Poradna - hledání v poradně

Vyhledávací formulář

zadejte hledaný výraz nebo číslo dotazu:

vyberte zvíře:

vyberte okruh dotazu:

Výsledky vyhledávání

Hledáno v poradně.
Počet nalezených dotazů: 130
číslo dotazu datum dotazu datum odpovědi

číslo dotazu: 20190537 | l.zdanicova@seznam.cz

dotaz vložen: 11.10.2020

Dobrý den, můžu dávat přípravek Aptus Apto-flex Vet sirup 2,5ml jednorázově nebo ho mám dávat nadvakrát?
Děkuji Zdanicová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.10.2020

Vážená paní Zdanicová,
můžete jednorázově. To není problém.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190244 | jici@email.cz

dotaz vložen: 20.10.2019

Dobrý den.
Mám Německého ovčáka po operaci křížových vazů kolenních (TTA). Je 4 měsíce po operaci. Zatím vypadá vše v pořádku. Nekulhá. Dokud bylo teplo, chodili jsme na krátké plavaní..cca 2 až 3 minuty s přestávkami 3 az 4x týdně. Procházky postupně prodlužujeme...
Jen by mne zajímalo, jak dlouho po operaci běžně trvá úplné zhojení? Kdy může pes do plné zátěže?
Při běžném běhání není patrné, že by nějake potiže měl. Ale přecijen při skocích přes překážky, obranách apod jsou pohyby zcela jiné, prudké apod. Proto bychom to neradi uspěchali.
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2019

Vážený pane Jiří,
omlouvám se, ale úplně přesně Vám neodpovím. Ortpedické operacea následnou rehabilitaci provádí u nás na klinice kolega.Čyři měsíce je ale dostatečná doba na to, aby se implatát pně zahojil, resp. integroval a vrostl do holenní kosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20131203

dotaz vložen: 30.6.2014

Dobrý den,
mému 5ti měsíčnímu štěněti border kolie se asi před týdnem objevila na lokti měkká bulka velikosti asi ping pongového míčku. Na internetu jsem se dočetla, že se pravděpodobně jedná o bursitidu. Bylo uvedeno několik typů léčby a mnoho odlišných názorů na ní. Vás bych ráda požádala o ,shrnutí' co vlastně bursitida je, kdy se používá jaký typ léčby, jestli pomáhá otok chladit/ zahřívat, masírovat, mazat mastičkami/gely atd. ... Otok není bolestivý... může se někdy bolestivým nebo nepříjemným stát??
Předem děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.7.2014

Vážená paní Nováková,
o bursitidu se jedná na 99%.
Bursa, česky tíhový váček, je jakýsi „pytlík“ naplněný tekutinou. Bursy jsou všude možně po těle a v zásadě mají funkci podkládat či přikrývat kosti a šlachy, aby se při pohybu neopotřebovávaly, šlachy lépe klouzaly a kosti se „neprodřely“ přes kůži v místě přímého kontaktu.
Takové místo je i na lokti, kde přes kosti lokte není žádný svalový kryt a mezi kůží a kostí je právě ona bursa. Při výrazném tlakovém namáhání (např. ležení na tvrdé podložce) se bursa zvětší a zmnožená náplň tíhové tekutiny se nevstřebává. Výjimečně se může stát, že se bursa infikuje a zahnisá.
Jednoznačný návod jak léčit bursitidu není. Záleží na stupni postižení, plemeni, věku, tendenci k hnisavým komplikacím ….
Osobně se po letech experimentů kloním k tomu, nechat stav bez léčby, pokud není bursa nějaká obří. Druhou variantou je operace. Jako mezikrok občas ordinuji i injekce kortikoidů do bursy. Rozhodně nedoporučuji jakkoliv se snažit odsávat obsah bursy. Nemá to smysl, váček se opět velmi rychle doplní tekutinou a navíc hrozí infekce po vpichu.
U většiny případů bursitida zvířeti nijak zásadně nevadí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130851 | cleosek.ve@seznam.cz

dotaz vložen: 19.1.2014

Dobrý den. Mojí fence rottweilera, která má 4 měsíce oteklo čelo, stop (nevím jestli je to správně) a hřbet nosu. Po zchlazení čela se jí tekutina vlila do hřbetu nosu a rozlila se dále k vrchním zubům. Dostava clindamycin. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.1.2014

Vážená paní Kocourková,
to rozhodně normální není. Nepíšete, jak je fena stará. U štěňat je tohle docela časté, pokud se bací do čela a mají akutní reakci okostice. U starších psů je to horší. V úvahu připadá úraz, nádorové destrukce nosních kostí a sinů (dutin), infekce – především mykotická, vrozené deformace, cizí tělesa a nádorové onemocnění měkkých tkání nosní dutiny.
V takových případech vždy děláme ve zklidnění rtg hlavy, zubů, dutin a nosu, prohlížíme celý nos endoskopem a odebíráme histologické, cytologické a bakteriologické vzorky.
Nejčastěji najdeme cizí těleso, nádory a mykotické granulomy.
Pokud je vše negativní, i to se může stát, tak doporučuji magnetickou rezonanci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát dýchací, chirurgie, ortopedie, růst a vývoj, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130811 | tomasovavlasta@seznam.cz

dotaz vložen: 4.1.2014

dobry den mam maleho spice fenecku trpi luxaci kloubu pri prochazkach obcas chodi po trech a pak zase normalne od veterinare mam tabletky Giom pulku denne a stale je to stejne poradte prosim je nejaka moznost aby zase pouzivala vsechny 4 nozky a obcas neposkakovala po trech dekuji za odpoved

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.1.2014

Vážená paní P.,
pokud se jedná o luxaci patelly (čéšky) a je-li postižení tak závažné, že zvíře stále kulhá, je jediným řešením operace. Záleží na stupni luxace a klinických projevech pacienta.
Důležité je zjistit, jestli zvíře opravdu kulhá či nedošlapuje z důvodu postižení patelly. U mnohých malých plemen a mikroplemen psů je známo, že si zadní nožky nadnášejí jako určitý zlozvyk či jako pomůcku při vyrovnání rytmu a rychlosti chůze.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: LP (luxace čéšky), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130001

dotaz vložen: 1.1.2013

Dobrý den,
máme 7-roční fenku yorkshira. Je to ta střední velikost,váží 3,15 kg. Před 4 měsíci jsme byli na chirurgickém zákroku koleního kloubu zadní nohy.Na veterinární klinice použili fixaci pomocí tkaniny,kterou ji prošíli s vazy.Dle ošetřujícího veterináře při pooperačním vyšetření je zhojení v pořádku a kloub není bolestivý Již 14 dní před operací začala používat pouze 3 nohy.Od této doby ji nemůžeme naučit opět využívat tu operovanou nožičku. Nemůže docházet k nadměrnému zatěžování páteře a té druhé zadní nožičky? Zdá se nám,že to je už spíše psychycké,protože pokud je zaměstnaná občas tu nohu zatíží.
Jaký postup rehabilitace či cviků bychom měli použít?
Děkuji
Barci

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.1.2013

Vážený pane B.,
nepíšete přesně o jaký ortopedický problém, resp. operaci čeho se jedná. Pravděpodobně šlo o náhradu a řešení prasklého zkříženého vazu (vazů).
Yorkšír je bohužel plemeno, které díky své dynamičnosti a lehkosti nemusí nutně k pohybu využívat všechny čtyři nohy. Pokud se naučí bezpečně chodit po třech, které má zdravé, často u toho zůstane. Máte pravdu, že může docházet k přetěžování ostatních nožek a páteře. Pokud je operační rána zahojená, koleno na pohmat nebolí a je ohebné, měl by pacient na nohu šlapat. Zkuste nejprve začít podáváním vyšších dávek kloubní výživy. Aktivní rehabilitaci moc nerozumím, resp. nepraktikuji rutinně moderní způsoby psí rehabilitace, což jsou různá cvičení na pomůckách, plavání a magnetoterapie. Nicméně lze to zkusit i doma. Napustit vanu tak, aby pes „skoro nestačil“ a zkusit, jestli nohou bude plně (reflexně) hýbat ve smyslu kroku, když bude zkoušet plavat. Dále lze zkusit druhou zdravou –neoperovanou nožku začít na procházky obvazovat, následně pod obvazem lehce ohnout prsty nebo pod lehký obvaz dát mezi polštářky malý kamínek nebo kuličku. Smyslem je, aby psovi byla chůze na zdravé noze malinko nepříjemná a začal zatěžovat tu odoperovanou. Ale musí se postupně, aby byl schopen ochablou svalovinu využít k podpoře těla. Plavání ve vaně je na začátek ideální. Pokud by váš pan doktor měl i magnetoterapeutický přístroj, jsou kůry magnetu jen ku prospěchu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110818

dotaz vložen: 22.11.2011

Pane doktore,
Dobrý den. Prosím o radu. Mám 6letého NO, se kterým dělám sportovní kynologii. Před 3 měsíci se u něj (po korekci vodítkem)objevil problém,kterému jsem nepřikládala moc váhu,myslela jsem si,že je pes pouze přehřátý. Dnes se opět tento problém objevil,ale již v "plné síle". Při treninku obran, při běhu na figuranta na střet po vyskočení pes vykvikl,spadl a byl zkroucený.Nejprve jsme mysleli,že má něco s přední nohou,ale to jsme vyloučili,došlápl na ni normálně.Ale celý jakoby napadal na pravoou stranu.Po chvíli to rozchodil,již jsem ho nechala ležet v kotci.Po příjezdu domů, cca za půl h. se toto opakovalo,z auta jsem musela psa vyndat zkrouceného a kvílejícího.Toto se opakovalo ještě jednou.Na veterině po běžném vyšetření stanovili diagnozu - krční páteř, kdy pes po zvednutí hlavy vzhůru vykvikl a opět napadal na pravou stranu.Bylo mi doporučeno podrobnější vyšetření - rtg,mri nebo ct.Rozhoduji se,zda vyšetření podstoupím,nebo nechám psa v klidovém režimu (což u něj znamená pouze bez treninku, protže v klidu být neumí)Bojím se zhoršování problému,že bude trpět bolestí,ale obávám se,že případná operace stejně nepomůže. poradíte mi,co s tím? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.11.2011

Vážená paní M.,
jsou dvě cesty řešení. První, složitější, dražší, ale odborně správná – detailní neurologické a ortopedické vyšetření, ideálně následně doplněné o magnetickou rezonanci a ev. operace. Druhá cesta je jednodušší, levná, ale také je řešením, byť ne řešením medicíny 21. století. Ale i staré postupy nemusí být špatné. Asi se opravdu bude jednat o problém s krční či hrudní páteří, resp. meziobratlovou ploténkou. Vycházím z předpokladu, že jeden o akutní stav následkem sportovní zátěže a vysokého zatížení krku a hrudníku při zákusech. Pokud zvolíte variantu č. 2, nechte psa 10 dní medikovaného prášky proti bolesti (NASID) a měsíc v absolutním klidu. Venčení jen pod kontrolou, na vodítku, žádný cvičák, aporty, atd. Uvidíte. Třeba si problém „sedne“. Problém se bude zhoršovat na sto procent, pakliže se nebude řešit. Ať už prvním či druhým způsobem. Pokud je problém opravdu v ploténce, tak operace provedená zkušeným ortopedem funguje.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110625

dotaz vložen: 1.9.2011

Pane doktore,
Dobrý den,náš pes si zlomil prst na přední noze. Veterinářka mu nohu zavázala, první 4 dny jsme chodili na převaz denně, protože obvaz nedržel (pes má krátké nohy). Teď mu obvaz vydržel 4 dny, ale při převazu se zjistilo, že se noha zapařuje, kůže mezi prsty je zarudlá, veterinářka mluvila o dermatitidě. Tlapku důkladně vyčistila (nějakým růžovým roztokem), zapudrovala a zavázala. Na převaz máme jít za 2 dny. Uvidí se, jestli se zhoršuje dermatitida a museli bychom přestat nohu obvazovat a udržet psa v klidu, což by byl dost velký problém, je mu 5 měsíců. Chtěla bych se Vás zeptat, jak dlouho se dermatitida hojí, jestli je nějaká možnost prodyšné fixace prstu a co by se stalo, kdyby se zlomenina neřešila a kůstka by nějak srostla sama. Nechceme psa trápit obvazováním, které má za následek problémy s kůží, když by to třeba ani nebylo až tolik potřeba. Pes má sice PP, ale výstavy neplánujeme, takže pokud by měl nějaký kosmetický nedostatek (křivě srostlý prst), tak by to nevadilo, hlavně aby ho nic nebolelo.Naší veterinářce důvěřuji, jen bych chtěla znát názor ještě jednoho odborníka.Předem moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.9.2011

Vážená paní Zdeňko,
neotevřené zlomeniny drobných kůstek prstů (ne záprstí) nejsou komplikované na hojení. Já osobně postupuji tak, že pokud je to technicky možné, snažím se tlapku na cca 14 zafixovat. Kostičky se za tu dobu „chytí“ a následně lépe srůstají. Pokud situace nedovoluje fixaci, kupř. se noha dramaticky paří, nechám zlomeninu na volno. Podmínkou je venčení na vodítku po dobu třech týdnů a striktní nošení plastového límce, pakliže má pes snahu si tlapku olizovat. Ve vašem případě bude límec nezbytný a také bych doporučil 2x denně koupat tlapku v heřmánku a při venčení dávat starou ponožku. Zapařená tlapka se tímto postupem do týdne zahojí. Podmínkou je, aby si ji pes neolizoval. Nefixovaná zlomenina prstů sroste vždy, někdy „nakřivo“, ale sroste. Místo lomu bude pohmatem znatelné, malinko zbytnělé a prst může několik týdnů pobolívat. Vizuálně na psovi obvykle nic vidět není.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110564

dotaz vložen: 26.7.2011

Pane doktore,
dobrý den, našemu 9měsíčnímu pudlíkovi byla diagnostikována luxace patelly - 2. stupeň. Zajímá mě, zda se každý 2. stupeň luxace musí operovat (pejsek nemá žádné obtíže, pouze občas nadlehčí nožku - bez bolestivých projevů). Jestliže se dle Vašeho názoru operovat musí, kdy je nejvhodnější doba na operaci - před ukončením jednoho roku nebo až po? Děkuji moc za odpověď. Jana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.7.2011

Vážená paní Slezáková,
stupeň LP je určité vyjádření stupně vady, a u st. dvě se operace obecně doporučuje. Nicméně z praktických důvodů (cena, zátěž psa, komplikace) se k operaci luxace („dvojky“) přistupuje tehdy, má-li zvíře jasné potíže, kulhá, či ohyb kolene ho bolí. St. dva je taková hranice, kdy se operace doporučuje na základě konkrétního případu a kliniky. Trojka a čtyřka by se operovat měla (lze-li to), jednička nikoliv.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: LP (luxace čéšky), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110406

dotaz vložen: 6.5.2011

Pane doktore,
pred 9 dnami sme dali operovat nasho 1 a pol roka stareho stredoazijskeho ovciaka na pretrhnuty predny skrizeny vaz. Metoda mala byt s pouzitim silonu a tusim fascila.... (neviem ako sa to presne vola). Pred 8 tyzdnami absolvoval uz operaciu lavej nohy, teraz to bola po 8 tyzdnoch prava noha. Po prvej operacii vo februari vsetko dopadlo ok a pes zacal postupne chodit hned na druhy den. Pri tejto poslednej operacii vsak nastali komplikacie a lekari nam odmietaju povedat co sa stalo. Pes vsak dodnes nohu nepouziva a nemame ziadne informacie co dalej...Kazdy je na klinike ticho, krci plecami, udajne si mame napisat staznost, ale priciny nam nepovie nikto. Hned na druhy den po zakroku doslo k silnemu opuchu nohy, bola az fialova, horuca, objemovo skoro dva krat taka. Museli sme chodit na injekcie (antibiotika), lebo tabletkove nezaberali. Za injekcie si uz neuctovali ziadne poplatky a davali ich gratis. To je tiez divne. Opuch dnes ustupil, avsak noha je akoby nefunkcna, Jedine co na nej funguje, je bedrovy klb. Koleno je nefunkcne. Udajne BY MAL (opakujem- mal by) azcat pouzivat nohu o 2 az 3 tyzdne odteraz. T.z. lekari musia vediet co sa stalo. Mam preto 2 otazky (chapem ze bez vystrenia sa odpoveda tazko), avsak: Co sa mohlo stat (kedze nam to odmietaju povedat). Co moze sposobit, resp. byt dovodom na to, ze klb zacne fungovat az po 3-4 tyzdnoch (poskodene nervy, alebo co?).Len podotknem, ze ked sme prisli po psa, nebol ani len prikryty, bol podchladeny (36 C), nevedeli ho prebrat z narkozy, mal obitu a krvavu bradu! je mozne, ze im pri manipulacii spadol? A preto poskodili akurat operovanu nohu? Plus nebolo to priskoro operovat po 8 tyzdnoch? Navyse 3 tyzdne pred touto operaciou mu tiez operovali creva, takze tiez bol v narkoze (i to udajne kamen o priemere 1 cm vobec nemusel byt operovany)... Ale to zrejme suvis s nohou mat nebude... Vopred dakujem za kazdu pomoc.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.5.2011

Vážený pane Viktore,
nějaký názor, resp. vysvětlení kolegové mít musí. Není možné s klientem nekomunikovat. Stát se může leccos, i vinou veterináře, ale komunikovat by se mělo vždy. Asi bych poradil domluvit si schůzku s operujícím lékařem a toho se zeptat. Stížnosti jsou až to poslední řešení.
Nejčastější komplikací u operací ruptury zkříženého vazu je infekce v operační ráně, nesnášenlivost organismu vůči voperovaným materiálům a prasknutí implantovaného vazu (silonu), či rozlomení kosti a selhání šroubů při voperování kovových součástí korekce kloubu.
Komplikace mohou nastat vždy. I tehdy, je-li operace provedena excelentně. Nedokážu relevantně posoudit, jestli mohl spadnout ze stolu, či jestli se rychle vzbudil a obil si hlavu o stůl, či jak vlastně operace probíhala …. To by byly hypotetické spekulace.
Se zmíněnou klinikou máte jistě, soudě dle proběhlých operací, zkušenosti dobré. Tak bych zkusil lidské jednání, ale na druhou stranu bych se nenechal odbýt.

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110397 | xrude@seznam.cz

dotaz vložen: 2.5.2011

Pane doktore,
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na možnou příčinu nemoci našeho psa. Náš veterinář si není jistý. pes 6 let,40kg,tak 2 měsíce zpátky změna chování, horší chůze, podrážděnost,nervozita, nasazen Movalis ( 1/4 tablety denně) protože to vypadalo na bolest kyčle v důsledku DKK,měsíc zpátky výrazná špatná chůze, nerovnováha, postupně apatie, trochu lekavost, malátnost, občas zakopnul, poslední týden napadání i na přední nohu -po prohmatu bez náznaku bolesti, jako by mu v ní škube, nedokáže na ní stát aniž by nepřešlapoval, apatický, ale žere a pije, bez teploty, bez průjmu, od začátku se vyskytovalo bezvýznamné chození, dělal okruhy po zahradě a teď třeba 2 hodiny chodí kolem plotu sem a tam. když má stát na místě stojí nevyváženě, kymácí se, pokud delší dobu leží a vstane motá se, než se srovná.vyšetření krve negativní, hematologie taky negativní, borelioza, srdeční červivost a ještě asi 3 druhy parazitů negativní- jednalo se o krevní test-na principu těhot. testu, kdy stačily 3 kapky krve a vyčkání 10minut na výsledek , RTG páteře negativní, Náš veterinář se domnívá, že se jedná o poškození CNS, nasazen Prednison, 2x denně. Zatím žádná změna ( po3 dnech užívání).Děkuji za jakýkoliv názor.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.5.2011

Vážená paní R.,
to je spíše případ pro specialistu – neurologa. Podle popisu bych na 99% řekl, že se jedná o neurologický, nikoliv ortopedický problém. Jestli je centrální (mozek) či periferní (páteř, nervy), nevím. Příčina může být infekce, parazité, nádor, autoimunitní onemocnění …… Ale to by asi chtělo opravdu specializované pracoviště a další testy. Především odběr mozkového moku.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, infekční onemocnění, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110255

dotaz vložen: 13.3.2011

Pane doktore,
Mám rotvajlera/36kg/,je mu 12let,žere/Brit-junior-vyprazdnování, vše,jak má být,ve 3-letech operace kolenních vazů na zadní noze,rekonvalescenci jsme dělali hodně plaváním,je to magor-srdcař,takže vše dělalna plný pecky a chce dělat,jako dřívI s bolestí to má nějak posunutý.Začal děsně pajdat na předek,před týdnem hupsnul do "malý díry.Začala jsem mu dávat včera Caniviton-forte plus,1x večer a Rimadyl-Palatable 50mg/1x večer,jak dlouho to můžeme žrát,aby se mu neublížilo,prosím ev.jiný osvědčenější druh léčiv.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.3.2011

Vážená paní L.,
Rimadyl může pes dostávat stále, pokud je to třeba. Dáváte ale málo. Musí dostávat při své váze min. jeden a půl 50-ti mg tablety denně. Lépe ale 2x denně. Caniviton Forte mu dávejte tak 14 dní. Pokud bude kulhat dále, je nutné změnit lék. Ne každé analgetikum působí na psa stejně. Tzv. nesteroidů (NASID) je celá řada a někdy se ke kýženému účinku musí vyzkoušet různé preparáty. Každopádně by se ale na pejska měl podívat veterinář. Aby se opravdu léčilo to pravé …..

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101149 | vahy49@seznam.cz

dotaz vložen: 7.11.2010

Pane doktore,
Dobrý den .Máme 13 letou fenku středního knírače a asi před třemi měsíci (nejezdil nám výtah a ona chodila do sedmého patra pěšky)začala kulhat .Paní doktorka nnám pro ni dala nejdříve CHONDRO HA a Po 16 ti dnech ,kdy se stav nezlepšil jí udělala RTG a dala nám pro ni tablety MSM 500.Ty už také bere 14 dnú a protože má pejsek stále velké bolesti (knˇučí),tak i tablety od bolesti.Nyní je už ,ale BENA nejistá i na zadních nohách .Nejsme si jisti jestli to je ARTROZA,jak říkala paní doktorka,nebo máme vyhledat nějakou jinou pomoc.Fenka již dost hodně zhubla a máme oni velkou starost.Viditelně trpí.Děkuji za odpovědˇ.Pavla Přadková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.11.2010

Vážená paní Přadková,
střední kníračka, třináct let stará, je babička. Asi ji bolí páteř nebo kyčle, popř. má probém s kompresí míchy v posledních obratlích. To běhání nahoru a dolu bez výtahu byla jen poslední kapka.
Při ortopedických bolestech se mohou zkoušet různá analgetika. Ne vždy to či ono u konkrétního jedince dobře zabírá. Určitě bych fenečce vyšetřil krev – především ledviny a zkusil nasadit jiné léky, popř. kapačky. Biochemie krve je důležitá. Léky proti bolesti a zánětu mohou u starého psa vadit ledvinám, proto je dobré krev vyšetřit. Nota bene když fenečka hubne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101119

dotaz vložen: 26.10.2010

Pane doktore,
náš dvouletý Slovenský čuvač je po již druhé operaci přetrženého kolenního vazu (během 3 měsíců - v červenci pravé, v říjnu levé). U obou kolen se mu udělala "voda", dle vyjádření našeho veterináře téměř abnormalita u psů. U první operace odezněla za asi 14 dní při téměř obdenních punkcích. Levé koleno má značně horší průběh, nejenom s množstvím vody, ale hlavně s psychickým stavem pacienta. Náš pan doktor začíná prosazovat drén. My chceme odolat, protože náš 50 kg mazlíček si teď už odmítá nechat nandat "trychtýř", dokonce už na nás i zavrčel a já se obávám, abychom z něj neudělali zlého psa. Prosazuji raději každodenní dojíždění na punkce. I když i toho se pomalu začínám obávám, sice jezdí autem moc rád, ale mám strach, aby za pár dnů nespojil - autem se jezdí jenom k veterináři.Jak byste řešil nastalou situaci Vy?Předem děkuji za odpověď.JV

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.10.2010

Vážená paní V.,
asi bych byl jako operatér velmi nespokojen. Ale to je medicína. Pracujeme s živou hmotou. Nejedná se o matematiku a jasné vzorce výpočtu …. Výpotek v operovaném kloubu není nikdy nic dobrého, resp. vždy značí problém. Osobně kolena neoperuji, to u nás na klinice dělají kolegové, ale pokud si dobře vzpomínám, komplikace tohoto typu si vybavuji jen v jednom případě před lety.
Otázkou je, proč se výpotek v kloubu objevuje. V zásadě přichází v úvahu dvě varianty. Buď je v koleni infekce nebo v něm dráždí použité materiály (vlákna). Nevím, jakou metodou byl kloub operován. Způsobů je několik. Nejčastěji se provádí stabilizace pomocí umělého splétaného vlákna, které se upevní zevně na kloub a „tkanička“ brání posunu kloubu, resp. supluje prasklý vaz uvnitř kolena.
Nemyslím, že bych mohl radit, ale pokud bych byl před tento problém postaven, asi bych udělal bakteriologickou kultivaci punktátu a následně, nebyl by-li v punktátu bakteriální nález, reoperaci. Předpokládán, že základní medikační postupy byly vyčerpány předtím. Punktování a dren je predilekční místo pro infekci. Ale berte to, prosím, jako myšlenku. Nechci být radilem u tak závažného operačního výkonu.
Je fakt, že psa situace asi stresuje, ale to se nedá nic dělat. Na druhou stranu je všechno zlé k něčemu dobré a nastálá situace tuží výchovu psa. I když mu límec, ježdění do ordinace a ošetřování vadí, nesmíte mu ustoupit. Je velký, těžko se s ním manipuluje a těžko se ovládá, ale ať se děje cokoliv, např. vrčet na vás, na pány, NESMÍ.


MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101066 | sandra.kozman@gmail.com

dotaz vložen: 10.10.2010

Pane doktore,
chcela by som sa opýtať na Váš názor, za aký čas od osteosyntézy stehennej kosti by ste doporučili vybrať hřebík z kosti v prípade že bude prvá RTG kontrola v poriadku? Jedná sa o 5-mesačné šteňa welshterriera,od osteosyntézy ubehli takmer 4-týždne. A u Vás na klinike Kolmá je pri operácii prítomný vždy jeden doktor? Za odpoveď vopred ďakujem, s pozdravom Sandra K.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.10.2010

Vážená paní Kozmanová,
je to velmi individuální. Pokud kost optimálně srůstá, lze implantát (hřeb, destičku, šrouby) odstranit po šesti osmi týdnech. U mnoha případů, nevadí-li kus železa v kosti, se tam nechává.
Záleží na typu implantátu, velikosti a věku psa, stupni hojení, typu zlomeniny atd. To vždy musí posoudit ortoped konkrétně pro každý případ.
U nás v Kolmé záleží na tom, jak je zákrok složitý. Někdy ho dělá jen lékař a setra, někdy dva lékaři a dvě setry plus další člověk „k ruce“. Záleží, jak moc se musí to či ono přidržet, navrtat, zašroubovat atd.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100877 | jarunka88@seznam.cz

dotaz vložen: 9.8.2010

Pane doktore,
moc Vás prosím o radu jelikož jsme bezradní. Náš veterinář moc nespolupracuje. Ani přesně nevíme co našemu pejskovi je ale odhaduje to na skřípnutý nerv v zádech (oblast nad ocáskem). Byli jsme u něj 2x na obstřiku ale to nepomohlo. Dostává prášky na uvolnění a občas mu máme dávat kapky proti bolesti něco jako tramal. Ale stav našeho pejska se nelepší. Je mu 10 12 let má slabší srdíčko, na které bere enap, a digoxin. Chci jen poradit jestli je nějaká možnost léčby nebo jak mi říkal jeden pan doktor nemáme už pejska trápit. Děkuji Vám mnohikrát za Váš názor.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.8.2010

Vážená paní R.,
rád bych vám alespoň radou pomohl, ale nepíšete, jak se problémy vašeho pejska projevují.
Nemohu vám tedy ani poradit, jestli existují nějaké další léčebné možnosti, o kterých vím.
Napište, co mu přesně schází.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100851 | Vendula.Popelkova@seznam.cz

dotaz vložen: 28.7.2010

Pane doktore,
máme takový problém s naším psím miláčkem, německým ovčákem Katem,je mu 9 let a poslední půlrok začal učurávat a ztrácet bobky, často je má u zadku. Náš veterinář nám dal Buscopan, ale vůbec to nepomáhá.Můžete mi poradit něco účinného? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.8.2010

Vážená paní Vendulko,
mohu vám poradit jedině specializované vyšetření. Podle věku, plemene a popisovaných příznaků se pravděpodobně jedná o neurologicko-ortopedický problém – syndrom cauda equina. Jedná se o postižení míchy (viz archiv poradny), kdy není, mimo jiné, dobře inervovaný svěrač močového měchýře a svěrač rekta. To je nejpravděpodobnější diagnóza.
Bylo by dobré nechat psíka prohlédnout kolegou, který se zaobírá neurologií.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100358

dotaz vložen: 20.3.2010

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore, máme doma nalezence os léta asi kříženec teriéra je hodně živý často se zaběhne i v mrazech ale vždy se vrátí domů, bydlí v bytě ne venku problém je v tom že už podruhé má velké bolesti zad určitě prochladnul, poprvé to trvalo asi týden dostal tabletky myslím proti zánětu tentokrát dostal jednu tabletu ( Trocoxil )která prý působí 14 dní , pejsek pořád chodí sem tam špatně si lehá nemůže skákat někdy se i třese a trochu naříká , nevydrží na jednom místě raději stojí, myslíte že je lepší udělat rentgen zad nebo mu dát něco proti bolesti... děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2010

Vážená paní V.,
Trocoxil je lék proti bolesti, takže pejsek medikován je. S Trocoxilem mám jen ty nejlepší zkušenosti, ale může se stát, že po něm má pes zažívací potíže. To co popisujete je buď bolavé břicho nebo lék nefunguje tak, jak má. I to se může stát. Není to chyba preparátu, ale každý organismus reaguje individuálně. Podle popisu bych spíše usuzoval, že ho záda bolí dál.
U každých ortopedických problémů platí, že pacient musí být v klidu a v teple. Nesmí nikde lítat, běhat, skákat a prochládat. Pokud je medikován analgetiky, platí to dvojnásob. Psík „nakrmený“ léky či injekcemi nemusí cítit bolest (třeba zad) tak intenzivně, bolest ho neparalyzuje a pacient místo klidu má tendenci běhat, protože se mu uleví. Stav se paradoxně zhorší. Je to jako byste si vzala Brufen na bolavá záda a místo klidu šla hrabat zahradu …
Určitě bych doporučil psa zavřít doma, chodit s ním ven jen na vodítku a párkrát denně.Doporučoval bych, aby nosil i nějaký obleček – přiléhavý a nejlépe pletený. Stačí pružný rukáv ze starého svetru natažený na tělo. Určitě bych doporučoval rentgen a další vyšetření. Prognosticky není opakující se bolest zad dobrá.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100013

dotaz vložen: 4.1.2010

Pane doktore,
Dobry den, pane doktore mam jezevcika hladkosrsteho/8 let/ a posledni dva dny ma spise ocasek schliply...asi 10 cm mu jde nahoru a je silnejsi, ale zbytek mu pada dolu...o nicem nevim, ze by knucel, nikdo mu nic neudelal, a tak nevim z ceho by to mohlo byt, kdyz mu na to sahnu tak neknuci...jsem bezradna co s tim ma...dekuji za odpoved Jana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.1.2010

Vážená paní K.,
občas se takové případy objeví. Z ničehož nic přestane psík oháňkou hýbat. Někdy úplně, někdy jen částečně, někdy ho ocásek bolí, někdy ne. Podle mých zkušeností se jedná o ortopedicko-neurologický problém s bederní páteří a křížovou kostí. Většinou majitelé udávají, že pes někde spadl nebo na něj něco spadlo, popřípadě se popral se psem nebo, často u jezevčíků, problém vznikl, když pesák vylezl z nory.
Pokud nereaguje bolestivě, nemá o ocásek zájem, nekouše si do něj, špička ocásku není úplně necitlivá, studená či oteklá, a pes normálně chodí, tak s tím nic nedělejte. Někdy potíže přetrvávají i měsíc, ale upraví se to.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091552

dotaz vložen: 16.9.2009

Pane doktore,
můj pes Kavalír má vyhřezlou ploténku, můžete mi doporučit specialistu z Prahy ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.9.2009

Vážená (ý) Ujfi,
podobné případy referujeme v Praze dr. Hnízdovi, dr. Duchkovi, dr. Velbnému nebo dr. Ošmerovi.
Všechny najdete na webu veterina-info.cz v sekci ordinace v ČR.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091488

dotaz vložen: 1.9.2009

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore, v březnu byl můj pejsek MOK (5let) na operaci, měl přetržený vaz v koleni. Vše se velmi rychle léčilo, po 4 měsících nebylo vůbec znát, že měl nějaké zranění. Před 3 týdny zřejmě uklouznul a začal kulhat na druhou packu. Veterinář nám doporučil po rtg operaci s podezřením na natržení vazu. Z Vaší poradny jsem se dozvěděla, že se velice často stává, že se stejné zranění objeví na druhé pacce a to z toho důvodu, že zdravá končetina byla velmi přetěžovaná. Chtěla jsem se zeptat, zda je to normální po tak krátké době (veterinář mi říkal, že se to stává zpravidla do tří let od první operace). A ještě jeden dotázek, dávám pejskovi kloubvní výživu Nutradyl, jak jinak lze ještě pejskovi preventivně pomoci s vazy a vůbec s klouby (léčiva, cvičení), co víc udělat. Mnohokrát děkuji za odpověď. E.F.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.9.2009

Vážená paní F.,
bohužel i po tak krátké době. Pokud se jedná o predisponované plemeno a navíc náhodně dojde k přetížení kolena (klopýtnutí, uklouznutí, pád), je hotovo.
Krom podávání kloubní výživy, hlídání váhy pejska a rozumné zátěže, už ostatní musíte nechat na přírodě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091320 | mejlik25@seznam.cz

dotaz vložen: 31.7.2009

Pane doktore,
dobry den . chtel sem se zeptat mam 2 leteho jorkširskeho teriera a pred pul rokem byl na dvouch operacich kolenich vazu a zahloubeni češky u zadni packy. dodnes kulha a pripada mi ze vte noze nema zadnou silu ,jen tak mirne nani doslapava a kulha.dostal umeli vazi tak sem se chtel zeptat jestli to je v poradku to vse a jestli stary vazy nejak dorustaj?? dekuji za odpoved

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.8.2009

Vážený Mejlíku25
staré přetržené vazy nikdy nemohou dorůst. Náhrada zkřížených vazů a řešení luxované patelly (čéšky) je velmi rozsáhlý zákrok. Po půl roce ještě psík může pokulhávat, protože se klouby po operaci dohojují. Je pravda, že jsou i případy, kdy zvíře může pokulhávat nastálo. Nevím, jak moc měl pejsek kolínky poškozená a netuším, jaký způsob „opravy“ kolega zvolil. Tak či onak to opravdu není operace jednoduchá. V každém operovaném kloubu se vždy, i když je operace provedena sebelépe, rozvine artróza. Je důležité, aby pejsek bral dlouhodobě kloubní výživu a možná byste měli stav ještě prokonzultovat s vaším panem doktorem a poradit se o další rehabilitaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091060

dotaz vložen: 10.6.2009

Pane doktore,
Dobry den pane doktore Chci si poridit fenku zlateho retrivra s pp. Co znamena u rodicu DKK 0/0 nebo DKK 1/1 nebo DKK 2/2... a ktera varianta je u zdraveho pejska, co je nejlepsi? Moc Vam dekuji za odpoved a preji hezky den

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.6.2009

Vážená Zuzko,
čísla jsou jen matematickou kvantifikací vady - dysplazie kyčelních kloubů. 0 je zdravý kloub, 1 mírně nemocný, 2 více ......4=úplně špatně.
Čísla jsou vždy dvě oddělená lomítkem. To je vyjádření pro pravou a levou nohu. Takže 0/1 znamená, že na pravé noze má nulu a na levé 1, tedy hraniční stav pro dysplazii. Pravý kyčelní kloub je zdravý, levý malinko postižený.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: DKK, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091012

dotaz vložen: 4.6.2009

Pane doktore,
Dobry den, pane doktore, chci se zeptat na vas nazor, jak je to s dedicnosti problemu s koleny (volnost nebo slabost kolennich vazu, sklony k praskani). Rad bych si poridil stene CC po fene, ktera ale mela v minulosti operovany krizovy vaz. Vim, ze podobny uraz se stal i jednomu jejimu steneti (jako uz 2letemu), existuje nejaka dedicna vazba k takovym urazum? Dekuji predem za odpoved, Vlada

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.6.2009

Vážený pane Vladimíre,
obecně, čistě z praxe, mohu říci, že jsou plemena, která mají s kolenními vazy větší problémy než jiná. Není to asi otázka dědičnosti dané rodové linie, ale spíše určité dispozice daných plemen vycházející ze stavby těla, vyšlechtění pro určitou činnost, váhy těla atd. Jednoznačná dědičná vazba tam není.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: genetika, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090908

dotaz vložen: 19.5.2009

Pane doktore,
dobrý den, náš pejsek začal kulhat na pravou přední nohu,dostal léky proti zánětu a bolesti, po vysazení se kulhání vrátilo, takže byl proveden RTG, a diagnoza zníosteosarkom. Dostal opět lék proti bolesti a zánětu, nynínekulhá, jen má mírně oteklý "zápěstní" kloub.Neznáte prosím nějakého odborníka na tyto problémy v Moravskoslezském kraji, s níž bychom mohli "léčbu"osteosarkomu konzultovat? Jaká vyšetření by se měla provést, abychom měli jistotu, že se náš pan doktor nemohlsplést - kromě RTG nebyla žádná další vyšetření provedena.A lze pejskovi podávat nějaké doplňky např, na zvýšení imunity nebo podobně?Děkuji Vám za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.5.2009

Vážená paní Jano,
problematiku osteosarkomu jsme v poradně mnohokráte odpovídal. Podívejte se, prosím na vyhledávač v poradně. RTG vyšetření je většinou postačující, i když by se mělo doplnit i odběrem kousku postižené kosti a jejím histologickým vyšetřením. Většinou je však rtg změna, klinika pacienta, věk psa, plemeno a místo lokalizace problému tak typické, že odběry nejsou třeba. Jediná radikální léčba je amputace končetiny a chemoterapie. Bez amputace je horizont přežívání pár týdnů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, onkologie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090791

dotaz vložen: 27.4.2009

Pane doktore,
dobrý den, je aseptická nekróza kyčelního kloubu ocemocnění dědičné? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.4.2009

Vážená paní P.,
podle mých informací se o dědičnosti neví. Neví se totiž ani přesně, proč onemocnění vzniká.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: genetika, chirurgie, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090747

dotaz vložen: 18.4.2009

Pane doktore,
Dobrý den, máme takový problem se 6ti letým křížencem. Před rokem si začal lízat přední tlapku v místě těsně nad kloubem.V domnění , že se zranil jsme navštívili MVDr. Nejprve antibiotika, nepomohlo, operace nic v ráně neměl. Dlouhé hojení -Jakmile jsme ho nechali bez dozoru a bez trychtýře na hlavě, opět lízal.Neustálé návštěvy u doktora. Změna krmení z K9 na - Agana salamon and rise nohu na krátký čas přestal lízat, ale problém stále trvá. Údajně jde o zlozvyk a v současné době mu byl dán spray - tekutý obvaz obsahující bukový dehet/Cubacol/.Odradí ho to jen na krátký čas. Lízání je tak intenzivní, že se dostane až téměř do krve, i když se snažíme pokud to jde ho hlídat.Jestli je to skutečně pouze zlozvyk, existuje něco, co by ho odpudilo od lízání onoho místa? Děkuji Vám za odpověď. Zdeněk

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.4.2009

Vážený pane Č.,
to je opravdu velký problém. V zásadě přicházejí v úvahu pouze dvě příčiny. Buď bolest v místě (v kloubu), kde si nožku pes olizuje nebo tzv. psychogenní akrální dermatitidu. Dermatologický čili kožní problém nebývá primární příčinou. Měla by se vyloučit přítomnost parazitů v kůži i na kůži, ale pokud se pes olizuje opravdu jen na jednom místě, jinak se nedrbe a kůži má čistou, kožní pacient asi nebude.
Problém je, že to už trvá rok. Tyto psychogenní poruchy vznikají většinou velmi banálně. Třeba tím, že si pes udělá na noze drobné zranění, které si běžně olizuje. Nakonec se mu to zalíbí, vznikne z toho určitý fetiš, pomoc při zahánění nudy či stresu a únik z reality přítomnosti. Lidé klepají nohou, kouří nebo si okusují nehty. Psi si lížou nohy.
Vyloučím-li vyvolávající příčinu kožní či problém ortopedický, vždy majitelům říkám, že je to běh na dlouhou trať. Pes musí trvale (nepřetržitě) nosit plastový límec, třeba i mnoho týdnů. Pokud je kůže na noze olizováním již velmi poškozená a nehojí se, ordinujeme chirurgické odstranění granulomu (zatvrdliny), nasazujeme psychofarmaka, zklidňující feromony (D.A.P) a pátráme, jestli pes není ještě z něčeho „na hlavu“. Jestli lízání není kupř. ventil nervozity vznikající jako důsledek samoty, nedostatku pohybu, změny dlouhodobých životních návyků atd.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, poruchy chování
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090654

dotaz vložen: 7.4.2009

Pane doktore,
prosím mohl byste nám poradit nějakého specialistu na klouby v Praze nebo na Praze Zapad? Mame 7 letou fenku RTW, ktera kulha na predni nohu (problem je pry v "loketnim" kloubu) uz jsme byli u 3 veterinaru, ale bohuzel se stav stale nezlepsil. Dekuji moc! Hana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.4.2009

Vážená paní K.,
zadejte zde na veterině-info do vyhledávače ordinací jména kolegů - dr.
Hnízdo, dr. Duchek, dr. Ošmera, dr. Vlach, dr. Marada nebo dr. Skala.
Všichni dělají ortopedii na skvělé úrovni.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090506 | zdenhab@seznam.cz

dotaz vložen: 14.3.2009

Pane doktore,
Vážený pane doktore, máme psa Samojeda 7.5 roku, již dva měsíce ho trápí pravá přední noha, kulhá, ale jen k večeru,špatně vstává. Ráno je to celkem dobré, RTG vše v pořádku.Po nasazení Movalisu 1/2 tablety děnně / 7 dní/ nekulhá a lítá jako by mu nic nebylo, ale jakmile prášky vysadíme po 4 dnech je vše zase tak jak bylo a kulhání je zpátky.Taktéž podáváme Alavis 3.Prosím o radu.Moc děkuji.Š.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.3.2009

Vážená paní Šímová,
asi bych doporučil vyšetření u ortopeda - specialisty. Je pravda, že někdy se opravdu nepřijde na to, co kulhání způsobuje. Obvykle ale u přední tlapy vychází problém z lokte či ramene. Někdy je nutné udělat nejen rentgen, ale kloub třeba prohlédnout i artroskopem (optika zavedená do kloubu).
Pozitivní reakce na Movalis ukazuje, že někde v nožce je chronický zánět doprovázený bolestí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090285 | jinkap@seznam.cz

dotaz vložen: 9.2.2009

Pane doktore,
Vážený pane doktore. Prosím o radu, zda nechat našemu pejskovi provést artrodézu kolenního kloubu. Máme 3,5 letého psa Akita-Inu, váha 41 kg. Loni v dubnu si poranil koleno. Následovala ve květnu první operace - měl utržené přední křížové vazy. Po dvou měsících v srpnu 2. operace - přišívali mu uvolněnou čéšku v koleni. Koleno bylo ale pořád nestabilní, nešlapal na nožku a praskalo mu v ní. Proto v říjnu 08 následovala reoperace předních křížových vazů. Výsledek stejný. Proto v lednu 2009 podstoupil další 4. operaci - přišití zadních křížových vazů. Ani teď není nožka v pořádku. Dle pana doktora, je noha celá zničená - menisky i chrupavky. Pejsek v ní má trochu už artrózu. Doktror navrhuje v brzké době provést artrodézu kolenního kloubu. Podle informací, je to náročnější zákrok, při kterém mu trvale znehybní koleno, ale prý mu to pomůže od bolesti a měl by na to šlapat.Moc Vás prosím o odpověď. Pejsek si už hodně vytrpěl a nevím, zda se tyto zákroky dělají u tak velkých psů. Nechceme ho nechat trpět a je nám ho moc líto. Jinak je to veselý a živý pes, utratit ho v žádném případě nechceme. Mohla by tato operace skutečně pomoci? Moc Vás prosím o odpověď a děkuji. S úctou Pyskatá Jindřiška, tel. 723305806

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.2.2009

Vážená paní P.,
celá rada stojí na tom, jestli lze ještě koleno "zfunkčnit" operací či nikoliv. Osobně tyhle zákroky nedělám, na naší klinice je provádějí kolegové. Existuje několik metod, jak koleno stabilizovat, aby fungovalo, i když jsou vazy prasklé. Záleží samozřejmě na stupni artrózy, na stavu menisků, na tom, jak je kloub po předchozích zákrocích "zdevastovaný". Možná, že už to vůbec nepůjde a artrodéza je jediné řešení. Tak těžký pes určitě ke svému životu potřebuje čtyři nohy funkční. Artrodéza znehybnění kloubu) je zákrok definitivní, radikální, ale účinný. Prostě nožku nebude v koleni ohýbat, což zní divně, nicméně funguje to a psy to nijak moc neomezuje. Koleno se operativně vyřadí z činnosti voperováním kovové dlahy, která zamezí ohybu a pohybu v kloubu. Kloub se nehýbe a nebolí. Jako byste měla na noze sádru...
Možná byste se měli pokusit domluvit s vaším panem doktorem na konzultaci ještě na jiném specializovaném pracovišti. Víc hlav víc ví. Myslím, že rozumný kolega to musí pochopit a nebude s tím mít problém.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090221 | czoko@seznam.cz

dotaz vložen: 1.2.2009

Pane doktore,
Dobrý den,náš pejsek často trpí na bolesti zad,v ordinaci nám řekli,že je to prostydnutím.Obvykle se stav upraví do druhého dne.Co můžu pejskovi podat proti bolesti sama?Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.2.2009

Vážená paní Horváthová,
problém není CO dát, ale především PROČ dát. Opakující se bolesti zad by se měly důkladně vyšetřit. Někdy mohou paušálně podávané léky proti bolesti stav paradoxně zhoršit.
Většinou se jedná o posunutou meziobratlovou ploténku, které „vyskočí“ ze svého místa a tlačí na přilehlý nerv. Pokud je stav chronický, při každém dalším ataku se obvykle projevy malinko horší a celý problém se posouvá, obrazně řečeno, do neřešitelné polohy. Pes může i úplně ochrnout. Proto by bylo dobré, aby se na pejska podíval specialista ortoped. Jako standardní opatření při opakujících se bolestech zad doporučujeme vždy při zhoršení absolutní klid minimálně na týden, venčení navodíte, doma žádné skákání na a z postele, žádné chození po schodech a teplo. Psík by neměl mít nadváhu . Jako doplněk se ordinuje kloubní výživa. Proti bolesti by měl doporučovat a ordinovat léky vždy jen veterinář. Obvykle na lehčí formy doporučujeme tabletový Rimadyl.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090172

dotaz vložen: 24.1.2009

Pane doktore,
Dobrý den, náš 1,5 roční NF pes měl někdy na podzim menší úraz kotníku, při špatném doskoku- naše domněnka. Je velmi temperamentní a příznaky odlehčování jsme objevili až mnohem déle, někdy v prosinci. Možná právě proto, že to nebyl těžký úraz, pes nohu bez problému používal a my nic nepoznali, ani rozhodčí na 3 výstavách nic nepostřehli. Na RTG bylo zjištěna artroza, pes nyní odlehčuje při stání, ale nekulhá. Mám obavy,aby se jeho stav vůbec stabilizoval, už 2 týdny se jeho stav moc nelepší a otok opadá velmi pomalu. Léčíme zánět Artrilomem, plus Alavisem MSM+gluk.sulfát a Alavis Celadrin. Klidový režim je samozřejmostí. Jelikož se jedná o kotník, netuším, jak moc vážné důsledky by to mohlo mít, protože nikde jsem nenašla žádné informace o artroze přímo v kotníku. Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.1.2009

Vážená paní P.,
úrazy kotníku a zápěstí, resp. úrazy kloubů jsou vždy horší než zlomeniny dlouhých kostí. Pokud po pár měsících po úrazu byla na rtg snímku zjištěna artróza a kloub je navíc oteklý, není to dobrá prognóza. Může to vést až k úplné ztrátě funkčnosti kloubu, kdy pes přestane nohu úplně užívat. Pes je mladý, navíc hmotný a nohy k unesení své váhy potřebuje. Poraněný kloub je přetěžovaný a reaguje artrotickými změnami. Zvíře přenáší svoji váhu na zbylé zdravé končetiny, které jsou tím pádem také ve zvýšené zátěži a může se rozvíjet dysplazie jak na loktech, tak na druhé zdravé zadní končetině.
Doporučoval bych vyhledat specialistu ortopeda, který má možnost detailnějších rentgenů nebo artroskopického vyšetření. Poúrazovou artrózou postižený patní kloub se operuje. Osobně tyhle operace neprovádím, ale kolegové, kam psíky referujeme, kladou na vyřešení tohoto problému velký důraz. Obvykle se kloub uměle znehybňuje tak, aby ho pes mohl nohu zcela normálně používat, ale vlastní kloub paty zůstává rigidní a kůstky v něm se po sobě již nepohybují. Tím pádem přestanou bolet a rozvoj artrózy se zbrzdí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, růst a vývoj
zvíře: pes

číslo dotazu: 20081174

dotaz vložen: 9.12.2008

Pane doktore,
mám 12 let jezevčíka, měl úraz, vběhl pod auto před 10 dny. Neměl žádné povrchní zranění ale celá pravá strana je necitlivá,jen leží, maximálně se zvedne do polosedu na přední tlapky. Dostal norocarp, teď B komplex s tím, že bylo provedeno vyšetření jen pohmatem, se závěrem že jsou přerušené nervy, a že bude léčení trvat dlouho. Je možné provést vyšetření s vyloučením, že je pes ochrnutý, nebo zjistit stav přetržených nervů?Pes je jinak zdráv, ale změnila se naprosto psychika, žere s chutí, i vyprazdňování v pořádku,ale jaká je prognóza do budoucna?Již před 6 lety měl vážný úraz, pro změnu na levé straně, odtrženou pánev a zlomenou zadní packu, vše se zhojilo dobře.Moc děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.12.2008

Vážená paní Hůlková,
v prvé řadě se musí udělat odborné neurologické vyšetření, které zcela jasně řekne, jestli je postižení neurologické nebo jde „třeba jen“ o zlomeninu pánve. To je základ. Následuje samozřejmě rentgen a event. další speciální vyšetření, které mohou i říci, jestli jsou nervové dráhy přerušené či nikoliv.
Takto postižený pes – „ležák“ se musí se zvýšenou mírou ošetřovat. V prvé řadě je bezpodmínečně nutné upravit krmnou dávku, aby zvíře bez pohybu netloustlo a nemělo problémy s vyprazdňováním. Psík se musí často sprchovat, aby zbytky moči nezavdaly příčinu k problémům s kůží, psík se musí pravidelně vynášet ven na venčení, i když nechodí a musí se motivovat k pohybu. Základem je však specializované vyšetření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), hygiena u zvířat, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20081087

dotaz vložen: 16.11.2008

Pane doktore,
dobry den. Chtela bych se zeptat jestli s nasim problemem mame vyhledat specialistu nebo toto vysetreni dela i vet. ktery ma zamereni všeobecná veterinární medicína psů a koček? Mam 10ti leteho stafbulika, vazi 22kg (ted uz mozna min).Problemy zacali cca pred rokem po delsich prochazkach. Mel problem po odpocinku se rozpohybovat, potom zacal kulhat po kazde prochazce a ted uz kulha od rana a celý den. Postupne jsme zkracovali prochazky i presto ze by chtel chodit vic, ale potom si musi lehnout a ja musim cekat az se zase zvedne a muzeme pokracovat. Myslim si ze ma opotrebovany ramenni kloub na prave predni. Vim ze se to vylecit neda, ale chci mu pomoci od bolesti. Tento tyden se chtel protahnout, ale zaknucel a uz se radsi neprotahoval. Obcas venku se mu podlomi nozka az spadne na cumak a nebo pri chuzi do schodu. Pri chuzi ze schodu tak divne seskakuje a pri chuzi nahoru ma bolave rameno viditelne svesene. Pri poslednim ockovani ho vet.prohmatal a dal mu Norocarp 50mg. Ja jsem mu od 12/07 kupovala ruzne kloubni vyzivy. Nejdriv canvit chondro maxi, ale zdalo se mi ze se to zhorsuje, tak jsme presli na jiny (udajne osvedceny) colafit dog - zadne zlepseni, a ted dobral baleni alavis msm. Bohuzel ani po tom nevidim zlepseni. Je neco co by mu mohlo jeste pomoci?Predem dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.11.2008

Vážená Zuzko,
myslím, že tenhle problém by měl vyřešit každý praktický veterinář. Lepší by byl specialista ortoped či neurolog, ale podle popisu potíží bude asi diagnóza jasná. Pejsek má pravděpodobně artrózu v ramenním kloubu a nožka ho bolí. Doporučoval bych rentgen k určení přesnější diagnózy a neurologické vyšetření k vyloučení problému s inervací nohy.
Pejsek bude potřebovat pravidelně užívat léky proti bolesti, kloubní výživa je také velmi vhodná. Důležitý je klid, teplo a event. masáže třeba Francovkou tam, kde ho nožka bolí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080766 | meldawenlaigua@seznam.cz

dotaz vložen: 31.8.2008

Pane doktore,
mám 6-ti letého angl. kokrpaněla. Cca 3 měsíce začal pejsek kulhat. Nechali jsme to týden být, že to rozchodí, ale když ani po týdnu nic, tak jsme jeli k vetrináří, který nenašel nic jiného než vykloubenou/vyhozenou nožku. Odešli jsme, ale po půl dni začal zase kulhat. Jeli jsme k veterinářovi znova, tentokrát nám řekl, že náš pejsek má hodně nateklé levé koleno a , že u njě začíná artroza. Po pár dnech jsem přišli znova, protože jsme byli objednaní na rengen. Ze snímku řekl, že artrozu už má hodně silnou. Dal nám léky Molavis na bolest a oznámil, že pejsek bude čím dál tím víc agrssivní. Můj dotaz tedy spočívá v tom, jak mu pomoci a je-li pravda, že bude agresivní. Svého psa nadevše miluju, je mojí závisloti a já nechci, aby trpšl. jak mu tedy pomoci? Díky za odpověd. S oozdravem Karin

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.9.2008

Vážená paní Brožová,
pokud to dobře chápu, pejsek kulhá na levou zadní nožku a má zvětšené koleno. Pokud kulhání začalo náhle, třeba po venčení, trvalo cca 3-4 týdny, pak se zlepšilo a znova se po čase objevilo, může se jednat o prasklý zkřížený kolenní vaz. Náhlý nástup kulhání, zlepšení a po čase opětné problémy jsou pro tento úraz typické. Pokud je na rtg snímku i vidět artróza, je prasknutí vazu nanejvýš pravděpodobné. Prasklý kolenní vaz se musí operovat pokud možno co nejdříve po úrazu, ale je to možné i za několik týdnů či dva tři měsíce poté. Zbytky vazu se odstraní, kolenní chrupavky se očistí a do kloubu se voperuje náhražka, která kloub při pohybu stabilizuje. Není to ideální. Čím později se operuje, tím je horší prognóza na zlepšení, ale alespoň se omezí rozvoj artrózy v poraněném kloubu. Agresivita není důsledkem problému s kolenem. Kokři mohou být agresivní tzv. "od přírody" a agrese se může zhoršovat tím, jak je něco bolí a trápí. Doporučoval bych tedy návštěvu v ordinaci, kde běžně provádějí ortopedické operace a psíka vyšetří a zhodnotí, zdali je operace opravdu nezbytná, resp. určí přesnou diagnózu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080750

dotaz vložen: 27.8.2008

Pane doktore,
máme ročního grifonka, který je po operaci kyčelního kloubu(rozpad kloubního pouzdra).Operace proběhla v polovině května, sval už jsme posilili, ale pejsek stále tahá nožičku za sebou, nechodí po polštářkách ale po obrácené straně.Prosím poraďte co máme dělat. Děkuji Honza

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.8.2008

Vážený pane H.,
obvyklé je, že psíci na nožku po této operaci (předpokládám, že odněntí hlavice kyčle) nedošlapují vůbec a nosí si ji skrčenou pod sebou. Došlapování na dorsum (obrácenou stranu) tlapy je spíše známkou neurologického postižení. Asi bych doporučoval konzultaci s panem doktorem, co psíka operoval. Po resekci hlavice kyčle musí pes na nohu došlapovat normálně tak za 4-6 týdnů. Když ne, nosí si ji a stále používá jen tu druhou - neoperovanou, děláme různé finty, aby ji zatížil.Třeba se dává mezi polštářky zdravé tlapky kamínek a fixuje se náplastí. Podmínkou ale je, aby operovaná noha byla neurologicky v pořádku a místo odňaté hlavice bylo pohyblivé (zrehabilitované).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080707

dotaz vložen: 19.8.2008

Pane doktore,
Dobrý den. Prosím o radu. Mám 8 let starého rotwajlera. Před 4 mi měsíci mu byla diagnostikována rakovina kosti v přední pravé noze. Podáváme Alavis , Sanicil a Rimadyl. Přesto značně kulhá a zjevně ho noha bolí. Můžete poradit čím mu ulevit? Jinak je celkem v pohodě , žere a nemá jiný problém. Děkuji mnohokrát za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.8.2008

Vážený pane Sklenáři,
pokud se opravdu jedná o kostní nádor, což je u tak starého psa RTW relativně častý nález, není moc šancí. K dosavadním lékům by bylo možné ještě přidávat antibiotika, která částečně utlumí zánět kolem rozpadající se kosti, event. pokud je nádor na předloktí, pomůže i amputace končetiny.
Obecně je prognóza špatná a šance na vyléčení nulové. Zásadní „hranicí přežitelnosti“ je bolestivost. Pokud zvíře jen kulhá, ale v noci spí, nohu si nelíže, přijímá potravu a nenaříká bolestí, je zatím čas. V opačném případě je euthanasie vysvobozením.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), interní onemocnění, onkologie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080465 | nahlikovad@seznam.cz

dotaz vložen: 5.6.2008

Pane doktore,
Dobrý večer pane doktore, mám takovou prosbu. Moje tchýně má 7letou jezevčici (Denny), která má opakované problémy s páteří. Poprvé jí pomohlo pár injekcí a vitamín B, ale tentokrát nám pejsek už půl roku nechodí. Ze začátku byl postup stejný jako poprvé, ale přidal se k tomu zánět močových cest a od podávání léků se postupně upustilo. Dáváme Denny plenkové kalhotky, potřebu močit si neuvědomuje. Stolici má pravidelnou. Majitelka si myslí, že už nebude do budoucna chodit, uvažuje o jakémsi vozíčku, já bych to ovšem nevzdávala. Jsou totiž chvíle, kdy se Denny na svých zadních nohách udrží.Sice jen krátkou chvíli, ale udrží.Jinak za sebou zadní část těla tahá. Já jsem sice v této věci laik, ale malý pokrok k uzdravení tu je a proto se domnívám, že není ještě vše ztracené. Denny je veselá psice, s chutí do života a je utrpení ji takto vidět. Ještě musím podotknout, že zadníma nohama trošku hýbe, i ocasem. Proto vás tímto prosím o radu, jak v tomto případě nejlépe postupovat (rehabilitace, operace). Předem mnohokrát děkuji, Náhlíková Dana.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.6.2008

Vážená paní Náhlíková,
v prvé řadě bych doporučil začít odborným neurologickým vyšetřením u specialisty, který určí stupeň a místo poškození a z toho odhadne i možnou léčbu a event. prognózu. V České republice je pro tyto případy k dispozici např. už i magnetická rezonance, která výrazně zlepší možnosti diagnostiky. Ze zkušenosti mohu říci, že specialisté většinou takto dlouho trvajícím chronikům moc šancí na zlepšení nedávají, nicméně, bylo by dobré vyšetření absolvovat. Pamatuji ještě doby, kdy se u nás žádná vyšetření a operace páteře neprováděly a s postiženými psíky se měsíce rehabilitovalo a cvičilo. Mnozí se opravdu postavili na nohy ze stavu úplného ochrnutí. Nicméně doba pokročila, začal bych tím specializovaným vyšetřením.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080428 | welbinka@seznam.cz

dotaz vložen: 28.5.2008

Pane doktore,
mam pejska narozeneho 24.10 2003,krizence.Kulha na zadni nohu na leve strane.Nechala jsem ho vysetrit v zahranici ,ale pri sdeleni castky za rentdgen jsem se malem vyvratila.Bylo mi i presto receno;ze ho budu muset nechat zrendgenovat a v zapeti provest i zakrok.Proto bych se vas rada zeptala pane doktore:Na kolik by me prsel tento zakrok u vas v klinice?dekuji markvartova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.6.2008

Vážená paní Marvartová,
omlouvám se, ale vůbec netuším, jaké je diagnóza a co by se mělo operovat. Může se jednat o částku od dvou do dvaceti tisíc. Nevím. Bylo by lepší si zavolat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080396

dotaz vložen: 19.5.2008

Pane doktore,
zajímá má mně chirurgická náročnost, žátěž na operovaného pejska a finanční stránka operace luxace čéšky u jorkšírského teriéra. Děkuji za odpověď s pozdravem Ing.Gřešek Jan

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.5.2008

Vážený pane inženýre.,
záleží na tom, jak rozsáhlá operace je, resp. jaký je stupeň luxace a metoda řešení. Operace může být od jednoduchého "přišití" čéšky přes prohlubování kladky až po transpozici kusu holenní kosti. V zásadě má mít psík po operaci asi 10 dní (do vytažení kožních stehů) nožku fixovanou pod obvazem, poté je cca 4 týdny klid na vodítku a následně postupné zatěžování. Do vytažení stehů musí psík nosit plastový límec zabraňující lízání obvazu a rány a obvykle bere i antibiotika. Na naší klinice operují kolegové čéšky za částku kolem šesti tisíc korun plus mínus. Operace není pro pejska nijak mimořádnou zátěží.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080198

dotaz vložen: 2.3.2008

Pane doktore,
mám velmi zatíženého pudla,běhá agility,coursing atd.Poslední dobou ho agility přestává bavit,hlavně skákání překážek,nechce se mu skákat do auta a myslím že ho zřejmě bolí záda i když mu na ně šáhnu,ale jen někdy.Proto se chci zeptat na Váš názor a jaká vyšetření byste mi doporučil.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.3.2008

Vážená paní K.,
asi bych psíka nechal ortopedicky vyšetřit. Především zkontrolovat patelly (čéšky), udělal rentgen kyčlí a páteře. Problémy s vyskakující čéškou mohou způsobovat neochotu k pohybu, ale spíše bych si troufnul tipnout na artrózu v kyčlích nebo uvolněnou meziobratlovou ploténku. Kyčle se rentgenologicky vyšetřují dobře, s objektivním nálezem na páteři je to horší. Na průkaz vyhřezávající ploténky se dělají speciální rentgeny. Nicméně páteř bych informativně vyfotografoval také. Obecně platí, že pacienti s bolestí zad by měly mít restriktován pohyb, měli by být v případě akutních obtíží v naprostém klidu a brát léky proti bolesti a zánětu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080178

dotaz vložen: 26.2.2008

Pane doktore,
Dobry den pane doktore mam k Vam dotaz.Pred mesicem si muj vymarsky ohar presekl tri slachy na zadni noze,samozrejme byl hned operovan.Celou dobu po operaci je v klidovem rezimu,chodi pouze na voditku.Noha je vsak porad trosku natekla a nemuze si normalne sednout(sedi s nohama na stranu jak fenka).Vcera jsme s nim byli na kontrole a pry ma byt v klidovem rezimu jeste pul roku,nechci zpochybnovat praci sveho veterinare,chapu ze tento uraz je vazny ,ale chci se Vas zeptat jak dlouho se takove slachy hoji.Muj pes je mlady a klidovy rezim s nim je tak trochu nad nase sily.Dekuji za odpoved Leona Peticka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.3.2008

Vážená paní P.,
při sešití šlachy doporučujeme klid cca 6-8 týdnů. Samozřejmě záleží na tom, o jakou šlachu se jedná. U lidí jsou sešité šlachy kryté sádrovou dlahou. U psů je to problém, i když existují lehčí a moderní fixační materiály, přeci jenom dva měsíce zavázaná noha není dobře. Chápu, že o klidovém režimu u mladého psa se lehko mluví, ale velmi těžko se i přes největší snahu dodržuje. Zkuste si promluvit s Vaším panem doktorem, jestli by nešla praktikovat nějaká aktivnější rehabilitace, masáže atd, aby se nožka rychleji hojila a otok opadl.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080042 | jabono@atlas.cz

dotaz vložen: 13.1.2008

Pane doktore,
Vážený oane doktore, mám jorkšírka, kterému se blíží patnáctý rok. Začal mít před cca 2-3 měsících potíže se zadními nohami (střídavě L - P), méně často obě najednou. Bolesti, chodí po třech - zejména se projevuje po ránu. Pak, když se dopol. vyspí, stav se často zlepší. Přesto problematická chůze, hodně se hrbí. Bere Alavis, Karsivan a na bolesti dostal Rimadyl. Zlepšení bylo sporadické, místo Rimadylu dostal Prednison 5. Po přečtení jeho vedlejších účinků mne jímá hrůza. Za každou radu bych byl vděčný. Je to sice dědeček, který má svůj věk, ale tyto potíže nastaly příliš rychle na to, abych je přisoudil přibývajícímu věku. Zdraví J. Novotný

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.1.2008

Vážený pane Novotný,
vedlejší účinky prednisonu, tak jak jsou v letáku popsány, jsou na první pohled opravdu děsivé. Nicméně není to ve skutečnosti taková hrůza. Pro braní prednisonu musí být důvod, resp., ve vašem případě, musí být jasno, proč psík kulhá. U yorka bych dle popisovaných příznaků hádal na problém s koleny, resp. s artrózou v kolenních kloubech související s luxací čéšky. Zadní nožky ho bolí, hrbí se a přenáší váhu na přední končetiny. Může mít i artrotické kyčle nebo problémy s páteří, ale kolínka mi připadají nejpravděpodobnější. Bylo by vhodné psíka ortopedicky vyšetřit, ev. zrentgenovat. V patnácti letech se s výše jmenovanými chorobami nic udělat nedá, léčba je pouze záchovná, tedy cílená na potlačení bolesti a na povzbuzení organismu. Prednison se proti ortopedickým bolestem dává, ale až poté, co selžou mírnější léky. Rimadyl je v prvním kole preparátem první volby. Karsivan nechte určitě, je výborný, Alavis též a prednison prokonzultujte s vaším panem doktorem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070800 | XNathan@seznam.cz

dotaz vložen: 30.8.2007

Pane doktore,
Mám 10 měsíčního boxera. Naše potíže se datují od června. Kdy poprvé jevil známky nemoci, apatie, únava, teplota však bez specifických projevů. KO (krevní obraz) ukázal na silný záňět (leukocyty 40). Po delší diagnostice byla vyřčena dg. spondylodiscitida nasazen Rimadyl a Dalacin C. Potíže ustoupili, ale po 2 dench opět se stav horšil až do stavu kdy pejsek mel 41C a tuhlý jak prkno s velkou bolestivostí a scháváceností. Byl hospitalizován a po změně ATB na Synulox byl během tří dnů bez klinickcýh projevů, celková léčba Synuloxem byla 6dní. Na měsíc byl klid. Po měsíci v půlce července opět projevy infekce dg. laryngitida Betamox a Vetalgin, druhý den byl v horším stavu po krátké úlevě po Vetalginu, Atb změněna na Ceporex večer jsem museli vyhledat pohotovost pro silné potíže, komplexní vyšetření RTG i KO (leukocyty 25) bylo pokračováno v Ceporexu další den a stav se horšil do stavu kdy nebyl schopný ani ležet a vyčerpaností ani stát plus neurologický deficit na pravé dolní končetině a napadání na pravou stranu. Opět jsme vyhledali pohotovost změna ATB na Synulox, Vetalgin a Apaurin plus kortikoid ráno byl stav zlepšen, týden bral Novalgin a Dorsiflex s Amoksiklávem poté dalších 14dní Amoksikláv. Konrolní KO a biochemie již bez nálezu a bylo vysazeno ATB. Po 14dnech opět recidiva dle nás toho samého náš veterinární lékař vyčkal den. Pak mu bylo nasazeno ATB Amoksiklav + Ciprofloxacin (16,5mg/kg a 10mg/kg BID). Stav se udržuje na mírných potížích s únavou, bolestí je při prudších nebo exkurzivnějsích pohybech s teplotou od 39.6 po 38.4 po podání Rimadylu. Chuť k jídlu je, ale odmítá pít. Už jsem velmi unavení jak jeho stavem, kdy trpí tak nejednozačnými diagnózami. Schrnuto: již potřetí zánět s bolestí v oblasti přechodu krční na hrudní páteř, dvakrát zaléčen ATB již po třetí recidiva. RTG bez nálezu. Diagnózy diskospondylitida, laryngitida, myositida. Osobně se kloním k zánětu meziobratlové ploténky. Díky za čas

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.8.2007

Vážený pane Hrabáku,
pokusím se stručně. Pokud by byl psík pouze bolestivý na krční páteř, je problém asi čistě jen ve větší či menší kompresi v oblasti míchy. Je-li problém provázen horečkou a apatií + změnami v KO, jednoznačně je v těle infekt (otázka je kde), ale určitě se nejedná o žádnou banalitu. Zánět disku ev. kosti těla obratle je nutné krýt Dalacinem dlouhodobě ve vysoké dávce. Diagnostika je problematická. Většinu takových pacientů posílám na specializovaná pracoviště, kde se dříve praktikoval pouze rtg a běžný KO, dnes se běžně odebírá CSF, dělá se specializované neurologické vyšetření a je k dispozici i MR.
Podle popisovaných potíží bych asi teoreticky vyloučil laryngitidu a přiklonil bych se k onemocnění neuro-skeletálnímu. V úvahu přichází i záněty v CNS (infekční i autoimunitní). Žádná sláva. Podobné případy znám a bývá to frustrující pro majitele, veterináře i pacienta.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, infekční onemocnění, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070601

dotaz vložen: 25.6.2007

Pane doktore,
dobrý den. Mám 10ti letého maltézáčka. Asi před 3 měsíci měl problém se zády, chodil skrčený, ocásek vláčel po zemi, nechtěl ani žrát. Od veterin. lékaře dostal k užívání Rimadyl 20, půlku ráno a večer. Po 3 dnech byl pejsek v pořádku. Minulý týden ale najednou nemohl skoro vůbec na zadní nohy, když zkoušel jít, nožičky se mu pletly, podlamovaly a jakoby padal zadkem ke straně. Nasadili jsme hned Rimadyl a jeli k veretináři. Tam nám bylo řečeno, že je to ischias, dostali jsme další Rimadyl s tím, že léčba může trvat týdny. Po týdnu je to trošku lepší, pejsek se už snaží chodit (snažíme se ho udržet v klidu). Ale mám strach, že se to bude opakovat. Dá se těmto problémům nějak předcházet, např. užíváním Alavisu nebo nějakého jiného přípravku? Bojíme se, aby nakonec nebyla nutná operace (o které nám řekl veterinář...). Děkuji Vám moc za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.6.2007

Vážená paní M.,
podle toho, co píšete, se opravdu jedná o onemocnění obratlů, resp. výhřez meziobratlové ploténky a následné poškození (uskřinutí) míchy. Nervové dráhy, které míchou procházejí, pak nemohou dostatečně dobře vést signály ke svalům do nožek a psík nemůže chodit. Rimadyl potlačuje bolest, omezuje zánět a otok. Míše se „uleví“, ploténka opět částečně zaskočí zpátky a pohyb pacienta se zlepší. Pakliže však psík ani po týdnu nemůže normálně chodit, je stav velmi vážný. Určitě bych vám doporučoval návštěvu u neurologa a zvážení operace. Konzervativní léčba (bez operace) je možná též, ale trvá velmi dlouho a její efekt je sporný. Jsem z generace, která ještě zažila doby, kdy se žádné operace neprováděly, nikdo to u nás neuměl a zvířata se celé měsíce léčila tabletami, cvičením a masážemi. Někdy to fungovalo. U vašeho maltézáka by byla minimálně vhodná návštěva u neurologa – specialisty, alespoň pro konzultaci stavu.
Alavis je výborný lék na výživu a podporu chrupavek. Jako takový samotný ale výhřez ploténky nevyléčí. Jedná se o podpůrný preparát. Dalším problémům lze předcházet především restrikcí pohybu, tzn, že psík nesmí nikde skákat a páteř si prolamovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070511 | blackpentu@seznam.cz

dotaz vložen: 29.5.2007

Pane doktore,
Dobry den, mam takovy dotaz, mam 10-ti leteho jezevcika a ma uz dlouhodobe zablokovanou pater a na krcni pateri ma vyrustky.Chodime na injekcni lecbu k veterinari,ale on doporucuje operaci,jenze v takovem veku je to uz u psu nebezpecne. Chtela bych sve fence pomoci jinak,protoze mam strach,ze casem ochrne.Mohli byste mi prosim napsat adresu,kde by nam mohli pomoci?Jsme z Olomouce. Chtela bych pro ni vyzkouset akupunkturu nebo neco takoveho.Mnohokrat Vam dekuji za odpoved na e-mail : blackpentu@seznam.cz

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.6.2007

Vážená Karolíno,
desetiletý jezevčík není zase tak starý. Záleží na kondici a vitalitě psa. Někteří jezevci s deseti lety „na kontě“ vypadají někdy jako by jim bylo pět. Nevím ani, jak závažný je nález rentgenologický a jak moc psík trpí bolestí a recidivami. Pokud však konzervativní léčba nezabírá a stav se opakuje, je operace opravdu na místě. Deset let ještě není žádný vysoký věk a běžně se tak staří jezevčíci operují. Bez operace se zvíře pravděpodobně skutečně dopracuje až k ochrnutí.
Akupunktura je bezvadná, věřím jí, ale u psa jen jako podpůrné metodě. Při léčbě páteřních problémů akupunkturou hodně záleží na celkovém chování pacienta, na jeho pohybovém režimu a přizpůsobení se radám lékaře. Při nejlepší vůli nemáte šanci tohle u jezevčíka zvládnout. Vždy bude někde poskakovat, otáčet se, hopsat a když ho navíc záda budou méně bolet, stav se zhorší. Akupunkturu a rehabilitaci bych volil jako doplněk po operaci.
V Olomouci je několik významných klinik. Musíte se domluvit s vaším panem doktorem. Určitě vás někam doporučí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070466

dotaz vložen: 16.5.2007

Pane doktore,
Mám fenku všsp (2 roky stará). Letos na jaře začala kulhat na přední nohu a je na ni velmi citlivá. Vyšetření krve vyloučilo zánět a boreliozu. Kulhání dočasně přestalo, když jsme krátkodobě podávali Prednison. Mám tedy podezření, že naše fenka trpí artritídou, příp. podobným autoimunitním onemocněním. Vzhledem k tomu, že na kyčlích má slabou Dysplazii, podávali jsme jí v minulosti (asi 4 měsíce) nízkou dávku chondroprotektiv. Právě během jejich podávání se kulhání objevilo. Je možné, že by chondroprotektiva vyvolaly autoimunitní onemocnění? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.5.2007

Vážený pane Š.,
chondroprotektiva určitě autoimunitní onemocnění nevyvolala. Doporučoval bych návštěvu u specialisty ortopeda event. neurologa a důkladné rtg vyšetření.
Prednison tlumí nejen event. projevy autoimunitních onemocnění, ale i jakoukoliv bolest kloubů způsobenou aseptickým (bez přítomnosti infekce) zánětem. tedy např. artrotické bolesti při osteoartróze nebo zánětu měkkých tkání (šlacha, svaly). Artritída je obecný termín pro zánět kloubu. Nemusí být vyvolán jen reakcí imunitního systému, ale např. mechanickým drážděním kloubu kupř. odlomeným kouskem chrupavky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070465

dotaz vložen: 16.5.2007

Pane doktore,
mám pětiletou fenku cane corso. Na jaře začala napadat na pravou zadní nohu, doktor nasadil rymadil, po něm velké zhoršení. Poslal nás na veterinu na rentgen ,který prý není potřeba a lékař diagnostikoval utržené zkřížené vazy. Doporučuje operaci, ikdyž prý nezaručuje, že to vydrží, fena váží 44kg a tato metoda se doporučuje do 40kg. Pomohl by ji Chasoton bez operace ( poradili mi to chovatelé) a nebo ji musím dát operovat?Musím se prý rozhodnout co nejdřív a chondroprotektiva mi nedoporučili, že pomáhají jen na kosti a chrupavku, prý bych jí víc ublížila. Prosím o radu. S pozdravem Jitka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.5.2007

Vážená paní Jitko,
při utrženém křížovém vazu je jedinou alternativou na vyléčení operace bez ohledu na váhu zvířete. Utržený vaz znemožní normální pohyb kolene a v kloubu se velmi rychle rozvine artróza, která během pár měsíců zcela znemožní normální hybnost a generuje velkou bolest. Druhá zdravá noha je výrazně přetěžovaná a nakonec může prasknout vaz i v druhém, doposud zdravém kloubu.
Chondroprotektiva jsou výborná, ale jen jako doplňková terapie po operaci a prevence dalšího rozvoje poškození chrupavky v opraveném kloubu. Že by jakékoliv chondroprotektivum vyřešilo bez chirurgie prasklý vaz, je úplná hloupost. Je to podobné, jako kdyby vám praskla Achillova šlacha a kloubní výživa by vám ji bez operace „spojila“ nazpátek.

klíč: akutní stavy, ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070334 | lenka.konusikova@seznam.cz

dotaz vložen: 1.4.2007

Pane doktore,
dobrý den, máme pětiletého křížence buldoka a zřejmě boxera. Před čtyřmi lety ho srazilo auto a utrpěl zloměninu "pánevní spon" - jak nám řekl veterinář. Léčba proběhla bez problémů. V současné době při změně počasí nebo po větší námaze (celodenní pobyt a pobýhání venku) "pláče" bolestí. Můžu mu nějak pomoct nějakými vytamíny nebo přípravky na kloubní výživu? Můžou to být i přípravky pro lidi? Napadlo mně například GS kondro (ukazují to v rklamě v televizi.Mám obavu, že s narůstajícím věkem hrozí riziko ochrnutí zadních nohou nebo něčeho podobného.Moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.4.2007

Vážená paní Koňušíková,
podle toho, jak popisujete problémy Vašeho psíka, je pravděpodobné, že má artrózu. Může se jednat o následek zranění, které utrpěl v minulosti, ale také to může být dáno špatným stavem např. kyčelních kloubů, tzv. dysplasií, na které se částečně podílí i dědičné zatížení. Přesnou diagnozu by bylo možné stanovit na základě rentgenologického vyšetření. V každém případě je to onemocnění, které je provázeno bolestivostí postižených kloubů, zvláště při nadměrné zátěži či změnách počasí. Podávání tzv. chondroprotektiv je více než na místě. Jsou to látky, které zlepšují výživu kloubních chrupavek, příspívají k jejich částečné regeneraci a některé preparáty jsou schopny omezovat bolestivost a projevy zánětu v kloubech. Na trhu je celá řada takových přípravků ve formě tablet, ale i sypkých prášků do krmiva a rozhodně doporučuji používat přípravky veterinární. Jsou k dostání ve všech ordinacích, dávkují se lépe než přípravky humánní a cenový rozdíl je minimální. Pokud by s přibývajícím věkem samotná chondroprotektiva Vašemu psíkovi nestačila a jevil známky velké bolestivosti, je možné přidat ještě léky proti bolesti ze skupiny nesteroidních antiflogistik, buď nárazově nebo i k trvalému užívání.

klíč: chirurgie, ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061338

dotaz vložen: 20.12.2006

Pane doktore,
zajímalo by mne, zda si může veterinární lékař, uznávaný specialista, splést zánět okostnice s kostním nádorem. Nedávno mne kontaktovala majitelka štěněte z mého chovu, pes ve 3 letech musel být utracen. Veterinární lékař prý diagnostikoval zánět okostnice a otravu krve (?)Vše prý začalo zanedbaným a neošetřeným kousnutím na přední noze. Omlouvám se, že nepíšu přesněji co a jak, ale majitelka psa byla rozrušená a informace mi podala značně chaoticky. Prý se po neúspěšné léčbě obrátila také na léčitele, který uvedl že by se mohlo jednat o rakovinu kostí. Nezdá se mi, že by tyto 2 onemocnění od sebe veterinární lékař - odborník nerozeznal.. Jaký je Váš názor?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.12.2006

Vážená paní V.,
tzv. reaktivní změny na kostech s osteolýzou (změna struktury kosti s úbytkem tkáně), kam patří záněty i nádory, nelze na 100% dle rentgenu odlišit. Může se jednat i o zánět i o nádorovou změnu. Jednoznačné potvrzení diagnózy je možné jen po odběru vzorku z kostní změny a po jeho histologickém vyšetření.
Takže ani nejlepší odborník nemůže úplně přesně dle rtg snímku říci, co se na kosti přesně děje. Může stav odhadnout na 80-90%, ale 100% jistota pouze podle rtg snímku být nemůže.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061278 | daniela.rostejnska@seznam.cz

dotaz vložen: 1.12.2006

Pane doktore,
dobrý večer přeji. Mám na Vás dotaz ohledně mé fenky Xrhodéského ridgebacka váha 40kg, 3roky. Měla úraz levého kolene nárazem od jiného psa, prý došlo podle MVDr.o k téměř úplnému přetržení křížového vazu v koleni. Byla nevyhnutelná operace, kterou provedl nyní je od operace rok a ctvrt.Na kontrole tvrdil, že se operace nezdařila a že je nutno vytvořit jakýsi umělý vaz-prve prý došlo jen ke zpevnění, ale nestačilo to. Další operace má stát 25 000tis. Chtěla jsem aby mi dal do ruky rentgenové snímky, které jsem si zaplatila, ale nechce to udělat ani mi vysvětlit kde je problém. Můj dotaz na Vás zní, zda na tyto snímky mám nárok? Chtěla bych je konzultovat ještě s jíným veterinářem a nechci fenu znovu nechat rentgenovat a uspávat k tomu. Mám podezření, že mi něco tají. A jestli si myslíte, že je to divný postup? Mám snad nárok vědět za co platím a co je s mým psem?
Děkuji předem za odpoveď a přeji krásný zbytek večera. Zuzana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2006

Vážená paní Zuzano,
nemohu případ jakkoliv odborně komentovat. RTG snímky jsou součástí zdravotní dokumentace. Komu patří a kdo na ně má nárok, o tom se dlouhodobě vedou spory. Pokud máte čistě právní zájem, obraťte se na právníka Komory veterinárních lékařů – viz www.vetkom.cz, který vám problém vysvětlí. Já osobně dávám snímky zcela běžně majiteli. Nevidím v tom problém. Prý to být nemá, ale osobně to moc neřeším. Pokud však event. hrozí určitá možnost konfliktu (ať už oprávněná či nikoli) ze strany majitele, nedal bych je. Snímky jsou originálem a jsou v možném sporu nenahraditelné, pakliže je majitel ztratí. V dnešní době však není problém snímky digitalizovat a majiteli poskytnout.
Každopádně se může stát, že se operace nezdaří. To je možné. Pracujeme s živým organismem a i při dobře odvedené práci ze strany lékaře a péče ze strany majitele nemusí být výsledek dobrý. To je život. Každopádně máte určitě nárok na výpis ze zdravotní dokumentace a klinickou zprávu a proběhlé léčbě s popisem rtg snímků.
I my se občas dostáváme do určitých, řekněme, drobných střetů, ale všechno se dá vyřešit v klidu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061160 | radoslav.prazenka@volkwagen.sk

dotaz vložen: 2.11.2006

Pane doktore,
dobrý deň, máme 3,5 ročnú labrardosku retriverku, ktorej bola diagnostikovaná dysplázia bedrových klbov štvrtého stupňa. Ako terapia jej bola nasadená injekcie Depadin 4x každé dva dni a Chondrocan, ale má veľké bolesti a strašne trpí. Chcem sa spýtať či je možné dávať najaké lieky od bolesti, pretože sa ráno ani nedokáže postaviť na nohy a keď jej pomôžeme vstať niekoľkokrát spadne. Taktiež má zlé výsledky z krvi - zvýšené množtvo bielych krviniek (zväčšená slezina). Čo by ste mi poradili ako ďalšiu liečbu alebo je tento postup správny? Alebo je možný nejaký lepší spôsob liečby? Dakujem za odpoveď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.11.2006

Vážený pane Praženko,
čtvrtý stupeň DKK je už kompletně artroticky postižený kloub s přestavbou kostních struktur. Důvodem bolesti je artróza hlavice kloubu a jamky. Není pravidlem, že DKK 4/4 musí nutně urputně psa bolet. Z praxe známe případy, kdy rtg nález na kyčlích je zoufalý a přitom zvíře žádné viditelné známky bolesti nejeví. Na druhou stranu mohou výrazně bolet i klouby s daleko nižším stupněm postižení.
Pokud má psík s DKK opravdu bolesti velké, musí být dlouhodobě medikovaný analgetiky. Začínáme preparáty nehormonální povahy (tzv. NSAID) - Rimadylem, Metacamem či Movalisem (lidská varianta Metacamu pro psy), poté přecházíme na léky silnější např. Prednison. To, co vaše fenečka dostává, je pravděpodobně Depedyn, což je lék hormonální povahy - směs kortikoidů tlumících zánět, resp. bolest.
Nicméně pokud jsou popisované vážné pohybové potíže vaší fenky skutečně způsobené DKK, přimlouval bych se spíše za dlouhodobou medikaci nehormonálními preparáty, popřípadě pro operaci. Existuje metoda, kdy se přeruší nerv jdoucí ke kloubní jamce. Zvíře poté bolest z kloubu vycházející necítí. Jinak ale může normálně chodit a pohybovat se bez omezení. Nevím, kdo z kolegů podobnou operaci na Slovensku provádí, nicméně např. dr. Jahoda ve Zlíně (www.medipet.cz), ji dělá zcela rutinně.
Pro dokreslení informací na téma tlumení bolesti při ortopedických problémech se podívejte na stránky www.bolestpsu.cz.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: genetika, chirurgie, ortopedie, růst a vývoj
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060857 | Anettka.Zim.@.seznam.cz

dotaz vložen: 19.8.2006

Pane doktore,
Mám ročního rotvajlera.. ve 4 měs. mu jiný rotvajler překous pravou zadní pacičku v kloubu..Byl na operaci,v kosti měl velký zánět a na pacičce měl 5.měs.dlahu.Dokonce mu ji chtěli amputovatZa operaci sem dala 20 000 a dalších 14 000 za převazy a léky.Pacička se mu zahojila,ovšem jak ji měl v dlaze tu dlouhou dobu tak mu ta kost srostla rovně takže packu nemůže ohnout do přirozené polohy,protože má skrácené šlachy.Při chůzi má packu vyvrácenou.Chtěla bych se zeptat jestli je možné,aby se mu packa srovnala,nebo alespon trochu rozcvičila aby ji mohl ohýbat.Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.8.2006

Vážená paní Zímová,
velmi závisí na konkrétní situaci na postižených kostech. Která kost byla zlomená, jak kost srostla, jestli došlo k tzv. ankylóze, tedy k nehybnosti kloubu, kdy srostou k sobě plochy, které po sobě za normálních okolnostech kloužou. Že by pejsek nemohl hýbat nožkou proto, že má zkrácené šlachy není pravděpodobné. Spíše se jedná o nemožnost ohnout tlapku, protože jsou kosti úrazem propojené nefyziologicky.
Asi by vám měl poradit kolega, který operaci prováděl a říci vám, je-li rehabilitace vůbec možná. Každopádně měkké tkáně lze cvičením rozpohybovat, ale vyžaduje to speciální vedení a odborný dohled.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060653 | zuzka.montcar@seznam.cz

dotaz vložen: 29.6.2006

Pane doktore,
máme 9ti letého Aljašského malamuta.Před dvěma dny nám ale začal kulhat a špatně chodí. Udělá pár kroků a hned si sedne nebo lehne.Vzali jsme ho tedy k veterináři, ale ten bez jakéhokoli většího prohlédnutí psa, řekl že je tlustý a že musí okamžitě zhubnout. Dostali jsme granule které mu máme podávat. S tím vším souhlasím. Jen mě trápí že nedostal žádné vitamíny, nebo léky které by mu bolesti léčili. Bojím se o něj a trápí mě to. Nechtěla bych něco zanedbat, proto se obracím na vás s prosbou, zda dieta opravdu stačí nebo by měl pejsek dostávat nějaké léky nebo vitamíny. Dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.7.2006

Vážená paní Bryndová,
dieta je základ, ale nestačí. Pokud se jedná o pohybové problémy na základě artrotických změn na kloubech či páteři, dieta nestačí. Nevidím samozřejmě, jak je váš pejsek „tlustý“. Předpokládám, že nadváhu má. U ortopedických problémů starých psů je nadváha nejhorší zhoršující faktor.
Psík by asi zhubnout měl, ale nejde to okamžitě. Hubnutí je proces na několik měsíců. Pes musí být pravidelně veterinárně kontrolován, vážen a musí dostávat pouze speciální nízkoenergetické veterinární granule (např. Eukanuba Restrict Formula) s přesnou určenou dávkou. Tato strava již nelze koupit v obchodech, ale prodává se jako lék v ordinacích.
Pokud má pes ortopedické bolesti je určitě důležité mu od nich pomoci. Podávání protizánětlivých a analgetických preparátů (i dlouhodobě) je standardní a nutné (Rimadyl, Movalis). Jako doplněk doporučujeme kloubní výživy (Artican, Chondrocan, Alavis) a doplňky s nenasycenými mastnými kyselinami, které také potlačují zánět a bolest.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060629 | bennyblack@centrum.cz

dotaz vložen: 21.6.2006

Pane doktore,
Chtěla jsem se zeptat jestli může být můj 3 letý střední pudl s luxací pately 1/2 hodně zatěžován,děnně vyhlédává drogy,cvíčí závodně agility,flyball,dogdancing,canicross a nevím jestli to pro něj není škodlivý.Podávám Alavis single.A byla by možná operace a kolik by stála?Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.6.2006

Vážená paní Žáková,
pokud je stupeň 2 opravdu stupeň 2, znamená to, že je na hranici trvale vyluxované (vyskočené) čéšky. Od stupně 2 se zvažuje operační korekce kolena. Nedokážu stav u vašeho pudla posoudit,ale pokud mu zatím jeho sportovní aktivity nevadily, neomezujte ho. Pudl je obecně hodně dynamické plemeno a tak jako tak lítá, skáče a blbne. Na váš dotaz není jednoznačná odpověď.
Operace čéšky na jednom koleni by stála (dle cen naší kliniky) od 4 do 6 tisíc, dle typu použité operační techniky a délky rekonvalescence.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060620 | xantypa.x@seznam.cz

dotaz vložen: 19.6.2006

Pane doktore,
mela bych dotaz ohledne stavu meho 1 1/2 leteho psa rasy Kavalir. Jiz minimalne pul roku trpi zvlasnimi stavy. Vzdy tak 1x za 14 dni a z 3 tydny ma nespecificke bolesti. Zacne kvicet tocit se dokola sedne na zadek drive jsme jeszdili ale vetsinou sme dostali jen injekci na bolest s tim ze ho boli asi zada nebo spatne skocil nebo ho boli bricho. Dnes rano se nam to stalo znovu. Hrozne narikal tak sme ho ulozili ale vzdy po chvili vybehl z pelechu zacal pistet a okamzite si sedat.Ale kdyz sme ho hladili tak ani zada ani bricho zadna reakce. Uz me uprimne nebavi jezdit jen na injekce chci poradne vysetreni ale tak nejak nikdo nevi co mu je. Vetsinou to ma v noci nebo k ranu kdy je ordinace zavrena. Pak to preje a je klid. Prosim muezte mi poradit co mam delat a pripadne jake mam zadat vysetreni? Lecbu uhradim ale hcci vysledky a vedet co memu psovi vlastne je. Je to velmi neprijemne pro nej i pro me. V noci nespis on take ne porad ho hlidam. Btw nekdy mu hrozne u toho skruci v brise tak zvlastne .Diky moc za pomoc tip nebo radu vlasnte za jakoukoliv vasi odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.6.2006

Vážená paní Petro,
chápu, že je to pro vás velmi stresující, když se problémy opakují a vy nevíte proč.
V zásadě přichází v úvahu bolest zad, zánět análních váčků, bolest močových cest nebo „cosi“ problematického v břiše (nádor). Začal bych tím nejjednodušším – prohlídkou análních váčků, jejich vymačkáním a revizí. Pokud by jedna ze žlázek byla zanícená, je to na charakteru sekretu vidět. Zánětem postižená žlázka může takhle bolet. Je fakt, že by si psík asi olizoval konečník, ale výjimky potvrzují pravidlo.
Pokračoval bych vyšetřením moči na přítomnost krve a močového písku. Důležité je vyšetření břicha, rentgen, sonograf a důkladné palpační vyšetření konečníku. U starších psů může být příčina bolestí v nádorovém bujení střeva. U mladého by to byla ale velká výjimka.
Velmi podstatné je také, zdali psík není kryptorchid, tedy zdali nemá jedno varle ukryté v třísle či břiše. Nesestouplé varle může záchvatovitě bolet.
Pakliže se bude dělat rtg, vyfotil bych i několik snímků páteře. Osobně si myslím, že podle popisovaných příznaků se skutečně jedná o bolest zad, o chronický stav výhřezu meziobratlové ploténky s následnými záchvaty bolesti v době, kdy se páteř uvolní a následně „ztuhne“, tedy v noci. Kavalíři na páteř trpí. Asi bych vám poradil konzultaci u kolegy, který se více zaobírá ortopedií a neurologií a vyšetření na specializované klinice.
Bohužel bez dalšího fyzického vyšetření psíka nemohu nic dalšího praktického poradit

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060601 | Dajka33@seznam.cz

dotaz vložen: 13.6.2006

Pane doktore,
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jaký sport může provádět pes kterému jeden čas tzv. vyskakoval kloub(na zadní noze).Už jsme se našeho pana doktora ptala na agility, ale říkal, že jen rekreačně jinak pod přípravky ale, já ten sport chci dělat závodně.Který je pro něho vhodný?Děkuji za odpověď. Nashledanou

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.6.2006

Vážená paní Fenárová,
na zadní noze je spousta kloubů. Bohužel netuším, o jaká kloub by se mělo jednat.
Předpokládám, že jde o patellu, neboli čéšku v koleni. Vyskakování jakéhokoliv dalšího kloubu by vedlo k trvalé neschopnosti pohybu a k nemožnosti končetinu používat.
Nicméně pokud je jakékoliv kloubní spojení tak nestabilní, že dochází k luxacím (vykloubením), nedoporučoval bych nadměrné zatěžování pohybového aparátu, jakým agility bezesporu je. K problémům může dojít kdykoliv, ale při sportu rozhodně více.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060303 | bennyblack@centrum.cz

dotaz vložen: 19.3.2006

Pane doktore,
Dobry den pane doktore.Mám střední pudla 2,5 roku který má luxaci pately 0/2,nerada bych aby se mu to zhoršilo protože je denně maximálně zatížen ( agility,dogdancing,canikross,sportovní kynologie,práce u policie).Chtěla bych poradit jestli by pomohla nějaká operace,nebo podávání nějakých léků.Podávám ALAVIS MSM.Děkuji mockrát za odpověd

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.3.2006

Vážená paní Žáková,
luxace patelly (čéšky) stupně 2 je již na hranici nutné operovatelnosti. Chirurgické korekce problému se provádějí. Čéška se fixuje ve správné poloze buď zúžením kloubního pouzdra, prohloubením kladky, kde patella „sedí“ nebo voperováním umělého vyztužení vazu čéšky.
Vždy závisí na konkrétní situaci, nálezu, klinických projevech vady, stupni kulhání psa a na ochotě majitele investovat do operace.
Luxace čéšky se operuje, jde to a nejedná se o tak dramatický zákrok.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060214

dotaz vložen: 25.2.2006

Pane doktore,
dobrý den.Jsem majitel čtyřletého italskeho chrtika. Můj pes má neustálé zdravotní potíže. Čtyři dny v týdnu jen leží, když se pohne tak zakňučí, nemůže ani chodit. Pak se jakoby vzpamatuje, a zbylé tři dny je zase úplně v pořádku.Nevím, co s ním mám dělat, žijeme v USA a můj doktor mě vždy zinkasuje o ohromnou sumu peněz a pak mi jen řekne, že je nemocný, ale neví, co mu je. Dokonce má již za sebou akupunkturu. Prosím, poraďte mi, jak bych svému pejskovi mohl pomoci, jsem z toho zoufaly... Předem moc děkuji...S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2006

Vážený pane D.,
nevím, co americký kolega se psíkem již dělal a co zjistil, na co se vás ptal atd.
Pokud pes jeví známky bolesti při pohybu, jinak však normálně žere, nezvrací, stolice je v pořádku a bez obtíží močí, půjde pravděpodobně o bolest ortopedickou (svaly, klouby, vazy, kosti). U italáka, který je velmi dynamický, lítá jako blázen a skáče jako hopík lze bolestivost skeletu předpokládat. Záchvatovité nárazové bolesti by ukazovaly na páteř (obvykle krční či hrudní část). Určitě bych zkusil absolutní klid, psíkovi bych pořídil teplý svetřík, chodil bych s ním na minimální venčení a to pouze na vodítku. Nejlepší je tzv. klecový odchov. Je to poněkud drsné, ale účinné. Pes by měl být zavřený v kleci či kotci, aby nemohl skákat a lítat, resp. měnit vertikálně pozici, neměl by spát s majitelem v posteli, žádné pobíhání po domě (schody) atd.
Jako medikaci bych zvolil běžná veterinární analgetika typu Rimadyl (americký lék).
Nebude-li procedura fungovat do 14ti dnů, je plně namístě rtg, event. MR (a USA dostupné), základní vyšetření krve …….
Také bych se zaměřil, nemá-li psík např zánět v uších nebo problémy se zuby.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060047

dotaz vložen: 15.1.2006

Pane doktore,
nas zlaty retriver ma po srazce s automobilem nehybnou a necitlivou pravou predni packu, pravdepodobne se jedna o avulzi brachialniho pletence. Mohl by jste nam prosim poradit jak a kde postupovat s dalsi lecbou ci rehabilitaci a jaky postup vy sam doporucujete ???dekuji a jsem s pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2006

Výžený pane V.,
bohužel léčba takovéhoto postižení není. Resp. cílená a účinná léčba. Traumatické postižení nervu a náprava stavu je vždy otázka týdnů, měsíců až roků. Nervová tkáň se regeneruje velmi pomalu a záleží na tom, jak je poškozena. Určitě bych vám doporučil specializované neurologické vyšetření, které by mělo pomoci lokalizovat problém a určit rozsah poškození. Lidská medicína podobné případy řeší neurochirurgickými operacemi na nervech a jejich rekonstrukcí. V medicíně psí se zatím čeká, zvířeti se podávají podpůrné léky a pokud má majitel čas, lze zvíře i rehabilitovat (plavání, elektrostimulace, magnetoterapie). Některá větší veterinární pracoviště u nás toto provádějí.
Podle mých zkušeností, pokud se jedná o zcela mrtvou tlapu s absolutně vyhaslými nervovými reakcemi, je prognóza vyléčení prachbídná. Končetina totiž velmi rychle zeslábne, dojde k atrofii svalů a pes si nohu, kterou necítí, i stále při běhání zraňuje. Máme pacienty, u kterých bylo nutno přední běh amputovat. Pes s amputovanou tlapou, pokud není tlustý a těžký, normálně funguje, běhá a nepociťuje velkých omezení.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050437 | clef@seznam.cz

dotaz vložen: 25.4.2005

Pane doktore,
rád bych získal nějaké informace a kontakty na veterinarní centra pro rehabilitaci psů po úraze v Brně a okolí.Mám oříška, který po střetu s autem a následně špatně provedené operaci zadní končetiny není schopen na tuto končetinu našlapovat. Je po operaci asi 9 měsíců, rád bych získal nějaké informace o klinikách v Brně a okolí, které jsou schopny poradit či poskytnout rehabilitaci takto zraněným psům.Za odpověď a informace vřele děkuji.Ing. Hála

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.5.2005

Vážený pane H.,
obraťte se na kliniku Jaggy - www.jaggy.cz, Komárovská 5, 61700 Brno.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050432

dotaz vložen: 23.4.2005

Pane doktore,
prosím o radu.Náš šestiletý bern.sal.pes má dysplasii loketních kloubů.Užívá dlouhodobě Rimadyl.Veterinář,kterýmu dělal naposledy rentgen,doporučil jakousi operaci,při které se klouby znehybní nějakou kovovou konstrukcí.Jaký je Váš názor na podobné operace?Teď se navíc špatně zvedá na zadní nohy,někdy si i kvikne.Kyčelní klouby jsou prý ale v pořádku.Nemůže to být třeba projev prodělané boreliozy a dalo by se s tím ještě něco dělat?Za odpověď předem děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.4.2005

Vážená paní Vajdíková,
projev boreliózy asi těžko. Je to možné, ale spíše se jedná o projevy artrózy i na zadních nožkách. Většinou platí, že pokud má pes dysplazii loktů má i dysplazii kyčlí. Dysplazie je nesourodost kloubních ploch, která vyústí v tvorbu kostních výrůstků – tzv. artróze, která bolí, resp. ony kostní výrůstky bolí.
Pokud je pejskovi 6 let a jedná se o velké plemeno, je účinná pomoc u rozvinuté artrózy na základě dysplazie prakticky nemožná. Pacienti se kryjí analgetiky (Rimadyl, Metacam, Tolfédine), omezují se v pohybu a drží se, aby nepřibrali. Operace dysplazie se provádí, jsou různé metody a postupy. Vysvětlit je všechny je nad rámec poradny. To by měl asi váš pan doktor. Každopádně se jedná o zákroky v cenách deset patnáct tisíc a výše. Provádí je specializované kliniky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, DKK, DLK, geriatrie (stáří), infekční onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050402 | irenazaliborova@seznam.cz

dotaz vložen: 13.4.2005

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,radá bych se Vás zeptala na jednu věc.Mám osmi měsíční štěně anglického kokršpaněla a bylo u nej po RTG zjištěno nejhorší stupeň kloubového onemocnění zádních nohou( ve zpravě je napsáno totální endoprotéza),vysvětlili mi,že jí klouby lajcky řečeno nezapadají do jamek a při každém pohybu se jí klouby z těchto jamek vyhazují a že má i artrozu.Řekli mi,že některé operace sme již kvůli pokročilému stadiu propásli a ty co sou možné nejsou nikdy 100%.Nyní bere léky na bolest a to Rimadyl,nyní jednu deně a pak to chtějí snižovat,aby zjistili jaká dávka je optimální a poté ji chtějí nasadit ještě Alavis.Chci jen slyšet více názorů,protože svého pejska velice miluji a nechci cokoliv zanedbat.Řekli nám,že nemohou s určitostí říct jestli s těmi prášky může žít rok nebo pět let spokojený život.Já jen nechci aby můj pejsek jakkoliv trpěl!Nyní bych se Vás chtěla zeptat,jestli nemáte zkušenost s nějakými léky nebo vitamíny,které by mohli mému pejskovi pomoci a jestli mi nemůžete říct kolika let se s touto diagnozou pejsi dožívají.Předem mockrát děkuji za odpověď!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.4.2005

Vazena pani Irena,
pan doktor, ktory Vam poradil lieky proti bolesti a nasledne chondroprotektiva, pre Vasho psika zvolil to najvhodnejsie, ak opomeniem endoprotezu, ktora stoji 100 000 a viac Kc. Z hladiska vyberu lieku proti
bolesti je Rimadyl ten spravny, specialne pre psov vyvinuty a hlavne s dlhodobym ucinkom podavania a prospesny k chrupavke. Pes, ak u neho vidite, ze nepocituje bolest, moze Rimadyl brat aj cely svoj zivot. Ak uz budete brat Rimadyl nejaku dobu a uvidite , ze mu pomaha sprijemnovat život, nezabudajte, ze je to stale liek a raz za nejaku dobu poziadajte pana doktora o vysetrenie krvnych testov. Dolezitou sucastou je taktiez strava, psik musi byt v idealnej kondicii, aby svoje klby nezatazoval vahou, preto je dobre zvolit specialne krmivo s vyvazenou hladinou vsetkych dolezitych zloziek. Najlepsie je kupit si ho
priamo u vasho veterinara, aby Vam poradil.

klíč: DKK, genetika, ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050330 | pavel.pilar@centrum.cz

dotaz vložen: 23.3.2005

Pane doktore,
obracím se na Vás v situaci kdy nenalézáme s paní doktorkou žádné jiné možnosti řešení a ani nevíme příčinu trápení mého psa. Důvodem potíží jsou stále častější bolesti které pravděpodobně vycházejí z oblasi páteře či ledvin. Jedná se o křížence Jezevčíka se Špicem, rok a tři měsíce starý, kdy první rok byl u majitele který se o něj nemohl dále starat ale žádné potíže nepřiznal. Bolesti přicházejí v pravidelných intervalech, kdy pes nejdříve sklání hlavu a v okamžiku bolesti (křeči) se za velmi silného nářku pokouší zmíněnému jakoby utéci. Pes nebyl v poslední době vystaven žádným změnám jak ve výživě či prostředí nebo zvýšené fyzické námaze. Byl proveden rentgen celé páteře, úplné vyšetření krve i rozbor moči. Všechna tato vyšetření jsou bez nálezu. Dnes mi bylo řečeno že příčina není známa a všechny možnosti o pokus diagnózy jsme prý vyčerpali (nechci podstupovat náročná vyšetření páteře kdy není jisté že zmíněný problém je v páteři). Prosím Vás tedy tímto aspoň o radu protože nevěřím že i v dnešní době je veterinární věda neschopna určit aspoň příčinu pokud ne řešení. Předem děkuji za vaši odpověd. S pozdravemPavel Pilařpavel.pilar@centrum.cz

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Vážený pane Pilaři,
chronická bolest s náhlými epizodami je noční můrou veterinářů. Na 90% se jedná o bolesti pocházející skutečně od páteře, resp. od vyhřezlé meziobratlové ploténky. Klasický rtg snímek bohužel však tuto patologii neumí odhalit a musí se udělat tzv. myelografie, tzn. nástřik páteřního kanálu kontrastní látkou a následný rtg snímek. Lidská medicína takovéto případy diagnosticky řeší magnetickou rezonancí, která je bezbolestná a pacienta nezatěžující. U psů v ČR se zatím pro finanční náročnost za koupi přístroje nedělá. Musel byste do Rakouska či Německa. Raději bych vám doporučil ono náročnější vyšetření u nás.
Páteř je pravděpodobná příčina č.1. Může se však jednat o koliky ledvin nebo zažívací trubice, spasmy močového měchýře (kamínky a písek). Dosti častým a zanedbávaným skrytým důvodem bývá kryptorchismus, tedy do šourku nesestouplé a v břiše umístěné varle, které může velmi, náhle a prudce bolet. Pokud má psík obě varlata hmatná v šourku, je tato eventualita vyloučena.
Je pravda, že jak v medicíně lidské tak veterinární jsou prostě stavy, kdy nevíte, co pacientovi schází, proč ho cosi a kde bolí a bohužel i někdy, proč skonal. Je to medicína – věda o nemocech živé hmoty a ta se může chovat NEmatematicky, tedy NEvypočítatelně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, chirurgie, interní onemocnění, ledviny, urologie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050302 | lavish@seznam.cz

dotaz vložen: 15.3.2005

Pane doktore,
Ráda bych se zeptala,na diagnozu displazie 4,nejhoršího stadia.Máme fenku zlatého retviera,važí 19 kg a má 5 měsícu,a ted jsme zjistili tuto pro nás otřesnou zprávu...Chtěl abych vědět,jestli má cenu pejska trápit a zkoušet léčit,nebo jestli je pro něj lepší usnout...Prosím o váš názor a brzkou odpověd,děkuji moc Spacková Martina+Fini :-(

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.4.2005

Vážená paní Š.,
diagnóza dysplázie 4 stupňa môže a nemusí znamenať katastrofu, zaleží od bolestivosti, krívania, teda klinických príznakov. Sú prípady, kedy sa takýto rentgenologický nález vôbec nepremietne do klinických problémov a pes prežíva relatívne v pohode. Taktiež sú prípady, kedy sú takto ťažké prípady zvládané liekmi proti bolesti už doživotne. Špeciálne na tieto problémy je určený napr. Rimadyl, pre psíkov ochutené tablety. Samozrejme najjednoduchším by sa zdalo byť uspanie fenky, ale nie je to jediné
riešenie. Na fenke Vám určite záleží preto by som sa obrátila na odborníka v týchto záležitostiach. Skúste na našich stránkach nájsť najbližšieho veterinára - odborníka práve na tieto problémy.
S pozdravom

klíč: DKK, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050295

dotaz vložen: 15.3.2005

Pane doktore,
Vážený pane doktore, mám 1-ročního pejska jorka, se kterým chodím cvičit agility. Při jednom cvičení nám spadl z kladiny a pravděpodobně si narazil záda. Byli jsme s ním u veterináře, který nám dal injekci a nějaké prášky na bolest, po několika dnech to přešlo. Dlouho byl klid( několik měsíců), ale teď se mu začaly vracet potíže( pravděpodobně po neopatrném skoku, ale nevím) - při návratu domů, jsme ho našli celého rozklepaného a bolestivého, nechtěl chodit. Byli jsme znovu u veterináře,léčba obdobná. Vynutili jsme si rtg. a vet. nám řekl, že to bude buď zánět , nebo problém s plotýnkou. Žádnou speciální terapii nám nenavrhl, řekl, že musíme asi měsíc čekat a buď to odezní,nebo ho to bude trápit trvale. Nevíme zda se máme obrátit na nějakého jiného odborníka ( jakého ?). Máme učinit nějaká preventivní opatření, aby se mu to znovu nestalo ? Omezovat pohyb(??)trvale, nebo jen při akutních potížích ? A co agility ? Uplně skončit, nebo jen dokud se to nějak neupraví ? Moc Vám děkuji za pomoc, hledala jsem i v archívu, ale nenašla. Pokud je tam někde problém popsán, prosím o vyhledávací slovo. S pozdravem Eva Uhlířová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Pekny den pani Eva,
samozrejme, ze vzdy sa mozete obratit na odbornika, ktory sa blizsie zaobera problematikou kosti a pohyboveho systemu. napr. prof. Nečas, ktoreho kontakt najdete na strankach www.vfu.cz.
Ak Vam psik zaberal na lieky od bolesti, pochopitelne existuje aj moznost
dlhodobo ho nechat uzivat lieky od bolesti. Na trhu najsetrnejsi preparat
Rimadl ma v svojich indikaciach aj prave dlhodobu terapiu bolesti pri
neriesitelnych problemoch.
S pozdravom

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050291 | halfpa@seznam.cz

dotaz vložen: 14.3.2005

Pane doktore,
Vážený pane doktore, omlouvám se Vám za to, že dotaz je delší, ale nechci vynechat žádné podrobnosti. Máme pejske japan chin, který byl v 11/2004 (to mu bylo 1 rok a 3 měsíce) operován na luxaci pately III. stupně. Operace proběhla bez komplikací, rána se rychle zhojila, s pejskem nám ortoped doporučil po třech týdnech rehabilitovat, což urychlilo pooperační péči a pejsek do 6-ti týdnů v pohodě chodil. Po poslední kontrole nám řekl, že se už nemusíme ničeho bát, že je to pevné a že je s výsledkem spokojen. Vše bylo OK až do konce ledna 2005. Začátkem února, když začalo být u nás to mrazivé počasí, pejsek musel chodit po zmrzlých chodnících, což se mu teda nelíbilo (jinak sníh jako takový mu nevadí, spíše naopak) občas se mu stalo, že si nožku na chvíli přizvedl a pak zase šel dál, nebo na ni lehce napadal - kulhal. Před 3 týdny nám veterinář řekl, přesto, že jsem mu sdělila toto sdělila, tak nám řekl, že je pevná, ale že se mu s ní může stát cokoli. Po dalších třech týdnech jsme byli na očkování proti vzteklině, veterinář nožku opět kontroloval a řekl, že ji má volnou. Vždy když mu veterinář nožku kontroluje pohmatem tak pejsek celý následující týden ji má citlivou a pokulhává. Musím podotknout, že intenzita kulhání není v žádném případě, taková jako před operací, ale bohužel si musím klást otázku, k čemu vlastně ta operace byla??? Je možné, že se za nějakou operaci může patela uvolnit? Pokud ano je vždy nutná reoperace? Zase se ale tážu co ta operace tedy vyřešila. Pejsek je jinak čilý, hravý, nekňučí, že by ho něco bolelo, postaví se na zadní končetiny. Žádný úraz po operaci se mu nestal. Chci znát názor i jiného veterináře, který se touto problematikou zabývá. Při představě další operaci mi není dobře po těle. Ještě pro úplnost pejskovi dáváme preparáty, jako je gelacan, dávali jsme i Alavis, ale nevidím žádný pokrok. Dávali jsme mu to i když byl menší, v období růstu - gelacan, chasoton, biocal. Předem velmi děkuji za zodpovězení dotazu a přeji Vašim pejskům co nejméně problémů při uzdravování. S pozdravem Pavlína Halfarová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Pekny den pani H.,
Vas pripad nie je ojedinely, bohuzial stava sa to. Casto sa stava, ze
luxacia pately sa u mensich plemien psov po case objavi aj na druhej
nozicke. Urcite by som dala na radu pana doktora, ktory, ak to uz raz robil a videl vie posudit stav. Ak by ste napriek tomu chcela este nejaky cas pockat s operaciou, resp. reoperaciou, skuste ako Vam Vas psik bude reagovat na lieky od bolesti. Na trhu je liek Rimadyl, ktory psici zeru sami bez ponukania, lebo su ochutene a ma ako proti bolestivy tak aj setrny ucinok na chrupavku. Skuste 3-4 tyzdennu terapiu v predpisanej davke a posudte ako Vam psik zareagoval. Mozno je tam skutocne len citlive miesto, ktore potrebuje dlhsi cas na rekonvalescenciu.
S pozdravom

klíč: akutní stavy, chirurgie, LP (luxace čéšky), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050278 | tabarka@centrum.cz

dotaz vložen: 11.3.2005

Pane doktore,
mám pejska po operaci, zdrátování pánve a kloubu, poté co je měl zlomené po srážce s autem. Týden nám byla doporučována klidem, ale po novém rtg bylo zjištěno, že se začali odlamovat úlomky kostí. Třetí den po operace si už pejsek na operovanou stranu lehl, zkouší si, ale marně sedat. Když jde, packu si "nosí". Když stojí, položí si ji na zem. Má prý cit v koleni, ale do tří prstů se cit ještě nevrátil. Jak dlouho myslíte, že to může trvat, než se jí cit vrátí nebo než začne packu používat? Zatím to, bohužel, vypadá, že si zvykla a čtvrtou packu ani nepotřebuje. Trochu mě to děsí, aby jí to tak nezůstalo. Jsou nějaké možnosti rehabilitace? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.3.2005

Milá paní Tereza,
ak Vas psik po operacii nedostal lieky na tlmenie bolesti, tak to asi bude
ta hlavna pricina, preco nozicku nezatazuje. Ak ich dostal, mozno je pricina niekde inde a najlepsie by bolo skonzultovat to s operaterom-veterinarom.
Lieky od bolesti sa psom mozu davat celozivotne. Niektore druhy ochoreni si to priam vyzaduju. Idealne by bolo opytat sa veterinara a zacat s terapiou bolesti, vysledok je viditelny uz po prvych tabletach. Dnes su uz na trhu tablety, ktore su ochutene a pes si ich priam ziada a su idealne ako pamlsok za odmenu.
S pozdravom

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050075 | sajnerova.dasa@seznam.cz

dotaz vložen: 23.1.2005

Pane doktore,
Vážený pane doktore,zdravím Vás z Plzně a mám na Vás dotaz .Mám německého ovčáka ,kterému bude letos 7 let.Asi od jednoho roku se u něho objevila nějaká porucha nebo onemocnění,se kterým si veterináři bohužel zatím nevědí rady.Pejsek může normálně klusem běhat,ale jakmile běží sprintem tak uběhne asi 500 metrů a udělá se mu velmi špatně.Nevydrží běhat většinou víc než deset minut.Stačí několikrát běžet pro aport nebo se chvilku honit a hrát si s jiným psem.Začne si lehat neustále se protahuje,kňučí,je vyděšený válí se na zádech a začne zvracet a kálet.Zvrací většinou 2-3x a vykálí se.Nevolnost trvá vždy 20-30 minut a po tu dobu musíme čekat na místě až se mu udělá lépe a je schopen dojít domů.Musím říct,že to není ovlivněno počasím,je jedno jestli je horko nebo zima.Byla jsem u několika různých veterinářů,dělali mu rentgen,sono,krevní vyšetření ,vyšetření moči ,všechno dopadlo dobře nic nenašli.Srdce,plíce,ledviny ,játra všechno bylo v pořádku.Každý závěr byl jiný např.že je to způsobené vysokým krevním tlakem,nebo zúžený páteřní kanálek,který tlačí na míchu,nebo dokonce je to prý způsobené klíštětem.Musím říct,že můj pes žije v bytovce a do jednoho roku kdy se prvně objevily příznaky žádné klíště neměl.Ve dvou letech byl na kastraci,protože močil krev ,měl zvětšenou prostatu a tři cysty.Ve čtyřech letech při zvýšené námaze nemohl druhý den dobře na zadní packy,špatně se zvedal a chodil.To bylo prý způsobené vrozenou vadou tím zúženým kanálkem v páteři,který ztlačuje míchu.Dostal Prednison a po několika dnech bylo vše v pořádku.V pěti letech byl na operaci s kolenem,kde měl silný zánět.Veterináři neví co mému psovi doopravdy je,jen mi doporučili,abych ho nenechávala běhat,že bych ho tím přivedla do hrobu.Samozřejmě ,že svého psa nechci uštvat,proto ho nehoním nepouštím ho si hrát s jinýmy psy ani aportovat.Je to ,ale velmi těžké,protože on by strašně chtěl běhat,ale bohužel ani on nepozná kdy má dost.Poslední nevolnost měl teď v sobotu 22.1.a to neběhal rychle,pouze běhal se synem,kterému je pět let.Opakuje se to několikrát do roka,přibližně jednou měsíčně.Chtěla bych znát Váš názor ,jestli máte nějakou představu co by to mohlo být za nemoc nebo poruchu,a jestli mu mohu nějak pomoci,čeho se vyvarovat apod.Předem Vám moc děkuji přeji hezký den a mnoho úspěchů,jak v práci tak v životě.S pozdravem Šajnerová,Plzeň

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.1.2005

Vážená paní Šajnerová,
pozorně si pročítám váš dotaz a musím říci, že také nevím. Jsou prostě případy, na které nelze najít odpověď. I v medicíně lidské. Pokud jsou všechna vyšetření v normě, o to hůře.
Pokud si mohu dovolit jen krátkou úvahu tak podle projevů bych tipoval spíše na nějakou bolest viscerální, tedy bolest vycházejících z orgánů břicha (koliky, křeče). Je kastrovaný, tudíž ho asi nemůže bolet prostata nebo kryptorchické (nesestoupené) varle. Asi bych zvažoval epilepsii., ale epileptický záchvat většinou není provázen bolestí a nebývá při plném vědomí. Nicméně bych tuto variantu úplně nevyloučil. Zavrhl bych ortopedicko-neurologické příčiny typu dkk, artrózy kloubů, onoho zúženého kanálku páteře (tzv. cauda equina), které jsou sice mnohdy bolestivé, ale ne záchvatovitě a ne tak najednou a rychle.
U člověka by se pravděpodobně při diagnóze sázelo především na sdělení pacienta, jaké má pocity a určitě by člověk jezdil např. na rotopedu s ekg na prsou a s trubičkou na dýchání sevřenou mezi zuby. U psa bohužel …….
Po domluvě s ošetřujícím kolegou bych snad doporučil postupné dlouhodobé medikování léky proti bolesti event. podávání antiepileptik jako tzv. symptomatickou léčbu, která buď zabere nebo ne a tím zúží okruh potíží. Dále bych asi doporučoval vyvarovat se zátěžových situací. Vím, že se to těžko dělá ale lehko říká. Nicméně bych klid viděl jako hlavní směr léčby.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040931 | hudecjarson@seznam.cz

dotaz vložen: 9.11.2004

Pane doktore,
Já Vás zdravím. Mám psa NO. Při výcviku došlo ke zlomenině zadní končetiny a to v oblasti mezi hleznovým koubem a prsty. Dále došlo k prasknutí hleznového koloubu. Pes se podrobil operaci, kdy došlo k fixaci samotných kostí a dále bylo sesvorkováno "sešito" kloubní pouzdro. Zlomenina se hojí dobře, ale problém je ten, že je zde možnost, že až bude sundána dlaha a pes (váží 40 kg i přesto je dosti temperamentní) se postaví plnou vahou na poškozenou končetinu, může údajně dojít k prasknutí operovaného kloubního pouzdra. Je nějaká možnost, jak tomuto zabránit ještě nějakým jiným způsobem, než dlahou? Velice děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.12.2004

Vážený pane Hudečku,
pokud se jedná o zadní končetinu, lze ji znehybnit speciálním závěsem, tzv. Elmerovou smyčkou, která psovi nedovolí na tlapu došlápnout. Závěs se primárně používá při vykloubení kyčle, ale určitě by šel použít i zde. Další možností je zafixovat nohu do velmi pevné, odolné, ale zároveň velmi lehké fixace tzv. kastu. Kast je obvaz, který se speciálním způsobem navine na končetinu a nechá „vytvrdnout“ vzdušnou vlhkostí. Proces tuhnutí a tvrdnutí trvá asi 15 minut. Je to skvělá věc. Kolegové, kteří operují kosti a zajímají se o ortopedii ji používají. Fixace může na noze zůstat několik týdnů. Existuje forma úplně tvrdého materiálu a forma poloohebného, který slouží jen k částečné fixaci a noha se může pod obvazem ohýbat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040670 | pudilh@stp.cz

dotaz vložen: 9.8.2004

Pane doktore,
Vážený pane doktore, moc Vás prosím o radu v následující problematice. Máme pětiletou fenku jezevčíka, začátkem června měla první atak bolesti krční páteře, ihned dostala fixační límec, při největší bolesti jsme aplikovali injekce a dodržovali naprostý klid. Asi po měsíci se situace zlepšila, mohla chodit, jen občas vypískla, ovšem před dvěma týdny na chalupě uviděla zajíce, vyrazila za ním, ale padla jako podťatá, ležela a naříkala.... Pláče bolestí a my s ní...Prosím Vás, o co mi hlavně běží, mám prostě dojem, že její stav se vůbec nelepší, teď je to 14 dní, co má ABSOLUTNÍ klid, jenom se dojde vyčůrat. Na radu lékaře ji nemáme zvedat, abychom jí nepůsobili ještě větší bolest, radši ať dojde na záchod sama, pokud naříká bolestí, dáváme opět injekci proti bolesti (jen když je nejhůře). Dále 3 x denně ALAVIS a B komplex. Poraďte nám, prosím, kdy je možné očekávat změnu k lepšímu, hrozně nás bolí, že má bolest........... Prostě co máme dělat dál..... Sama vím ze zkušenosti, co jsou bolesti páteře, tzv. ústřel. Možná z nervozity či nesoustředěnosti jsem nenašla mezi odbornými články právě ten na téma "onemocnění páteře".Děkuji mnohokrát za Váš čas a případnou radu co dál.Srdečně zdravíHelena Pudilová :-(

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.8.2004

Vážená pani Pudilová,
pakliže je fence 5 let, jedná se o jezevčíka, tedy predisponované plemeno k onemocněním páteře, situace se více méně nelepší a zvíře má bolesti, doporučoval bych domluvit se s panem doktorem na dalším kroku a tím je jednoznačně operační řešení vyhřezlé meziobratlové ploténky. Vyšetření i vlastní operace provádí dnes již mnoho kolegů, prakticky v každém větším městě někdo. Operaci předchází speciální rentgenologické vyšetření páteře tzv. myelografie, kdy se pomocí nástřiku páteřního kanálu kontrastní látkou zjistí přesné místo (nebo místa) výhřezu meziobratlového disku (ploténky) a pakliže je to technicky možné, disk nebo disky se odstraní. Tím se sníží tlak na míchu, bolest a obnoví se funkce. V opačném případě hrozí prohloubení výhřezu a ochrnutí psíka.
Podle Vašeho líčení jste zatím na cestě konzervativní terapie udělali vše, co možné je.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040580 | blackjack15@seznam.cz

dotaz vložen: 2.7.2004

Pane doktore,
prosím vás o radu, máme 7 měsiční fenku hovawarta, má problémy s levim loketním kloubem, veterinář nám doporučil vyšetření artroskopem. můj dotaz zní: nevíte na kterých pracovištích toto zařízení již vlastní, aby jsme nemuseli až do Brna, jsme totiž od Karlových varů.za odpoved velice děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.7.2004

Vážená paní Pečenková,
já osobně posílám svoje pacienty do Brna kolegovi Beránkovi na kliniku Jaggy (viz. www.jaggy.cz). Nevím, kdo by v okolí Varů prováděl artroskopická vyšetření a zákroky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040529 | petr.planicka@rts.cz

dotaz vložen: 7.6.2004

Pane doktore,
je možné aby si pes zlomil ocas ? A pokud ano, jakým způsobem se toto léčí ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 8.6.2004

Vážený pane Pláničko,
možné to je a dokonce je to i časté. Obvykle k fraktuře dojde přibouchnutím do dveří nebo když jeden pes kousne druhého do oháňky a ocas mu překousne, resp. nakousne.
Ocas je koncová část páteře a ta je, jak známo, z obratlů – kostí. Každá kost se může zlomit. Většinou ale dochází k rozpojení obratlů mezi sebou, tedy k vykloubení. Klasická fraktura, kdy je oháňka zlomena přes tělo obratle, nebývá tak častá.
Co s tím? Většinou bohužel nic závratného. Terapie se odvíjí buď z hlediska zdravotního nebo z exteriérového. Pokud je fraktura či luxace provázena porušením kůže, tedy pokud se jedná o frakturu otevřenou, musí se problém jednoznačně chirurgicky řešit (zdravotní hledisko). Rána se vyčistí, kryje, ordinují se antibiotika a oháňka se fixuje. Pokud není porušena kůže, ale majitel trvá z exteriérového důvodu na řešení, také se snažíme zlomeninu stabilizovat.
Bohužel dát psíkovi oháňku do dlahy či ocas zafixovat, je problém. Technické obtíže tkví v tom, aby pes oháňkou nemydlil, fixační obvaz nespadl a plnil svoji funkci. Navíc je oháňka relativně špatně krvena a fixace přílišnému prokrvení nepřispívá.
Takže povětšinou necháváme úraz vyhojit samovolně, psovi jen ordinujeme analgetika, aby ho ocas nebolel a hlídáme, pakliže to situace vyžaduje, obecně ránu jako jakoukoliv jinou. Určitě je nutné zabránit lízání postiženého místa, takže pacient musí nosit trvale (i několik týdnů) plastový límec.
Stává se, že úrazy ocasu výjimečně končí jeho amputací, jelikož se rány špatně hojí, nekrotizují, nastává zánět kosti obratle a někteří majitelé podcení právě onen plastový límec a psík si zranění olizováním horší.
Každopádně pokud se nejedná o rozsáhlé trauma ocasu např. po autoúrazu, nemějte strach. Majitele většinou deprimuje pohled na psíka, který nemůže oháňkou hýbat a v prvních dnech po nehodě i dost bolestivě reaguje na jakýkoliv dotek. Imobilita ocasu většinou přetrvává několik týdnů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040493

dotaz vložen: 24.5.2004

Pane doktore,
Dobrý den.Můj zmámý má šestiletého psa německého ovčáka, který už asi dva měsíce špatně chodí na zadní nohy.Při vyšetření na retngenu byly klouby v pořádku a jako příčina problému byla po odběru krve a dalším vyšetření diagnostikována Borelioza. Stav se ani po léčbě nezlepšuje. Ale teď k dotazu. Nedávno známý poslouchal rádio a tam měl přednášku nějaký člověk o borelioze a údajně ji pes nemůže dostat. Tak se Vás chci zeptat jak to tedy s tou boreliozou u psů vlastně je. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.5.2004

Vážený pane Ch.,
pes nejen že borreliózu dostat může, ale i případy diagnostikované borreliózy jsou v praxi sem tam k vidění. Původcem borreliózy je mikroorganismus Borrelia, která v napadeném těle žije mezi buňkami v tělních tekutinách – krvi a lymfě, kterými se šíří. Borrelie se především snaží následně dostávat do nervového systému. Většinou přichází pacient s anamnézou opakovaného kulhání, event. otoku kloubů, vzácně s kožními či neurologickými projevy. Zánět kloubů je u psa typickým projevem borreliózy. Na rozdíl od člověka, kde prvním varovným příznakem borreliózní infekce je zarudlá „putující“ skvrna na kůži, jsou tyto kožní projevy u psa vzácné a v praxi i díky srsti, která maskuje kůži, téměř „nepotkatelné“
Přenašečem infekce je jednoznačně v prví řadě klíště, poté blecha a event. bodavý létavý hmyz (komáři). Doba od průniku infekce do těla k objevení se typických kloubních bolestí je u psa několik měsíců. Proto přicházejí klinicky nemocní pacienti až po skončení klíštěcí sezóny, tedy v zimě nebo na podzim.
Borrelióza je poměrně dobře léčitelné onemocnění, avšak ne úplně vyléčitelné. K terapii se podávají po několik týdnů antibiotika, pakliže zvíře kulhá a bolí ho klouby je vhodná doplňková medikace léky proti bolesti a klid. Bohužel přesné informace o životě borrelií v psím těle nejsou známy, takže i po skončení antibiotické kůry se mohou stále detekovat zvýšené hladiny protilátek proti borreliím, které signalizují jejich přítomnost v těle. Přesto je podávaní antibiotik na léčbu borreliózy u psů účinné a pacientům uleví. Problémy se však mohou vrátit a je nutné aplikovat antibiotika opakovaně.
Spíše než povídání o terapii je důležité zmínit prevenci. Především ochranu proti klíšťatům a blechám
V současné době je možno si vybrat ze široké škály kvalitních i méně kvalitních přípravků – postřiků, kapek do srsti a obojků. V naší praxi používáme nejraději výrobky Fronltine (postřik a spoty), obojky Kiltix a Bolfo a i nový preparát Advantix (spoty). Pozor, ne všechny z nich jsou určeny pro kočky i pro psy!
Jako ochrana druhé úrovně je doporučována vakcinace proti borrelióze. V současné době jsou na trhu dvě vakcíny. Jedna od francouzské firmy Merial a jeden český výrobek firmy Bioveta.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, infekční onemocnění, interní onemocnění, očkování, imunita, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040324

dotaz vložen: 19.3.2004

Pane doktore,
Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda je možné diagnostikovat osteosarkom z RTG snímku. Mám 11-letého malého knírače ( velmi vitální), který začal mít obtíže s chrupem. Prvním příznakem byl otok na krku, zvýšené slinění. Navštívili jsme tedy veter.ordinaci, kde mu pan doktor odstranil zub, následně i zubní kamen a nasadil antibiotika. Otok na krku se načas ztratil, ale do cca. 14 dní se opět vytvořil. S tímto jsme se opět obrátili na veterináře, který provedl revizi dutiny ústní se závěrem, že se nejspíše jedná o neoplazii, a že se ložisko rozšířilo až pod jazyk. Provedl tedy RTG, kde zjistil osteolytické ložisko 4-5cm velké na mandibule. Domnívám se,že není možné stanovit dg. sarkomu z RTG, náš veterinář je však o dg. přesvědčen. Mám obavu, zda nasazená chemoterapie(Cyklofosfamid, metotrexát) je oprávněná. Nemůže se jednat o osteolýzu v rámci pozánětlivých změn? Zatím má zachovalou chuť k jídlu, trápí ho občasné výtoky z daného ložisku ( krev, hnis). Předem děkuji za odpověď!! Nashledanou. Kadeřávková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.4.2004

Vážená paní Kadeřávková,
diagnóza jakéhokoliv kostního nádoru je problém. Na rtg vidíte určité typické ložisko, které lze označit jenom jako lytickou (resorbující se) kostní lézi. Jestli se jedná o tumor či zánět kosti (osteomyelitis), je problém přesně podle snímku říci. Specialisté na rtg tvrdí, že to není možné. Nicméně po určitých letech praxe a zkušenostech můžete podle plemene, věku, místa lokalizace změny a gradace odhadnout i podle doplňujícího snímku, že se na 85 % plus mínus jedná o zhoubný proces.
Mohu říci, že se povětšinou s předběžnou dg. podle rtg snímku nemýlíme, ale to se jedná převážně o tumory dlouhých kostí. U čelisti a oblasti dutiny ústní bych si i díky rtg nepřehlednosti krajiny nebyl tak docela jist. Určitě bych doporučoval doplňkové vyšetření a to aspirační cytologii, což je velmi jednoduché a event. hsitologii vzorku odebraného z ložiska nebo jeho okolí. Tumory čelisti nejsou v porovnání s jinými nádory kostí tak časté. V dutině ústní se spíše objevují nádory měkkých tkání, např. melanomy . Pro jistotu bych vyšetření ještě doplnil o bakteriologickou kultivaci a zvážil dlouhodobé nasazení antibiotik (clindamycin). Ať už se jedná o tumor či nikoliv bude místo silně zánětlivě změněné. Řešením tumoru mandibuly je i odstranění nádoru resp. části čelisti.
Rada na dálku v takto svízelné situaci velmi těžká. Nemohu vám nic více poradit a ani bych nerad jakkoliv do léčby radami zasahoval.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), chirurgie, onkologie, ortopedie, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040261 | jana_mouchova@eurotel.cz

dotaz vložen: 3.3.2004

Pane doktore,
mám fenku Československého vlčáka, 4 roky, která má silnou DKK. Rentgenována byla v Českém Brodě, ale snímek nebyl vyhodnocen. Fena má atipický srůst pánve a proto není možné srovnat nohy a pánev do požadované polohy (buď je rovně pánev a křivě nohy a nebo naopak). Fenku stejně nechci uchovnit, takže o kvalitní snímek mi nejde. Na snímku dle lékaře, který jej vyhotovoval, byla viditelně zřetelná DKK na obou stranách. V porovnání se snímkem a hodnocením mé druhé feny jde o DKK 4/4.Fenka dostává potravinové doplňky na klouby pro psi od štěněte, byla vždy dobře krmena (Eukanuba, Royal Canin,..). V současné době neprojevuje žádný příznak artrozy - bolestivost v kyčlých, kulhání nebo napjaté zadní nohy.V současné době (již asi rok a půl) dostává preparát Canvit Chondro od firmy Biofaktory. Jde o přípravek s chondrosulfáty a dalšími potřebnými látkami na klouby. Můj dotaz zní. Na návodu přípravku (a také na dalších návodech podobných preparátů) je uvedeno, že se má dávkovat 3 měsíce, pak 3 měsíce pauza a pak zase opakovat. Já podávám preparát stále bez pauzy. Dle sdělení výrobce se nedá předávkovat. Otázka ale zní, zda je to nutné. Prospívám fence více, když preparát podávám stále bez přestávky a nebo je to zbytečné. Nemohu jí ublížit?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.4.2004

Vážená paní Mouchová,
podávání regenerační kloubní výživy u tak vysokého stupně
DKK je určitě namístě. U každého preparátu nebo lépe řečeno
speciality bych doporučil dodržovat pokyny výrobce. Ten musí před
uvedením výrobku na trh provést řadu testů a jeho doporučení k
dávkování jsou nejadekvátnější. Kromě tohoto krmivového doplňku
ale nezapomeňte na celý komplex opatření pro pacienty postižené
dysplazií a následně artrózou, tedy kontrola tělesné hmotnosti,
pravidelný nenáročný pohyb, fyzioterapie včetně plavání, v
případě potřeby nesteroidní protizánětlivé preparáty (Rimadyl),
pravidelné kontroly Vašim veterinárním lékařem, se kterým ještě
zvažte možnosti i chirurgického řešení - jakmile se objeví
bolestivost KK, velice vhodná je denervace KK.

klíč: DKK, DLK, ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040106

dotaz vložen: 27.1.2004

Pane doktore,
Dobrý den,poraďte mi prosím kde se dají nalézt informace o Legg Calve Pethersově chorobě,popřípadě jestli vy osobně s tímto máte zkušenosti.Tato dedičně podmíněná choroba se nyní objevila v chovu kníračů a já mám obavy že můj chovný pes by mohl být nositelem této nemoci,protože je ze stejného spojení kde se toto prokazatelně vyskytlo ve formě skutečného onemocnění.Mám zatím jen velice skromné informace.Je možno nějakým testem možno zjistit nositelství této nemoci u jinak zdravého psa?Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2004

Vážená paní V.,
u Calvé Pertesovy choroby, čili nehnisavé nekrózy (aseptické nekrózy) hlavice kosti stehenní není přesně jasné, proč vzniká. Je prokázána její genetická povaha. Predisponovaná jsou malá plemena – knírač, pudl, york ….
U ortopedických onemocnění je většinou polyfaktoriální čili mnohočetný genetický základ, neboli na vzniku nemoci se podílejí různé geny. Nelze proto, podobně jako u DKK vystopovat nositele jednoduchou analýzou genomu. Šlo by to tehdy, kdyby buď za CP chorobu byl zodpovědný jen jeden gen,který by byl jasně označen za původce nebo by byla detekována genová sekvence na DNA psa se skupinou genů za nemoc odpovědných.
Další praktické informace si, prosím, nalezněte přes vyhledávač. O Legg Calvé Perthes jsem psal několikrát. Nemoc má takové zvláštní jméno, jelikož ji před 99 lety nezávisle na sobě popsali u dětí pánové Legg, Calvé a Perthes.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: DLK, genetika, chirurgie, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040076 | hodinarova.j@seznam.cz

dotaz vložen: 22.1.2004

Pane doktore,
mám dotaz. Mám štěně - 4.měs.psa německé dogy bez PP.Nedávno jsem v poradně četla o podávání látek jako je MSM + Glukosamin a chondroitin sulfát na správné utváření a růst kloubních chrupavek.Zakoupila jsem v lékárně humánní lék: PROENZI MSM+ Glukosamin sulfát/Jedinečná kombinace glukosamin sulfátu, MSM (metylsulfonylmetanu) a oleje z brutnáku lékařského./Dávám mu 1 tbl denně - postupuji správně, nebo jaký přípravek mu mám dávat?Na penězích v podstatě nezáleží, chci aby z našeho miláčka vyrostl krásný a ZDRAVÝ pes. jinak ostatní vitamíny samozřejmě dostává též a krmíme masem a rýží.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.1.2004

Vážená paní Hodinářová,
stejné kvality jako Vámi zakoupený humánní přípravek Proenzi je kloubní
veterinární přípravek Alavis MSM+Glukosamin sulfát. Tento přípravek je určen pro kloubní obtíže a jejich prevenci u psů. U štěňat (při preventivním podávání) se začíná dávkou udržovací a dávkování se řídí dle hmotnosti psa. U štěňat velkých a obřích plemen je vhodné pečovat o klouby po celé období vývoje (tj. do 15 - 16 měsíce věku). Veterinární přípravky mají od humánních přípravků výhodu přesně stanoveného dávkování pro zvířata. Pro bližší informace volejte zdarma Zelenou linku 800 163 425, případně navštivte internetové stránky www.alavis.cz
S pozdravem

klíč: DKK, DLK, ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040062 | j.pingu@centrum.cz

dotaz vložen: 17.1.2004

Pane doktore,
mám pětiletého psa - tibetského španěla. Před několika dny ho napadl labradorský retrívr. Nezpůsobil mu žádné viditelné rány, zřejmě kvůli velmi husté dlouhé srsti na krku, ale během přibližně hodiny se začal můj pes třást, nebyl schopen nebo ochoten položit hlavu na zem, když ležel a očividně nebyl v pořádku. Stalo se to o víkendu, takže na veterinu jsem šla až další den, kdy byly příznaky trochu mírnější. Vzhledem k tomu, že pes měl nedávno zánět slinivky a nyní byly příznaky skoro stejné a navíc podobných napadení už zažil moc, o incidentu s retrívrem mě ani nenapadlo se zmínit.Spíše jsem měla obavy z recidivy té slinivky. Veterinář mu odebral krev kvůli hemat. a biochem. vyšetření a pejskovi píchnul no-spu a novalgin. Do druhého dne se zdálo být vše v naprostém pořádku a krev byla také. Ovšem druhý den se třes opakoval , hlava neustále ve zvednuté poloze a očividné omezení pohyblivosti. Pes chodil jako "robot" Veterinář mě již při první návštěvě upozornil, že by se mohlo jednat i o problém s páteří. Teprve pak jsem si to dala do spojitosti s napadením mého 8kg vážícího psa labradorem vážícím 40kg. Vet. lékař aplikoval mému psovi rimadyl inj., vetranquil a B-neuron. Vše se zlepšilo, ale veterinář mi řekl, že pes musí mít naprostý klidový režim. To samozřejmě chápu a budu respektovat, ale také mi bylo řečeno, že mohlo dojít pouze k pohmoždění páteře a svalstva, které se časem vyléčí, ale také mohlo dojít k nalomení či naštípnutí obratle, ovšem to lze údajně s jistotou zjistit pouze jakýmsi kontrastním vyšetřením. V žádném případě nezpochybňuji výroky mého veterináře, chtěla bych se ale zeptat i na názor Váš. S mým psem trávíme spoustu času, věnujeme se agility, jezdíme na výlety do hor, na tůry atd. a nedokážu si představit, že bych měla v každé chíli čekat na to, že se se něco stane a můj pes ochrne. Jaká je podle Vás prognóza mého psa? Myslíte si, že je zmíněné kontrastní vyšetření vhodné? Slyšela jsem, že ono samotné je dosti velkým rizikem. Nedokážu se smířit s tím, že nezjistím, co mému psovi vlastně je a jen čekat, jestli mi zítra neochrne, když skočí na gauč. Také bych se ráda zeptala, jestli si myslíte, že bude schopen ještě někdy normálně běhat a skákat při agility, aniž bych musela očekávat problémy. Omlouvám se za tak dlouhý mail a předem děkuji za Vaši odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2004

Vážená paní Podolinská,
s postupem kolegy, s léčbou a s ordinováním klidu bych naprosto souhlasil. Určitě bych podle popisovaného stavu nepostupoval jinak.
Kontrastní vyšetření se jmenuje kontrastní myelografie a princip spočívá v tom, že se psíkovi v celkové úplné anestezii (narkóze) v oblasti beder nebo zátylku vpíchne mezi obratli do páteřního kanálu jehlička, jejíž hrot končí nad jedním z míšních obalů. Jehlou začne odtékat mozkomíšní mok a po krátkém čase, kdy určité množství moku odteče, se na jeho místo vpraví speciální kontrastní látka, která se samovolně rozlije v páteřním kanále. Kontrastní proto, jelikož je velmi dobře zjistitelná na rtg. Průběh páteřního kanálu, což je prostor tvořený tunelem v tělech obratlů, má standardní pevný průměr a prochází jim jako ochranným pouzdrem mícha s obaly. V ideálním případě se kontrastní látka pravidelně rozprostře celou páteří od krku po bedra a zobrazuje se jako pravidelná tenká dvojitá bílá linie v páteři. V momentě, kdy do páteřního kanálu patologicky zasahuje kus odlomené kosti, obratle jsou mimo osu (vyluxované), případně je do kanálu vyskočena meziobratlová ploténka, je mícha utlačena, poškozena v nejhorším případě i přerušena. To se manifestuje na rtg kontrastním rentgenogramu (snímku) jako porušení pravidelnosti a integrity kontrastní látky. To je v zhuštěném principu tzv. kontrastní vyšetření páteře. U člověka se nedělá, jelikož lidská medicína má dnes k dispozici CT a magnetickou rezonanci.
Vyšetření je u psa náročné především z důvodu nutnosti velmi dobré a hluboké anestezie a potřeby „umět“ správně zavést jehlu do páteře. Některá zvířata mohou mít reakci na podanou kontrastní látku. Ve vlastní praxi jsem to zatím nikdy nezažil. Spíše máme problémy s aplikací jehly u velkých nebo tlustých zvířat. Nicméně kontrastní myelografie se provádí jen v případě velmi vážných chronických pohybových problémů nebo při akutních a klinicky jasných stavech ochrnutí nebo výrazné neurologické nedostatečnosti.
Prognózu u vašeho psíka nemohu vyřknout, jelikož jsem ho neviděl. Nicméně, mohu-li alespoň ze zkušenosti. V praxi jsem zažil tisíce pokousaných psů, tisíce úrazů a zhmoždění. Jen velmi málo případů končí s vážným zraněním páteře a míchy.
K těmto komplikacím většinou dochází ne po úrazu, ale úplně „náhodou“ následkem osobní i plemenné dispozice k onemocnění meziobratlových plotének.
Většina psích pokousání je bolestivá z důvodu rozsáhlých zhmožděnin. Majiteli nedocházejí souvislosti. Nevidí žádnou ránu, vše je pod srstí, kůže je bez modřin….. Přitom je zranění měkkých tání někdy dost dramatické. Psi se bojí pohnout, nedokáží sklonit hlavu k misce, nevyskočí si, chodí, jako by sežrali pravítko ………
V 50% případů se stav komplikuje abscesy v podkoží, které vzniknou drobnými perforacemi kůže po zákusu. Léčba trvá minimálně deset dní.
Ve vašem případě bych zatím vydržel. Striktní pohybový klid, Rimadyl, teplo. Pakliže se stav nezlepší, případně dojde po epizodě úlevy k dalšímu ataku a zhoršení (bolest, omezená hybnost), pak bych doporučoval nejprve klasický rtg a teprve potom myelografii.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie, rány a zranění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040059

dotaz vložen: 16.1.2004

Pane doktore,
obracím se na Vás s dotazem na další případný postup léčby mého psa. Po odborném vyšetření (viz. níže uvedená zpráva) mi bylo sděleno ze strany lékaře ortopeda, že k vzhledem k neobvyklému nálezu, s kterým nemá více zkušeností a ještě se sním v praxi nesetkal, je nutná konzultace s kolegy v zahraničí pro určení postupu další léčby.Lékařská zprávaDne 9.1.2004 byl na naší kliniku předveden výše uvedený pacient (fena, kříženec, stáří 6r).Majitelé v anamnéze uváděli, že fenka má již delší dobu pohybové problémy, které se vyskytly již před rokem a nyní od listopadu 2003 došlo k zhoršení stavu. Fenka klinicky kulhala na levou hrudní končetinu, přičemž tuto končetinu váhově zatěžovala. Klinickým vyšetřením byla zjištěna bolestivost při pasivní extenzi v levém ramenním kloubu. Jiné klinické odchylky nebyly zjištěny. Fenka byla posléze vyšetřena rentgenologicky. Nativní rentgenogramy neprokázali žádné patologické změny na levém ramenním kloubu ani v jeho okolí. Levý kloub ramenní byl punktován a byla provedena jeho artrografie. Získaná synoviální tekutina byla vyšetřena cytologicky s nálezem odpovídajícím chronickému kloubnímu zánětu. Provedená artrografie odhalila abnormální plnění bicipitální burzy ve smyslu jejího výrazného zvětšení distálním směrem až do úrovně svalového bříška. Bilaterální artrografie provedená na porovnání měla normální nález.9.1.2004 byla započata konzervativní terapie, která se skládá z omezení pohybu pacienta na dobu 8 týdnů, 10 denní perorální medikace Rimadylem 2 mg/kg s ochrannou léčbou sliznic GIT perorálním Ranitalu 150 ml 2x denně po dobu 14 dní. Pacientka byla opětně klinicky vyšetřena 16.1.2004, kdy se dělalo zaroveň kontrolní artrografické vyšetření druhého kloubu ramenního. Fenka vykazovala klinické zlepšení stavu oproti první návštěvě 9.1.2004.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2004

Vážená paní H.,
mám-li být upřímný, tak bych se do odpovědi velmi nerad pouštěl. Pakliže si přečtu lékařskou zprávu je mi naprosto jasné, že ji psal někdo, kdo ví, o čem hovoří. Udělal-li kolega uvedená vyšetření a chce-li případ konzultovat s jiným kolegou, nejedná se o žádného "pseudortopeda". Na vašem místě bych určitě setrval na stávajícím pracovišti a řídil se jejich radami. Škoda, že na veterině-info zásadně nezveřejňuji jména kolegů a pracovišť, o kterých jde v dotazech chovatelů řeč. Tahle ordinace by si to v dobrém slova smyslu zasloužila.
V naší branži je někdy trochu problém, že chovatel, a rozhodně tím nyní nemyslím vás, se domnívá, že diagnóza se musí vždy a rychle odhalit. Někteří se domnívají, že je to otázka jedné návštěvy. Veterinární ortopedie je bohužel v tomto "negativně" na špici. Je nutné si uvědomit, že např. lidská medicína má spoustu perfektních zobrazovacích vyšetření, která ve veterině nejsou – např. magnetickou rezonanci. Ta určí velmi přesně problémy nejen na kostech, ale i na měkkých tkáních. Celý proces léčby tím urychlí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040052 | tereza.capova@centrum.cz

dotaz vložen: 14.1.2004

Pane doktore,
zdravím Vás, dočetla jsem se v jedné z vašich reakcí na dotaz pisatele ohledně posuzování DKK u retrívrů, že na vaší klinice vyhotovujete a posuzujete snímky Vy. Jsme vašimi klienty, chodíme k vám s 15 měsíčním pejskem GR, již má po RTG na DKK, je to pes bez průkazu původu. Nyní jsme si pořídili nové štěně zlatého retrívra, tentokrát s průkazem a ráda bych se zeptala, až přijde správný čas a my si u vás necháme zhotovit snímky na DKK a DLK, zda nám je již oficiálně můžete posoudit Vy, nebo se stále musí posílat na klubové posuzovatele ( KCHLS nebo RK)? Díky za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2004

Vážená paní Čápová,
snímky na dkk zhotovuji na naší klinice já. Mohu snímek zhotovit a posoudit, pakliže psík nemá PP. Je to z toho důvodu, že v ČR existuje systém posuzování založený na tom, že každý klub má svého posuzovatele, který pro něj smluvně snímky DKK/DKL hodnotí. V Profesním řádu Komory vet. lékařů je výslovně zakázáno hodnotit a vyjadřovat se ke stupni dysplazie u snímku na oficiální hodnocení, pakliže příslušný veterinář a/ nemá specializační zkoušku posuzovatele, b/ není klubem ustanoveným posuzovatelem toho či onoho plemene.
Mohu tedy vyhodnotit snímek psa bez PP a snímek tzv. klinický, kdy zjišťujeme změny na kloubech z důvodů určitých konkrétních pohybových problémů nebo tzv. orientačně. V tom případě snímek nesmí mít žádné identifikační znaky jako snímek pro oficiální posouzení. Mezi chovateli je bohužel rozšířen nešvar, který někteří veterináři nevědomky podporují, nechat si udělat tzv. „na nečisto snímek“, vytěžit z kolegy informace a jeho verdiktem se poté ohánět nad vyhodnoceným snímkem oficiálním.
Nedělám rád tzv. nanečisto snímky na vyžádání chovatele. Nicméně stav dkk a dkl u některých plemen (vedou retrívři) nás nutí, abychom majitelům nabízeli tzv. orientační snímky kyčlí a loktů ještě hluboko v juvenilním věku psa, tzn. 5 – 8 měsíc. Důvodem není „malá finanční domů“, ale hledisko zdravotní. Pakliže se na rtg snímku najdou nezvratné změny dkk, je v mladém věku ještě šance udělat některé chirurgické korekce, které zabrání rozvoji artrózy v pozdějších letech. Pakliže přijde majitel např. s retrívrem v 16ti měsících na oficiální snímek, je pozdě začít s event. nápravou, pakliže na snímku je jasná dkk. Navíc při oficiálním rentgenování není možné s majiteli na toto téma mluvit. Musí se počkat na verdikt posuzovatele a teprve poté vysvětlovat další postupy.
Takže u vašeho psíka mohu snímek zhotovit, nesmím ho posoudit. Pakliže budete chtít určitý zdravotní screening psa mladšího, není problém.
U retrívrů jsou z důvodu jistých historických souvislostí oficiální posuzovatelé dkk/dkl dva. Dr. Šebek v Českých Budějovicích dr. Snášil v Brně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: DKK, DLK, genetika, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040051 | columbarius@tiscali.cz

dotaz vložen: 13.1.2004

Pane doktore,
Dobrý den!Můj dotaz se týká mé 2-leté fenky anglického pointra. Když jí bylo 6 měsíců měla úraz a ulomila si hlavici kyčelního kloubu v zóně růstové chrupavky. Veterinářka mi řekla, že je několik řešení a mezi nima i řešení, že by se ta hlavice prostě vyndala a prý by se vytvořil jakýsi šlachovitý úpon mezi kostí a jamkou (pes by doživotně kulhal). S tím jsem se nechtěla smířit, protože pointer je pes, pro kterého znamená běh život, at tak jsem zvolila jinou alternativu. na klinice v Brně jí tu kyčel dali dohromady a zatím běhá, skáče a zlobí jako by byla úplně zdravá.Po 3 -4 měsících po operaci jsme byli na třetím kontrolním RTG opět na klinice v Brně a tam zjistili, že má dysplazii a v operovaném kloubu začínající mírnou artrózu. A teď k mému dotazu je nutné vyndat šrouby z kyčle ven? Jeden doktor říká, že ano, druhý doktor, říká, že to není třeba.Dnes je asi rok a půl po té operaci. Fenka nemá, žádné potíže, jen při větších mrazech raději zůstává v posteli (to totiž trochu kulhá) a též při hárání kulhá.A taky v tom kloubu trochu křupe.Jinak bez otoků, bez kulhání.Jako doplňek k výživě dostává chondrosulfáty.Jaký je tedy Váš názor na to, vyndat či nevyndat šrouby?Budou ty šrouby mít vliv na stav té operované kyčle ( artróza atd.)?Předem děkuji za Vaší odpověď.Též děkuji za skvělou poradnu!S Úctou Hannah Melcerová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2004

Vážená paní M.
omlouvám se, ale jedná se o naprosto specifický problém, jehož hodnocení přísluší tomu, kdo operaci provedl. Navíc nemám zkušenosti s chir. operacemi kyčlí metodou šroubování. Většinou volíme postup odstranění hlavice kosti stehenní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031382

dotaz vložen: 17.12.2003

Pane doktore,
máme dlouhosrstého jezevčíka, 13 let, poměrně dobrý zdravotní stav. V posledním roce ale už 2x měl potíže se zadními končetinami - táhnul je za sebou, napadal. Rodiče mu vždy dali ibuprofen a bylo po problémech. Veterináře nenavštívili. Na základě podobných problémů ve vaší poradně si nemyslím, že je to to nejlepší, na druhou stranu nejsem schopna rodiče přesvědčit, aby to řešili jinak. S rodiči nebydlím, a tak nemůžu sama vzít pejska k doktorovi. Můžete mi prosím napsat pár slov, která mne podpoří v tom, že je nutná léčba, dokud to není ještě příliš vážné? A nebo naopak která mne vyvedou z omylu?Předem Vám moc děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.12.2003

Vážená paní N.,
pokud pejsek – jezevčík za sebou táhne zadní nohy, stav vážný je. Jedná se na 90% o problém s meziobratlovou ploténkou. Onemocnění vyžaduje zcela určitě odborný zásah. Nicméně vezmu-li v úvahu věk psa, ochotu majitelů navštívit ordinaci a vidím-li podobné případy ze své praxe, nevím, zdali by intenzivní léčba měla nějaký smysl.
Nicméně by vaši rodiče měli alespoň konzultačně navštívit ordinaci, kde jim kolega problém vysvětlí a vybaví je pro psa lepšími prášky na bolest zad než je ibuprofen. Jako analgetikum je dobrý, ale u psa někdy vyvolává vážné zažívací problémy. Existují speciální psí analgetika, které lze užívat dlouhodobě. Např. Rimadyl, Ketofen, a Metacam.
Jako doplňková domácí péče platí na záda klid a teplo + event. snížení tělesné hmotnosti, je-li pacient obézní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031362 | vasickova@plbohnice.cz

dotaz vložen: 9.12.2003

Pane doktore,
mame prerostleho trpasliciho pudla. Je mu osm let. Bohuzel si pretrhl vaz v kolene u leve zadni nohy. Pred deseti dny prodelal operaci. Na levou nohu nechodi, na pravou zadni kulha. Z klidove faze se tezko rozchazi. Asi ho boli klouby oba.Pripada mi, jako by mel artrozu. Rada bych Vas pozadala o radu, jsou-li na trhu nejake leky prave na artrozu pro psy. Velice Vam dekuji za ochotu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.12.2003

Vážená paní Vašíčková,
léků proti artróze, či spávně proti bolesti, která je artrózou způsobená, je na trhu velmi mnoho. Tzv. NASID jako např. Rimadyl, Ketofen, Metacam, Aspirin nebo léky hormonální povahy tzv. steroidy např. Prednison. Všechny jsou na recept.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031343 | pavla.vladykova@chello.cz

dotaz vložen: 6.12.2003

Pane doktore,
nemám ani tak dotaz jako spíš, že bych ráda využila Vaší poradny pro informování veterinářů i chovatelů o možnosti řešení problémů s ochrnutým psem. Mám fenku zl. retrívra po infarktu míchy z částečně ochrnutýma zadníma nohama. Při konzultacích u většiny veterinářů mi byla jednoznačně doporučena eutanázie. To pro mě však není řešení ale zbavení se problému. Fenka je veselá a mladá, psychicky naprosto v pohodě. Téměř všichni veterináři neuměli nabídnout alternativní řešení. Proto jsme vytvořili webové stránky: www.sara.homelinux.org, na nichž jsou umístěny odkazy na výrobce vozíků a informace pro majitele psů s podobným postižením i videodokumentace Sářiny rehabilitace. Nechci nikomu své rozhodnutí vnucovat - jen nabídnout alternativní informace, které se jen těžko hledají. Děkuji. S pozdravemPavla Vladyková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.12.2003

Vážená paní Vladyková,
moc děkuji. Zapracuji adresu Sářiny stránky do hlavičky poradny.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, ortopedie, ostatní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031207 | ondrej.duchon@faustus.cz

dotaz vložen: 4.11.2003

Pane doktore,
Dobry den,rad bych se zeptal na nasledujici: mame 10 ti leteho basseta, pred cca 2 mi mesici se obejvily potize se stolici, pokazde kdyz je venku i na zahrade tak zasedava a snazi se treba i 2 minuty tlacit ale bezvysledne. Krom toho v posledni dobe kdyz se treba v noci na zahrade vymoci tak po sobe moz olizuje.Pes je pravidelne odcervovan, samozrejme jsme kozultovali problem s nasim veterinarem, byly provedeny nasledujici lecebne kroky: kotrola konecniku a prostaty negativni, roentgen snimek: bez nalezu, odeslani trusu do laboratore v Plzni bez nalezu, 14ti denni dieta z obsahem vlakniny (Royal cannin). Vse bez vysledku.Pes zere naprosto normalne, ale mame pocit ze ho nekde neco boli, napriklad kdyz ho clovek pohladi vykvykne, nebo v noci nezvykle knoura. Je bez teplot. Celkove bych ale rekl ze ma "spatnou naladu".Take jsme pozorovali zvlastni pozice psa. Drive se praktixky "nezrizene valel", ale dnes si lehne na zem a leha si zpusobem ze napred polozi hlavu na zem (obvykle naklonenou na jednu stranu) a teprve potom sklada zadni nohy. V teto pozici obvykle lezi.Jeste nutno dodat ze cely zivot ma vysokou citlivost na haravost fen, zvlaste pak napodzim. Mysleli jsme ze problem se zasedavanim by mohl byt zpusoben prostatou, ktera by tlacila na tluste strevo, ale nas veterinar tento problem vyloucil.Poslednim resenim ktere nam nastinl nas veterinar je endoskopie.Mohl by jste mi prosim sdelit Vas nazor, nebo jeste lepe nesetkal jste se s podobnnym pripadem ?Dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.11.2003

Vážený pane Duchoni,
pokud byla provedena popisovaná vyšetření bez jasného nálezu a pokud se psík chová tak, jak říkáte, napadají mě pouze tři alternativy. Nejpravděpodobněji se jedná o chronickou bolestivost zad nebo kyčlí. U baseta spíše zad. Pes se při kadění musí ohnout, tlačit a být v nepřirozené pozici. Pakliže ho záda bolí, nemůže intenzivně zapojit břišní lis na kadění, jelikož ho záda zabolí. Očekává bolest a reflexně tlačí málo. Stolice jde obtížně ven. Druhá možnost je, že potíže nesouvicí s kaděním, ale s močovými cestami. Např. ho trápí kaménky v močové rouře. Třetí alternativa, i když dosti krkolomná, je nádorový proces na střevech.
Osobně bych psíkovi asi naordinoval na cca 14 dní analgetika (Rimadyl), do jídla přidával např. Duphalac na změknutí stolice a prokinetikum Prepulsid. Rimadyl ho zbaví bolesti, další dva preparáty ho mírně „odbetonují“, takže stolice mu bude odcházet snáze. Teprve po odzkoušení této terapie bych uvažoval o endoskopu.
Víte, někdy je to problém. Např. včera jsem operoval staforda, který nemohl kadit. Řval, namáhal se a nic. Byl rok po kastraci z důvodu zvětšené prostaty. V pánvi měl hmatnou velikou měkkou bouli, která blokovala vývod ze střeva. Stav trval již týden. Psíka jsem museli bez čekání otevřít. Nakonec jsme zjistili, že se jedná o zbytek pravděpodobně bývalé paraprostatické cysty. Cystu jsme vypustili, vyčistili, dali psíkovi klysma a dnes je naprosto v pořádku. U něj nebylo možné čekat. U vašeho pejska to asi lze. Proto bych zatím vyzkoušel spíše konzervativní postup.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, aparát trávicí, zažívání, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031204 | vaclav.lepsi@seznam.cz

dotaz vložen: 3.11.2003

Pane doktore,
nevím jestli se obracím správně,ale netuším kam zabrousit.Potřeboval bych zjistit, kam se obrátit, abych zjistil, kde sehnat "invalidní vozík pro psa", kamarádovo pes je ochrnutý na zadní packy, už má za sebou i operaci, ale jeho stav se nezlepšil.Nechce psa utratit.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.11.2003

Vážený pane L.,
žádný komerční vozík se u nás nedělá. Jedině zapojit vlastní představivost a zlaté české ruce. Např.v Německu ho firma Eickmayer má v nabídce veterinárního katalogu, ale bude asi dost drahý v přepočtu z eur. Nic to není. Osa, dvě kolečka, konstrukce s páskovým závěsem a upínání.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, ostatní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031199 | pkoutecka@quick.cz

dotaz vložen: 2.11.2003

Pane doktore,
máme doma sedmiletého psa irského vlkodava.Poslední dobou/asi měsíc/ je bez jakéhokoliv zájmu,apatický.Někdy se stane,že se jakoby stáčí doprava, jako kdyby měl něco s nervama.Často se stává, že spí a najednou zničeho nic začne kňuček, vzbudí se a po chvíli to přejde. Sem, tam napadá na přední levou nohu a někdy, když jsem s ním venku mu padnou i zadní nohy. Ale jen trochu. Nejdříve jsem si myslela, že o něco zakopl, ale pak jsem se na něj zaměřila a občas sa mu to stane, aniž by o něco zakopl.Častěji zvrací, než normálně, ale né jídlo, jen nějaké sliny.Také měl nějaký ošklivý výtok z jednoho oka na kterém se mu udělala bradavice.Byla jsem s ním u lékaře, a ten mu udělal vyšetření krve. Říkal, že to bylo vyšetření, jater, ledvin a krevního obrazu. Druhý den mi sdělil, že pes je naprosto po této stránce v pořádku.Hovořili jsme spolu i o stravě a pan doktor mi říkal, že takhle velké plemeno by mělo žrát už od pěti let granule pro seniory.Chtěla jsem se zeptat, jestli by ten pes nemohl mít něco s páteří. Někdy je den, kdy se mi pes zdá naprosto v pořádku, ale někdy jen celý dny leží,kňučí a ani se mu nechce ven.Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.11.2003

Vážená paní Koutecká,
váš pejsek bude mít zcela určitě bolesti, které na 90% vycházejí z ortopedického problému. Soudě podle anamnézy se může jednat o artrózu v kloubech kyčelních, o bolestivost hrudní nebo bederní páteře nebo o syndrom cauda equina. Zvracení nemusí být zvracení, ale jen tzv. regurgitace a může souviset např. z problémem tzv. megaesophagu (patologicky pytlovitě zvětšený jícen).
Bohužel nic konkrétnějšího nemohu bez bližšího vyšetření říci. Rozhodně bych doporučoval rtg a specializované ortopedicko-neurologické vyšetření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031019 | ca892679@tiscali.cz

dotaz vložen: 21.9.2003

Pane doktore,
Prosím o radu, máme jezevčíka a na podzim nebo z jara mívá problémy s chůzí (páteř). Byla sobota, pejsek seběhl se schodů a nemohl zpět. Dali jsme ho do tašky a donesli domů. Přes víkend jsme nesehnali veterinární pomoc a proto jme mu dávali ibalgin. 200 půl ráno a půl večer. V pondělí jsme se od doktorky dověděli, že chceme aby pejsek dostal vředy a proto mu dáváme ibalgin. Ale co mu tedy můžeme dávat když odborná pomoc není ??? Opravdu jsme mu tak ublížili ? Jak se příště zachovat ? Děkujeme a přejeme hezký den. Tomeškovi

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.9.2003

Vážená paní Tomešková,
opakované epizody bolesti zad u jezevčíků jsou velmi časté a problematické.
Názor na jejich léčbu se různí. Jednoznačné kriterium je klinický stav pacienta, ne toliko bolest, ale neurologický nález. Bolest veterinární ortopedy a neurology příliš v těchto případech nevzrušuje. Naopak, což majitel v 99% případů nemůže pochopit, je bolest ochranný faktor. V momentě, kdy psíka záda bolí a minimálně se hýbe, nehrozí tolik radikální zhoršení. O co jde? U bolavých zad ve valné většině vyskakuje meziobratlová ploténka, čili disk. Pochopitelně může být příčina jiná, je nutno psíka prohlédnout, vyšetřit a zrentgenovat, aby se vyloučil např. nádor kosti, hnisavé ložisko v kosti, vrozené anomálie, nestabilnost obratlů, artróza kloubů končetin a meziobratlových prostor, výrůstky na páteři atd. Nicméně opravdu, řekněme u osmi psů z deseti, se jedná o ploténku. Disk se malinko vysune ze své fyziologické polohy, tlačí na výstupy míšních nervů a na míchu. Zvíře reaguje bolestivě. Tím, jak mu bolest nedovolí se více pohybovat, tak je menší šance, že se ploténka ještě vyskočí k míše a míchu nenávratně poškodí. Bolest psa vlastně chrání.
Jezevčík s opakovanými epizodami bolestivosti zad je indikován k důkladnému rentgenologickému, ortopedickému a neurologickému vyšetření. Ale o tom se nyní nechci rozepisovat. Vás především zajímá první pomoc. Pakliže není na blízku veterinář, je nejlepší umístit psíka do absolutního klidu, nedovolit mu běhat po bytě, nenechat ho skákat a hopsat. Ideální je ho zavřít do větší plastové přenosky na zvířata nebo dětské ohrádky. Ven na vyvenčení ho vynášet a nechat ho pouze na vodítku. Velmi důležité je teplo. Perfektní je ustřižený rukáv ze starého svetru, který na psíka navléknete jako štucl. Absolutně nejhorší je, když psík skáče na postele a židle, běhá po schodech nebo bydlí venku.
Medikace Ibalginem opravdu není ideální. Může vyvolat především zažívací potíže jako zvracení a krvavý průjem. Když už něco domácího, tak např. Aspirin Bayer 2x denně ¼ tbl. 500mg na jezevčíka kolem deseti kilo. Nejlepší je mít doma veterinární přípravky určené na tlumení ortopedických bolestí. Např. Rimadyl, Ketofen nebo Metacam. Nicméně s léky tohoto typu opatrně. Vždy po poradě s veterinárním lékařem a podávat jen krátce. Důvody jsou vyjmenovány výše.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031010 | alena.lapackova@omega-optix.cz

dotaz vložen: 19.9.2003

Pane doktore,
dobrý den,doufám, že nebudu opakovat již zodpovězený dotaz, ale nikde jsem to nenašla. Máme štěně zl. retrívra (3 měs).Krmen je granulemi Purina Proplan pro štěňata velkých plemen. Řekla bych, že je ve velmi dobré kondici a zajímá mne v souvislosti s výskytem kloubních potíží u těchto plemen, zda je dobré podávat s granulemi doplněk jako např Chassoton 4% apod. Hodně jsem si o tom přečetla a vím, že se už v tomto věku "zadělává" na případné potíže a tak myslím, že je podávání podobné prevence dobré, ale zase vím, že se nemají dávat žádné doplňky ke krmivu. Tak jak na to? Děkuji za odpověď Alena

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.9.2003

Vážená paní Aleno,
jak na to? Celkem jednoduše. Pokud budete přidávat přípravky jako Chassoton, Caniviton, Canosan, Chondrocan, Artican, Artidual atd., není problém. Tyto doplňky rozhodně pokud nepomohou, tak neuškodí. Do kvalitních značkových krmných směsí by se neměly přidávat látky se zvýšeným obsahem vápna. Tzv. chondroprotektiva, čili chrupavku ochraňující látky rozhodně nevadí.
Podívejte se přes vyhledávač do archivu. Odpovědí na toto téma je tam mnoho.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030943

dotaz vložen: 29.8.2003

Pane doktore,
moji známí mají 5-letého trpasličího pudlíka. Když jsem ho nedávno hlídala, všimla jsem si, že při chůzi ze schodů nepoužívá levou zadní nohu. Prostě ji zvedne a běží po třech. Při chůzi do schodů jde také nejdříve pravou, ale levou normálně používá. Jinak běhá normálně a žádných dalších potíží jsme si ani po náročné procházce nevšimli. Jak dlouho celá situace trvá nevíme, protože i po třech dokáže seběhnout schody nesmírně rychle, takže majitelé ani nic nezpozorovali.Máme se znepokojovat?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.9.2003

Vážená paní E.,
„jádro pudla“ je pravděpodobně v popisovaném „protože i po třech dokáže seběhnout schody nesmírně rychle“. Pudli, krysařící, pinči a další malí psíci někdy běhají tak zběsile, že se jim nožky začnou plést. Nezvládají je při běhu „profázovat“ a srovnat. Situaci řeší tím, že jednu zadní nožku na chvilku nepoužívají a běží jen po třech. Běh se pro ně stává rychlejším a snazším. Pochopitelně to lze jen u lehkých a malých psíků. Dobrman, rotvajler nebo ovčák musí plně a stále využívat všechny končetiny, anžto je velký a těžký.
Samozřejmě, že psík může nožku nepoužívat z důvodů vážného ortopedického problému. Vyřazení nohy „ z provozu“ může způsobovat tzv. vyklubování čéšky (patelly), degenerativní onemocnění kyčle , artróza v kyčli a v koleni, prasklé vazy ……
Možností je několik. Pokud by psík podobnou akrobacii provozoval více, stav se zhoršoval a nožku čím dále tím častěji přestával používat, je na místě odborné vyšetření v ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030838 | Soptikova@centrum.cz

dotaz vložen: 30.7.2003

Pane doktore,
v jakém věku je možné jít s čivavou na vyšetření luxace patelly ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.8.2003

Vážená paní Soptíková,
všetření na luxaci patelly se provádí od 1 roku věku zvířete.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030405

dotaz vložen: 8.4.2003

Pane doktore,
Pán doktor chcem Vás poprosiť o vysvetlenie a objasnenie "syndrómu"- Cauda Equina.Ako sa dá Cauda Equina vyšetriť, alebo prísť na to, že ju dotyčný jedinec má, je dedičná?, ak áno vyradzujú sa jedince z chovu? Za skorú odpoveď, na ktorej mi veľmi záleží Vám vopred ďakujem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.4.2003

Vážená paní O.,
cauda equina, tedy „koňský ohon“ je označení pro neurologickou poruchu s ortopedickým původem. Koňský ocas proto, jelikož se jedná o problém lokalizovaný do posledních úseků míchy, kde mícha končí mnohočetnými výběžky, které vypadají jako svazek žíní koňského ohonu. Problém je lokalizován mezi poslední bederní, následné křížové a navazující ocasní obratle. Zjednodušeně lze říci, že nervové dráhy vycházející mezi obratli v této oblasti jsou poškozené uskřinutím a kompresí páteřního kanálu, výhřezem ploténky, nestabilností či srůsty obratlů, úrazem páteře nebo vrozenou anatomickou abnormalitou páteřního kanálu. Řečeno je to velmi jednoduše, ale rozebírat přesné důvody a vypisovat je považuji za zbytečné.
Oblasti, kam směřují uskřípnuté nervové dráhy, vykazují neurologický deficit. Postižená zvířata bolí záda v oblasti kříže, pokulhávají, mají různě vážnou obrnu zádi, někdy strouhají při chůzi hřbety zadních tlapek o podložku, mívají problémy s močením a kálením, někdy si olizují oblast řitního otvoru a ocas. Stupeň postižení odvisí od vážnosti uskřinutí nervů.
Problém se vyskytuje u všech plemen psů, ale nejvíce postižení bývají němečtí ovčáci a jejich kříženci. Cauda se málokdy řeší konzervativně pouze klidem a léky. Většině majitelům doporučujeme operaci páteře, která odfrézováním části obratlů postižené oblasti uvolní komprimovanou míchu a vycházející nervové dráhy. Prognóza operace odvisí od stupně postižení. Pokud zvíře již jeví výrazné problémy s chůzí, samovolně se pomočuje či kálí pod sebe, je efekt operace velmi nejistý. Lehčí případy lze chirurgicky úspěšně řešit. Diagnostika syndromu cauda equina se stanoví na základě typických projevů choroby a především důkladným rtg vyšetřením páteře s kontrastní myelografií, kdy se páteřní kanál naplní radiokontrastní látkou, která zobrazí průběh míchy a ukáže místo zúžení a komprese jako tzv. efekt „přesýpacích hodin“.
Jako každá ortopedická vada může (zdůrazňuji může) být c.e. dědičná. Nicméně po konzultaci s odborníky, kteří se zabývají pouze ortopedií a neurologií, jsem se dozvěděl, že jednoznačný důkaz o dědičnosti c.e nebyl zatím ve světě formou seriózní studie podán. Uvažuje se o možnosti a existuje určité podezření genetického zatížení, nicméně rutinně nelze c.e. označit za vadu geneticky pasážovanou v chovu, jako kupř. DKK či některé vady očí.
Je otázkou chovatelské etiky majitele, zdali postižené zvíře do chovu zařadí. Cauda se ale většinou projeví na jedinci starém, který už je za zenitem svých reprodukčních schopností. U mladého psa bych já osobně syndrom c.e. považoval (s výjimkou úrazu) za důvod vyřazení z plemenitby. Už jenom pro to, že c.e. může být pro fenu (resp. psa) faktorem zatěžující pohybový systém při graviditě a krytí. Je to ovšem můj soukromý názor, který jistě narazí na opačná stanoviska podpořená právě nejednoznačností genetického vlivu předků na vznik c.e.. Vycházím pouze ze své klinické praxe a z osobního pocitu, že syndrom c.e. není zlomená končetina po autoúrazu, ale velmi vážná komplexní porucha ortopedicko-neurologická. Myslím si, že může mít genetický podtext.
Zároveň však považuji za nesmysl zpětně vyřazovat z plemenitby a selektovat v chovech zdravé jedince u jejichž rodičů byl syndrom c.e. diagnostikován. Tak dalece relevantní naše znalosti o důvodech vzniku c.e. nejsou, aby bylo možno zodpovědně provádět „čistky“ v chovech.
Tento dovětek doplňuji především proto, že moje základní odpověď vyvolala u některých chovatelů další otázky a dokonce určité spory.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: genetika, ortopedie, reprodukce
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030373 | lba@post.sk

dotaz vložen: 1.4.2003

Pane doktore,
Pekny deň.Pán doktor prosím informáciu o lieku Rimagyl.Hlavne či je od bolesti alebo zápalu - veľmi pomohol.Mám 1r.psa Belgického ovčiaka.Za odpoved Ďakujem. Ľ.Bachratý

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.4.2003

Vážený pane Bachratý,
lék Rimadyl, který varábí farmaceutický gigant Pfizer (USA), je celosvětově používaný prostředek k potlačení zánětu a bolesti. Především bolestí svalových a kloubních. Používá se převážně ve veterinární chirurgii a ortopedii. Patří do skupiny tzv. NASID - tedy nesteroidních protizánětlivých preparátů. Z lidské medicíny znáte z této skupiny třeba Aspirin nebo Brufen.
Rimadyl je ve formě tablet a injekcí. Zvířata ho mohou brát dlouhodobě. běžně a rádi ho užíváme. Není nejlevnější, ale funguje dobře a spolehlivě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020447

dotaz vložen: 19.6.2002

Pane doktore,
Vazeny pane doktore,
prosim vas o radu jak postupovat za takoveto situace Mam 6,5 letou fenku leonbergera u ktere byla zjistena stredne tezka artroza (dolozeno RTG )kolenniho kloubu zadni nohy na jejimz podklade zrejme doslo k pretrzeni koleniho vazu. Fenka jiz 3 mesice pri behu kulha a po delsi prochazce ulevuje nemocne noze.Prosim vas o radu zda nechat fenu v techto letech operovat a zda bude efekt takovy za nebude kulhat ci zda lecit kozervativne (humalni tabl.Condro 45O)a fenku nezatezovet anestezii.Predem Vam dekuji za radu Mrackova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.6.2002

Vážená paní M.,
šest a půl roku není zase tak vysoký věk, abyste se musela bát anestezie, pokud je fena jinak zdravá a bez zjevných známek nemoci. Pro větší klid doporučuji předoperační vyšetření (EKG, základní biochemie krve). Myslím, že artróza kolene není příčinou prasklého vazu, ale naopak – prasklý vaz vyvolal vznik artrózy. Ruptura zkříženého vazu je jednoznačně indikována k operaci. Konzervativní cesta je vyloučena. Stav se bude zhoršovat, artróza bude dramatičtější, koleno bude více a více bolet a pes přestane úplně na tlapu došlapovat. Dojde zcela jistě k nadměrnému zatížení druhé končetiny, která velkou leonbergří hmotnost neunese a dříve nebo později praskne i druhý vaz. Tím je konec. Fena by nemohla chodit vůbec.
Pokud nejsou atrotické změny takové, aby zcela mechanicky blokovaly koleno, operace vede ke stabilitě holenní a stehenní kosti a k normální chůzi. Většina odoperovaných pacientů chodí bez komplikací, nekulhá a kloub je nebolí. Pochopitelně nic není v medicíně na sto procent. Nicméně jednoznačně bych doporučil operaci.
Určitě doporučuji i současné podávání humánních či veterinárních chondroprotektiv (Conrdosulf, Artican, Chondrocan)

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020296 |

dotaz vložen: 22.4.2002

Pane doktore,
Dobrý den,
rozhodla jsme se, že si konečně pořídím štěně labradorského retrívra, dokonce jsem se byla na jedno i podívat.Majitelé mě však upozornili na to ,že pejskovi sice chybí ma pravé zadní tlapičce prostřední prsteček, ale podle nich se jedná spíše o kosmetickou vadu.A to je právě ten problém, na který jsem se Vás chtěla zeptat. Myslíte si, že by to pejskovi mohlo později vadit, třeba při chůzi apod.?Četla jsem totiž,že tito psi, ostatně jako většina větších plemen trpí na kyčelní klouby.Mám tím na mysli,jestli by v budoucnu na tu nožičku záměrně nenapadal, nějak si neulevoval. Jinak je štěně zcela vpořádku,nekulhá. Měla jsem možnost vidět matku /fena bez PP/ i otce /s PP/, oba bez závažnějších onemocnění.
Moc by mě tento problém zajímal, jako laik to nedokážu dost dobře posoudit.
Předem děkuji za Vaši odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.4.2002

Vážená paní Popelková,
chybějící prst je ojedinělá vývojová vada. Nevzpomínám si, že bych ji někdy viděl.
Domnívám se, že u psa velkého a hmotného, kterým labrador bezesporu je, bude chybějící prst vadit v rozložení váhy těla. Zvíře si muže začít ulevovat nepřirozeným postojem zadních končetin a zakládat na další vážnější problémy s klouby kyčlí nebo kolen. Navíc by bylo velmi zajímavé vidět i rtg snímek nožičky. Já osobně bych si takového pejska nevybral.
Navíc pouhým pohledm na rodiče nezjistíte, zda mají v pořádku např. kyčle a lokty.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020200 | honigova.e@email.cz

dotaz vložen: 15.3.2002

Pane doktore,
mám 12ti měsíčního pejska německé dogy. Před 5 týdny jsem mu musela nechat udělat operaci natrženého kolenního vazu. Je možné, že tento problém mohl souviset s výživou? Mám ho teď nejak jinak krmit? Má význam nechat mu udělat rozbory krve, a kolik by asi tak stály?
Za včasnou odpověď předem děkuji. Eva

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.3.2002

Vážená Evo,
etiopatogeneze ruptury zkřížených vazů kolena (přední a zadní vaz) není jednoznačně definována. Může vzniknout následkem traumatu, kdy na kloub v určité fázi působí neadekvátně veliká síla, vaz může bát zdegenerován stářím, oslaben pohybovou nečinností nebo napaden zánětem. Určitě jistou roli hraje i výživa, lež jen na krmení problém nestojí. Doporučoval bych krmit psa značkovým krmením pro štěňata obřích plemen (Eukanuba, Royal Canin, Purina či Hills) a event. podávat chrupavku ochraňující preparáty (Chondrocan, Artican, Gelacan). Cílem výživy mladého rychle rostoucícho psa je restrikce energie ve smyslu, aby zvíře nebylo zbytečně hmotné a nezatěžovalo skelet.
Rozbory krve, myslím, zatím nemají velký význam.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020058 | res.bar@tiscali.cz

dotaz vložen: 19.1.2002

Pane doktore,
mám psa ,který má artrozu.Projevuje se tím ,že pes špatně chodí a našlapuje na levou zadní nohu.Je to pro něj hodně bolestivé.Veterinář mi předepsal Movalis.Všechny ostatní preparáty jsou spíš pro prevenci.Prosím co by jste mi doporučil vy.Pes je starý nevíme kolik, je to nalezenec ale kolem 10 let.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2002

Vážený pane R.,
asi bych se nejprve pokusil udělat rtg vyšetření. Na jeho základě bych vám doporučil terapii, resp. mohl bych vyslovit přibližnou prognózu. Obecně lze říci, že starý pes s osteoartrózou musí být v teple a klidu, nesmí prochládat (kotec, bouda), neměl by být tlustý, pokud možno dostávat kvalitní granule pro seniory a při bolestech mu podávat bolest a zánět tlumící preparáty. Nejprve při opravdu výrazných potížích a pokud možno tzv. NASID, tedy kupř. Movalis, Metacam, Rimadyl, Ketofen, Aspirin, Arthremin ….. Jsou-li bolesti velké, přejít na steroidy.
Pokud má majitel dostatek financí, je doplňkové podávání chrupavky posilňujících léků jako je Caniviton, Artican nebo Chondrocan, vítáno.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020054

dotaz vložen: 17.1.2002

Pane doktore,
mám 5ti letého zlatého retrívra a v listopadu začal kulhat na levou přední. Pan doktor nám dal léky na zánět (nevím název, ale jsou to modrobílé tobolky). Během týdne přestal kulhat. Ke konci prosince jsem si všimla, že když se po delším odpočinku zvedne, tak opět kulhá. Počátkem ledna jsem zjistila, že se nemůže předklonit (při ranním venčení nečetl psí zprávy). Pan doktor při vyšetření zjistil zablokovanou pateř a na kulhání řekl, že se bude asi jednat o počínající artrózu (injekce + modrobílé tobolky). Dnes je to týden - po injekci, hned ten večer, se dokázal předklonit, ale kulhání přetrvává. Včera jsem se ponořila do Vašich odpovědí na podobné dotazy a vypsala si přípravky, které by mohly zmírnit problémy. Pane doktore, z toho množství informací jsem si udělala v hlavě guláš, a proto Vás prosím o stručné odpovědi:
1. až dobereme "modrobílé" tobolky (už jen 3 dny), smím začít podávat chassoton (po dobu 4 týdnů), a po 4 týdnech přejít na caniviton a u toho vydržet nejméně 100 dní a nebo hned podávat caniviton?
2.Chassoton je na léčení bolesti a zánětu a caniviton působí na obnovu chrupavky?
3. Kde se dají přípravky koupit?
Chtěla jsem být stručná, ale moc se mi to nepodařilo :-))
Děkuji a přeji Vám krásný den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2002

Vážená paní U.,
problém je, že nevím, co jsou modrobílé tobolky. Každopádně začněte Chassotonem, po 4 týdnech přejděte na Caniviton. Chassoton je na akutní zánět a zklidnění, Caniviton na regeneraci chrupavek, dá-li se to tak říci. Oba přípravky prodává každá veterinární ordinace.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020033 | pobrislo@volny.cz

dotaz vložen: 8.1.2002

Pane doktore,
Co říkáte na zánět kostí u něm.ovčáka jakými léky léčit a pod.?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2002

Vážený pane Pobříslo,
neříkám nic, jelikož ve vašem dotazu chybí bližší anamnéza. Takže pouze teoreticky. Zánět kostí u mladých psů existuje, jemenuje se juvenilní panosteitis, původ a příčina choroby není jasná, choroba se většinou samovyléčí a potíže odezní. Nemoc má jasný rtg nález, postižená zvířata mají být držena v naprostém pohybovém klidu, medikují se nesteroidními protizánětlivými léky (Aspirin, Rimadyl, Ketofen, Metacam), případně se přidávají antibiotika penicilinové řady. Doporučuje se zrevidovat kvalitu a kvantitu krmné dávky, Choroby není nebezpečná, pouze se někdy vlekle opakuje na různých dlouhých kostech všech čtyř končetin.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010790 | PilnyL@quick.cz

dotaz vložen: 23.12.2001

Pane doktore,
Mám 5-ti letou fenku WHWT. Veterinář u ní zjistil Locc-Calvé-Parthess chorobu. Navrhnul nám jako řešení
a) doživotně brát léky tlumící bolest
b) operaci, kdy odstraní postižený kloub
c) kloubní náhradu
Prosím o váš názor případně radu.

Děkuji za Váš čas a radu

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní P.,
nemoc Calvé-Perthesova je tzv. asptická nekróza hlavice stehenní kosti, čili stav, kdy hlavice kloubu začne bez přítomnosti bakteriální infekce mizet a „rozpouštět se“. Zatím není jasná přesná příčina nemoci, ale spekuluje se o možnosti poruchy krvení oblasti femorální hlavice a problém s růstovou ploténkou. Aseptická nekróza hlavice femuru je totiž onemocnění spíše mladých lehce postjuvenilních psů malých plemen a moc se neobjevuje u starších jedinců. Proto teorie poruchy růstové ploténky. Každopádně je to stav nevrtaný, ve svém důsledku bolestivý a psíkovi život znepříjemňující. Z daných eventualit bych ihned vyloučil celoživotní braní bolest tlumících léků, neboť existují jednodušší řešení. Operace, kdy se odejme hlavice kosti stehenní a tělo si v operovaném místě vytvoří jakousi vazivově-svalovou rekonstrukci, se provádí naprosto běžně, operovaná zvířata chodí, nemají bolesti, noha je plně funkční. Kdysi se doporučoval tento zákrok jen u jedinců do cca 15 kg, ale dne se operují i např. rotvajleři a kupodivu chodí bez následků. Takže u westíka by to neměl být problém, pokud je pesice jinak zdravá.
Kloubní náhrada je také řešení, ale v jiných zeměpisných šířkách. U nás jsou lidé, kteří umí endoprotézu voperovat, ale cena za takový zákrok + cena implantátu se pohybuje od 50.000,- Kč výše. Jde jen o peníze.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010764 | e.bicka@seznam.cz

dotaz vložen: 12.12.2001

Pane doktore,
Máme tři roky starého staforda. Má artrozu obou kolen a chtěla bych se zeptat, jestli by bylo vhodnější operativní řešení nebo jiná léčby popř jaká. Děkuji předem za zodpovězení dotazu a přeji příjemné prožití Vánočních svátků.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní Bicanová,
musel bych vidět rtg snímek obou kolen. Léčit artrózu obecně operativně lze pouze úplnou umělou náhradou postiženého kloubu. U psů se endoprotézy operují v kloubu kyčelním, ale u kolene ne. V kloubu kolenním lze poopravit kupříkladu prasklé zkřížené vazy, vyklubující čéšku či prasklé kolaterální vazy. Dílčím zásahem bez náhrady artrózu vyléčit nelze, pouze její gradaci pozastavit vhodným operačním zákrokem, úpravou pohybu, rehabilitací, snížením váhy a podáváním chondroprotektiv.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010745

dotaz vložen: 3.12.2001

Pane doktore,
kamarádka má šestiměsíčního psa Jorkšírského teriéra. Před měsícem mu byla lékařem zjištěna srdeční aritmie - doporučen klidnější režim bez velké zátěže, léky vzhledem k menší závažnosti lékař nepředepsal. Minulý týden majitelka zaregistrovala, že pes při vycházce na jednu nohu nedošlapuje. Rentgenem lékař stanovil, že se jedná o vypadávání češky, což je prý u malých plemen onemocnění, častěji se vyskytující a je třeba jej operativně odstranit, a to na obou zadních nohách. Chci se zeptat, zda operace v tomto případě není z pohledu onemocnění srdce neúměrně riziková, a jak by se asi vyvýjel pohybový aparát pejska, pokud by k operaci nedošlo. Tedy zda by nedošlo až ke znehybnění zadních nohou. Za odpověď děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2001

Vážený pane K.,
co se luxace patelly týče, odkázal bych Vás na článek kolegy Kvapila, který najdete v rubrice Pro chovatele na veterině-info. Jedná se geneticky podmíněnou vadu, která se v ČR začíná sledovat. Jednoduše řečeno čéška – jablko, vypadává z drážky v kosti stehenní, tedy z místa, kam patří a kde má správně pevně běhat. Operaci doporučuje tehdy, je-li stupeň luxace 3-4 a čéška je trvale vyluxována. Operuje nejprve jednu a po zahojení druhou nožku. Drážka se prohloubí a čéška se může pevněji přifixovat. Funguje to. Je fakt, že je vhodné operovat i mírnější stupně luxace, ale záleží na rozhodnutí majitele. Valná většina yorků, kteří luxací patelly (čéšky) trpí nikdy nebyli operováni a chodí. Někteří velmi špatně, ale chodí. Operace není životně důležitá, leč zvyšuje komfort života psa a chrání před většími artrotickými bolestmi ve vyšším věku. Nejhorší je kombinace luxace čéšky a tlustého psa. Hubený štíhlý psík – york snáší vyklubování čéšky vcelku dobře.
Anesteziologicky je operace stejně náročná jako jakákoliv jiná. Anestezii si volí každý veterinář sám a musí vědět, jestli je pes operace schopen. Lze to do určité míry zjistit předoperačními vyšetřeními (EKG, RTG, biochemie krve).
Pokud nemá psík trvalou luxaci čéšky (resp. obou), s rozhodnutím o případné operaci bych počkal do roku věku, kdy bude kostra trvale dokončena.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010741 | magiclight@seznam.cz

dotaz vložen: 1.12.2001

Pane doktore,
předem děkuji za odpověď.Mám 8,5měsíců starého velkého knírače a až dosud byl jeho růst bez problémů.Poslední dobou mi však připadá,že si pes občas ulevuje střídavě na přední nohy(není to vyslovené kulhání)a to ale jen při klusu.Má mě tento stav znepokojovat a mám v tom něco podnikat anebo se jedná jen o normální přechodné růstové problémy?Pes je krmen štěněcí Acanou a přidávám Calcigel(dříve denně a nyní cca ob tři dny),vv době nejintenzivnějšího růstu nic takového neměl,pohybu má dostatek(2*týdně cvičák a denně 3 dlouhá venčení),do ničeho ho však nenutím-vysloveně lítá rád sám od sebe.Ještě jednou děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2001

Vážení Káčo,
pokud pes velkého nebo středního plemene začne kolem osmého měsíce věků kulhat na přední končetiny, kulhání není přechodně jen pár dnů a nepolevuje, resp. vrací se, tak bych se asi znepokojoval. Je to typický věk pro běžné růstové problémy (panosteitida), ale i věk objevení se příznaků dysplazie kloubu loketního. Určitě bych vám doporučil návštěvu ordinace, rtg obou loktů a vyšetření zvířete. DKL je vážné ortopedické postižení, které, má-li být úspěšně léčeno, vyžaduje včasnou diagnózu.
Každopádně, pokud mladý pes kulhá – NEDOPORUČUJI žádné dlouhé procházky, rozhodně ne cvičák. Na majitelích chceme, aby psy nechali minimálně 2-3 týdny v domácím klidu, jen s venčením na vodítku a bez běhání a námahy. Zvíře sice opatření sabotuje, zlobí, nejeví bolestivost, majiteli se doporučení zdají zbytečná, ale opak je pravdou.
Rozhodně při zkrmování kompletních krmných směsí NEDOPORUČUJEME přidáváni jakýchkoliv kalciových přípravků. Podle nejnovějších zjištění je to špatně. Štěně velkého plemene potřebuje restriktovanou energii, aby zbytečně nepřibíralo, vyvážený poměr vápníku a fosforu a chondroprotektivní látky, které chrání chrupavku. Při sebemenším náznaku bolesti kostí a kloubů musí být uvedeno do klidu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010738 | mys.bursova@atlas.cz

dotaz vložen: 28.11.2001

Pane doktore,
Dobrý den jmenuji se Bursová, a chtela bych se zeptat,jestli se dá něco dělat,když roční vlčák nemůže na zadní nohy.Údajně to má být příčinou vrozené vady.Ted v zimě je to o hodně horší.Je to pes mojí babičky a veterinář jí doporučil nechat ho utratit.Napište mi prosím váš názor na tento případ co nejdříve je to naléhavé.DĚKUJI!!!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.12.2001

Vážená paní Bursová,
mohu vám jedině poradit navštívit veterinární ordinaci, kde lze zhotovit rtg vyšetření páteře a kyčelních kloubů. Nález a diagnóza je určující pro další řešení.
V úvahu připadá několik ortopedických diagnóz.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010689 | hambroz@scj.com

dotaz vložen: 9.11.2001

Pane doktore,
mám 11ti letou fenu Německého O., která je už více než rok ochrnutá na zadní končetiny (náš veterinář nám vysvětlil, že jde o ochabnutí nervů na páteři). Každým dnem je pro nás složitější se o ní starat (neudrží již vylučování výkalů) a já protože jsem v 4 měsíci těhotenství nemohu moc rodině se staráním pomoci (nemohu ji nosit, ani uklízet výkaly). Můj manžel nechce slyšet o konci pomocí injekční stříkačky, ale můj dotaz směřuje právě tam. Nevím jak mám poznat, že je již čas a že to i samotného pejska nebaví. Někdy se mi zdá, že je již bez energie a unavená, ale jsou zase dny, kdy je veselá a i přes její ochrnutí se "žene" ke dveřím nás vítat, nebo štěkat na cizí. Vím, že konečné rozhodnutí je na nás, ale mohu vás požádat o radu, která by rozhodování usnadnila? Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.11.2001

Vážená paní Ambrožová,
u Vaší fenečky se jedná pravděpodobně o syndrom cauda equina, tedy kompresi (uskřinutí) koncových míšních kořenů, které vycházejí z míchy a v oblasti křížové kosti a bederní páteře jsou deformovány a utlačeny zborceným páteřním kanálem.
Zvíře ztrácí možnost ovládat aktivně chůzi a někdy i vyměšování. Stav lze řešit jedině operativně, kdy se páteřní kanál rozšíří a uvolní se utlačované nervy vystupující z míchy. Operace provádí několik pracovišť v ČR a stojí do 15ti tisíc korun.
V opačném případě se stav bude zhoršovat a nakonec psice přestane chodit úplně.
Nevím, co bych Vám chytrého poradil, ale nepřipadá mi úplně fér nechat zvíře takhle pomalu chřadnout a navíc péči o poloochrnutého psa hodit na těhotnou paní …..
Neznám Vaší rodinou situaci, ale spíše bych zvážil euthanasii. Operace je finančně náročná, pes po operaci potřebuje několikatýdenní intenzívní péči a v neprospěch hraje i věk. Utrácejí se zvířat, která jsou nevyléčitelně nemocná, což Vaše fenečka je a zároveň nemají zachované základní životní funkce, což Vaše fenečka také nemá. Samovolné kálení není nezachovalý základní životní mechanismus.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010576 | mireal@mbox.vol.cz

dotaz vložen: 25.9.2001

Pane doktore,
máme 14-ti měsíčního psa plemene bulmastif, trochu přerostl, takže má místo 68 cm v kohoutku kolem 75cm. Jmenuje se Oskar. Asi před čtyřmi či pěti měsíci nám poprvé začal kulhat, ihned jsme běželi k veterináři Vet.klinika xxxxxxx, paní doktorka nám asi po pěti minutovém vyšetření sdělila, že se Oskar asi někde na zahradě natáhl a má tedy pohmožděný sval. Prosili jsme o rtg, protože jsme si mysleli, že by mohl mít třeba naštíplou kost, paní doktorka nás odmítla. Dostal nějakou injekci proti bolestem a my jsme jeli domů s čistým svědomím, že jsme nic nezanedbali. Když začal Oskar kulhat asi po třech měsících na tu samou zadní nohu opět, znejistěli jsme a vydali jsme se k jinému veterináři. Ten nás ujistil, že se opět jedná o natáhlý svat. Bohužel kulhání se objevilo znovu, a tak jsme jeli zase k jinému veterináři, teď již do xxxxxxxxx ulice v Praze s tím, že ten rtg. prostě udělat necháme. Pan doktor, který tam zrovna ordinoval ještě ani neměl snímky hotové, když nás pomalu připravoval na diagnózu dysplazie kyčelního kloubu. Dostali jsme spoustu rad od výživy až po sníženou zátěž. Vím, že Oskar nesmí přibývat na váze, přestože je již teď celkem dost hubený - má pouze 55kg. Ale abych se dostala ke svému dotazu: vím, že se tato vada klasifikuje číselně od stupně postižení 1 do 4. Nevím však, podle čeho a jak se klasifikuje. Pan doktor nám číslo stupně neřekl. Dále by mě zajímalo toto, Oskar je pes se sníženou citlivostí, máme však pocit, že jej ta noha bolí, protože na ní již třetí týden nenašlapuje, když déle stojí tak nohu zvedá, sedá si vždy na stranu jakoby bokem, a my nevíme, zda se jeho bolesti nebudou zvyšovat. Existují nějaké léky, které by dejme tomu zmírnili zápal, který v kloubu zřejmě vzniká a ještě by byli trošku analgetické - uklidňující?
Předem Vám moc děkuji a zůstávám se srdečnám pozdravem
Mirka Ziková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.9.2001

Vážená paní Ziková,
doporučuji Vám nalistovat na veterině-info rubriku Pro chovatele, kde je několik článků na téma DKK (dysplazie kloubu kyčelního). Především doporučuji článek kolegy dr. Šterce z Brna. Myslím, že jasně a srozumitelně vysvětluje, co DKK je a přibližuje i systém hodnocení. Bližším vysvětlováním bych článek jen suploval.
Raději bych si dovolil poznámku k další možné diagnóze - k ruptuře LCC, tedy k prasklému zkříženému vazu v koleni. U bulmastifa by to nebyla výjimka, spíše naopak a i klinické příznaky (…ta noha bolí, protože na ní již třetí týden nenašlapuje, když déle stojí tak nohu zvedá, sedá si vždy na stranu jakoby bokem…) by tomu odpovídaly.
DKK pochopitelně vyloučit nelze, ale je nutno vidět snímky. Léků na útlum zánětu a bolesti kostí a kloubů je na trhu spousta. Nicméně jejich podávání je někdy diskutabilní, pokud není stanovena jasná diagnóza a vyloučeny další možnosti. Kupříkladu budu-li podávat bolest tišící preparáty a pes bude mít prasklý kolenní vaz, tak situaci jen zhorším. Budu-li podávat u mladého psa analgetika při rozvíjejícím se DKK a pes bude pod vlivem léků normálně běhat, tak situaci také zhorším.
Mohu Vám poradit pouze další vyšetření zaměřené na rupturu LCC (artrózu v koleni) a stupeň event. DKK, s následnou možností operace.
Určitě držte Oskarovu váhu na 55kg. Možná, že je hubený, ale při jeho problémech je to jen dobře. S dalším vyšetřením neotálejte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010553 | hykova@hotmail.com

dotaz vložen: 14.9.2001

Pane doktore,
mam devet let stareho jezevcika. Pred dvema tydny nahle ochrnula od hrudni patere dolu. Ma jeste zbytkove citeni na briskach pacek, ale jinak nereaguje na zadne doteky, ci podrazdeni. Zkouseli jsme konvencni lecbu Manitolem, ale nedostavil se zadny vysledek. Chteli jsme tedy zkusit i alternativni zpusob lecby, byla nam doporucena akupunktura. Potrebovala bych vedet vas nazor na pouziti tohoto zpusobu lecby u psu a take jsem se chtela zeptat, jestli nevite o veterinari, ktery by se takove lecbe venoval. Jsem z Ceskych Budejovic, takze by mi vyhovoval nekdo z Jiznich Cech, ale samozrejme jsme ochotni cestovat kamkoliv. Mockrat vam dekuji. S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.9.2001

Vážená paní Hyková,
ochrnutí vzniká jako důsledek komprese míchy, na kterou tlačí vyskočená meziobratlová ploténka. Míra utlačení míchy je v závislosti na míře otoku kolem zranění a na velikosti resp. stupně vtlačení ploténky do páteřního kanálu.
Léčba je konzervativní (manitol, kortikoidy ve vysokých dávkách a absolutní horizontální klid pacienta) a sleduje především zmírnění otoku v místě výhřezu, což vede k uvolnění míšní komprese a zasunutí disku zpět. Druhou cestou je chirurgické odnětí disku a uvolnění útlaku míchy, což je metoda velmi efektní, ale také drahá (10.000-18.000,- Kč), leč velmi závisí na stupni poškození míchy.
Akupunktura je metodou alternativní, která sleduje vlastně stejný cíl jako dvě předešlé – uvolnit místo uskřinutí a tlaku na míchu. Nemám s akupunkturou absolutně žádnou zkušenost. Kolegové ji moc nepoužívají. Začátkem let devadesátých byl o akupunkturu zájem, ale upadl. Aby byl někdo špičkový akupunkturista, musel by se věnovat jen jehličkám, což ho neuživí, takže akupunkturu v léčbě míšních kompresí vytlačují operace páteře. Navíc je majitel často nakloněn spíše metodě radikální.
Nicméně zkuste zavolat na pražské číslo 02/71726495 kolegu dr. Filipa, který akupunkturu dělá.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010474 | lfilip@seznam.cz

dotaz vložen: 28.7.2001

Pane doktore,
mám 14. měsíčního kokršpaněla, který si poškodil (přetrhal) kolenní vazy na zadní noze. RTG ještě nemáme. Zajímalo by mne jak vážné zranění to je a nejvhodnější způsob léčby.
Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.8.2001

Vážený pane Filipe,
koleno je nejsložitější kloub těla, jelikož musí spojit dvě naprosto tvarem odlišné plochy. Kouli a placku. Stehenní kost je zakončena dvěma kulovitými výběžky, které musí dosednout na plochou desku kosti holenní. Mezi tím jsou vloženy menisky a navíc čéška (jablko). Vše je spojeno vazy. Po straně a uvnitř kolena. Vnitřní vazy jsou dva a jmenují se vazy zkřížené, čili ligamanta cruciata. Zkřížené vazy brání, aby stehenní kost doslova vyjela při každém kroku dopředu po ploše kosti holeně a volně „pokračovala“ dále. Zkřížené vazy často prasknou nebo naprasknou. Stav se označuje jako ruptura LCC. Diagnostika je prakticky jen vyhmatáním, jelikož prasklé vazy dovolují kostem abnormální pohyb, který se projevuje jako zásuvkový klik. RTG vyšetření je jen doplňkové. Při podezření na LCC zvířata nejraději vyšetřujeme v hlubokém zklidnění, aby klik byl (pokud je) na relaxovaném zvířeti naprosto jasný.
Ruptura se řeší zásadně operací. Metod je několik. Vaz se musí nahradit buď použitím povázky ze svalu stehna, tedy „vlastním“ materiálem pacienta. V naší ordinaci preferujeme náhradu vazu umělým materiálem. Je to silonová pletená plochá tkanice, která se zakotví v koleni a zabraňuje koleni v zákluzu. Pokud se operace neprovede a vaz či oba vazy jsou prasklé, velmi rychle se v koleni vyvine z akutního zánětu chronický stav vyúsťující v tvorbu výběžků na výrazně namáhaných kostech. Vzniká osteoartróza, která bolí, koleno je na pohmat zvětšené, někdy teplejší, zvíře na nohu buď vůbec nechodí nebo jen velmi omezeně a lehce.
Řešit LCC fixací nohy pod dlahu, kast či sádru nebo léčit je jen podávání chondroprotektiv (Artican, Chondrocan, Caniviton) je nesmysl. Bez operace to nejde. Zmíněné léky jsou velmi důležité, ale jako doplněk chirurgického řešení.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010433 | tmavomodra@email.cz

dotaz vložen: 4.7.2001

Pane doktore,
doufam, ze jste si dovolenou uzil a odpocinul si. Mam dotaz, ktery neni z kategorie akutnich, dokonce to neni ani zdravotni problem. Pokud se Vas ovsem nezeptam, mohl by to zdravotni problem byt. Chovam dobrmane a pincici. Pincice vazi 5,20 kg. Rada bych dobrmanka naucila pincici nosit bud v tasce v zubech, nebo v brasne na zadech. Ne, ze by pincice nemela nohy, je to vylozeny sportak, ale kdyz prsi, je sychravo, nebo snezi, je lepe ji schovat, aby nenastydla. Nevim ovsem, jestli to neni pro dobrmana velka zatez - v prvnim pripade na krcni pater, v druhem na zada ( jednostranne zatizeni ). Dale bych se rada zeptala, od jakeho veku je mozne toto trenovat s plnym zatizenim ( tedy 5,20 kg ). Pravdepodobne je to vek 1,5 - 2 roky, kdy konci vyvoj kostry, ale jista si nejsem.
Velice dekuji za vas cas.
Renata

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2001

Vážená paní Tmavomodrá,
zajímavý dotaz. Já osobně bych Vám vůbec nedoporučoval zatěžovat dobrmanovi krční páteř nošením tašky se zátěží. Problém instability krční páteře, výhřezy plotének, změny pevnosti vazů mezi obratli vyúsťující v syndrom kývavé zádi, což je velmi vážná ortopedicko-neurologická nemoc, je u dobrmana velmi aktuální.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010397

dotaz vložen: 11.6.2001

Pane doktore,
nekdy kolem 15.5. jsem Vam zasilala svuj dotaz ohledne meho psa - Parson Jack Russel Terier, bohuzel odpoved na ni jsem v rubrice nenasla.
Sdelte mi prosim, zda-li jste vubec muj dotaz obdrzel ci nikoli, jeho text Vam nyni zasilat nebudu, predpokladam, ze mnoho dotazu k danemu plemenu asi mit nebudete. S pranim hezkeho dne L.N.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.6.2001

Vážená paní N.,
dotaz jsem dostal 14.5.2001. Neodpověděl jsem proto, že se jedná o klasický FAQ v poradně již několikráte zodpovězený.
Kulhání postihuje plemena málopočetná a mnohopočetná. Problém není otázkou plemene. Je to běžná zdravotní potíž. Ve stručnosti lze opovědět - klid, RTG a důkladnější ortopedické vyšetření, o čemž jsme opravdu x krát hovořili. Poradna opravdu nemůže odpovídat na vše, nelze to stihnout. Takže proto jste odpověď nenašla.
Přikládám znění původního dotazu. Podle přání Vašeho původního dotazu anonymizuji i Vaše nacionále

Jsem sťastnou majitelkou 9ti měsíčního štěněte rasy Parson Jack Russell Terier. V poslední době (1,5 měsíce)jsem si všimla na procházkách při určitém druhu pomalejšího běhu si odlehčuje levou zadní nohu a viditelně na ní klasicky nedošlapuje ( prý to ¨malí psi občas dělají). Při rychlém běhu nebo pomalé chůzi to nedělá. Byla jsem 2x u našeho veterináře a při ohledání nic přímo nezjístil,žádnou evidentní bolest, jelikož pes má strach a skoro na každé prohmatání (obou noh)hlasově reagoval. Veterinář řekl, že pokud to bude stálé, že nezbyde nic jiného , pro určení diagnozy, než rentgen, ale až v pozdějším věku. Chci se Vás zeptat jestli mám dát na radu našeho veterináře a doopravdy vyčkat, jak se to bude dál vyvíjet a projevovat. Jinak má klasický problém s analnímí žlázkami, které chodíme občas vymačkávat. Krmím suchým krmivem(Eukanuba, Eagle apod.), přidávám zeleninu a občas změním na konzervu,takže nepředpokládám zásadní chyby ve stravě. Mnohokrát děkuji za Vaší radu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010386

dotaz vložen: 5.6.2001

Pane doktore,
máme doma rok a půl starého /nebo mladého/ bulmastifa. Odmalička, bohužel, má potíže s klouby, hlavně kolena a kotníky. Pravidelně dostává Chasoton. Nyní se na trhu objevil přípravek obsahující látku glukosamin sulfát, s úspěchem používany v léčbě kloubních obtíží u lidí. Zajímalo by mě, jestli by se dal použít i pro psa, přípaně v jakém množství /u lidí je to 1500mg/denně - léčebně/. Děkuji moc za odpověď a přeji hodně nadšení do další činnosti.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.6.2001

Vážená paní Doksanská,
glykosaminoglykany, chondroitin sulfát, glukosaminsulfát a další podobné názvy jsou vlastně synonyma pro jednu skupinu látek zvaných glykosaminoglykany. Jsou základními komponenty pojiva chrupavky, tedy základní stavební jednotkou hmoty, která pokrývá a vystýlá kloub. Jejich rozdílné názvy vycházejí pouze ze zkomolení nebo z drobných odchylek jejich chemické podstaty. Vždy obsahují kyselinu uronovou a na ni se váže cukr a sulfát (v různém místě), takže se mění i jejich chemický název.
Léky s obsahem GAG (glykosamninoglykany) nebo PSGAG (polysulfované glykosaminoglykany) se prodávají a užívají v humánní i veterinární medicíně dlouho.
U psů není jejich dávkování jednoznačné a vycházíme z ověřené zkušenosti odvozené od lidské dávky. Psům velkých plemen dávkujeme GAG stejně jako se dávkují u lidí, tedy 2x denně 2 tobolky á 400mg 14 dní léčebně a poté 1x denně 1 tobolku 2-3 měsíce, pokud na léčbu majitel má. Používáme preparáty Condrosulf (lidský) nebo Artican a Caniviton (zvířecí) nebo injekce Bonharen, což je kyselina hyaluronová, která se píchá i přímo do kloubu.
Všechna chondroprotektiva jsou drahá. Pomáhají, nejsou zázračná, chrupavku postiženou artrózou nevyléčí, ale zpomalí degenerativní procesy. Ale něco to stojí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010329 | honza@dilna.com

dotaz vložen: 10.5.2001

Pane doktore,
mam vlcaka (10 let, 40 kg) s amputovanou predni levou packou, tesne pod 5-tym prstem. Existuje navod na rehabilitaci? Existuji nejake protezy?
Dekuji.
Honza Vedra

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.5.2001

Vážený pane Vedro,
vaše otázka se opravdu za celou dobu existence poradny (4 roky) neobjevila. Na něco podobného se nikdo nikdy neptal.
Amputace končetiny není u psa nebo kočky velká tragédie. Mají čtyři nohy, po třech se mohou bez větších obtíží pohybovat. Na rozdíl od lidí nepotřebují k pohybu s jednou amputovanou nohou berli. V praxi jsem provedl několik amputací končetin u koček i psů. U většiny šlo o stavy poúrazové bez možnosti záchrany nohy (vlak, tramvaj, pasti) a v poslední době provádíme i amputace u zvířat s nádory kostí.
Nevzpomínám si, že by odoperovaná zvířata měla problémy s pohybem. Platí, že čím větší a těžší pes, tím je přizpůsobení se stavu horší. Jinými slovy, když už je pacientem velký pes, měl by se majitel snažit, aby zvíře neztloustlo nebo u obézních jedinců začít s redukcí váhy.
U Vašeho psíka, bych asi nějaké to kilo dolů doporučil. O protézách tohoto typu jsem nikdy neslyšel, ale tím netvrdím, že neexistují. Protézy dělají problémy i u lidí (tlačí, pacient si musí přivykat) a nevím, jak by se protetika končetiny dala technicky i provozně řešit u psa.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010310 | darebnice @atlas.cz

dotaz vložen: 29.4.2001

Pane doktore,
Chtěla jsem se zeptat, máte-li nějaké zkušenosti s přípravkem pro psi ARTICAN SOLUTION jako preventivní přípravek . Také by mě zajímalo lze -li použít při onemocnění "dřevěné nohy",kdy pes má stíženou pohyblivost,zvýšenou teplotu a antib¨iotika nezabírají.(jedná se o pánevní končetiny u velmi těžkého mladého psa velké rasy= 36kg/7měsíců/v dospělosti VK 70cm) . Děkuji za odpověď
Jana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2001

Vážená paní J.,
S přípravkem Artican mám zkušenosti jen ty nejlepší a neříkám to proto, že reklamní logo Articanu visí na home page veteriny-info.
Artican je vedle Condrosulfu a Canivitonu jeden z nejpoužívanějších preparátů k doplňkové výživě kloubní chrupavky.
Termín „dřevěná noha“ nepoužívám. Užívám označení „sežral pravítko“. Pro nezasvěcené bych vysvětlil. Rychle rostoucí velká plemena trpí velmi často ve věku intenzivního růstu bolestmi kloubů, bolestmi kostí v místě růstové chrupavky či neinfekčním zánětem kosti a díky tomu chodí velmi toporně, opatrně a bolestivě, především na zadní nohy, které jsou jakoby ztuhlé.
U 99% diagnostikovaných stavů se uvádí důvod vzniku – neznámý. Jistě velkou roli v existenci a rozvoji těchto ortopedických chorob hraje výživa, způsob chovu, intenzita pohybu či podávání doplňkových preparátů minerálií.
Obecná doporučení pro psa postiženého jako ten Váš je důkladné vyšetření ortopedické doplněné o RTG vyšetření, důsledný pohybový klid trvající minimálně 14 dní, revize výživy – podávání značkových krmných směsí pro velké plemena bez přimíchávání doplňkových minerálií.
Jako důležitý doplněk ochrany chrupavky kloubu i růstové zóny kosti se doporučuje kupř. Artican. Ordinujeme ho velmi často a rádi, i když s hmotností Vašeho psíka bude stát měsíční kůra přes šest stovek.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010276 | terryp@volny.cz

dotaz vložen: 11.4.2001

Pane doktore,
chtěla bych Vás poprosit o radu co bude dál s naší čivavou. Pejsek má dva roky a před 14-ti dny nechtěl chodit a při pohybu kvílel. Po rtg páteře se zjistila vyskočená ploténka na krční páteři.Dostali jsme na těch 14 dní tabletky Rinadyl, které okamžitě pomohly. Za tři dny už vypadal pes úplně normálně, běhal a dováděl se svým bráškou. Lék jsme naposledy podali v sobotu a v úterý ráno se problém opět vrátil. Pes nesl strnule hlavu a nechtěly ho poslouchat zadní nohy. Během dne se trochu "rozhýbal a rozchodil", ale není to normální stav. Byli jsme u veterináře a pan doktor chce udělat rtg vyšetření se vstříknutím kontrastní látky do páteře, pak má následovat operace, což nás děsí.Není možné, že je 14 dní málo na přeléčení bolavé páteře ? Myslím si, že je prostě nedoléčený.Ve archívu jsem našla, že se dá tento lék používat i dlouhodobě.Co by jste poradil ? Je už tenhle stav reciditiva ? Děkuji za Vaši případnou odpověď.
P.S.Vytiskla jsem si archív za dva roky a s chutí ho celý přečetla.I já se chci připojit k poděkování za Vaši práci.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.4.2001

Vážená paní M.
„vyskočená“ ploténka, která komprimuje míchu je častý nález v denní praxi. Názory na léčení se rozchází. V zásadě lze postup rozdělit na cestu konzervativní a cestu chirurgickou. Volba závisí na stupni postižení, na neurologickém vyšetření, na reakcích zvířete, na zachovaných reflexech, citlivosti atd.
Kolegové, kteří se na problém páteří specializují doporučují každého psa, který má vážnější problémy ihned operovat. Postižení se pracovně dle neurologických příznaků řadí do několika stupňů. Velmi přibližně bych odhadoval, že Váš pejsek je k operaci indikován.
Obecně se nedoporučuje zvířata s vážnějšími projevy postižení míchy vůbec medikovat léky proti bolesti. Podávají se buď injekčně vysoké dávky kortikoidů proti otoku v místě vyskočeného disku. To v případě, že majitel nechce operaci. V případě, že majitel se zákrokem souhlasí, je nejlepší zvíře ihned k operaci odeslat, pokud ji pracoviště neprovádí samo. Filosofie konzervativního postupu je, že psík s kompresí míchy by se neměl vůbec hýbat, musí být v absolutním klidu, nesmí nikde skákat (postel, křeslo, schody). Nejlepší je malého psa zavřít do přenosky, aby se nemohl pohybovat. Analgetika (např. Rimadyl) tlumí bolest, pes se nadměrně hýbe a vyskočená ploténka může více a více hmoždit míchu, doslova ji „žvýká“. Stav se pod rouškou léků horší a následné možné operační řešení je velmi problematické. Mícha je poškozená, rána krvácí. Úspěšnost operace páteře klesá s dobou od objevení se prvních příznaků a s použitými analgetiky. Bolest paradoxně psa paralyzuje a nedovolí pohybu, což pomáhá k fixaci ploténky, která se nevysouvá výše do míchy. Kolega – neurolog tvrdí, že by bylo nejlepší psa nechat „prořvat“ několik dní bez tlumení bolesti a tím mu paradoxně obrovsky pomoci. Je to možnost teoretická, majitel by těžko podobný postup chápal a kolegu by měl za Mengeleho, ale lidé také při hexenšusech neberou nějaké megadávky analgetik a nikoho by ve snu nenapadlo, že by se napral léky a šel okopávat zahrádku, když se ještě večer nemohl odplazit na WC. Člověku bolest vysvětlíte a donutíte ho ke klidu. Psa ne. Majitel je rád, že se pejskovi po lécích ulevilo a neuvědomuje si, že mu vlastně škodí.
Pokud Váš pejsek ještě navíc běhal s jiným, je to úplně a naprosto úplně špatně.
Nechci tím vůbec říci, že za vzniklý stav můžete Vy. Také bych chtěl zdůraznit, že Rimadyl je velmi dobrý lék, ale používá se spíše na bolesti způsobené osteoartrózou, ne na akutní stavy vyhřezlé ploténky s viditelným poškozením reflexů.
Nicméně, jak jsem řekl, je to otázka názoru každého veterináře. My jsme ještě před třemi lety také páteře léčili úplně jinak, názory a zkušenosti se mění. Pokud Vám kolega nabízí myelografii a operaci, patří k těm z mála, kteří operace páteří provádějí a ví o čem mluví. U nás na pracovišti páteře neoperujeme, pouze, pokud si majitel nepřeje operaci, léčíme konzervativně. O to více bych nerad bez vyšetření vynášel nějaké soudy v diagnóze tak ošemetné, jako je vyhřezlá ploténka. Vždy záleží na každém případu individuálně, na vlastním neurologickém nálezu, finančních možnostech majitele, dostupnosti pracoviště provádějící operace páteře atd.
Obávám se, že u Vašeho pejska se o recidivu nejedná. Spíše o zhoršení. 14 dní je na léčení páteře málo, pokud se jedná o lehčí stupeň postižení a za předpokladu absolutního klidu pacienta.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010252

dotaz vložen: 31.3.2001

Pane doktore,
dobrý den.Jezdíte ještě po návštěvách do bytu? Máme psa basseta /už jste u nás byl/ a potřebovali bychom, zda byste se na něj nepodíval a event.mu nepíchal 3 dny hormonální kortikoidové injekce (viz vaše odpoved na podobný dotaz.)Bassetovi je 11 let a moc těžko vstává a trvá dobu, než se rozchodí.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.4.2001

Vážená paní Párová,
myslím, že u Vašeho psa by hormonální injekce nepomohly. Váš pejsek bude asi mít pokročilou artrózu a na tu se zmíněné injekce příliš neordinují a rozhodně ne v tomto dávkovacím schématu. Pejsek by potřeboval pořádně prohlédnout v ordinaci a nasadit dlouhodoubou resp. trvalou terapii proti bolesti a na zmírnění destrukce chrupavek. Od dob, kdy jsem jezdil po návštěvách se mnohé ve škále léků změnilo. Kupř. existuje vynikající lék proti bolestem Rimadyl, který je možno dávat dlouhodobě. Nicméně jakékoliv medikaci musí předcházet prohlídka a event. RTG vyšetření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010093 | O. Pruszaková@stk.cz

dotaz vložen: 31.1.2001

Pane doktore,
chtěla jsem se zeptat, jestli má West highland terier nějaké omezení při chůzi do schodů ( bydlíme ve 2. patře) a jestli může chodit na dlouhé procházky po lesích v horách. Jedná se o ročního psa.
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2001

Vážená paní Pruszaková,
odpověď je lakonická, ano , může. Jen nesmí prostydnout, prochladnout a nesmíte ho nutit do pohybu, který je nad jeho síly a přání. Chůze do schodů není pro psa problematická. Obecně mu více vadí chůze ze schodů, kdy nadměrně prohýbá páteř.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000579 | zabloudil@ppm.cz

dotaz vložen: 11.9.2000

Pane doktore,
máme v bytě 5 - ti měsíčního Labradoského Retrievra a asi před měšícem jsme u něho začali pozorovat pokulhávání a topořivé nastupování na přední nohy. Ze zdánlivě nedůležitého problému, kterému jsme přisuzovali přetížení se vybudovalo něco chronického. Nyní pes kulhá pořád a hlavně po menší zátěži, jelikož větší mu nedovolujeme. Když už se zdá že nekulhá, jdeme se s ním projít a vyspí se a je to tu znovu. Navšívili jsme dvě veterinární ordinace a jsem trošku rozčarován. Před vstupem do ordinace jsem si doma nastudoval možné příčiny a nevím co si mám o všem myslet, jelikož každý ze dvou lékařů určil jinou diagnózu. Jeden provedl RTG snímky předních loketních kloubů kde zjistil snad zánět v loketním kloubu a nasadil CANIVITON FORTE 30. Ten jsme podávali a podáváme každý den 3/4 odměrky. Musím ještě asi dodat, že náš pes Váží 23 kg a krmíme ho EUKANUBA LARGE BREED. Pes má naprosto klidový režim 5*děnně ven a domů a výsledek negativní. Druhý lékař provedl RTG zvovu a našel na kostech nějakou tmavou čáru na obou v přední části kostí pod loktem. Mohlo by se prý jednat o panostrytýdu. Naordinoval nám: Vitamín C, BIOCAL, RANISAN, ASPIRIN BAYER (projevil se po něm průjem), KLIMICIN. Opět uběhl týden a nám se zdá, že se snad vše zhoršuje. Musím se přiznat, že jsem se o tuto problematiku začal zajímat a není mi jasné, že doktor až na mé upozornění odebral psovi krev aby se zjistil podíl vápníku a fosforu. Na mou otázku zda není nutno odebrat psovi krev na lačno odpověděl že ne. Zdá se mi také podivné, že se psovi odebírají vzorky až po naordinování různých léků a doplňků do krmiva. Pes stále kulhá a my už si nevíme rady a možná ztrácíme důvěru v léčení. Prosím napište mi Váš názor. Předem děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.
S pozdravem a přáním pěkného dne

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.9.2000

Vážený pane Zabloudile,
bohužel Vám nemohu a ani neumím dát jednoznačnou odpověď. Kulhání u mladého rostoucího labradora je klasika. V zásadě přichází v úvahu asi pět základních diagnóz (panostitis, dysplazie loketního kloubu, disekující ostechondróza, hypertofická osteodystrofie a sekundární nutriční hyperparathyreóza) + další možnosti jako septický zánět kloubu, borelióza ( u pětiměsíčního psa časově těžko) a onemocnění svalů jako následek porouchaného imunitního systému či naprosto jednoduché zhmoždění. Přesná diagnóza je někdy velmi těžká a stojí v zásadě z 70% na bezvadném a dobře interpretovaném rtg snímku. Ne každý praktický veterinář je specialista na ortopedii, který by se mohl případem zabývat několik hodin (mě nevyjímaje) a naše interpretační schopnosti rtg jsou někdy na slabší úrovni. V naší ordinaci sporné případy řešíme společně s kolegy a děláme okamžitou vzájemnou konzultaci nebo snímek posíláme kolegovi - specialistovi. U kulhání není nikdy takový spěch, aby snímek nemohl někam jít dva tři dny poštou. Druhou stranou dobré diagnózy je kvalitní snímek, kde ale lze téměř vždy, pakliže se případu člověk věnuje a zvíře je zklidněné či v narkóze, dosáhnout odpovídající kvality. 30% diagnózy stojí na laboratorních vyšetřeních - krevním obraze a biochemii. S výjimkou určování hladiny fosforu nevadí, neodebírá-li se zvíře nalačno.
Chápu Vaší výtku v hlase, ….. až na mé upozornění odebral psovi krev aby se zjistil podíl vápníku a fosforu…... My také u každého kulhající mladého psíka neděláme paušálně biochemii. Je to drahé. Máme sice biochemický analyzátor v ordinaci, ale jen na velmi urgentní případy. Většina kolegů si v sobě stále nese jakousi šperklapku a nedělá drahá vyšetření, když akutně nemusí, jelikož je jim to vůči lidem žinantní (finančně). Není to dobře, ale je to cejch minulosti. Mladí kolegové už takoví bohudík nejsou. Kupř. v Americe vám zvíře projedou skrz na skrz, nikdo se Vás moc neptá nebo Vám to předloží jakou hotovou věc, za prvotní vstup (vyšetření, rtg a laboratoř) byste zaplatil 200 dolarů a bylo by. Nemáte? To není jejich problém. U nás se zatím snažíme někdy případy až příliš „šolichat“ bez drahých examinací.
Zpátky k Vašemu problému. Pakliže se nejedná o disekující osteochondrózu (OCD) a DLK pak u ostatních základních diagnóz problém odejde sám během cca tří neděl za přispění klidu, léků proti bolesti a případně antibiotik. Majitel je většinou nervózní, ale je potřeba vyčkat, nejedná-li se ovšem o OCD, kdy je operace nutná ihned. Psík musí mít vybalancovanou krmnou dávku (Eukanuba), citovaný klid a pokud možno se nedoporučuje, s výjimkou chondroprotektiv (Caniviton), přidávání vápníkových preparátů.
Bohužel u mladých velkých psů se bolestivé růstové problémy cyklicky opakují až do fyzické dospělosti (18 měsíců). Pokud se nebude problém i po zavedené léčbě mírnit, rozhodně bych doporučoval rozšířenou laboratoř a konzultaci snímku se specialistou, přičemž by měl být zrentgenován nejen loket (oba), ale i rameno (obě).
Nic víc Vám poradit nemohu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000474

dotaz vložen: 3.8.2000

Pane doktore,
díky moc za rady ve Vaší poradně. Měl bych taky jeden dotaz.
Máme dvouletého hladkého jezevčíka, který je téměř denně na procházce počasí, nepočasí. Jinak bydlí v bytě (bohužel i pod peřinou).
Nechci si dělat z našeho jezevce rozmazlenou citlivku, ale taky bych nerad něco zanedbal, aby za čas neměl páteř v kýblu. Proto se ptám:
Mám mu pořídit do počasí kdy prší (sněží) a přimrzává na procházky deku na záda ? Když ano tak jakou ? Pletený svetřík, který promokne a zmrzne ? Nebo jenom nepromokavý pláštík aby nenavlhnul ? Nebo teplou deku na záda s nepromokavým svrškem ? Nebo ho nechat jen tak a příroda si poradí.
Díky moc za radu.
Laďas

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.8.2000

Vážený pane B.,
jsem velký zastánce oblečků pro psy s potenciáními páteřními problémy.
Z praxe mám vyzkoušeno, že nejlepší je třetí varianta - modifikovaná, tedy svetr pošitý šusťákem tak, aby těsně přiléhal a hřál. Žádné volné krovky. Mám občas na hlídání osmnáctiletého jezevce a ten má oblečků několik. Podle počasí volím nejvhodnější, jako si člověk vybírá oblečení při pohledu z okna. Na lidské řeči nedejte. V tomhle případě se „přehnaná“ péče vyplatí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000366 | marcom@centrum.cz

dotaz vložen: 18.6.2000

Pane doktore,
devítiletý německý ovčák začal najednou velmi těžko chodit. Má potíže se zadními nohami, chuze je špatně koordinovaná, zakopává. K tomuto stavu došlo najednou po sesmeknutí zadních nohou na schodech, předtím byla chůze normální s občasným zakopnutím, což jsme si vykládali jako nešikovnost.
Jaké jsou možnosti léčby a prevence dalších potíží?
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.6.2000

Vážený pane Krátoško,
možnosti léčby se odvíjí od přesné diagnostiky problému. U NO je kulhání velmi často způsobeno ani tak ne problémy s klouby, jako spíše neurologickou příčinou. Pochopitelně, že Vás ovčák může mít pokročilou artrózu a dysplazii obou kyčelních kloubů, ale příčina může být i v uskřinutí, resp. zkomprimování jednotlivých míšních kořenů při syndromu cauda equina. Je to stav, kdy je páteřní kanál v konečných částech páteře (bederní + křížový úsek) velmi úzký a instabilita zkloubení mezi kostí křížovou a lumbální páteří vede ke kompresi nervů z míchy vycházejících.
Pes kulhá, ochrnuje na zadní končetiny, může mít problémy s vyprazdňováním, neudrží stabilitu na zadek. Nástup projevů může být pozvolný nebo i velmi rychlý „z hodiny na hodinu“. Jedinou radou je urychlená návštěva ve specializované ordinaci, která Vás doporučí na pracoviště, kde se provádí speciální myelografické vyšetření míchy, které odhalí problém. Při rtg se samosebou dělají i běžné snímky na DKK. Pakliže je problém ryze neurologický, je jedinou pomocí operace páteře. Je li příčinou „jen artróza“ obtíže se zmírňují klasickou konzervativní terapií - klouby ochraňujícími přípravky (Artican, Caniviton), klidem, teplem ………….

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000270 | klimsa-drahomir@t-online.de

dotaz vložen: 9.5.2000

Pane doktore,
protoze jsme s manzelkou uvazovali, ze si poridime psa, zacali jsme, krome jineho, pravidelne procitat Vasi poradnu, abychom se mohli rozhodnout,jaky pejsek by byl pro nas nejvhodnejsi. Beh udalosti ale nabral zcela jiny smer a my jsme se stali, zatim docasnymi,
majiteli krasneho, mileho, spolecenskeho ale nemocneho 10-ti mesicniho psa madarskeho ohare s PP. Protoze uz temer 3 mesice kulha na pravou predni nohu, jedna se o bolestivost praveho ramenniho kloubu, zacali jsme navstevovat ordinace veterinarnich lekaru, abychom zjistili, jak bychom mu mohli pomoci. Dle nazoru veterinarnich lekaru pes prilis rychle vyrostl. Pece jeho predchazejiciho majitele nebyla nijak prehnana, zivil ho "levnymi" psimi konzervami, ktere michal s nevabne vypadajicimi psimi testovinami. Vetsinu dne, v obdobi prosinec az duben travil zavreny v garazi a kdyz si na nej nekdo "vzpomnel", pustil ho probehnout, nebo se dokonce dostal na prochazku. Pak ovsem zpet do studene garaze s betonovou podlahou, aby neprekazel.
Protoze RTG vysetreni u naseho vet. lekare neodhalilo zadnou pricinu bolestivosti praveho ramenniho kloubu, byli jsme poslani do Brna.
Zde byly provedeny dalsi 2 RTG snimky, ale ani zde nebyla stanovena stoprocentni diagnoza, pouze podezreni na odstipnuti kousku kloubni chrupavky (osteochondrozy). Dale nam byla doporucena operace, ktera by mohla potvrdit diagnozu a eventuelni ulomky chrupavky by mohly byt odstraneny. Pes dostava tyden Metacan a Articam, zatim bez viditelneho zlepseni, konzervy jsme nahradili EUKANUBOU Junior, musime ji však "ochucovat" strouhanym a aromatickym syrem. Pohyb jsme znacne omezili, 3 x denne vyvencit, plus kratka prochazka, zadne dlouhe pobihani. Protoze nejsme uplne stoprocentne presvedceni, ze je operace nezbytne
nutna a mame obavy z pooperacnich komplikaci, na ktere jsme byli upozorneni, prosime Vas o Vas nazor. Muze dlouhodobejsi pouzivani Articanu prinest nejake zlepseni? Jak dlouho je mozno podavat Metacan?
Dekuji predem za vasi pomoc.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.5.2000

Vážený pane inženýre,
Atrican je skvělá věc, pokud pomáhá léčit strukturální změny na chrupavkách a vyživuje je. Artican nezlepší disekující osteochondrózu, kdy v kloubní dutině plave odlomený kousek chrupavky. Artican je krém na boty, který pokud ho dobře a často užíváte zachová botky po dlouhou dobu a ještě se budou lesknout. Pokud máte v botě kamínek, můžete je pajcovat desetkrát denně a stejně se Vám bude blbě chodit. Musíte botu vysypat, tedy jinými slovy otevřít kloub a kousíček vyjmout. Problém je, že ani nejlepší rtg neumí někdy plavoucí kousíček odhalit a jediná možnost potvrdit podezření je podívat se dovnitř. I za cenu, že tam nic nebude.
Metacam tlumí bolest a zánět. Nesmí se podávat spolu s jinými léky stejného určení. Osobně Metacam neordinuji, ale platí, že pokud nedojde do deseti dnů k výraznému efektu léku, měl by se vysadit. Jenže to je vyrážení klínu klínem. Pokud případ zkoumalo několik kolegů, bylo zhotoveno několik rentgenogramů a podezření na osteochondrózu trvá, tak bych Vám operaci doporučil. Artican dávejte stále i několik měsíců. Můžete střídat s Canivitonem či humánnám lékem Condrosulfem. Kvalitní strava (Eukanuba Large Breed, Royal Canin Maxi Junior, Purina …….) je nezbytností

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000254

dotaz vložen: 28.4.2000

Pane doktore,
dobrý den, prosím o radu, jak "přinutit" pejska, trpasličího pudlíka, který je po operaci kyčelního kloubu (Legg-Pertheův syndrom) používat opět všechny čtyři nohy? Operace byla proveden v polovině ledna a pejsek pořád čtvrtou nožičku nechce používat. Z rentgenového smímku je chirurgicky všechno v pořádku. Na vodítku nožičku používá, ale když běhá volně, pořád skáče po třech. Můžu mu dávat na záda nějakou zátěž? Prosím o radu, zda už někdo tento problém lehkých pejsků, kterým stačí k pohybu tři nožičky vyřešil. Nechci mu ublížit, ale také nechci, aby celý život skákal po třech, protože mu bude teprve v květnu rok.
Děkuji za případnou radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2000

Vážená paní K.,
velmi zajímavý dotaz vymykající se šedi Poradny. On totiž čtvrtou nohu opravdu nepotřebuje k pohybu a během pooperační doby zjistil, že mu nechybí. To je skutečně u lehkých psů normálka a větší problém než zahojit ránu, bývá naučit je normálně chodit. Zátěž nepomůže. Píšete, že na vodítku zatěžuje všechny čtyři. Musí, protože pravděpodobně klasicky táhne a na to potřebuje všechny nohy jako kůň v zápřahu. Nepouštějte ho tedy delší čas z vodítka (měsíc) nebo mu začněte vyvazovat tu druhou, zdravou nožku.
Pro Vás je problém spíše estetický, ale má i další zdravotní rizika, Pakliže bude chodit je o třech a druhý kyčelní kloub bude přetížen a stále namáhán v nepřirozených úhlech. Vznikne tam artróza a je riziko i druhé Calvé-Perthes.
Nepouštějte psa z vodítka a vyvazujte mu druhou nohu ponožkou k hřbetu, tak aby byla skrčená a on na ni nemohl došlápnout.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000241 | michal.uhlir@iced.cz

dotaz vložen: 22.4.2000

Pane doktore,
dobry den. Mam na vas dotaz.Memu ctyrletemu kokrovi jsem zjistila,ze po delsich prochazkach nebo namaze otekaji slachy na prednich nohach zhruba pres kloub.Vzdycky si ta mista zacne olizovat,ale na tlak ani jine podnety nereaguje bolestive.Napadl me ihned zanet slach,ale zarazi me ze se tento problem zacal objevovat ted po zime.Charlie mel v zime pohyb jako kazdy jiny mestsky pes ne pravidelne behani a skakani jako v jinem obdobi.Cvicily jsme pravidelne agility a jine sporty a nikdy se nic nebjevilo.Letos jsme radsi s treninkem nezcali pouze zlepsujeme kondici delsimi prochazkami.Nemel zadny uraz a je krmen stale stejnou stravou(ANKA,PEDIGREE,FRISKIES).Budu vdecna za vasi odpoved.Nevim jestli jsem neco nezanedbala.Pouze mi byl doporucen zabal z tvarohu a po nem mu otok splaskl a byl klid.(Jen bylo tezke mu zabranit v sezrani vlastnich nohou:))).Dekuji a nashle

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2000

Vážená paní Ježková,
tohle by chtělo ortopedického specialistu v momentě, kdy má packy oteklé. Nepamatuji se , že bych se s něčím podobným kdy setkal u mladého psa a kokra k tomu. Asi to bude skutečně reakce na námahu. Já si dost dobře neumím představit, kde mu packy natékají, zdali oteče jen zápěstí nebo zánártí či celá tlapka a jestli otékají všechny tlapy nebo jen jedna. Důležité je odpozorovat, za jak dlouho po procházce a po jakém terénu (tráva, beton) packy natečou a jestli má v průběhu otoků i teplotu. Napadá mě možnost neinfekčního zánětu vazivového aparátu po námaze (jako u koní), prostuzení a špatné prokrvení (běh mokrou travou), zánět lymfatických cév, nějaké blíže nedefinovatelné rheumatické faktory, alergie, nedostatečnost srdce ……..
Já bych začal kompletní biochemií, krevním obrazem, ekg vyšetřením a změnou stravy na standardní směs, značkovou bez střídání sort. Při objevení se problémů měřit teplotu, po poradě s veterinářem ordinovat protizánětlivé, protiotokové a antialergické léky postupně, aby bylo jasno, co zabírá.
V podstatě existuje dvojí cesta. Buď hledat příčinu a eliminovat ji, což je ta složitější a nejistější varianta nebo léčit psíka symptomaticky, tj. podávat mu léky, které jsou výše jmenované. Druhá cesta jistě zabere rychleji, ale může se stát, že po nějakém čase nebudou léky účinkovat a vy nebudete vědět jak dál.
A jak kokrovi zabránit, aby si netrhal obklady? Jedině trvale (24 hodin) nasazeným košíkem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000234 | j.p.adamek@volny.cz

dotaz vložen: 19.4.2000

Pane doktore,
muj pes (Nemecky ovcak), stary 8 let. Pri chuzi do schodu nekdy kulha a nekdy zteska vstava. Muj veterinar nezjistil duvod a rad bych vedel jestli nemuze jit o nejakou kloubni vadu zpusobenou vekem a jestli lze podávat specialni stravu, nebo vytaminy. Nebo mi prosim poradte jak zjistit pricinu, nebo kam se jinam obratit. Take ma ucpane analni zlazy a pri vymackavani u veterinare se objevila i krev. Jak lze toto lecit a jak je mozno prispet k celkovemu zlepseni kondice psa. Predem dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.4.2000

Vážený pane Adámku
nepíšete, na jakou nohu Váš pes kulhá, ale podle „občasného těžkého vstávání“ bych si tipnul, že na zadní. U osmiletého psa se pravděpodobně jedná o artrotické změny na kloubech nebo o problémy s páteří (zúžení páteřního kanálu). Doporučoval bych pořádný rtg snímek ve zklidnění nebo v narkóze, nasadit stravu pro seniory a trvale zvíře medikovat léky s působností na chrupavky kloubní a pojivové tkáně – Chassoton, Caniviton a Artican. Samozřejmostí u staršího kulhajícího psa je klid a teplo. Žádný kotec, ležení na betoně, prochladání atd.
O análních žlázkách jsem v poradně psal mnohokrát. Pokud se při evakuaci jejich obsahu objeví krev, je žlázky pravděpodobně zanícená. Ordinujeme výplachy s antiseptickou působností, při těžších zánětech antibiotika. Pes si nesmí žlázky olizovat a po dobu léčby (cca 10 dní) nosit košík.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000181 | alesh@volny.cz

dotaz vložen: 28.3.2000

Vážený pane doktore,
mám na Vás tři otázky. První se týká prostředků proti blechám apod. Nevím, jestli jsem z článků pochopil, jak přesně působí např. Frontline, a proto musím přemýšlet o tom, jak může zabránit přenosu infekce (boreliózy) nebo alergii na kousnutí, když zabíjí blechu nebo klíště až po jejich přisátí na psa. Nebo snad brání jen dalšímu množení těchto parazitů. Není proto nutné používat současně i nějaký antiparazitární obojek či sprej, který účinkuje ihned nebo zároveň odpuzuje? Další dotaz se týká přípravků Caniviton Forte. Z jakých surovin se zde získává chondroitinsulfát, popř. co dalšího obsahuje oproti Chassotonu, kde se získává z pohlavních orgánů hlemýžďů? Nebo má pouze jiný obsah těchto látek, a tak slouží jako pokračování? Na trhu jsem narazil na podobný německý přípravek firmy GAG na výživu kloubních chrupavek, který u nás prodává fa CANINA nebo CANIS (nejsem si přesně jistý názvem) z Prahy. Pokud jste ho někdy viděl, bylo by možno popsat i jeho složení a popř. mi říci, co ještě obsahuje a jestli má nějaký další význam v oblasti vývoje kostry nebo je to jen další alternativa k Chassotonu v této oblasti? Ještě jsem ho nikde neviděl, pouze oněm slyšel. A můj poslední dotaz se týká výživy psů. V časopise PES přítel člověka vyšel zajímavý článek o výživě saňových psů, a já jsem z něj nabyl dojmu, že i ta nejkvalitnější "high performance" krmiva jsou "slabá" pro takto těžce pracovně využívané psy. Musí se tedy těmto pracovním psům nějak doplňovat výživa, aby jejich organismus nestrádal. Jak potom např. živit pracovně zatíženou border kolii, která denně naběhá i kolem 60 km v nelehkém horském terénu? Děkuji mnohokrát za odpovědi a přeji hodně spokojených pacientů.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2000

Vážený pane Holásku,
Vaše otázky jsou velmi specifické a spíše by měly být mířeny na zástupce Merialu dr. Gojdu, zástupce Chassotu dr. Härtela nebo na pana Stuchlého, majitele firmy Canina. Pokusím se je zodpovědět, i když to nemusí být úplně přesně.
Frontline působí jako chemický vrah ektoparazitů po jejich přisátí. To máte pravdu. Firma oficiálně neudává, že by měl nějaké odpuzující (repelentní) účinky, ale podle zkušenosti v ordinaci je má. Jinak by na psovi byla samá uschlá mrtvá přisátá klíšťata a mrtvé blechy. Leč pes ošetřený Frontlinem na sobě až na občasné výjimky parazity vůbec nemá, resp. nelezou na něj. Velmi se diskutuje, jak dlouho musí být klíště nakažené borelií přisáto, aby do zvířete přeneslo infekci. Názory se liší. Prý od 12ti do 36ti hodin. A za tuto dobu je již klíšťák v pánu. Takže borelie by se konat neměla. Firma Merial v současné době tímto směrem zaměřuje další výzkum. Snad se brzy dočkáme vysvětlení. Každopádně nic není v medicíně na 100%, takže doporučuji nejen pravidelné ošetření Frontlinem, ale i vakcinaci psa na proti borrelióze. Alergie čili hypersenzitivta na bleší kousnutí je trochu složitější problém. Vyvíjí se postupně. Denní praxe v ordinaci ukazuje jasně, že Frontline opravdu dostatečně zabraňuje jak invazi blech, tak klíšťat. Majitelé, kteří si stěžují, že nefunguje, většinou dělají nějakou chybu v aplikaci. 
Zásadní rozdíl mezi Chassotonem a Canivitonem je v obsahu výtažku z měkkýšů a v chodroitinsulfátu. Chassoton je starter terapie, podává se při akutních problémech bolesti kloubů a v něm obsažený výtažek z novozélandských měkkýšů brzdí mediátory zánětu. Jak a kde se výtažky z mořských potvor získávají, nevím. Caniviton obsahuje na rozdíl od Chassotonu chondroitinsulfát, což je jeden z GAG (glykosaminoglykany). GAG jsou stavební součástní chrupavky. Chassoton tedy brzdí zánět v kloubu a Caniviton kloubní chrupavky revitalizuje, dostavuje, dokitovává nebo chcete-li doplňuje. Oba se dále liší i obsahem dalších součástí - vápna, fosforu, vitamínů a L-carnitinu. GAG od Caniny neznám, nemohu je porovnávat s výrobky Chassotu.
Článek ze psa jsem ještě nečetl, leží mi na stole. Já bych Vaši kolii nesrovnával se musherskými psy, kteří krom běhu i tahají sáně. Myslím, že u Vaší čubince stačí při jejím režimu běžná zátěžová krmiva.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000156 | baranayo@sks.cz

dotaz vložen: 15.3.2000

Vazeny pane doktore,
máme doma osmimesicni maltezacku a chtela bych se Vas zeptat na dve veci: 1)Cetla jsem v casopise Planeta zvirat clanek, kde mimojine bylo napsano, ze ksiry poskozuji u mladych psu vazy. Tyden nato mi jedna pejskarka tvrdila, ze obojky nici trpaslicim psum pater. Je to pravda? 2)Nase fenka se v posledni dobe casto dusi (nemuze se nadechnout). Nejcasteji pri navratu nektereho clena rodiny, pri hre se psim kamaradem, pri jidle a piti, a kdyz ji potahnu na voditku. Trochu kycha. Je jen nastydla nebo se muze jednat o neco vaznejsiho? Mnohokrat dekuji Irena

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2000

Vážená paní Baranayová,
Článek ze psa jsem ještě nečetl, leží mi na stole. Já bych Vaši kolii nesrovnával se musherskými psy, kteří krom běhu i tahají sáně. Myslím, že u Vaší čubince stačí při jejím režimu běžná zátěžová krmiva.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000152 | barbara.stalmachova@vsb.cz

dotaz vložen: 13.3.2000

Vážený pane doktore,
máme fenku NO, v dubnu bude mít 1 rok. Již půl roku ji léčíme na dyslazii zadních kloubů - bere Caniviton forte 30 a Gelacan Profi (nebo Calcigel tablety). Od 8 týdnů (co je naše) má pestrou psí stravu, dostatek pravidelného pohybu (procházky, zahrada, není zatěžována, máme ji pro radost, spí v teple). Přesto kulhá, hlavně když po spánku vztane, než se rozchodí (na tak mladou holku to asi není v pořádku). Používáme i biotronovou lampu - ptám se: 1. jaký máte názor na biotronovou lampu, jak nejlépe aplikovat (místa a dobu), 2. existuje ještě nějaký lék, podpůrný přípravek, cokoli, co pomůže? Moc vám díky za odpověď, i když vím, že toho máte hodně.Z pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.3.2000

Vážená paní docentko,
na biotronovou lampu nemám žádný názor, jelikož jsem se v praxi s účinky lampy, ať už kladnými či zápornými, nikdy nesetkal. Myslím, že každá léčebná metoda má své hranice, svoje klady a možnosti. Pokud lampa pomáhá na podobné případy u lidí, nevidím důvod, proč by se neměla používat ve stejných indikacích (frekvencích a časech) i u psů. Nevím, jestli problémy Vaší fenečky jsou skutečně způsobeny DKK. DKK se zjišťuje jen na základě rtg snímku a je-li fenečce rok a je-li v léčení šest měsíců, znamená to, že DKK byla diagnostikována v půl roce. To není zrovna věk na seriózní diagnózu DKK, což však neznamená, že tam dysplazie kyčlí nemůže být, spíše naopak. Zjistit DKK v tak mladém věku chce zkušeného posuzovatele snímků rtg nebo tzv. PenHip metodu, která se provádí v zahraničí. DKK ve věku šesti měsíců spíše můžete tušit a odhadovat na základě zkušenosti. Již vzniklá DKK se nedá léčit, lze pouze brzdit její rozvoj a v pozdějším věku u velmi těžkých případů operovat na specializovaných pracovištích. Podávání podpůrných léků typu Canivitonu a Gelacanu či Articanu také DKK nevyléčí a bohužel si majitelé od jejich přidávání slibují více, než jim preparáty mohou poskytnout. Jediná skutečná prevence rozvoje DKK v mladém věku psa je vyvážená kompletní granulovaná strava pro rychle rostoucí velké psy a důsledné hlídání nadměrného pohybu a velmi úzkostlivý několikatýdenní klid při objevení se jakékoliv bolestivosti kloubů. Já vím, lehko se to říká a těžko u ročního psa dělá, ale je to jediná cesta. Navíc si myslím, že přídavných preparátů dáváte moc a zbytečně narušujete poměry a možnosti vstřebávání vápna a fosforu. Kulhání Vaší fenečky může být způsobeno třeba ne DKK, ale jen "obyčejnou" panosteitidou, odloučenou chrupavkou v kloubu, přetrženým vazem ...... Podle Vašeho dopisu není zřejmé, jak a kde kulhá. Možností může být víc.Zdraví

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000114 | ihejtmanova@zeal.cz

dotaz vložen: 19.2.2000

Vazeny pane doktore,
chtela bych Vas poprosit o radu. Mame doma psa cau-cau, kteremu je tri a pul roku. Posledni dobou po delsim lezeni ma problemy se zvednout, takze se zveda pomalu a potom pri chuzi pokulhava. Pri delsi chuzi to rozchodi, ale zase do te doby, nez si lehne. Presne pokulhava na obe zadni nohy a na jednu predni. Je to jeste mlady pes a tak je nam divne, ze uz ted chodi jako starik. Byli jsme s nim na veterine a pan doktor mu prohmatal nohy a pak nam dal nejake prasky na jeden tyden. Dnes se mu mame jet zase ukazat. Jinak prohlasil, ze se jedna o artrozu. Proto bych se chtela zeptat, zda je mozne tuto nemoc nejakym zpusobem lecit nebo operovat. Tezko odhadnout, zda ma pri teto chuzi bolesti, nijak si nenarika, ale nerada bych, aby to doslo tak daleko, aby nas pes nemohl bolesti chodit a my ho museli nechat utratit. To mi pripada zcela nepripustne a nikdy bych s tim nesouhlasila. Dekuji Vam mnohokrat za odpoved S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2000

Vážená paní Hejtmanová,
bohužel utracení zvířete z důvodu nehybnosti a bolesti skeletu je realita veterinární praxe. Jde převážně o staré psy (viz odp. 36022000), ale jsou i výjimky mezi mladými. Kupříkladu včera jsem utrácel dvouletou pitbulku s Wobblerovým syndromem (kompresí míchy). Nemohla již téměř chodit a nekoordinovala pohyby. U Vašeho pejska by se měl nejdříve zhotovit pořádný rtg snímek a měl by projít i neurologickým vyšetřením. Artróza je terminus technikus, pod který se schová leccos. Artrózu nelze léčit, pouze se může zpomalovat její gradace. Myslím,že byste měli začít u řádného rtg vyšetření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000108 | pjenicek@email.cz

dotaz vložen: 18.2.2000

Pane doktore.
mám fenku německého ovčáka starou devět let. V poslední době začínám pozorovat, že za sebou "vleče" zadní část těla. Dělá jí problémy chodit ze schodů i do schodů a je patrné, že i vstávání z lehu je pro ní bolestivé. Dotazoval jsem se různých známých i z oboru chovatelů a ti mi tvrdí, že u Německých ovčáků se jedná o bohužel poměrně častý problém, který se nedá zásadně léčit. Myslel jsem si s zpočátku, že problémy brzo přejdou, ale zdá se, že situace je naopak stále o něco horší. Můžete mi prosím napsat co mám podle Vás dělat ? Díky

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2000

Vážení,
známí mají pravdu. V NO je slabost zádi skutečně velmi často pozorovaným problémem. Důvodů může být několik, ale nejčastěji se jedná o tzv, syndrom cauda equina nebo o pokročilé změny na kloubech kyčlí postižených dysplaziií. O DKK se můžete něco bližšího dozvědět zde a cauda eqina je stav, kdy jsou v oblasti kosti křížové zúženým páteřním kanálem uskřinuty kořeny míchy a tudíž vázne i inervace pánevních končetin. Pes hůře nohy ovládá a Vy stav vidíte jako, že "nemůže na zadek". Cauda equina se operuje, dysplazie nikoliv. Vaše fenečka je v typickém věku pro syndrom c.e.. Pro přesnou diagnostiku je důležitý pořádný rentgen a následné tlumení bolesti (Rimadyl, Aspirin Bayer), podávání léku proti otokům (kortikoidy, Yellon) v místě komperese a dotace preparáty zkvalitňující chrupavky kloubní (Chassoton, Artican). Takže nic moc ........... Naprosto nejdůležitější je klid a především teplo na záda.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000051 | renata.kosinova@ec.gc.ca

dotaz vložen: 24.1.2000

Mily pane doktore.
tak jeste jednou, asi jsem ten dotaz napred vymazala. Neco jsem zmackla a ono to zmizelo, myslela jsem ,ze to odeslo, ale asi jsem to spise vymazala, ta technika. Popisuji tedy moji situaci znovu a zaroven tim rusim tu kratkou poznamku o podpisu. Je sice uz pomalu konec ledna, ale na prani neni nikdy pozde. Do noveho roku Vam preju hodne uspechu. Vetsina lidi Vam preje hone zdravych zviratek, to ja preju tem chlupacum, Vam spise tech nemocnych a hned uzdravenych. Mam skoro 9 mesicni fenku Cane Corso nyni 37 kg. Pred nekolika tydny zacala z niceho nic kulhat na zadni levou nohu. Po par dnech jsem s ni zasla k doktorovi a ten ma podezreni na natazeny nebo natrzeny kolenni vaz. Doprala jsem ji tyden klidu. Kulhani presalo, ale nozu nepouziva na plno, stale si ji nadlehcuje a nestoupa na ni plnou vahou. Koleno se ji tam kvedla, citim, jak je uvolnene a je ve nem vule. Po dalsich dvou tydnech temer absolutniho klidu (zadne hrani se psy, jen kratsi prochazky) se toho moc nezmenilo.
Tesim se na odpoved a dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.1.2000

Vážená Renato,
odpověď je velmi jednoduchá. Je-li koleno instabilní, je téměř jasné, že psík má utržené kolaterální či křížové vazy. Není jiní cesta než operace. Necháte-li zvíře bez ortopedického operačního řešení problému, vyvine se velmi rychle artróza kloubu díky trvalému dráždění a zbytkům potrhaných vazů v kloubní štěrbině. Operace vazů kolena je rutinní záležitost u kolegů, kteří se na ortopedií zaměřují. Čím dříve se bude operovat, tím lépe. U velkého plemene je nebezpečí z prodlení ještě vetší. Zrada u ruplých kolenních vazů je, že zvíře nemusí kulhat stále a i charakteristický zásuvkový pohyb při diagnostice nemusí být vždy jasný a zřetelný. Typické je střídavé kulhání a nošení postižené nohy, ústupy a návraty problémů, někdy oteklý, zbytnělý a horký kloub.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: ortopedie
zvíře: pes