecna i za doporuceni jineho prostredku proti blecham, ktery mate vyskouseny. Dekuji za Vasi odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.6.2000

Vážená paní Dostálková,
já osobně program tablety vůbec nepoužívám. Program není na okamžitou likvidaci blech, Program je jistá bleší antikoncepce. Blechy po nasátí lufenuronu, což je účinná látka Programu, přestanou býti rozmnožování schopné. Lufenuron zasahuje do vývojového cyklu. Bleší populace např, v bytě kam byla zasídlena zablešeným psem a nemá možnost se odstěhovat vedle do zahrady na sousedovic hafíka, vychcípá během půl roku. Dospělé blechy ale Program nezabíjí , takže mohou volně sát na zvířeti a podporovat kupř. svědivost kůže a přenos tasemnic.
Nikdy jsem program nezkoušel, těžko se k němu mohu vyjadřovat. Co do svého účinku na rozmnožování asi funguje perfektně, ale mně trochu nejde pod fousy, že se mnou blechovci budou bydlet od léta až do Vánoc. Byť kmeti bez dětí, stále budou sát na psovi a obývat můj koberec.
Já osobně používám jen Frontline spot on.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000243 | alexkrik@atlas.cz

dotaz vložen: 24.4.2000

Pane doktore,
poprosím Vás o radu v oblíbeném téma - blechy,klíšťata.V loňském roce jsme celkem s úspěchem aplikovali u našeho kokříka přípravek EXspot®, který jsme letos nesehnali,ale nechali jsme se přesvědčit ke koupi přípravku Frontline®,který na klíšťáky absolutně nezabral(v minulém týdnu 14 ks.nalezených a vytažených - X ks.nenalezených).U obou přípravků se jedná o pipetu aplikovanou na kůži.Nevím čím to je,ani to nehodlám hodnotit (například "značkové" antiparazitní obojky, které měli být účinné i proti klíšťákům se nám v minulosti také neosvědčili).Jedná se mi o jedinou věc:je možné aplikovat v současné době jiný prostředek (Frontline® byl aplikován asi před měsícem)? Nedojde k jakémusi předávkování,které by způsobilo například ekzém,nebo vypadávání srsti?
Děkuji předem nejen za odpověd na můj dotaz,ale i za Vaši poradnu celkově.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2000

Vážený pane Kříkava,
nechci Vás k Frontline přemlouvat, ale jsem přesvědčen, že je to nejlepší přípravek na našem trhu. Měsíčně ho v ordinaci prodáme stovky kusů a žádné problémy nejsou. Z praxe vím, že nefunguje-li Frontline, je problém nikoliv v přípravku, ale ve zbůsobu aplikace. Frontline se dělá ve třech hmotnostních kategoriích a je nutno je ctít ( do 10 kg, do 20 kg a do 40 kg). Frontline semusí aplikovat na psa, který nebyl minimálně týden před tím koupán. Přípravek potřebuje cca 5 dní k tomu, aby se „rozlezl“ po těle a začal působit. Navíc je velmi důležité se podívat, jestli přisátá klíšťata byla živá nebo jen suché mrtvoly. Frontline někdy při masivní invazi klíšťat pustí parazita na kůži, ale po prvním nasátí krve klíště hyne a usychá. majitel najde přisátou potvoru a myslí si, že Frontline nefunguje.
Po měsíci už klidně můžete použít jiný antiparazitární přípravek, jestli Vás k Frontline nepřemluvil.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000146 | hanadam@seznam.cz

dotaz vložen: 9.3.2000

Pane doktore,
mám kočku starou 8 měsíců, asi před dvěma dny jsem objevila v srsti 1 blechu, 1 klíště a cosi vypadající jako kožní lupy, které se vyskytují především na hřbetě naší kočky, ale později jsem se v knížce dočetla, že to jsou roztoči. Hned druhý den jsem telefonovala na místní veterinu, kde mi řekli, že by bylo dobré zakoupit pipetu frontline, která by měla zapůsobyt do 24-48 hodin jak na blechy a klíšťata, tak i na tyto roztoče. Ale přípravek zapůsobyl jen na klíšťata a blechy, ale ne na kožní roztoče.Tak se Vás tedy ptám, zda to jsou vůbec kožní roztoči nebo jen lupy(je možné, aby měly kočky lupy?)jak se má tedy toto léčit?Dále bych se vás chtěla zeptat, asi před 14ti dny jsem dostala od sousedky už pro zmiňovanou kočku obojek s rolničkou. Kočka si na něj dá se říci, že zvykla, ale přesto se Vás raději ptám, zda je to rozumné, bezpečné a jestli zvuk rolničky není pro kočku depresivní.Byla bych moc ráda, kdyby jste mi na mou otázku odpověděl, neboť s roztoči si nevím rady.Vzřelý dík za tuto stránku s dotazy.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.3.2000

Vážená Terezo,
nemám rád u zvířat obojky s rolničkami, šátky a různé ozdůbky kolem krku. Je to věc každého majitele, ale domnívám se, že rolnička skutečně může kočku stresovat. Ale závažnější důvod proti obojkům u koček je ten, že se zvíře při prolézání různých zákoutí v bytě a především venku, může excelentně oběsit. Kočka není pes. U koček raději obojky ne. Některé antiparazitární řemínky mají různé bezpečnostní zámky nebo jsou na gumičku, aby se z nich kočka vysoukala v případě ohrožení. Obávám se, že Váš obojek s rolničkou je natvrdo.Frontline pipetka je na blechy i klíšťata to nejlepší, co můžete proti parazitům u koček i psů naordinovat. Ovšem na roztoče (cheyletielly) moc dobře nepůsobí. Na roztoče se dávají speciální koupele nebo se zvířata stříkají Biokillem. Diagnostika roztočů na kůži se dělá velmi jednoduše. Rozhrnete zvířeti kožich a lupy nalepíte na průhlednou pásku, která se pak prohlíží pod mikroskopem. Ne všechny lupy na kůži koček a psů nemusí být roztoči. U koček jsou lupy mezi chlupy např. u peršanek, které o sebe málo pečují a mají nadměrnou produkci kožního mazu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: parazité vnější
zvíře: pes