Poradna - hledání v poradně

Vyhledávací formulář

zadejte hledaný výraz nebo číslo dotazu:

vyberte zvíře:

vyberte okruh dotazu:

Výsledky vyhledávání

Hledáno v poradně.
Počet nalezených dotazů: 178
číslo dotazu datum dotazu datum odpovědi

číslo dotazu: 20190689

dotaz vložen: 23.8.2021

Dobrý den prosím vas mam psa 10mesicniho staforda mam dva dotazy a to cim muze byt způsobené zarudnuti kolem očí přičemž si to vecne mne packou takže vznikaji strupy dekuji moc za vaši odpověď

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.8.2021

Vážený pane L.,
podle obrázku připadají v úvaku v zásadě dvě diagnózy. Nějaká forma alergie nebo trudníkovitost - tedy parazitární onemocnění. Staford, navíc světlý, je typickým plemenen,které bývá alergiemi postiženo. Je mladý, setkává se poprvé v životě s novými a novými alergeny a jeho tělo s nimi bojuje. Mohou to být reakce na alergeny v prostředí nebo v potravě.
Oči byste mu měl pravidelně vyplachovat borovou vodou a nasadit mu plastový límec, aby si stav ještě drápáním nehoršil. Může si tlapkou poranit oko. Konzultace s veterinářem doporučuji.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190646 | ondrejjj.zenaty@gmail.com

dotaz vložen: 2.5.2021

Dobrý den. Prosíme Vás o radu. Je to pro kokršpaněla (15 let). Rozumíme, že je už dost starý, nicméně bychom mu, pokud jsou nějaké možnosti rádi co nejvíce pomohli. 1) Zhoršuje se mu čumák a dásně. (Na čumáku už skoro nemá pigment - ale jen růžovo krvavé jizvičky) Dásně si neustále škrábe. Z jedné strany tlamičky se mu neustále tvoří celkem tuhý "slint" (hlen). (Již na to měl antibiotika, která mu to trochu zlepšili, ale bojíme se mu dát další.) Snažíme se mu to otírat vatičkou namočenou v heřmánkovém čaji, ale výsledek tam moc nevidíme. 2) Stále častěji sýpá a trápí ho suchý kašel, nakonci se vždy trochu zadáví a a jakoby zazvracel (ale nic z něho nevyjde). Jinak je stále veselý a velmi čile běhá ...Předem moc děkuji za Vaši případnou radu, jak pejskovi pomoct/ulevit. Ondra

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.5.2021

Vážený pane Ondřeji,
sípání a zvracení se těžko diagnostikuje a léčí po síti. Kůže je komplexní problém, ale popsat se dá. Jedná se o tzv.kokří koutek, kdy se v kožní vráse spodního pysku hromadí infekční sliny, kůže se paří a je v permenentním hlubokém zánětu. Péče musí být každodenní. Situaci zhošuje zánět dásní, plak na zubech a zubní kámen. V 15ti letech asi není první volbou jeho odstranění, jelikož na to se musí psík uspat. Zkuste výplachy chlorhexidinem (napíše Vám ho Váš pan doktor), mazání dísní gelem Venzymel - viz https://www.venzymel.eu/. Kožní vrásy se musí pečlivě vystříhat od chlupů - nejlépe zahnutými chirurgickými nůžkami a vrása se musí denně drhnout gázou namočenou v peroxidu. Pomáhá to, ale pouze v pořadí výše popsaném. U mladších zvířat se dělá plastika pysků a vrásy se odstraní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, endokrinní nemoci, kožní onemocnění, krmiva, rány a zranění, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190425

dotaz vložen: 20.5.2020

Dobrý den, dnes se memu psovi na pravé tlapce vytvořila taková malá boulička, která vypadá jak kdyby byla naplněná krví. Nikdy dřív jsem si ji nevšimla. Co by to mohlo být? Přikládám fotku. Předem děkuji za odpověď

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2020

Vážená paní A.,
může to být bradavička, granulom (zbytnění) po drobném úrazu, opouzdřené zbytky klíštěte, nezhoubný novotvar ......
Podle fotky nic dramatického. Obvykle takové drobnosti, pokud nerostou a nezvětšují se, odstraňujeme příležitostně při jiných zákrocích (zuby, kastrace atd.).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20190292

dotaz vložen: 21.12.2019

Dobrý den máme ročního Maltezskeho psíka.Chtěla bych se optat mohu mu namazat polstarky na tlapkach obyčejným kremem třeba na ruce.Má je suché a drsné.Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.1.2020

Vážená paní Zuzano,
nedoporučuji. Je to takový moderní výmysl nemající žádné výrazné opodstatnění. Pes má mít polštářky suché, zrohovatělé a když jsou drsné, nevadí. Naopak. Pokud je namažete, nic mu nepomůžete. Spíše se nyní v zimě stane, že mu v mastnotě krému mezi prstíky zůstane v chlupech různý bordel z ulice, posyp a sůl.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150848

dotaz vložen: 4.2.2016

Dobrý den.
Dnes ráno se našemu 9 letému psovi udělaly po celém těle boule. Bylo to z ničeho nic, ale těch bouliček je několik. Na kůži nic nemá, jde vidět, že jsou podkožní a malé, ale je jich hrozně moc. A z ničeho nic, má je na hlavě, na zádech, pod krkem. Přikladám pár fotek, nevím jestli to tam půjde dostatečně vidět.
Děkuji moc za případnou odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.2.2016

Vážená paní A.,
na 85% jde o akutní alergickou reakci na "něco". V zimě to bývá dosti často reakce na posypový pateriál na chodnících, na chlad nebo (a to ne jen v zimě) na nějakou alergizující potravu, kterou pes dosun neměl (pamlsek, jiné granule atd.). Nevím, jak vypadá problém teď, ale rozhodne bych doporučil návštěvu v ordinaci. Psík dostane protialergickou injekci a hypoalergenní šampon na vyčištění kůže a spláchnutí alergenu. Jako první pmoc můžete použít osprchování vlažnou vodou a důkaldné vysušení. Pokud je to reakce na něco, co pes pozřel, nemusí to pomoci, ale nic tím nezkazíte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, alergie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150764 | prace.g@seznam.cz

dotaz vložen: 10.1.2016

Dobrý den pane doktore,
tak jako všichni, potřebovala bych radu a proto se na Vás obracím s dotazem. Mám dvouletého yorka a poslední dobou se drbe hodně na čumáku a jezdí čumákem po kobercích. Na čumáku má vypelichané místo bez chloupku a pár stroupků. Protože se místo, kde nemá chloupky zvětšilo, šla jsem na veterinu a tam zatím dostal kalciovou mast. Nevíte, co by mohla být příčina? Stravu, šampón ani nic jsem nezměnila. V příloze zasílám foto.Děkuji za odpověď.

K dotazu je přiložen obrázek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.1.2016

Vážená Gabko,
především by asi bylo dobré udělat alespoň základní vyšetření kůže - seškrab, zdali tam nejsou parazité (trudník psí) a kultivaci na plísňová onemocnění. Psíka bych také, by%t není nic na první pohled vidět, odblešil. Může se jednat i o závažnější příčinu, ale zatím bych vyzkoušel základní opatření.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150745

dotaz vložen: 4.1.2016

Dobrý den .Mám devíti letého Jorkšíra.Poslední dobou mu vypadávají chlupy ,hlavne na zadku a zadních nohou.Vypadá jak křížený s naháčem.Chci se zeptat proč a z jakého důvodu.Co mám dělat ,aby srst znova narostla.Děkuji za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2016

Vážená paní Zuzano,
pokud není vypadávání srsti doprovázeno svědivostí a ani kůže není na první pohled změněná (zarudnutí, strupy), jedná se pravděpodobně o problém hormonální nebo vrozenou dispozicí pro alopecii (plešatost). Určitě bych Vám doporučil konzultaci v ordinaci a základní hormonální profil (štítná žláza, nadledvinky).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20150019 | andreaglancova@seznam.cz

dotaz vložen: 12.1.2015

Dobrý den,
já bych se moc ráda zeptala na Váš názor, radu. Mám rok a půl starého pejska plemene Sharpei. Přibližně od července se u něj začaly objevovat kožní problémy. Zpočátku to začalo u očiček. Hrozně mu z nich teklo. Dávala jsem mast opthalmo-framykoin. Bylo to lepší ale přetrvávalo to. Jasná alergie (v zimním období tento problém není). Ovšem pod očima se mu začala zvrásčilá kůže vysušovat. Vypadalo to mírně zarudle ale dost suše. Stejný problém měl mezi prstíky na packách. Teď už je to také lepší, ale stále je. Čím tento problém ošetřovat? používala jsem vývar z řepíkové nati, ale dost to vysušuje. Tento problém jsme s naším veterinářem měli jako alergii (testován nebyl). Poté se ale začaly objevovat různě po tělíčku malé lysé, kulaté místečka a do teď dost přibývají. Strácí dost chlupů a tam, kde má méně ststi (u cecíků, v podpaždí) má dost zarudlé fleky. Nevím jestli to stále souvisí s nějakou alergií, protože je zima a ještě jsem přešla na hypoalergení krmivo. Krmivo míchám s masem a zeleninou. Bojím se, že je to spíše vyloženě kožní problém, něco jako Demodex. Prosím jaký na to máte názor? vím, že je lepší pejska vidět, ale jsem u svého veta často, střídají se tam čtyři a každého jsem vyzkoušela, ale výsledek stále žádný :( prosím Vás proto o radu. Moc Vám předem děkuji Andrea

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.1.2015

Vážená paní Andreo,
šarpej je plemeno, které je samo o sobě jaksi „předurčené“ díky zvláštní kůži ke kožním problémům.
Pokud takový pacient přijde na kliniku k nám, postupujeme podle schématu – vyloučit demodex a svrab, nasadit hypoalergenní dietu, dát v případě infekce kůže antibiotika a zklidňující koupele a následně ev. testovat na atopii a odebrat vzorky kůže na histologii.
Pokud jsou změny i kolem očí je dobré vyšetřit, jestli nemá třeba vchlípené víčko či abnormálně rostlé řasy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20131204

dotaz vložen: 1.7.2014

Vážený pane doktore, mam 6ti letého labradora, který si neustále okusuje přední kolenní klouby. Léčíme se už asi tři roky a stále bezvýsledně. naposledy to bylo minulý měsíc, kdy dostal 5 dávek Clindamycinu a ještě jednu dávku prednisonu. Vše vypadalo v pořádku, začala narůstat srst a nyní začal opět s okusováním. Pokaždé dostane nejaká antibiotika a tak se to opakuje stále. Minule měl zánět už i v tlapkách. Dělali mu vzorek na parazita a to bylo v pořádku. Omlouvvám se za obtěžování a jsem s pozdravem Vlasta Čalounová okres Písek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.7.2014

Vážená paní Čalounová,
v zásadě přichází v úvahu atopie (alergie), svrab, popř. bolest kloubu či kloubů v důsledku artrózy.
U retrívrů je atopická alergie typická, nicméně svědivost lokalizovaná na přední klouby zápěstí event. předloktí bez dalších změn jinde na těle by ukazovala na svrab, který se někdy velmi těžko lokálně diagnostikuje. Podle reakce na předchozí léčbu a délku trvání problému by to na druhou stranu vypadalo spíše na alergii nebo hypersenzitivitu na krmivo. U takových pacientů provádíme kompletní kožní vyšetření, odběr vzorků na histologii, vyšetření plísní, popř. alergotesty a eliminační dietu. Každopádně u těchto případů ordinuji i léčbu svrabu, i když není jednoznačně prokázán.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20131203

dotaz vložen: 30.6.2014

Dobrý den,
mému 5ti měsíčnímu štěněti border kolie se asi před týdnem objevila na lokti měkká bulka velikosti asi ping pongového míčku. Na internetu jsem se dočetla, že se pravděpodobně jedná o bursitidu. Bylo uvedeno několik typů léčby a mnoho odlišných názorů na ní. Vás bych ráda požádala o ,shrnutí' co vlastně bursitida je, kdy se používá jaký typ léčby, jestli pomáhá otok chladit/ zahřívat, masírovat, mazat mastičkami/gely atd. ... Otok není bolestivý... může se někdy bolestivým nebo nepříjemným stát??
Předem děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.7.2014

Vážená paní Nováková,
o bursitidu se jedná na 99%.
Bursa, česky tíhový váček, je jakýsi „pytlík“ naplněný tekutinou. Bursy jsou všude možně po těle a v zásadě mají funkci podkládat či přikrývat kosti a šlachy, aby se při pohybu neopotřebovávaly, šlachy lépe klouzaly a kosti se „neprodřely“ přes kůži v místě přímého kontaktu.
Takové místo je i na lokti, kde přes kosti lokte není žádný svalový kryt a mezi kůží a kostí je právě ona bursa. Při výrazném tlakovém namáhání (např. ležení na tvrdé podložce) se bursa zvětší a zmnožená náplň tíhové tekutiny se nevstřebává. Výjimečně se může stát, že se bursa infikuje a zahnisá.
Jednoznačný návod jak léčit bursitidu není. Záleží na stupni postižení, plemeni, věku, tendenci k hnisavým komplikacím ….
Osobně se po letech experimentů kloním k tomu, nechat stav bez léčby, pokud není bursa nějaká obří. Druhou variantou je operace. Jako mezikrok občas ordinuji i injekce kortikoidů do bursy. Rozhodně nedoporučuji jakkoliv se snažit odsávat obsah bursy. Nemá to smysl, váček se opět velmi rychle doplní tekutinou a navíc hrozí infekce po vpichu.
U většiny případů bursitida zvířeti nijak zásadně nevadí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20130859

dotaz vložen: 22.1.2014

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na přenostnost kvasinky našeho psa.
Máme 2 roky starého Maltézského psíka. Přes půl roku si kouše zadní packy (růžové), začíná občas i přední. Má už růžovo i u očíček. Když to začalo, tak jsme dostali nějaké husté bílé kapky. zaprali, ale vrátilo se to. Tak jsme dostali nějaký olejíček s nízkou viskositou, která byla cítit jako líh. To nezabralo vůbec. Bohužel nevím názvy, protože nejsem doma, abych to mohla najít. Můj dotaz je především, zda je to přenosné na člověka. Mám 18 měsíčního syna (samozřejmě v tomto věku neposlouchá), dost často hytá psa za packy. Nemůže to chytit? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2014

Vážená paní V.,
v praxi jsme nikdy neřešil přenos infekce kvasinky Malassezia ze zvířete na člověka. Kvasinky jsou všudypřítomné, žijí i na zdravé kůži a záleží jen na imunitní výbavě jedince a souhře různých faktorů, jestli se přemnoží a začnou škodit.
Při zachování běžné hygieny bych se přenosu nebál. Snad jedině, ale to také spíše teoreticky, by mohla hrozit infekce očí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: alergie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20120653 | kaskas@post.cz

dotaz vložen: 13.9.2012

Dobrý den, u našeho ridgebacka se ze dne na den objevila velká boule pod pravým uchem až po spodní čelist. Podlitina je velká asi jako jablko. Na hmat je tvrdá, ale psovi asi nijak zvlášť nevadí i když ji zmáčknu. Chová se normálně a ani si to neškrabe. Nevím jestli ho něco štíplo, nebo kouslo. Po dvou dnech se nádor trochu zmenšil, ale pak zase o něco zvětšil a teď po týdnu se to ustálilo na velikosti broskve. Jak na tom pes leží, tak se mu ze spodku trochu ztratila srst. Můžete mi prosím napsat, jestli se může takhle rychle projevit třeba rakovina? Něco podobného měl už v únoru na pravé přední noze se na horní části u koutku, kde se tělo spojuje s nohou objevila také ze dne na den taková boule, ale po týdnu zmizela.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.
S pozdravem Standa

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.9.2012

Vážený pane Stando,
rakovina se může projevit docela rychle, i během týdne, pokud se jedná např. o maligní lymfom.
To, co popisujete, zhoubné nádorové onemocnění pravděpodobně nebude. Jednostranná boule na krku pod uchem bývá v důsledku ucpání vývodu slinné žlázy a nahromadění slin, boule může být kupř. abscedující zbytek dřeva, které se z rozkouslého aportu zapíchlo psovi do krku, může to být zahnisaný kousanec od jiného psa nebo jen zanícená ztvrdlá kůže poté, co se pes zapaří a místo si rozdrbe.
Každopádně vám doporučuji návštěvu u veterináře. Obvykle je nutné udělat punkci a podle obsahu odhadout, co je příčinou procesu. Vyšetření doplňujeme rentgenem a ev. sonografickým vyšetřením.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, chirurgie, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110728

dotaz vložen: 16.10.2011

Pane doktore,
dobrý den, máme doma psa rasy trpasličího pinče. Poslední dobou se mu objevují na kůži tvrdší boule o velikosti třeba 5mm. Byli jsme s tím u pana veterináře, ten nám řekl, že je to jenom kosmetická vada, ale z některých jsme mu vymáčkli hnis a evidentně mu není příjemné, když mu na ně šaháme. Také nám začal ztrácet srst... Může to spolu souviset? Je to třeba špatným krmením, alergií?Děkuji moc za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.10.2011

Vážená paní K.,
pokud z bulek teče hnis a psík ztrácí srst jedná se o zánět v kůži. Příčiny mohou být rozličné – třeba alergie nebo vnější parazité. Určitě by bylo dobré domluvit se v ordinaci na bližší diagnostice a léčbě – koupele, antibiotika, odčervení ……

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110625

dotaz vložen: 1.9.2011

Pane doktore,
Dobrý den,náš pes si zlomil prst na přední noze. Veterinářka mu nohu zavázala, první 4 dny jsme chodili na převaz denně, protože obvaz nedržel (pes má krátké nohy). Teď mu obvaz vydržel 4 dny, ale při převazu se zjistilo, že se noha zapařuje, kůže mezi prsty je zarudlá, veterinářka mluvila o dermatitidě. Tlapku důkladně vyčistila (nějakým růžovým roztokem), zapudrovala a zavázala. Na převaz máme jít za 2 dny. Uvidí se, jestli se zhoršuje dermatitida a museli bychom přestat nohu obvazovat a udržet psa v klidu, což by byl dost velký problém, je mu 5 měsíců. Chtěla bych se Vás zeptat, jak dlouho se dermatitida hojí, jestli je nějaká možnost prodyšné fixace prstu a co by se stalo, kdyby se zlomenina neřešila a kůstka by nějak srostla sama. Nechceme psa trápit obvazováním, které má za následek problémy s kůží, když by to třeba ani nebylo až tolik potřeba. Pes má sice PP, ale výstavy neplánujeme, takže pokud by měl nějaký kosmetický nedostatek (křivě srostlý prst), tak by to nevadilo, hlavně aby ho nic nebolelo.Naší veterinářce důvěřuji, jen bych chtěla znát názor ještě jednoho odborníka.Předem moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.9.2011

Vážená paní Zdeňko,
neotevřené zlomeniny drobných kůstek prstů (ne záprstí) nejsou komplikované na hojení. Já osobně postupuji tak, že pokud je to technicky možné, snažím se tlapku na cca 14 zafixovat. Kostičky se za tu dobu „chytí“ a následně lépe srůstají. Pokud situace nedovoluje fixaci, kupř. se noha dramaticky paří, nechám zlomeninu na volno. Podmínkou je venčení na vodítku po dobu třech týdnů a striktní nošení plastového límce, pakliže má pes snahu si tlapku olizovat. Ve vašem případě bude límec nezbytný a také bych doporučil 2x denně koupat tlapku v heřmánku a při venčení dávat starou ponožku. Zapařená tlapka se tímto postupem do týdne zahojí. Podmínkou je, aby si ji pes neolizoval. Nefixovaná zlomenina prstů sroste vždy, někdy „nakřivo“, ale sroste. Místo lomu bude pohmatem znatelné, malinko zbytnělé a prst může několik týdnů pobolívat. Vizuálně na psovi obvykle nic vidět není.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, ortopedie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110553 | Drahysek@seznam.cz

dotaz vložen: 21.7.2011

Pane doktore,
Chtěla bych se zeptat,mám 4 letého francouzského buldocka. A tak před 4tydny se zacal strašně drbat a skrabat po celem tele. Muže to byt nejaka alergie nebo reakce například na postrik proti klistatum,který mu byl aplikován před 2mesici? Nás druhy pes zadnou reakci nemá. Meli bychom navstivit doktora? Děkuji za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.7.2011

Vážená paní Katko,
určitě byste měla zajít do ordinace. Buldočci obecně mají sklony k alergiím všeho druhu a pakliže se stav „rozjede“ je léčba nejen dlouhá, ale i drahá. Reakce na postřik to na 99% není.
Jako první pomoc proti drbání můžete pejska vykoupat a osprchovat ve vlažné vodě, kterou můžete lehce okyselit octem (jako jemný nálev na salát). Důležité je pejska následně vysušit, aby nezůstal mokrý.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110450

dotaz vložen: 31.5.2011

Pane doktore,
dobrý den pane doktore, mám 8,5 letého amerického kokršpaněla, který prý má úplně špatný imunitní systém. Okolo očí a na pyskách se mu dělají takové puchýře, které si rozškrábe až do krve.Je opakovaně léčen Prednisonem, ATB, Nizoralem a efekt není žádný.Pan doktor se rozhodl psa uspat, což já nechci, jelikož žere, běhá a je jinak v pohodě. Mohl byste mi poradi jak a čím mám posílit jeho imunitní systém? Děkuji za Váš čas a za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.6.2011

Vážená paní F.,
je otázka, jestli je problém, resp. příčina v imunitním systému. Psík může mít kupř. „obyčejnou“ demodikózu, nebo přecitlivělost na kvasinky, samozřejmě i např. autoimunitní onemocnění nebo běžnou atopii. Nevím. Možná by bylo při tak závažném rozhodování dobré navštívit specialistu dermatologa a pokusit se najít příčinu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110335 | lenka.maninkova@gmail.com

dotaz vložen: 6.4.2011

Pane doktore,
mam doma 12-rocneho nemeckeho spica. Uz cca 2 mesiace ma nadmerne zvacsene semenniky. Pred 3 tyzdnami si ich po velkej potrebe zaspinil a zacalo mu to tam hnisat. Dva tyzdne sa mu podavali antibiotika Noroclav 250mg rano a vecer, ale k zlepseniu nedoslo. Veterinar nam radil dat ho utratit, pretoze v jeho veku by mohlo ist aj o rakovinu. Dany vsak stale zerie, chuti mu, hra sa aj s loptou. Nevyzera ani, ze by mal bolesti. Nepomohla by mu kastracia, pripadne vycistenie rany alebo nieco ine? Nechcem o neho este prist. Za odpoved Vam dakujem.Lenka

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.4.2011

Vážená paní Lenko,
kastrace by určitě pomohla, ať už je důvod zvětšení varlat jakýkoliv. Na šourku je velmi jemná kůže, která se při zranění obtížně hojí. Jen antibiotika nestačí. Nejdůležitější je lokální hygiena. Pejsek MUSÍ nosit nejméně deset dní trvale nasazený plastový límec, aby se nemohl olizovat. Denně mu ve vaně sprchujte konečník i šourek a omývejte mu ránu heřmánkem či odvarem z dubové kůry. Případné strupy a nalepené nečistoty se musí odmáčet. Není to příjemné, ale jinak se mu to nezahojí.
Důležité jsou i kontroly v ordinaci co tři čtyři dny, aby se zkontrolovalo, jak se rány hojí a jak zvládáte ošetřovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kastrace, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110254

dotaz vložen: 12.3.2011

Pane doktore,
dobrý den,prosím Vás o radu mám tříletého německého ovčáka který trpí lomivosti srsti na kohoutku a to hlavně v období línání, krmím granule pro plan, pes je odčerven, odblešen, jeho srst je jinak lesklá a pěkná,je temperamentní, žravý. Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.3.2011

Vážená paní Sedláčková,
pokud se pejsek nedrbe, srst vypadá tak, jak píšete a celkově je zvíře normální, nenapadá mě nic, co by mohlo zvýšenou lomivost srsti způsobovat. Myslím nic, jakožto nemoc. Takto lokálně a zjevně bez příčiny způsobená léze nebává nic „vnitřního“. Často se ale setkáváme s obrazem vypadané, resp. vytrhané a ulámané srsti u zvířat, která nosí stahovací řetízkové obojky. Články řetízku skřípou mezi sebou chlupy a vytrhávají je.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110038 | Blair111@seznam.cz

dotaz vložen: 11.1.2011

Pane doktore,
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat mám 1,5 roku starého labradorského retrívra, poslední dobou mu samovolně začala vytékat(pár kapiček) zapáchající tekutina(světlá až bezbarvá) z konečníku, stává se to většinou když spí, ten zápach ho probudí a začne se olizovat. Nesáňkuje po zadečku a krmíme ho Hills, stolici má také v pořádku. Chtěla jsem se zeptat zda může mít ucpané žlázy i když nesáňkuje nebo zda to může být něco jiného?Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2011

Vážená paní Hanko,
pravděpodobně jedná o problém se žlázkami. Mohou být přeplněné, mohou mít náplň kvantitativně normální, ale se zánětem.
Doporučoval bych návštěvu v ordinaci, vyprázdnění žlázek a jejich výplach fyziologickým roztokem a desinfekcí, nejčastěji jodglycerinem.
Následně doporučuji psíkovi dát na dva tři dny límec nebo košík k zabránění lízání konečníku a omývat mu zadek čistou vodou nebo heřmánkem.
Určitě by bylo dobré i pejska odčervit.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20110008 | dvd.mchl@gmail.com

dotaz vložen: 3.1.2011

Pane doktore,
můj pes má kvasinky v uších. Chytla to ještě na rovníku, dovezl jsem si fenku z Jižní Ameriky. Na veterině jí dali injekci, nevím jakou, pak mastičku, tou jsem jí mazal vnitřek uší asi dva týdny a zabralo to, jenže asi po týdnu se jí to vrátilo. Často klepe hlavou, hlavně večer a drbe si uši. Na veterině jí dali znovu injekci a dali mi přípravek Tetra-delta, ten ale také nezabral. Teď jí večer vtírám do uší odvar z heřmánku, což jí zklidňuje, ale neléčí se to.Antibiotika už pro ní moc nechci, nebylo to úspěšné a i sám pro sebe volím raději přírodní přípravky. Přemýšlím o odvaru z hřebíčku, ale nechci jí zase do uší vtírat vše co mě napadne. Znáte prosím nějaký přírodní přípravek vhodný na kvasinky?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2011

Vážený pane Davide,
pouze z rovníku to asi nebude, resp. teplo a vlhko neobecně primárním akceleračním faktorem rozvoje kvasinkové dermatitidy. I psi u nás, kteří nikdy neopustili Prahu nebo Znojmo, mají kvasinky v uších. Kvasinkový zánět kůže i zvukovodu je komplexní problém, který souvisí s imunitním systémem, nejčastěji s atopickou alergií. Zvíře alergicky reaguje na kontakt např. s pyly či bytovým prachem akutním zánětem kůže, ta se poškodí, zvlhne, zánět generuje teplo a je to ideální situace pro rozvoj kvasinek. Jako droždí na buchty. Teplo, vlhko a za pár desítek minut těsto teče z mísy. Je to úplně stejné.
Pokud nechcete komplexní celkovou léčbu as preferujete přírodní terapii, j ideálním lékem obyčejná octová voda, kyselosti jako nálev na salát. Denně vytírejte vnitřní povrch boltce octovým roztokem. Musím ale upozornit, že kvasinková otitis je velmi velmi těžko zcela zvladatelná. Je to celoživotní koloběh a starost v prevenci i terapii.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101213 | congar@seznam.cz

dotaz vložen: 1.12.2010

Pane doktore,
Dobrý den,náš 12ti letý pes má prasklinky v konečníku a jako by odřeniny zevně.Dosavadní léčba antibiotiky zabrala jen na chvíli.Od včerejška máme mast Faktu a na oplachování dubovou kůru.Zatím není vidět zlepšení.Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.12.2010

Vážená paní P.,
problémy kolem konečníku jsou u starých psů – samců časté. Kůže, podkoží a měkké tkáně kolem řitního otvoru jsou histologicky velmi pestré, jsou zde uloženy různé žlázy a jejich stavba (buňky) jsou náchylné k problémům. Velmi často jsou potíže zhoršovány zvýšenou aktivitou pohlavních hormonů z ev. nádorově změněných varlat.
Problém nevidím, neumím si jeho rozsah konkrétně přestavit. Obecně platí, že praskliny, krvácející otevřené nádorky a aktivní změny kolem řitě si pes nesmí lízat. Musí trvale (i několik týdnů) nosit plastový límec zabraňující lízání, konečník se musí několikrát denně oplachovat dubovou kůrou či heřmánkem, mast Faktu je také dobrá. Určitě je důležité, aby pes měl prázdné anální žlázky, které se vypláchnou a ev. naplní antibiotikem. Dále je dobré zvážit kastraci psa a histologické vyšetření změněných tkání.
Dost často se zapomíná na vhodné složení stravy. Pes by měl dostávat seniorské granule s přídavkem probiotik a vlákniny, měl by zcela bezproblémově vyměšovat. Pozor na zácpy a nadměrné tlačení. Staří psi mohou mít tzv. hrázkové kýly či rozšíření konečníku které způsobí obtížné vytlačování stolice. Podobně může škodit i zvětšená prostata. Nepříjemné pocity tlaku a nucení vedou u psa k olizování řitě a zhoršení stavu. Na první pohled to vypadá složitě, nicméně běžné vyšetření v ordinaci by mělo postupně eliminovat výše popsané možnosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), kožní onemocnění, onkologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101130

dotaz vložen: 31.10.2010

Pane doktore,
Hezký večer..Jsem trošku bezradná.Mám 4 pražské krysaříky.Náhle začali všichni vypelichávat.Do toho mají po čumáku a mezi ušima na hlavě sem tam pupínky jak po klíštěti ale maličký.. bílý vypadaný mini místečko bez náplně a malinko vyvýšené.Byla jsem u veterináře který mi dělal seškrab aby vyvrátil nebo potvrdil svrab.Tak mu totiž přiznaky připadali.Pak ještě zjištoval pomocí oleje a nějakého kukátka jestli to není dravčík.Ale vše podle pana doktora bylo negativní.Nechali jsme tedy dát všem za krk stronghold.. je to cca týden,ale mini pupínky se objevují dál..Srst vypadává hodně na hlavě u jedné i na nohách.Té co se objevily ted nové pupínky,tak se hodně kouše na předních nohách.Blechy nám pan doktor taky vyvrátil..Jsou ještě nějací paraziti,nebo roztoči kteří by toto mohli způsobovat a přitom by na ně nezabral stronghold?Nemohly by to způsobovat třeba i nějakcí vnitřní paraziti?Stravu nijak neměníme.. bud vaříme,nebo dáváme syrové.. mimořádně granule..Budu vděčná za jakoukoliv radu.S pozdravem p.Modrá

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.10.2010

Vážená paní Modrá,
je divné, že problémy mají všechny zvířata v chovu. To značí, že problém přichází „z venku“. Zevní parazité jsou nejpravděpodobnějším vysvětlením. I když se klinicky a na mikroskopických preparátech nic nenajde, není možno svrab úplně vyloučit. Velmi pravděpodobné jsou i blechy. Stronghold by měl blechy i svrab řešit, ale kupř. v případě svrabu to trvá i několik týdnů, než se objeví efekt. Určitě byste měla aplikaci Strongholdu za 14 dní až tři týdny zopakovat, psíkům nasadit klinickou hypoalergenní dietu a udělat asanaci prostředí. V případě zánětu kůže ordinuji dle závažnosti stavu i antibiotika.
Důležité jsou i zklidňující koupele.
V současné době lze svrab zjistit i z odběru krve. Pokud si nejsem jistý, kožní seškraby a mikroskopické vyšetření kůže provádím opakovaně i několikrát za sebou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20101013

dotaz vložen: 25.9.2010

Pane doktore,
mám 3letou fenku RR,je hodně nemocná.ale momentálně máme trápení s nehty u nohou.postupně jí odpadávají.myslím,že je to moc bolestivé.ten tmavý nehet se jí vslékne a zůstane jí tam to bílé lůžko.pan doktor jí to uskřípne prý jí narostou nové.z krve ledviny,játra,št.žlaza je v normě.nemůže to být něco jiného?pryč jich má už 7.prosím o radu.Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.9.2010

Vážená paní M.,
ano, je to pravděpodobně tzv. lupoidní onychóza. Jde o autoimunitní problém. Lze ho řešit podáváním imunosupresiv, ale je to vždy podle konkrétního jedince. Jako doplňkovou terapii doporučuji vysoké dávky vit. H – biotinu (např. preparát Kerabol pro koně), nalakovat psovi drápky průhledným lakem na nehty a dotovat zvíře kloubní výživou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100852 | petracaletkoa@email.cz

dotaz vložen: 28.7.2010

Pane doktore,
Dobrý den,mám psa Labradorského Retrívra jsou mu 3 roky a je to alergik. Každé léto se u něj na krku objeví Atopický ekzém. Nakonec jsem zjistila že to má z proti klíšťového obojku,tak jsem mu ho přestala dávat,ale letos se mu to objevilo znovu. Používám Prurivet a funguje,ale absolutně nemůžu vypátrat z čeho se mu to zase objevilo.Je možné že to může být ze zapaření kůže? Rád totiž plave a než se vrátíme z procházky tak třeba ještě hodinu běhá úplně mokrý. A druhý dotaz, myslela jsem že má epilepsii ale krevní test nic neprokázal. Má časté záchvaty které trvají třeba až 30 minut. Nejdříve dostane strach,přiběhne nebo se snaží schovat. Hrozně se třese pak úplně změní pohled,jakoby ztuhne,teče mu voda z nosu a absolutně nevnímá. Pak přídou křeče celého těla,které trvají chvilku a pak začne reagovat ale ještě tak 10 minut není schopen se zvednout.Když to přejde tak je to zase veselej pes,jakoby se nic nestalo. Když je rozrušenej bývají záchvaty častější např. když v okolí hárají feny nebo po návštěvě veterináře. Nevíte co by to mohlo být za nemoc? předem děkuji za odpověd :-)

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.8.2010

Vážená paní Celetková,
podívejte se do archivu poradny a zadejte si slova hot spot nebo akutní letní dermatitis.
Pejsek může mít reakci na protibleší obojek. To se výjimečně stává. Ale to, co se mu objevilo na krku, nebude atopický ekzém, ale prostý akutní zánět kůže po zapaření, česky řečeno – vlk. I pejsci zcela nealergičtí trpívají v létě na tzv. ekzémy. V 99% jde o plemena dlouhosrstá, co se navíc ráda koupají. Namočená dlouhá srst nedostatečně prosychá a kůže pod ní se zapaří. Bližší info naleznete v archivu. Je tam spousta odpovědí na toto téma.
Krevní testy nejsou pro diagnózu epilepsie relevantní. Pomohou někdy zjistit příčinu epileptických záchvatů, ale „nepíše se v nich“ jestli pes má či nemá epilepsii. Diagnóza epilepsie se určí na základně kliniky resp. charakteru záchvatů nebo specializovaným vyšetřením mozku – tzv. EEG.
Popisovaný průběh záchvatů je pro epilepsii typický, včetně tzv. aury před záchvatem.
Zkuste se domluvit s vaším panem doktorem a nasadit léky proti epilepsii. Záchvaty trvající půl hodiny a časté (každý měsíc), nejsou nic dobrého. Intervaly a intenzity záchvatů se mohou zkracovat a prohlubovat. LR je plemeno často epilepsií trpící. Jsou i případy, kdy se zvíře nedá léčit, záchvaty jsou de facto stále a pes se musí utratit.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, hygiena u zvířat, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100346 | RencaM@seznam.cz

dotaz vložen: 16.3.2010

Pane doktore,
Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat. Mám dva psi (oba mají hustou a dlouhou srst) a z ničeho nic se jim na uších dělají puchýře a také se jim ztrácí chlupy na předních nohou a na bedrech, mají tam narůžovělou kůži a také jsem si všimla, že se tam pořád drbou (tak asi proto ji mají růžovou). Mohl by jste mi prosím poradit, jestli je nějaký způsob jak jim pomoct nebo si myslíte, že bych měla s nimi jít hned k veterináři. Děkuji za odpověď

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.3.2010

Vážená paní Renato,
pokud máte psy dva a oba mají stejné potíže, je problém obvykle vnější. Nejčastěji se jedná o alergii na bleší kousnutí. I když nejsou blechy na první pohled na psovi vidět, a mnoho lidí na ně nevěří, jsou tam. Není pravděpodobné, že by psíci měli najednou oba stejnou kožní nemoc, jejíž příčiny by vycházely zevnitř, resp. byly odrazem interní poruchy. Je to, jako by dva lidé v rodině dostali najednou např. cukrovku. Ale plíseň nebo vši dostat ve stejnou dobu mohou.
Zkuste nějaké účinné antibleší prostředky (obojky, psoty). Pokud jsou kožní změny rozsáhlé či hodně svědivé, je návštěva ordinace nezbytná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100162

dotaz vložen: 3.2.2010

Pane doktore,
Dobrý den,máme tříletého Boxera a začlo mu krvácet z drápků má je obroušené a moc mu nerostou.Mohl by jste mi něco doporučit,děkuji Lévová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.2.2010

Vážená paní L.,
pokud zvíře hodně běhá po tvrdém povrchu, tedy v létě např. po asfaltu nebo v zimě po zmrzlém sněhu a je hodně dynamické, tak si drápy prostě nadměrně obrušuje.
Nedá se s tím nic dělat. Jedině s psíkem chodit po měkčím povrchu a krvácející drápy mu krýt lakem na nehty.
Rohovina drápů ale musí být tvrdá, dráp nesmí být měkký a nesmí se „vyzouvat“. To je známkou onemocnění, které je už nutné řešit a není to jen o obrušování o tvrdý povrch.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20100011 | ivanka0704@seznam.cz

dotaz vložen: 3.1.2010

Pane doktore,
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám 6,5 letého zlatého labradora a všimla jsem si, že všechny drápky na nohou má růžově-bílé, ale jeden jediný má skoro celý černý. Po prohmatu nejevil žádné známky bolesti, může být toto jen pigmentová vada nebo si nohu někde přiskřípnul a nehet mu zůstal už černý?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 4.1.2010

Vážená paní I.,
je to normální odlišná pigmentace. Nedělejte si s tím žádné starosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091980 | homola.richard@centrum.cz

dotaz vložen: 10.12.2009

Pane doktore,
náš Rhodéský Ridgeback má již druhým rokem problém z upadáváním drápů. Problém s nohama začal před dvěma lety, kdy se mu na polštářcích oběvila mikóza. Tu jsme na doporučení veterináře léčili dětskám pudrem a na zimu psovi zakoupili "psí boty" na suchý zips. Problém nezmizel, naopak začali postupně upadávat drápky. ostupně mu upadly a dorostly již na všech prstech, na některých i vícekrát. Veterinář tento problém nijak neléčí a pro psa je to jistě velice bolestivé. Zhruba před měsícem se mu oběvila prasklina na nose vedle nozdru, která se nehojí a dále se prohlubuje. Jako laik si myslím, že mají tyto dvě věcy společný původ a mohl by snad pomoci nějaký doplněk stravy, případně vitamíny. Pes je pět let starý, živený pouze drahými granulemi a spává s námi v bytě. Mockrát Vám děkuji za případnou radu, jak Aresovi pomoci. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.12.2009

Vážený pane H.,

to, co popisujete, není žádná drobnost. Jedná se o poměrně složitý a vážný problém, u RR typický. Drápy mohou být napadeny plísní, ale jako primární příčina se diagnostikuje autoimunitní onemocnění. Je to (i u lidí) skupina nemocí, kdy imunitní systém těla reaguje na některé svoje tkáně jako na cizí, a snaží se je jako cizí likvidovat. V případě vašeho psa ničí jeho imunitní systém buňky v kůži, potažmo v lůžkách drápů. Drápy se odlupují, měknou, jsou někdy následně napadány plísněmi a odpadávají. Místo nich obvykle zůstanou taková nevzhledná kopýtka, která vypadají jako oschlý kešu oříšek. Prasklina na noze s tím souvisí.
Vitamíny, kvalitní granule a domácí péče jsou samozřejmě v pořádku, jako doplňkové terapie jsou naprosto nutné, ale pes musí především brát léky. Určitě byste měli navštívit specialistu-dermatologa nebo někoho, kdo se kůží více zabývá. Léčba je pravděpodobně už celoživotní. Bez léků se stav bude horšit, objeví se i další změny nejen na čumáku, ale i kolem pysků, psovi budou dál odpadávat drápy a bude ho to bolet. Navíc si nožky určitě i často líže, což může vést k dalším kožním a onkologickým problémům.
Jako denní péči o drápy vždy doporučuji důslednou hygienu po venčení, nožky osprchovat studenou (NE teplou) vodou, případně koupat ve slabém roztoku hypermanganu a důkladně osušit. Pokud to pes snese a venku je sněhový marast, dejte mu botky, i když mně osobně to připadá už moc složité.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091889

dotaz vložen: 15.11.2009

Pane doktore,
ja bych se chtěla zeptat jedná se o bernského salašnického psa a jeho srst po dešti se mu objeví vyrážky vypadají chlupy a místa jsou mokvavá co s tím popřipadě pomůžou nějaké vitamíny a jaká prevence děkují za odpověd

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.11.2009

Vážená Dajo,
je to klasický problém, kdy se kůže zapaří a vzniknou na ní drobná lokální zánětlivá ložiska.
Doporučit jako prevenci nechodit do deště, je asi hloupost. Takže reálná a nejlepší rada je psa ostříhat, aby se srst provzdušnila, pravidelně psíka koupat v desinfekčních léčebných veterinárních šampónech a používat následně speciální kondicionéry. Je důležité, aby byl pes držen v trvalé ochraně proti blechám a měl hygienicky uzpůsobené ležení, tedy snadno pratelnou podložku, ev. snadno vymývatelnou boudu.
Když přeci jen zvíře zmokne, bylo by dobré ho vytřít ručníkem a srst provětrat.
Je to někdy trochu časově náročné, ale rozhodně se to vypaltí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20091288

dotaz vložen: 22.7.2009

Pane doktore,
dobrý večer. Rád bych věděl, zda se pes ošetřovaný pravidelně 1x měs. Spot On Bioveta může nakazit borelliozou? Našli jsme u našeho 10 letého toypudla na kůži břicha eflorescenci, která připomíná erythema chron. migr. Klíště jsme nenašli. Dále má několikaměsíční slabost DK (přestal skákat na vyšší předměty, těžce do schodů, občas "plete" nohama), na radu vet.dáváme Canvit Chondro, při zhoršení nárazově NSA. Je u takto starého psa šance na zlepšení? Děkuji za Váš názor i radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.7.2009

Vážený Ajfele,
nakazit se může úplně v pohodě. Žádná antiparazitární ochrana není stoprocentní, vždy se může přisát klíště, které, jako na potvoru, bude infikované. Dokonce ani vakcinace proti borrelióze, stejně tak jako proti ostatním nemocem, neskýtá záruku plné ochrany. Erythema chronikum migrans se u psů nevyskytuje. Klinické projevy borreliéozy se většinou manifestují až druhým stádiem – artritidami. Erythema se velmi těžko v chlupech nachází a osobně jsem ji u psa nikdy neviděl. Popisovaná eflorescence bude asi jen nějaká forma superficiálního bakteriálního či kvasinkového zánětu kůže.
Chondroprotektivum je plně na místě, a steroidy při bolesti také. Bohužel nedokáži říct, jestli pohybové problémy vyléčí, ale z logiky věci (starý pes) a jedná-li se „pouze“ o ortopedické problémy, tak asi ne. Zlepší se, to asi ano, ale je to jen záchovná terapie.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), infekční onemocnění, kožní onemocnění, očkování, imunita, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090524 | BarcaKopivova@seznam.cz

dotaz vložen: 18.3.2009

Pane doktore,
Moc vás prosím o radu. Náš pes (labradorský retrívr) si na pacce, na tom velkým polštářku z boku, urejpl do krve kůži. Pejsek hodně kulhá. Skoro nechodí, spíše si tu pacinku líže nebo jí má zvihnutou. Nejspíš se jí to bude hojit hodně dlouho. Nevíte jak bych jí mohla pomoci?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.3.2009

Vážená Báro,
je to klasický problém a odpověď je velmi jednoduchá. Zvíře si ránu NESMÍ lízat. Kupte se u veterináře plastový límec či nasaďte zvířeti na cca týden košík. Košík či límec musí mít pes stále, tedy 24 hodin nepřetržitě, aby si nemohl ránu lízat. Na chození ven mu dejte ponožku, kterou přichytíte proužkem leukoplasti, jako hodinky páskem. Ránu dvakrát denně omývejte heřmánkem. Zhruba do deseti dnů se drobná poranění zahojí bez následků.
Pokud hodně kulhá a téměř nechodí, bylo by lepší navštívit urychleně ordinaci. Rána může být již rozsáhleji zahnisaná a je třeba odborný léčebný zásah.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění, rány a zranění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090464 | luisa@volny.cz

dotaz vložen: 9.3.2009

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,mám dotaz koupila jsem psa, rasa kavalír king charles spanel, ve velmi špatném stavu.Dnes je mu 6 let a mám dva dotazy na Vás. Pes má hodně zacuchané uši, které nejdou rozčesat, má chlupy slepené,nejde mu to už ani ostříhat,je to jako koberec.Nevím co mám s tím dělat Můžu mu nechat uši úpně oholit? a narostou mu potom ještě chlupy, nebude to mít zase jako jeden velký chuchvalec? Druhý dotaz se týka análních žlázek. Pes na to velice trpí, ale až v poslední době, tak 2roky zpátky. Nejdříve jsme chodili na vymačkávání jednou za 6 měsíce, potom se to stupńovalo,nyní každých 14 dní a pokaždé dostane injekci,kortikoidy.Pes se neustále okusuje,nejvíce kolem ocasu.děkuji za odpověďLinda

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.3.2009

Vážená Lindo,
určitě jako první bych doporučil nechat psíka úplně celého (včetně uší a hlavy) ostříhat dohola či téměř dohola. Zacuchance, slepence, plsť a dredy jsou důsledkem nerozčesávání. Po ostříhání musíte pejska začít denně vyčesávat, aby se mrtvá podsada z chlupů odstraňovala a nevytvořila zachumlaný filc. To je celoživotní práce s dlouhosrstým psem. Dále bych doporučoval pravidelnou péči o srst pomocí speciálních šampónů a kondicionérů. Součástí péče je i pravidelné podávání prostředků proti blechám.
Chronický zánět žlázek je většinou otázkou absence primární léčby. Je velmi důležité žlázky nejen vymačkávat, ale i vypláchnout speciální kanylou, naplnit desinfekcí a antibiotiky. Zvíře musí také v počátku léčby nosit cca 14 dní plastový límec, aby si nemohlo žlázky lízat a vykusovat. Velmi důležité je soustředit se na problém blech. I když je to pro laika nepravděpodobný, je to velmi obvyklý důvod problémů s drbáním a někdy i s žlázkami.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090413

dotaz vložen: 26.2.2009

Pane doktore,
Dobrý den !Mám ročního křížence pitbula a vlčáka. V posledních dnech si velmi často v malých časových intervalech snáží jazykem očistit konečník. Leží v klidu a pak jako ,když jej pichne včelka do zadku vyskočí a čistí se. Zároveň se snaží vyčistit i místo kde ležel, jako by měl snad výtok. Nic jsem na místě neobjevil,ani žádný zápach .Je tam nějaká žláza, kerá jej nutí se takto chovat ?Děkuji za odpovědˇa Váš čas ! František Komár

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.2.2009

Vážený pane K.,
ano, je tam žláza. Jsou to tzv. perianální váčky. Bylo by dobré navštívit ordinaci, aby se je pan doktor vyčistil a podíval se, jestli tam není zánět.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090328 | GIRRINA@SEZNAM.CZ

dotaz vložen: 16.2.2009

Pane doktore,
DOBRY DEN.PORIDILI JSME SI 4LETOU FENKU FRANCOUZSKEHO BULDOCKA.U PREDESLEHO MAJITELE OPAKOVANE TRPELA ZANETEM ZVUKOVODU COZ VYUSTILO V CHIRURGICKY ZAKROK.PRY OD TE DOBY STRADA OBCASNYM SVEDENIM.FENKA SI UCHO TRE DO KRVE O ZEM NEBO O STENU.MA USNI BOLTCE Z VNITRNI STRANY JAKOBY ZROHOVATELE A TO TOLIK ZE JI VUBEC NENI VIDET DO UCHA.PROSIM O RADU JAK TOTO LECIT,BYLO NAM RECENO ZE NA TO NIC NEZABRALO,CO TO MUZE BYT ZA ONEMOCNENI A ZDA NEMUZE BYT PRENOSNE NA MALE DETI KTERE JSOU S PEJSKEM V KAZDODENIM STYKU.VELMI DEKUJI ZA RADU.HVEZDOVA

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.2.2009

Vážená paní Hvězdová,
dlouhodobě zánětem „namáhané“ ucho časem zbytní, zhrubne, kůže boltce ztluští a vznikne začarovaný neřešitelný kruh. Prapůvodní příčina bývá většinou zcela překrytá a neléčená. U fr. buldočka bývá tou primární spouštěcí příčinou alergie, kvasinky v uchu nebo i svrab.
Asi bych se soustředil na problém ne jako na onemocnění ucha, ale jako na celostní kožní příčinu. U zcela chronicky nezvládnutelných uší doporučujeme i resekci (chirurgické vytětí a zvětšení zvukovodu), aby se do zvukovodu mohlo lépe proniknout při čištění a zvukovod odvětrával. Ucho se musí stále denně čistit a rozhodně by bylo dobré podávat zvířeti léky na utlumení svědivosti.
O děti strach mít nemusíte. Problém není přenosný na děti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090299 | kascada@seznam.cz

dotaz vložen: 11.2.2009

Pane doktore,
máme doma 6 letého pejska plemena Bernský salašnický pes.pejskovi se asi před 6 měsíci vytvořila v podpaždí boule, které dle mého názoru roste.nevím zda se jedná o nádor.Můj dotaz zní:pokud se na bouli vytváří černé strupy jde o nádor?Resp. vytváří se vůbec na nádorech strupy nebo zůstávají stále červené a jakoby dobřé krvené?Pokud se z nádoru odebere vzorek, jsou nádory obecně zásobovány krví nebo ne?Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.2.2009

Vážený pane Petře,
vzhled nádorů bývá různý. Záleží na tom, z jaké tkáně nádor vychází (kost, kůže, vazivo, střevo atd.). Majitel obvykle vidí či zaznamená nádory kůže, vaziva v podkoží, mízních uzlin, sliznice apod. V případě, který popisujete, se asi jedná o novotvar buď v podkoží nebo z mízní uzliny. Každý nádor je krvený, neboť musí být zásobovaný živinami jako každá jiná tkáň. Strupy na bouli nemusí být vůbec důkazem nádoru. Každá „boule“ čili novotvar nemusí být vůbec zhoubného charakteru. Např. běžné bradavice jsou také nádory, ale zcela neškodné.
Takže bych doporučoval zajít do ordinace, domluvit se s vaším panem doktorem na odebrání vzorku a cytologickém vyšetření. Nechávat „bouli“ jen tak růst, není dobré.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, onkologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090201

dotaz vložen: 28.1.2009

Pane doktore,
žijeme už 4rokem v Anglii,máme 3roční Vizslu a momentálně chodíme už 4týdny k místnímu veterináři,který jak se zdá je s rozumem v koncích.Podle informací,které jsem se u Vás dočetla o Demodexu,usuzuji,že Naše Vizsla má úplné příznaky tohoto onemocnění.Byli jsme na stěru napadené kůže,Ale prý žádnou infekci nemá.Dostali jsme antibiotika-bez úspěchu.Aplikovali mu mezi lopatky Frontline Combo,momentálně máme jakýsi steroidový krém Fuciderm gel,který také nezabírá.Srst mu ovšem z vesela vypadává dál a já už ztrácím naději,že vůbec na něco příjdou.Pak pátrám na internetu a najdu Vaši poradnu a tím pádem i příznaky které má Náš pes.Podle všeho jde o Demodex,akorád nevím,jak to říct místním doktorům,aby s tím začali něco dělat.V březnu máme jet na prestižní světovou výstavu Crufts v Birminghamu,ale obávám se,že v tomto stavu,mého psa rozhodně vystavovat nemůžu.Prosím o radu a možnou léčbu na vlastní pěst.Jsem už opravdu zoufalá.Vypadávání srsti kolem očí a na hlavě mi opravdu radost nedělá.A fakt,že nikdo tady neví co se děje,už vůbec ne.Děkuji mockrát za Váš čas.S pozdravem Pavla Bracková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.2.2009

Vážená paní B.,
na dálku se léčí těžko. Zkuste se v Anglii obrátit přímo na kolegu dr. Rybníčka. Je to výborný dermatolog - viz http://www.vetschool.bris.ac.uk/research/postgrads/rybnicek.html.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20090176

dotaz vložen: 24.1.2009

Pane doktore,
Dobrý den,mám 11ti letého pudla který asi před rokem začal strácet srst na zádech , později pod zadečkem a nyní to pokračuje na stehna. Má tam jen takové chmíří. Byla jsem s ním na veterině kde pan doktor odebral varlata necoť bylo jedno varle nesestouplé a říkal že se jedná o hormonální problém. Ale jsme už tři měsíce po operaci a srst se nelepší. Jinak dobře jí, je veselý a vypadá že je bez potíží. Mám strach aby nebyl za chvilku uplně bez srsti a pokud ano může takový pejsek přežít??? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.1.2009

Vážená paní M.,
měsíc je na obnovu kvality a hustoty srsti velmi krátká doba. Asi se opravdu jedná o problém hormonální. Možná bych ještě doplnil diagnostiku o vyšetření štítné žlázy a vyšetření hormonů nadledvinek. Jde jen o to pejskovi odebrat krev. To není nic složitého. Vyšetření něco stojí, ale pro celkový pohled na pacienta by to rozhodně bylo dobré.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: endokrinní nemoci, geriatrie (stáří), interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080815 | fishtamin@seznam.cz

dotaz vložen: 10.9.2008

Pane doktore,
dobrý den. Naše 8měsíční štěně německého pinče trápí kožní problém. Přibližně před 2týdny jsem na hraně ušního boltce objevila jakoby stroupek (1x1mm), který se při pomnutí oddělil od kůže i se srstí. Byl trochu mastný, ale kůže po odstranění se zdála čistá a suchá. Bohužel, místo se nezacelilo, ale problém se naopak začal rozšiřovat, takže v současné době je zasaženo ucho na cca 2cm. Problém se týká pouze hrany boltce, ale mám obavu, aby to nepokračovalo dál. Hrana je zbytnělá, na ní zatvrdlý strou který ucho kroutí. Na celém úseku je strup tvořený mazem, snad i částečkami kůže a také krví. Psa to pravděpodobně svědí a proto poměrně často třepe hlavou. Jelikož je problém na špičce ucha, strup často praskne nebo se kousek oddělí. Zkusila jsem celé místo jemně "odrolit" a vydesinfikovat. Kůže pod ním je zarudlá, mokvavá, zdá se mi že lehce páchne. Efekt po vyčištění veškerý žádný, naopak se mi zdá, že se vše ještě zrychlilo. Psík je jinak veselý, zdravý, problém ve zvukovodu není. Krmili jsme Brit Care Puppy, nyní štěněčí ProPlan. Mám obavu, aby se nejednalo o nějakého kožního parazita. Ps: pamatuji si, že jsem jednou viděla německou dogu, která měla celou hranu obou uší ztluštělou a oddělovala se mastnota i s chlupy. Neměla však žádné mokvavé boláky. Známí viděli něco podobného i na uších u koní. Jedná se o stejnou věc?Děkuji za odpověď*

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.9.2008

Vážená paní Jánská.,
u mladého špice je to problém neobvyklý. Většinou je vidět u psů velkých plemen (doga, ridgeback, dobrman). Každopádně jako základ terapie musí pes 24 hodin denně nosit plastový límec, aby si ucho nedrásal. Strup se musí odstraňovat 2x denně heřmánkem, udržovat v čistotě a mazat tenkou vrstvičkou infadolanu. Podle výše pospaného stavu bych asi už naordinoval pejskovi na 4 týdny antibiotika. To jsou obecná doporučení. Otázkou je, o co se jedná. Obvykle je příčinou chronický zánět drobných cév na špičce ucha. Proč k němu dochází, se neví. Pes může mít např. i dermatofytní plísňové onemocnění, demodikózu (trudníkovitost) nebo svrab. Takže bych určitě doporučoval návštěvu v ordinaci, základní vyšetření kůže, seškrab a kontrolu vzorku pod mikroskopem event. kultivaci na plísně. I když problém vypadá na začátku dosti banálně, nemusí být.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080506 | abrenek@seznam.cz

dotaz vložen: 17.6.2008

Pane doktore,
obracím se na Vás znovu, protože můj dotaz č. 20080426 z 27.5. t.r. zůstal bez odpovědi. Jde o fenku Jack Russel teriéra s dlouhodobými dermatologickými problémy. Při dodržování všech pokynů jejího veterináře, kdy už nejí nic jiného, než dermatologické granulky, se stále úporně škrábe. Potřeboval bych alespoň náznak nějakého řešení této situace, protože pes mění povahu z veselého zvířátka na úplně nešťastné. Děkuji!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.6.2008

Vážený pane Břenku,
neumím si udělat přesný přehled o charakteru a rozsahu problému. Každopádně se může jednat o alergii na bleší kousnutí, demodikózu či svrab nebo atopii, tedy alergii např. na prach a pyly nebo rozsáhlý bakteriální zánět kůže.
Doporučuji návštěvu ordinace, kde udělají alespoň základní kožní vyšetření, pravděpodobně bude nutné nasadit antibiotika a určitě bude nutné psíka koupat ve speciálních zklidňujících šamponech. Někdy je u atopií nutné nasadit kortikoidy a tlumit tak úpornou svědivost. Zvíře se pokud možno nesmí koupat ve volné přírodě a musí po dobu léčení nosit ochranný límec zamezující lízání.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080504

dotaz vložen: 17.6.2008

Pane doktore,
FENA HRUBO SRST.JEZEVČÍKA SI NA ZADNÍ ČÁSTI HŘBETU VYKUSUJE SRST AŽ NA KŮŽI KDE VZNIKLA LYSINA.CO TO ZPŮSOBUJE,JAK TOMU PREDCHÁZET,JAK LÉČIT,PŘÍP.JAKÉ VITAMÍNY.DEKUJI ZA ODP.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.6.2008

Vážený pane P.,
podívejte se, jestli nemá blechy. Je to typické místo a projev alergie po kousnutí blechou. Každopádně, pokud chráněna není a i když blechu nenajdete, ošetřete zvířátko protiblešími kapkami za krk nebo obojkem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080489

dotaz vložen: 12.6.2008

Pane doktore,
Dobrý den, měla bych dotaz: máme zlatého retrívra, stáří 14 měsíců, váha 34kg od štěněte do 12 měsíců jsme krmili krmivem PURINA PROPLAN puppy large breed, teď jsme přešli na FITMIN MAXI JUNIOR do 18 měsíců, pes tyto granule nechce žrát - vždy jen necelou polovinu dávky (dáváme cca 450g). Nevíme zda je to tím, že je mlsný - párkrát jsme dali maso, těstoviny, vývar... Nebo mu granule nesedí. Nyní se u něj objevilo: neustále si olizuje packy, po prohlédnutí jsme zjistili, že má mezi polštářky zahnisané puchýřky... zdá se mi, že neustálým olizováním pacek se to zhoršuje...může to být nedostatkem nějaké látky (popř. změnou granulí??) děkuji za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.6.2008

Vážená paní Hanáková,
nové granule mu asi nesedí. Ne proto, že by byly špatné, ale netrefili jste se mu s nimi do chuti. To se může stát u jakékoliv značky. Pokud nechcete přistoupit na strategii "hlad je nejlepší kuchař", vraťte se zpět na ProPlan.
Olizování pacek je reakce na zánět kůže mezi prstíky a svědivost. U retrívra dosti častý problém, jelikož jsou to psíci ke kožním nemocem náchylní. V první řadě si NESMÍ packy olizovat, problém se jinak výrazně zhorší. Musí mít trvale nasazen košík či plastový límec. Doporučil bych návštěvu v ordinaci, neboť se z toho může vyvinout stav velmi komplikovaný a chronický. Může to souviset i se změnou krmiva, nicméně se jedná asi o nějakou formu kontaktní alergie nebo zapařenou kůži poté, co leze venku do vody, reakci na parazity a podobně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: aparát trávicí, zažívání, kožní onemocnění, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080479

dotaz vložen: 10.6.2008

Pane doktore,
Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu: mám 10-letého křížence, s převislýma ušima. Asi před 3 týdny jsem si všimla, že se mu nalévá jedno ucho- zevní část. Šla jsem k veterináři a řekl, že se pravděpodobně jedná o krevní výlev v ušním boltci. Boltec mu vypunktoval (3x- pokaždé vyteklo cca 100ml krve), ale nepomohlo to, tak psa uspal a boltec prošil. Po vyndání stehů (10 dní od operace) se boltec znovu nalil, tak mu rozřízl původní řez a vymačkal cca 100ml tekutiny (tkáňový mok zabarvený do červena,ale krev to nebyla). A řekl nám, že pokud se ucho znovu naleje, tak bude muste ucho znovu prošít. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi nemohl poradit co dělat, nebo jaké máte s této problematikou zkušenosti.Děkuji Vám.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.6.2008

Vážená paní M.,
zkušenosti máme velké, protože othematom, jak se diagnóza odborně nazývá, je celkem běžný problém. Na uchu je jen kůže a chrupavka, absentuje prakticky podkoží a tuk. Když v podkoží boltce praskne cévka (např. když se pes drbe), krev se vylije ven a vytvoří viditelný „pytlík“. Když se podobná věc stane kupř. na tlapě, tak se vylitá krev ukryje mezi ostatní tkáně – podkoží, svaly, tuk a neudělá nikdy žádnou bouli. Maximálně se může objevit modřina.
Punkce a vypouštění serózní tekutiny z boltce většinou nemá moc význam. Téměř vždy se boltec opět naplní krví a proto raději othematom vždy operujeme, rozřízneme, sérum vypustíme, vyčistíme krevní sraženinu a prošijeme boltec „skarznaskrz“ na cca 14 dní. Může se stát, že se po odstranění stehů váček znovu nalije, protože nedošlo k dostatečnému srůstu ušní chrupavky a kůže, resp. podkoží. Postup se musí bohužel opakovat, ucho je nutno opravdu mnohonásobně nahusto prošít a stehy nechat fixované dalších 14 dní.
Důležité je event. léčit primární problém, který vedl k mechanickému poškození ucha (drbání), což je většinou zánět zvukovodu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080457

dotaz vložen: 4.6.2008

Pane doktore,
Dobrý den,mám dotaz ohledně pocení u psů.Mám amerického buldoka a už od malička se čubička hrozně potí.Když ráno vstane z pelechu tak má opocené břicho a pod předníma nohama.Dokonce se jí tam objevila i vyrážka s hnisavými boláky.Nemůže být nemocná? Protože pes se přeci nepotí.Co s tím dělat? Mám jít na vyšetření?děkuji velice za odpověďKlára Kušková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.6.2008

Vážená Kláro,
psi se opravdu nepotí tak, jak to známe od lidí. U psů, kteří jsou zavalití, mají hodně kožních záhybů, sklady kůže na sebe těsně doléhají a kůže nevětrá, tam se pes zapaří. Nepotí se, ale zapaří se vlivem tepla těla a vzdušné vlhkosti. Je to problém každého druhého buldoka, šarpeje, buldočka, mopse atd ……Vlivem zapaření dochází i k porušení kůže, infekci a zánětům.
U svých pacientů doporučuji trvalou péči denní hygieny. Otírat postižená místa slabou octovou vodou ( a poté vysušit), často psíky koupat ve desinfekčních veterinárních šampónech, používat jako pelechy pouze nechlupaté látky snadno pratelné a pokud možno udržovat zvířata štíhlá.
Při závažnějším zánětu kůže (svědivost, boláky) je určitě vhodné konzultovat stav s veterinářem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080325 | honey1984@centrum.cz

dotaz vložen: 14.4.2008

Pane doktore,
Dobrý den, chtěla bych se poradit. U mého kokra (13 let) se objevují malinké bradavičky na hlavě. Ty se nezvětšují, ale trpí i na bradavice typu - bradavice s tukovým podkladem - které si rozškrabává a potom mu z toho teče krev. Bradavici (nebo spíše výrustek) jsem vydezinfikovala a odstranila strupy, bradavice v sobě má takové otvory, takže je jakoby děravá, ošetřuji ji také Tenazymem. Prosím o radu, jak udržovat bradavice v klidném stavu, tj. jaké např. bylinky na ni dávat, aby se otvory stáhly, případně vydezinfikovali? Děkuji Pavla J.Myslím, že by uspání psa a vyříznutív tomto věku asi nebyly pro něho to pravé, už jednou mu podobný útvar vyřízly, ale to bylo v rámci jiné operace.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.5.2008

Vážená paní Pavlo,
bradavice, resp. drobné kožní neoplazie a výrůstky jsou u starých zvířat celkem běžné. Pokud si je zvíře nedrbe, nekouše nebo nelíže, bradavice nekrvácí a nezvětšují se, neřešil bych to. Jinak doporučuji omývat heřmánkem, dubovou kůrou, potírat mastičkou na bradavice (k dostání v lékárně) a zkusit i krvácející útvary vymačkat. Pokud jsou to tzv. atheromy, tedy ucpané mazové žlázy, lze je mačkáním vyčistit a následně oplachy vyhojit. Odstranění strupů a ostříhání chlupů kolem útvarů jste udělala
velmi správně a je to základ léčby. Poradil bych se s vaším panem doktorem, jestli novotvary nejsou odrazem nějakého dalšího onemocnění, např. hyperfunkce nadledvinek či nedostatečnosti štítné žlázy.
Perspektivně do budoucna se stav spíše bude horšit a bradavic se bude dělat více.
Omlouvám se za zpožděnou odpověď, ale byl jsem měsíc velmi zaneprázdněn.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080218

dotaz vložen: 11.3.2008

Pane doktore,
chovám psa a kočku. Pes je maličká čivava, s kterou přes zimu vůbec nechodíme ven - je naučená na kočkolit. Přesto se u nás cca před měsícem objevily blechy - jak na psovi, tak na kočce. Jediné vysvětlení, jak se k nám ty potvory dostaly bude, že pejsek jak nás vítá, občas vyběhne na chodbu (a v domě pár psů ještě je). Po použití 2 různých sprejů se zdá, že naše zvířátka už blechy nemají, ale stále se drbou - hlavně kočka, která má kolem krku několik strupů. Poraďte, prosím, jestli se dá na to něco volně koupit, nebo mi nezbyde nic jiného, než jít k veterináři. Ještě podotýkám, že kočka nesnáší vodu a vykoupat ji nemůžu - to by mě asi sežrala :-) . Předem díky za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.3.2008

Vážená paní Rancová,
drbání je následkem alergie na bleší kousnutí. I když blechy na zvířatech nevidíte, jsou v jejich okolí - v bytě. Na jednu blechu na psovi či kočce připadá deset blech v kobercích. Doporučoval bych návštěvu v ordinaci a poradu s kolegou, jak udělat frontální protibleší opatření na zvířatech i doma.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20080192 | FEJFAROVAS@seznam.cz

dotaz vložen: 28.2.2008

Pane doktore,
mám 4 letou Německou dogu, a asi tak před měsícem jsem zjistila že má omlácený ocas. V knížce o této rase jsem se dočetla, že proti omlácení je dobré zavazovat ocas izolačkou a přidat trochu vaty. Tak už mu asi 3 týden mažu ocas dermazulenem a obvazuji fáčem a lepim hadrovou izolačkou. Zalepené mu to vydrží zhruba dva dny a než mu ho stačím znovu zavázat tak má špičku ocasu znovu od krve. Boule nemá, je jenom omlácený. Slyšela jsem i o tom, zkusít mu ocásek přivázat k noze. Co si o tom myslíte a popřípadě poradit něco, k rychlejšímu zahojení. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.3.2008

Vážená paní Fejfarová,
možná se vám moje rada bude zdát ukvapená a drsná, ale mám s tím opravdu bohaté zkušenosti. „Omlácený“ ocas u dogy se úplně zahojí s pravděpodobností jednoho procenta. V 99% se dříve nebo později musí ocas amputovat cca v polovině v místě, kde končí ohybová fáze švihu. Za léta praxe jsem vyzkoušel na žádost majitelů mnohé. Masti, koupele, obvazy, bandáže, chráničky, lepení ....prostě spoustu metod a postupů. Vše marno. Rozmlácenou špičku ocasu lze na čas přehodit, ale je jen otázkou času, kdy doga oháňkou opět do něčeho švihne a špičku si opět poraní. Konec ocasu je téměř bez podkoží, jen kost, trocha svalů a kůže. Náraz je pro kůži velmi brutální. Navíc je v ocase špatné krvení a rány se tak obtížně hojí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20071095 | verynka12@seznam.cz

dotaz vložen: 18.12.2007

Pane doktore,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Náš americký kokršpaněl (5-letý) je alergický na pyly a plísně. Trpí chronickými záněty uší. Chtěla bych poradi nějakou homeopatickou léčbu. Nechci používat ''Prednison''. Děkuji Škrancová, Rakovník

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.12.2007

Vážená paní Š.,
homeopatii vůbec nerozumím. Náš špičkový veterinární homeopat je dr. Jiřička – viz MVDr. Jiřička Michal, tel.: 775 577 057, e-mail: michal.jiricka@seznam.cz.
Obraťte se prosím na něj.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: homeopatie, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20071082

dotaz vložen: 16.12.2007

Pane doktore,
Dobrý den. Mám konkrétní dotaz na užívání antibiotik. Můj pes má pyodermii a otlaky na všech 4 končetinách. Po ochlazení už nelehává na tvrdém a tak se mu vše pěkně vyhojuje a má to téměř suché. V rámci léčby mu byl předepsán Augmentin 3x denně 2 tablety. Chci se zeptat jaká je maximální doba užívání tohoto léku u 58mi kilového psa. Není 6 až 8 týdnů příliš, když u lidí je to 14 dní v polovičním dávkování? Vysadit až po úplném vyhojení? Moc děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.12.2007

Vážená pane A.,
Augmentin se ordinuje v dávce 20 a více mg/kg 2x denně, tj na vašeho psíka 1160mg (1,1g) 2x denně po dobu MINIMÁLNĚ čtyř týdnů. U lidí se používá kratší dobu proto, že se nedává na tyto indikace. Množství, resp. dávkování léků je také u psů na rozdíl od lidí v mnohém velmi odlišné. Např. dávka diazepamu na zklidnění vašeho psa by vás s přehledem poslala na nějaký čas na ARO a přitom pesák by se z ní otřepal za pár desítek minut.
Antibiotika s dermatologickou indikací by se měla vysadit až po úplném vyhojení problému.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20071077 | pavlapeci@email.cz

dotaz vložen: 12.12.2007

Pane doktore,
přeji Vám hezký den, mám dotaz na vyměšování análních žlázek a zabřeznutí u fenky. Moje fenka šarpeje, z ničehož nic sama tyto páchnoucí žlázky sama (dáli se to tak říct) vypouští. Zrovna dvakrát to nevoní. Nejednou jsem viděla, jak to doktoři dělají a jsou i lidi, co to dělají svým psům sami, ale já se do toho radši pouštět nebudu. Nechtěla bych jí nějak ublížit. Pouze jsem jí to otírala. Do slova jí to kapalo. Nestalo se to jen jednou. Je to tak dva dny zpátky, co tohle dělá. Nejde mi spíš ani o to, jak je vymačkat, ale o to, jestli byste mi k tomu neřekla něco bližšího. Třeba jestli se dá tomu nějak a něčím předcházet, z čeho to vlastně vzniká a jaká je toho vlastně příčina a proč k tomu dochází. Četla jsem někde, že to má i dopad na kvalitu srsti. Chybí snad něco mé feně??? Mám dva šarpeje, oba krmím Nutramem, nebo Eukanubou. Druhý pes má ale spec. ledv. Dietu Trovet RID. Prokázala se u něho amylaidoza, ale to jsem odbočila. Chtěla jsem tím poukázat, že stravováni jsou velice dobře a to nepočitám sem tam nějaké doplňkové vitaminy, pravidelně užívaný Gelacan a Alavis. Pravidelný pohyb, zkrátka myslím, že pro ně dělám hodně a myslím, že jsou spokojený. Takže dle mého nestrádají. Třeba je to triviální věc, ale přiznám se, že jsem doposud o tohle téma nijak důkladně nazajímala… moje předešlá fena tímto nikdy netrpěla. Na závěr mám ještě jeden dotaz, který s tím nesouvisí, ale mohli byste mi prosím Vás sdělit, jak poznám, že fena je březí??? Má předešlá byla kastrovaná a mám to v plánu i s nynější fenkou, ale zdá se mi, jakoby se jí zvětšovalo bříško. Je pravda, že má dobrý apetit, ale nezpozorovala jsem, že by hárala… ?!?!?!? Jen jestli byste mi vyjmenovali hodně procentní typy, jak zaručeně poznat, že je fenka březí.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.12.2007

Vážená paní pavlo,
nejdříve ke graviditě. Pozná se buď zkušeným pohmatem na obřezlou dělohu nebo sonografem. Obé musí provést veterinář.
Ke žlázkám. Anální žlázky jsou váčky pod kůží po straně řitního otvoru, kde se vytváří a hromadí sekret, kterým si psíci při každém kadění značkují teritorium a jsou je pro ostatní psy jakousi „vizitkou“. Vyprazdňují se kontinuálně a při každé defekaci. Pakliže se změní struktura sekretu či dojde-li k mechanickému ucpání vývodu žlázky do konečníku, žlázka či obě žlázky se ucpou. Sekret zahnisá a dojde k zánětu žlázky.
Psík nadměrně páchne, zajímá se prdýlku (líže se a sáňkuje), ze žlázky odkapává smrdutá tekutina. ….. Zvíře může mít zvýšenou svědivost srsti a srst je méně kvalitní. V takovém případě je nutný zásah veterináře. Žlázky se vypláchnou a naplní desinfekcí či antibiotiky.
Mačkání a preventivní vyprazdňování žlázek je v 95% případů hloupost. Zdravý pes a zdravá žlázka se vyprazdňuje sama. Mačkáním tkáň spíš zhmoždíte a zánět vyvoláte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, interní onemocnění, kožní onemocnění, srst, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070971 | l.votockova@seznam.cz

dotaz vložen: 28.10.2007

Pane doktore,
mám 6,5 letého bernardýna trpícího od 10 měsíců věku demodikozou. I po dlouhodobé léčbě se mu neustále vrací, momentálně užívá lék Advocate. Předešlá léčba - Biomectin, Promeris Duo. Navíc se mu k tomu přidalo mokvání kůže a z těžka dýchá. Prosíme Vás o radu nebo případnou pomoc. Moc děkujeme, nevíme si s ním už rady. S pozdravem Votočková A.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.10.2007

Vážená paní V.,
naprosto vás chápu a vím, že takto dlouhodobé problémy jsou pro majitele frustrující a finančně náročné. Znám a mám takové pacienty. Demodikóza, resp. její projevy a vzplanutí souvisí s kvalitou imunitního systému a osobně se za léta praxe domnívám, že i s hygienou psí srsti a stravou. Trudník psí stále v psovi, který se nakazil od matky, existuje a projeví se v době oslabení organismu. Pakliže je jedinec opakovaně postihován, stav se komplikuje i druhotnou bakteriální a kvasinkovou infekcí, je to velký problém.
V zásadě lze péči a léčbu shrnout do několika bodů. Kvalitní strava, pravidelná péče o srst (koupele), čisté okolí, kde pes žije, trvalá ochrana proti blechám a preparáty na podporu imunity. Chápu, že u bernardýna žijícího třeba venku u domu, je to těžké. U chronických a rozsáhlých změn na kůži způsobených demodexem se mi osvědčilo podávání Biomectinu, ne injekčně, ale perorálně a ve vysokých dávkách. Není to oficiálně schválený způsob terapie, ale běžně se užívá a funguje. Nevýhodou je, že je to léčba drahá. Advocate je u nás relativně velmi krátce a nejsou s ním zpětné zkušenosti, co se demodikózy týče. Nicméně kolegové ze zahraničí ho používají s oblibou a pějí na Advocate chválu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070875

dotaz vložen: 22.9.2007

Pane doktore,
dobrý večer,chcem Vás poprosiť o rady. Do nášho útulku priviezlifenečku krízen.ratlíka. Má silný Demodex, asi 70 percent jej maličkého tela je pokryté škaredými, hnisavými vyrážkami,zvráskavenou kožou, šupinkami...- o srsti sa nedá ani hovoriť, z tej jej zostalo len kúsok na chrbte.Pohľad na ňu ma privádza do zúfalstva o to viac, keď vidím ako doslova pláva po koberci,pelíšku len aby sa poškribala a samozrejme sa kúše po čom má krvavé rany.Veterinárna lekárka nasadila liečbu a to:5-10 minutové kúpele PEROXYDERMOM 2 krát za týždeň a podávaním lieku NOROMECTIN po dobu 10 dní.Samozrejme lekárku rešpektujem, ale prosím Vás ak existuje ničo účinnejšie alebo niečo čím jej možem pomoct, tak mi poradtte.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2007

Vážená paní T.,
generalizovaná demodikóza s sebou nese především infekci rozdrbané kůže. Celotělově postižené zvíře se zánětem kůže a svědivostí musí brát celkově antibiotika (zmírní se svědivost), koupele v Peroxidermu jsou úplně správně, ale podle mojí zkušenosti je důležité ivermectiny brát nikoliv jen v injekci, ale dávat je ve vyšších dávkách perorálně. Nevím, jak Normectin užívá, ale asi by bylo lepší dávat ho do tlamy. Je na to dávkovací schéma se zvyšující se dávkou. Peros podávání ivermectinu není u psů schválené, nicméně se celosvětově s úspěchem používá. Zkusit můžete i samostatné podávání preparátu Advocate od firmy Bayer.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070868

dotaz vložen: 20.9.2007

Pane doktore,
Dobry den.Jsem jiz 21 let chovatelkou plemena hovawart. Vim toho uz opravdu hodne, ale porad se mi stava, ze cim vic toho vim, tim vic narazim i na to, co zel, jeste nevim. Co jsem si vsak vsimla az v poslednich dvou letech a to u me byvale 7 mesicni feny a nyni u 8 mesicniho psa, to je zvysena cinost mazovych zlaz asi v 1/3 delky ocasu zvrchu.Ocas je v te casti posety vetsim mnozstvim "puchyrku", ktere jsou neco podobne jako akne. Pokud na ne zatlacite, vychazi husta, bila, silne pachnouci mazovina. Ocas v te casti castecne strati srst a je posety jakoby mensimi strupy. Jednou jsem toto misto fene vycistila cajovnikem a podstatne se to zlepsilo. U prvni feny mi veterinar tvrdil, ze je to v tom veku normalni, ale chci jsi byt jista, ze to neni projev i jine nemoci. Chystame se za mesic na vystavu do Rakouska a toto opravdu nepotesilo.Jinak je stene zive, vitalni, odcervene, ockovane.S pozdravem a podekovanim E.S.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2007

Vážená paní E.,
projev nemoci to není. Jedná se o zvýšenou činnost mazových žláz, které jsou právě na kořeni ocasu u psa a kočky ve velké míře. S aktivní činností pohlavních žláz (dospíváním) se může objevit tato extrémní mastivost. Doporučuji pouze časté čištění čistidly na lihové bázi nebo mytí antiseborrhoickým šampónem a event. vytlačování ucpaných pórů. Bohužel není univerzální rada a léčba. Chápu, že je to z hlediska exteriéru výstavního psa nemilé, ale zvířeti to defacto nevadí, pakliže si místa nekouše, nedrbe a změny nejsou jinde po těle.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070574

dotaz vložen: 19.6.2007

Pane doktore,
Mám fenku ošetřenou proti parazitům přípravkem Exspot. Bohužel, těsně před uplynutím ochranné lhůty 4 týdnů jsem u ní objevila blechy. Předpokládala jsem, že účinnost přípravku již skončila, takže jsem aplikovala novou ampulku. Bohužel,ještě třetí den po aplikaci jsem na feně našla živou blechu. Fenka je s námi v bytě, pelíšek, deky apod... jsem vyprala.Začínám se domnívat, že spot neučinkuje. Zablešení sice není nijak velké,fena se ani nedrbe. Přítomnost blech jsem zjistila prohlídkou a neměla je víc než 3 dny. Ráda bych se jich ale zbavila úplně a definitivně. Fenka ale momentálně barví, takže koupele v šamponu se bojím. Nevím, zdali v případě, že je čerstvě ošetřená spotem, je možné jí ošetřit ještě jinak (sprej apod...) abych jí nepředávkoala

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.6.2007

Vážená paní E.,
koupele bych se vůbec nebál. Klidně fenku vykoupejte, použijte šampón Bolfo. Pět dnů po koupeli aplikujte nový spot on, změňte značku např. na Promeris, Advantix nebo Frontline. Spoty se nesmí dávat bezprostředně po koupeli, jinak neúčinkují. U nezvladatelně zablešených psů používáme i kombinaci spot + obojek Kitix. Není to úplně lege artis postup, ale v případě nutnosti to funguje dobře a zvířata nijak špatně zdravotně nereagují.
Většina blech žije ne na psovi, ale mimo něj v pelíšku, kobercích, po linem atd. Proto je nutné denně luxovat a v případě dalšího výskytu blech byt ošetřit celkově postřikem. Doporučuji i kousek odstřiženého Kiltix obojku dát do sběrné nádoby luxu či do sáčku v zásobníku.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070185

dotaz vložen: 12.2.2007

Pane doktore,
máme 8 měsíčního westíka. Před 3 měsíci si začal okusovat tlapy u nohou, měl je úplně holé. Na veterině nám řekli, že to může být podrážděné třeba z lesa nebo tak a stačí psa jen okřikovat. Stav ale stále trvá a pes si začal okusovat i bok. Zdá se mi, že se i dost drbe (používáme frontline, takže blechy to nejsou). Čím to může být a jaká opatření bychom měli udělat? Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.2.2007

Vážená paní Pilná,
Vámi popisované onemocnění a jeho průběh vypadá na alergickou dermatitidu. Westík patří mezi predisponovaná a velmi často postižená plemena. Psíci mohou být alergičtí na něco z jejich prostředí - prach, pyl, roztoči, na bleší kousnutí...nebo také na nějakou složku jejich potravy. Tyto alergeny mohou vyvolávat zánětlivou reakci na kůži, která je provázená intenzivní svěděním. V každém případě doporučuji navštívit vet. lékaře - je zapotřebí zjistit, zda se opravdu o alergii jedná a co ji vyvolává a následně provést řadu opatření. Doporučuji také nahlédnout do archivu poradny, kde je k tomuto tématu spousta odpovědí.

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20070067

dotaz vložen: 14.1.2007

Pane doktore,
Mám tří letou fenku francouzského bul.,má od mládí problémy s ušima,neustále třepe hlavou ,uši ji svědí.Maz v uších je hnědý,1x týdně čistíme kapkami otifree(nahřejeme,nakapeme,necháme vytřepat jen zevrubně vytřeme).Máme bohaté zkušenosti ,jiné plemeno než buldočka jsme za 20 let neměli,celkem 3 fenky.Všechny byly alergičky.Máme medicínská vzdělání.Při úporných potížíchjsme podávali kapky surolan ,vždy bez většího efektu.Teď se nám osvědčilo podávání tablet Zyrtec,svědění okamžitě ustoupí a pejsek je v pohodě až do druhého dne.Nyní se na ušním boltci objevila výduť ,krevní hematom.Ten jsme odsáli ,ale po týdnu se objevil znovu.Můžete nám poradit jak broblém vyřešit,aby nedošlo k pokřivení chrupavky ,event. doporučit specializované pracoviště,kdemají s tímto zkušenosti. Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.1.2007

Vážená paní H.,
otohematom, čili krevní výlev na ušním boltci je poměrně častým problémem. Příčinou bývá obvykle zánět zvukovodu, který psa intenzivně svědí a ten si ucho drbe či klepe hlavou. V důsledku toho může dojít k prasknutí cévy a vylití krve do prostoru mezi ušní chrupavkou a kůží ušního boltce. Po odsátí tekutiny dochází obvykle k opětovnému naplnění, a proto je nutné boltec naříznout, tekutinu vypustit a ucho důkladně prošít – používají se různé techniky ať už s pomocí speciálních knoflíků, podložek či hadiček. Při důkladném provedení dochází během 10-12 dnů ke zhojení a stehy se vytáhnou - deformace chrupavky je minimální a ucho je skoro jako nové. Během fáze hojení musí mít psík nasazen na krku plastový límec, aby si ucho nemohl drbat. Současně s chirurgickým řešením je nutné pátrat po vyvolávající příčně (osina v uchu, zánět zvukovodu) a tu řešit, aby nedocházelo k recidivám.

klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061178 | sanara2@seznam.cz

dotaz vložen: 6.11.2006

Pane doktore,
náš 5.letý Tibetský teriér má již několik měsíců kožní problémy. Zpočátku to vypadalo jakoby se tvořily větší lupy, časem však dostaly světle hnědou barvu,jsou mastnější, začínají být lehce cítit. Na jednom místě se objevil nějaký bolák o velikosti asi 0,5cm. Úplně suchý není, ani výrazná sekrece, jen opět mastnější. Krom toho jsou v kůži malinkaté černé droboučké válečky sotva viditelné. Náš veterinář doporučil mytí dětským mýdlem, bez efektu,jinak neví o co by se mohlo jednat.Moc děkuji za zodpovězený dotaz.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.11.2006

Vážená paní V.,
podle popisu bych usuzoval na zvýšenou mastivost kůže, tzv. seborrheu. Drobné černé válečky mohou být ucpané póry mazových žláz – tzv. komeda. Nadměrně maštěná kůže ztrácí svoji přirozenou obranyschopnost, mění se pH a kůže je náchylná k rozbujení bakteriální infekce. Jako léčbu doporučujeme speciální veterinární medikované šampóny firmy Virbac, desinfekční šampón Peroxiderm a kondicionery. Doplňkově určitě přídavek nenasycených mastných kyselin, vit A a kvalitní hypoalergenní stravu. Způsob a četnost koupelí by měl určit veterinární dermatolog.
Pozor, aby drobné černé válečky nebyl bleší trus! To by zásadně měnilo diagnózu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061155 | katous@centrum.cz

dotaz vložen: 1.11.2006

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,chtela bych se zeptat jestli neexistuji nejake leky proti neprospivajicim mikroorganismum ve streve psa. Mame 11 leteho jezevcika a od cervna ma problemy se svedenim tlapek. Jakmile se na nej nikdo nediva , hned si je kouse do krve, zvlaste v okoli drapu. Proto od te doby musi doma nosit limec.V soucasne dobe mu dve tlapicky lecime, krome toho si zas zacal drbat cumak. Je zvlastni, ze se mu takova alergie objevila v pokrocilem veku, z predchozich odpovedi jsem pochopila, ze je to zalezitost spise mladsich psu. Napadlo me proto jestli jsem to nezpusobila sama, kdyz jsem mu davala tibetskou houbu. Je to houba, ktera se zaleva mlekem, z ktereho vytvari kefir se spoustou zdravi prospivajicich mikroorganismu. To mleko piju ja, ale tu samotnou houbu jsem parkrat dala nasemu psovi. Na internetu jsem cetla, ze je to pro psi dobry... My ho lecime dietou z ryže, brambor a lososa, ale zatim to nema zadny ucinek. Posledni dobou se to spise horsi.Ps: Prosim Vas jake byste nam doporucoval doplnkove vitaminy k teto diete? My mu obcas davame multivitamin pro lidi a ja mu obcas zamicham do zradla melasu, pry to pomaha na kozni problemy i u psu, jsem se docetla...Dekuji Vam za odpoved, preji mnoho uzdravenych pejsku. S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.11.2006

Vážená paní Charvátová,
pokud chcete u psa či kočky optimálně stabilizovat a podporovat střevní mikroflóru, jednoznačně doporučuji britské výrobky Protexin (např. Symbiotic DC). Veterináři je mohou běžně objednat u dodavatele nebo si je můžete koupit u dovozce na www.pandaplus.cz . Mám s nimi obrovsky pozitivní zkušenosti a nedám na ně dopustit. Protexiny jsou ucelenou řadou probiotik a prebiotik pro podporu trávení a zažívání. K dostání je i lidská varianta. Protexiny mají unikátní složení a technické zpracování, resp. kapslování, které dokonale dopraví účinné látky do střeva.
Límec rozhodně schvaluji, ale to je jen podpůrná záležitost při léčbě. Jednostranná dieta z brambor a lososa je také velmi dobrá. Pro zvýšení hypoalergenního účinku bych doporučoval vysadit i rýži a melasu, aby strava byla z jednoho druhy živočišné a jednoho druhu rostlinné bílkoviny. Jako vitaminové doplňky stačí, myslím, např, výrobky řady Canvit Multi.
Rozhodně by se ale mělo pátrat po příčině kožních neduhů. Nedokážu posoudit, zdali komplikace mohla způsobit ona houba. To opravdu nevím. Dermatologické nemoci starších psů jsou většinou způsobeny hormonálními poruchami endokrinních žlaz (štítná žláza, nadledvinky, varlata), chronickou kvasinkovou infekcí nebo autoimunitními problémy. Podle popisovaných problémů bych si tipnul právě na autoimunitní onemocnění. Určitě by psíka měl vidět dermatologický specialista. Pokud jste z Prahy a okolí, je možno se objednat na základní vyšetření u nás na klinice (www.vetkolma.cz) a následně i na konzultaci s kolegyní, která k nám jako dermatolog-specialista dojíždí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061120

dotaz vložen: 24.10.2006

Pane doktore,
včera jsem zjistila na svém psu červený flek velikosti 5,-, ze kterého vypadaly chlupy a flek je tvrdší než okolí. Nemáte ponětí, co by to mohlo být (nedostatek vitamínů, plíseň?).Pes na místě nemá žádný vpich ani nebyl kousnutý.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.10.2006

Vážená paní Lenko,
ponětí bych měl, ale na úrovni internetové poradny jde pouze o teorie. Pokud je kůže zarudlá, je na ní místo s vypadanými chlupy a se zatvrdlinou, zcela určitě se jedná o akutní stav zánětu v kůži. Nejčastěji může být způsobený právě vpichem, např. infikovanou rankou po klíštěti, i když se majitel domnívá, že o bodnutí nejde. Kůže je většinou již tak změněná, že primární příčina odhalitelná není. Může se jít i o bakteriální zánět kůže, i o plíseň nebo o aktivní místo postižené svrabem či demodikózou.
Každopádně bych doporučoval návštěvu veterináře. Jako první pomoc je zcela nezbytné, aby si psík místo nelízal. Takže musí nosit nepřetržitě buď plastový límec ( k dostání ve vet. ordinacích) nebo košík přetažený ponožkou. Alespoň do té doby, než problém uvidí kolega. Nedávejte na postižené místo žádné mastičky a zásypy. Nejjednodušší je omývat kůži heřmánkem, borovou vodou jen 2x denně sprchovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061116 | rion@email.cz

dotaz vložen: 23.10.2006

Pane doktore,
vlastním fenu německého ovčáka, stáří cca 3 roky. Mám následující problém, ve věku cca 1 roku si začala "honit" ocas a od špičky jej okusovat. S tímto narůstajícím problémem došlo až na to, že jí bylo odříznuto několik článku z oháňky. Veterinární lékař pak prý v odříznuté části našel zaříznutý kus drátu, který prý byl příčinou jejího problému. Po zhojení se sice snížila intenzita jejího problému s oháňkou, ale postupem času zhojený konec opět rozkousala. Zdá se mi nepravděpodobné, že by opět mohla mít zaříznutý nějaký předmět v konci oháňky, protože je docela ostrý hlídač a cizí osobu k sobě nepřipustí. Rád bych znal Váš názor na řešení této situace. Děkuji předem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.10.2006

Vážený pane Hladký,
můj názor je, že je to celé nějaké prapodivné. To, že si psíci okoušou špičku ocásku až tak, že musí být amputována není neobvyklé. Bývá to však nejčastěji na základě nějakého prvotního zranění či svědivosti kůže způsobené např. alergií na bleší kousnutí.
Podle vašeho líčení je nynější stav. dle mého názoru, pouze odrazem psychogenního problému, tedy poruchy chování. Prvotní problém ustoupil, ale v mysli zvířete zůstává jakási patologická přesmyčka, která jej nutí k nenormálnímu chování – tedy k okusování ocasu. Některá plemena mají větší sklon k nevyrovnanosti a k určité hyperaktivitě a hysterii. Němečtí ovčáci mezi ně patří. Problém navíc může umocňovat i nuda, pakliže je zvíře stále umístěno jen v uzavřeném prostoru a nechodí ven na procházky. Určitě bych zkontroloval, zdali fenka nemá blechy, 100% bych ji kryl kvalitními protiblešími prostředky (Bolfo, Kiltix, Frontline, Advantix atd.) a pátral bych v oblasti psí psychologie. K zabránění dalšího sebepoškozování musí nosit nepřetržitě, třeba i několik týdnů, plastový límec, aby se k ocásku nedostala. Zkusil bych ordinovat psychofarmaka nebo aromaterapii Aromapet k vyladění a zklidnění nervového systému. To vám však musí poradit a předepsat váš pan doktor.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, poruchy chování
zvíře: pes

číslo dotazu: 20061115 | karel.danek@volny.cz

dotaz vložen: 22.10.2006

Pane doktore,
máme 15ti měsíčního pejska angl.bulldoga. V devíti měsících jsme jej dali na 2 dny do psího hotelu. Vrátil se značně špinavý, neklidný a hned další den jsme zjistili, že neklid je způsobený "nějakou" kožní chorobou, která se projevila vybouleninkami na celém těle z kterých se staly mokvavé boláky.Doprovázeno to bylo svědivostí ušních boltců a tlapek.Ihned jsme navštívili našeho veterinárního lékaře a nastala léčebná anabáze. Pejskovy byly aplikovány podkožní nitrosvalové injekce. Bouličky na čas zmizely a jak účinek injekce dozníval, znovu se začaly objevovat se všemi příznaky (svědivost, neklidnost). Několikrát byla podávána antibiotika (synulox a j.).V srpnu se náš pan doktor rozhodl pro odběr vzorku (biopsie), kerý odeslal MVDr. Janu Rybníčkovi. Jeho závěr byl: 1.Superficiální pyodermie, 2.Chronická hyperplastická perivaskulární dermatitida.Dodrželi jsme zcela léčebné postupy, které doporučil. Po skončení léčby se problém znovu vrátil. Pejsek žije v čistém prostředí v domě společně s námi, jídlo má částečně vařené (nejčastěji kvalitní kuřecí maso, rýže, kolínka, zelenina) a z části specielní bulldočí granule. V současnosti postupujeme tak, že téměř každý týden chodíme na injekci, což není pro pejska asi to nejlepší a je to i finančně nákladné.Rádi bychom, ještě než přistoupíme k poslednímu doporučení MVDR. Rybníčka, což jsou specielní hyperalergenní granule, bez vařeného jídla, Vás poprosili o názor jak byste postupoval Vy v léčbě tohoto problému a doporučil nám, co bychom ještě mohli zkusit. Myslíme si, že ve stravě příčina problému není. Srdečně Vás zdravíme a děkujeme. S úctou Karel a Eva Daňkovi, Děčín

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.10.2006

Vážený pane Daňku,
vzorky kolegovi Rybníčkovi (vynikající odborník na kůži) posílám také. Je to velmi dobrý diagnostický postup, který ukáže, co se v kůži děje. Bohužel neumí přesně říci, PROČ se to děje a KDE byla první vyvolávající příčina. Citovaný nález je typický. Převedeno do normální lidské mluvy nález svědčí o povrchovém zánětu kůže.
Buldog je typický kožní pacient. Díky své genetické „modifikovanosti“ a chovatelským zásahům do normálního vývoje plemenných linií má mnoho dispozic pro různá onemocnění kůže, dýchacích cest či kostry.
Jako zásadní bych ve vašem případě považoval anamnézu, tedy předchorobí, konkrétně informaci o psím hotelu. Úplně typicky mě napadá klasická alergie na bleší kousnutí a kontaktní alergická reakce. I přes sebevětší snahu o hygienu se může stát, že do hotelu dorazí zablešenec, který obdaruje! další spolunocležníky. Pokud je obdarovaný citlivý, je hotovo. Neklid a bouličky u vašeho pejska svědčí o akutním nástupu problému, opravdu nejpravděpodobněji o alergii na blechy. Následně se na primární atak nabalují další kožní komplikace chronického rázu.
Majitelům pejsků s kožními problémy podobného typu ( i plemene) vždy říkám, že se jedná o celoživotní problém, který se musí stále hlídat. Takže bych postupoval následovně. Určitě bych pejska chránil proti blechám (spot on Stronghold, Frontline, Advantix). I když žádné blechy nevidíte, je to VELMI nutné. Pravidelně (2x týdně) bych ho koupal ve speciálním hypoalergenním šampónu Allercalm, následně používal kondicionér, plus podával preparáty s nenasycenými mastnými kyselinami.
Jako stravu určitě doporučuji hypoalergenní granule Eukanuba FP + probiotika Symbiotic DC. Strava je velmi důležitá. Psík nesmí vedle granulí FP vůbec nic jiného. Tedy žádné tyčinky, pamlsky, piškoty atd.. Vždy razím teorii, že komplexnost opatření u chronických kožních pacientů, je základem úspěchu. Nikdy nelze přesně říci, která kostička mozaiky je v léčbě důležitější. Aby systém fungoval, musí být stavebnice celá. Tato základní opatření bych zkoušel cca dva měsíce. Teprve poté bych sahal na dlouhodobé užívání léků.
Na první pohled se mohou zdát opatření příliš složitá a i finančně náročná. Ale přinášejí výsledky a nakonec, rozloží-li se do horizontu týdnů, nejsou nijak zvlášť finančně zatěžující.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060670 | z.kocourkova@email.cz

dotaz vložen: 2.7.2006

Pane doktore,
pořídili jsme si 3-letého zlatého retrívra a po nějaké době začal mít problémy s tlapkama-měl tam hnisavé puchýře a doktor nám řekl, že je má z vody-tlapy se mu ,,zapařily"...když jsme je konečně vyléčily, tak se mu začaly objevovat mokvavé rány, některé hnisají a dělá se tam menší boule a u jiných se vytvoří strup...má je na hlavě, na břiše a na zadních nohách. Vypadá to, že ho to svědí a nenechá nás, aby jsme mu je něčím namazali...on je hodný, jen když se mu snažíme ty rány namazat nebo se na ně podívat, tak se ohání a vrčí. Docela často s ním chodíme plavat, tak si nejsem jistá, jestli to není z vody...Budeme moc vděční za každou radu, protože nechceme, aby náš pes trpěl..

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.7.2006

Vážená paní Zuzano,
pokud nechcete, aby váš psík trpěl, rozhodně s ním nechoďte plavat. Chápu,
že se jedná o vodní plemeno, o psa, který rád plave, ale pro jeho kůži to
není dobře. Retrívři jsou obecně velmi náchylní k problémům s kůží.
Koupání, máčení a následné zapaření vede k povrchovým zánětům kůže a tvorbě hnisavých svědících vřídků. Pokud jsou změny po celém těle a neustále se znovu objevují, je nutné psa několikrát týdně koupat ve speciálních desinfekčních veterinárních šampónech, absolutně mu zamezit vstup do volné vody, vyhledat veterinární ošetření a nasadit mu ke zdolání infekce antibiotika.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060636 | KockaT86@seznam.cz

dotaz vložen: 24.6.2006

Pane doktore,
mohu německého ovčáka v letním období koupat venku studenou vodou ze zahradní hadice?Děkuji za případnou odpověď.Majitelka 6-ti leté ovčačky

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 26.6.2006

Vážená paní K.,
odpovím krátce - nedoporučuji. Proč? Podívejte se na http://www.veterina-info.cz/script/articledetail.asp?rid=197, kde najdete můj článek Letní nástrahy II, kde přesně vaši otázku obsáhle odpovídám. Zbytečně bych se opakoval :-)).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060630 | A.Axmula@seznam.cz

dotaz vložen: 21.6.2006

Pane doktore,
Máme Westíka,jsou mu 4 roky.Má problémy s kůží,od malička bere Prednizon,vyrážky má stále.Někdy v podobě suchých stroupků,jindy mokvavějšího rázu.Koupila jsem jako doplněk stravy Fitmin-na kůži a po jeho aplikaci se mi zdá kůže maličko lepší.Koupila jsem i držší krmivo.Chtěla bych ten Prednizon vysadit,prý je to strašný driák.Děkuji za odpovědˇ.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.6.2006

Vážená paní P.,
negativní účinky prednisonu (hormonu s protizánětlivým účinkem), jsou někdy zveličovány. Mám x pacientů, kteří dlouhodobě prednison berou a nemají vážnější problémy. Samozřejmě, že vedlejší účinky má, ale při rozumném dávkování a použití to není taková hrůza. Osobně zastávám názor, že pokud pes nebo kočka prednison nutně potřebují, aby se zlepšil komfort jejich života, budiž. Raději mnoho let bez svědivé kůže s tím, že psík umře o rok dříve, než se celý život trápit s urputnou svědivostí a přežít o dva roky déle bez predisonu.
U atopických alergií, které resultují v svědivost kůže je medikace predisonem nezastupitelná. Ale lze ji výrazně omezit, pokud je péče o psa jako o atopika komplexní. Znamená to podávání hypoalergenní stravy (např. diety Eukanuba Dermatosis Formula), pravidelné koupele v hypoalergenní veterinárním šampónu, trvalá ochrana proti blechám, doplňky stravy s nenasycenými mastnými kyselinami atd.
Nevím, jaká je příčina kožních problémů vašeho westíka. Pokud chcete zkusit vysadit predison, je nutné postupně. Např. během cca tří týdnů snižovat dávky do úplné nuly.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060416 | lukesovazuzana@seznam.cz

dotaz vložen: 23.4.2006

Pane doktore,
prosím, existuje nějaká pomoc šarpejovi,který trpí alergií?má kožní problémy,které bych chtěla řešit nějak šetrně,než nějakými injekcemi. je mu 2,5 roku.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.5.2006

Vážená paní Lukešová,
u šarpejů se většinou jedná a tzv. atopii. Imunitní systém jedince reaguje překotně na alergeny které do těla vnikají dýchání nebo i průnikem přes kůži. Jedná se obyčejně o pyly, bytový prach a běžné roztoče. Léčby atopie spočívá buď v zamezení kontaktu pacienta s alergenem, což je absolutně nemožné, nebo podáváním léků tlumících imunitní systém (kortikoidy) či v tzv. hyposenzibilizaci. Po testu, který odhalí, na co je zvíře alergické, se píchá série injekcí s těmito látkami v určitém přesném množství a tělo si jako by na alergeny přivyká. Hyposenzibilizace je drahá a ne u každého pacienta fungující metoda. Atopiky většinou léčíme kombinací terapie kortikoidů v co nejnižších účinných dávkách a důslednou hygienou psíka – koupelemi v hypoalergenních šampónech. Koupele vymývají z kožichu psa všudypřítomné alergeny (prach, roztoče, pyl) a kůži navíc klidní, aby nesvědila.
Dlužno říci, že alergie je pojem velmi široký a může se jednat např. o alergii na určitou složku jídla, na parazity (škrkavky ve střevě psa), na bakterie z povrchu kůže či reakci na hormony, které tělo produkuje. Základem léčby je definovat, o jakou alergii či více alergií se jedná.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060297

dotaz vložen: 16.3.2006

Pane doktore,
prosím o informaci, jak a čím masírovat německému ovčákovi levý boltec, jelikož po odstranění othematonu má ucho stále na půl položené.A zda se mu ucho postaví či né. děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.3.2006

Vážený pane Vomáčko,
obávám se, že boltec se již nepostaví. Vyléčený othematom je vlastně jedna velká jizva mezi chrupavkou a kůží, v prostoru, kam kde vylitá krev a vytvářela „bouli“. Cílem léčby je právě srůst a eliminace volného prostoru. Při tom se vytvoří jizva, které často ucho zdeformuje a různě prolomí.
Pokud je rána již zcela zahojená, zkuste denní masáže Infadolanem (lidská lékárna) nebo resorbčním gelem Vayxat (ke koupi u veterinárních lékařů). Ucho se musí vytahovat od baze ke špičce, systémem „dojení“. Síla a tah musí být razantní a na první pohled pro majitele brutální. Masáže musíte provádět denně po dobu několika týdnů. Podobně, jako se kdysi masírovaly boltce po kupíraci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060277

dotaz vložen: 10.3.2006

Pane doktore,
máme 10-ti letou fenku a 9-ti měsíčního pejska. Oba jsou NO.Fenka má potíže s kůží, neustále se vykusuje a škrábe a náš mladší pes to dělá taky, ale od té doby co je s ní v kontaktu. Žádné parazity nemají, ostatní lékaři říkají, že je to způsobeno z 90% ucpáním anánlních žlázek a nebo alergií, obě dvě léčby byly ale neúspěšné.Můžete mi nějak poradit? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.3.2006

Vážená paní L.,
je velmi nepravděpodobné, že by dva psi žijí spolu měli stejné kožní problémy aniž by vyvolávající příčina nepřicházela z venku. Jinými slovy, aby trpěli oba na stejnou interní chorobu, která se projevuje svědivostí kůže. Nejpravděpodobnější vysvětlení je nikoliv ucpání análních žlázek, ale zablešení. U většiny zablešených psů totiž blechy nenajdete a když, tak jen při velmi zevrubné prohlídce a navíc jen většinou jen bleší trus. 80% akutních kožních problémů u psů je vyvoláno alergií na bleší kousnutí. Pokud se drbe i druhý pes, je přítomnost blech velmi pravděpodobná.
Doporučoval bych důslednou antiparazitární koupel (Ectodex) a následné nasazení antiparazitárního obojku Kiltix pro oba psíky. Stranou nesmí zůstat ani asanace prostředí (preparát Kadox). Všechny léky jsou k dispozici u veterinárních lékařů. Doporučoval bych i prohlídku obou pejsků k event. vyloučení plísňových onemocnění, svrabu, alergie na krmivo, chronického zánětu kůže a dalších možností. Je to VELMI DŮLEŽITÉ. Němečtí ovčáci na dermatologické komplikace trpívají a rozhodně není dobré stav podceňovat a pokoušet se zvíře léčit domácí samoléčbou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, parazité vnitřní, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060267 | PetraKap@seznam.cz

dotaz vložen: 7.3.2006

Pane doktore,
máme psa,křížence dalmatina a ohaře.Před rokem jse mu udělala asi 15cm. od kořene ocasu bulka ktera střídavě roste potom praskne,krvácí někdy hnisá.Veterinář mu píchá injikce,doporučil mazat heparoidem,potírat řepíkem,aloe vera.je to pry nádor ale nezhoubný.Žádné testy mu ale neudělal.Chtěla bych znát váš názor nebo prosim o radu,bojím se zda jsme něco nezanedbali.Děkuji za odpověd.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.3.2006

Vážená paní Kaplanová,
pravděpodobně se jedná o zmnožení a následnou infekci mazových žláz.
U psa je to typické místo a typický průběh. Na kořeni ocasu je velké množství žláz, které tvoří kožní maz a mohou se infikovat, takže vznikne hnisavý absces.
Netvrdím, že je to ono, ale podle popisu je to nejpravděpodobnější diagnóza.
Chirurgické odstranění je komplikované, protože se obvykle jedná o větší
lézi a odejmout velký kus kůže s podkožím problém není, ale na ocásku však poté chybí "materiál" na zašití a rána se musí hojit postupným zacelením, což trvá týdny. Našim pacientům doporučujeme při konzervativní léčbě otírat útvar salicylovým lihem, bulky a ucpané mazové póry vymačkávat a pokud se léze nechce hojit, ordinujeme navíc antibiotika.
Samozřejmostí je přechodné nošení plastového límce, který zabraňuje zvířeti v lízání rány. U zcela nehojivých útvarů nebo u bulek, které charakterově neodpovídají popisovanému problému je dobré udělat biopsii a novotvar histologicky vyšetřit, aby se vyloučilo zhoubné bujení. Není pravděpodobné,ale stoprocentně na to spoléhat nelze.
Hyperplazie ocasní žlázy patří mezi onemocnění kůže. Součástí terapie by
měla být trvalá ochrana proti blechám, pravidelné koupele v medicinálních
šampónech a kvalitní strava. U psů se doporučuje kastrace, u obou pohlaví
vyšetření na funkčnost štítné žlázy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění, srst, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060261 | petikburda@seznam.cz

dotaz vložen: 6.3.2006

Pane doktore,
Dobrý večer.Pane doktore, mám psa RTW stáří 3 roky. Asi před rokem se psovi na varleti udělal stroupek, který se špatně hojil. Bylo mi sděleno, že u psů to tak býva, že se to špatně hojí jelkož je tam neustále vlhko. Jde o to, že strup se vždy částečně zahojí, odpadne, ale místo vypadá jak když si spálíte kůži, která se zahojí je prostě hladká a lesklá. Vím, že varlata psa jsou občas zduřelá, jedno víc jedno míň, kdy toto lze dobře rozpoznat okem. Toto se však po minutách - hodině, upraví do původní velikosti. Pes si uvedený "problém" často líže. Tak nevím, zda-li mám opět vyhledat odborného lékaře nebo použít nějakou mast. Děkuji Petr Burda

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.3.2006

Vážený pane Burdo,
těžko říci, zdali se jedná o problém "pouze" kožní nebo související s onemocněním varlat.
Pokud se jedná čistě o strup, řešíme to pohledem dermatologickým. Rána se lokálně oplachuje, ev. maže, zvíře musí nosit ochranný límec. Pravidelná a důsledná hygiena je velmi důležitá. Kůže na šourku je velmi jemná, neustále drážděná nečistotami, vlhká a náchylná ke kožním změnám. Pokud se problém periodicky opakuje, není to normální a je důležité se zamyslet nad příčinou. Pes může být např.zablešený, může být alergik, může líhat na nevhodné podložce, která ho dráždí (např. chlupatá kousavá deka), může trpět únikem moči s následným drážděním kůže šourku, může se jednat o psychogenní problém …….
Pokud problém souvisí se změnami velikosti, tvaru a struktury varlat, doporučujeme jako primární řešení kastraci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060241

dotaz vložen: 2.3.2006

Pane doktore,
mám ročního psa maďarské vyžli a naším problémem je pravděpodobně okousaný ocas. Má na ohonu holá místa bez srsti a já ho podezírám, že si takhle hraje s ocasem, když je sám doma. Dá se tomu nějak zabránit? Chybí mu něco? Slyšela jsem,že to psi dělají, když se nudí.. Můžete mi prosím nějak poradit, co s tím.Předem velice děkujiZdravímPetra Hlínová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.3.2006

Vážená paní H.,
pes, který se nudí, si většinou okusuje a líže předloktí. Oháňku málokdy.
Vydrbaný a okousaný ohon souvisí většinou s celotělovou svědivostí např. při zablešení, přeplněných paraanálních váčcích, alergiích atd.
V prvé řadě bych nejdříve zjistil, jestli tzv. "okousání" je skutečně po
okusování. Jestli se nejedná třeba jen o vypadanou srst a zánět kůže, který často bývá na kořeni ocasu v místě nahloučení mazových žlázek. Problém je, že psi se v přítomnosti pána obvykle nekoušou. Majitelé „sledování“ řeší např. zapnutou videokamerou nebo webkamerkou, když odejdou pryč a pes zůstane v bytě sám.
Doporučoval bych prohlídku a konzultaci v ordinaci. Velmi dobře funguje i
aromaterapeutický zklidňovací přívěšek (viz. www.tagisky.cz) a přechodné
nasazení plastového límce, který zabrání psíkovi ohlodávat ocas. Jako
primární je ovšem zjištění, jestli se opravdu okusuje či nikoliv.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, poruchy chování
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060190

dotaz vložen: 20.2.2006

Pane doktore,
ráda bych se zeptala na problém lízání přední packy u mého 3 letého pejska.Pejsek tam má vylízané místo, které se zvětšuje.Již jednou se mu tam udělala boulička v podkoží a to jsme léčili u veterináře.Nyní si opět vylízal malý flíček na přední tlapce,ten se postupně zvětšuje a je červený.Jak to ošetřit.Kyž mu tam dám hnědou mast od veterináře,popř.to zabandážuju,bandáž si strhne a mast slízne.Kornout na hlavu sice máme,ale nechci mu ho dávat,žije ve smečce s dalšími třemi psy.Někde jsem četla,že to může být i psychického rázu.Prosím o radu,co dělat.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.2.2006

Vážená paní Č.,
důvodů, proč si psík pacičku olizuje je spousta. V poradně je na toto téma množství odpovědí. Psychogenní příčiny jsou jedny z možných. Pokud máte zájem, doporučil bych britský výrobek AromaPet – modrou aromaterapeutickou zklidňující známku. Mám se zklidňující aromaterapií u psů velmi dobré zkušenosti. Bližší viz na www.tagisky.cz.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20060043

dotaz vložen: 13.1.2006

Pane doktore,
ráda bych se zeptala na možnosti léčby vnějších hemeroidů u psa. Jedná se o téměř dvanáctiletého belgického ovčáka. Již jednou mu byly hemeroidy chirurgicky odstraněny a nyní se asi po roce a půl objevila recidiva. Náš veterinář již další operaci s ohledem na stáří zvířete nedoporučil. K dennímu ošetření používám odvar z dubové kůry. Existují i jiné možnosti? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2006

Vážená paní P.,
moc možností není. Chirurgické odstranění nebo podávání antibiotik a imunosupresivních léků. Osobně mám ne příliš dobré zkušenosti s oběma postupy. Nejedná se pravděpodobně o hemoroidy, ale o různě velké a rozsáhlé píštěle kolem konečníku – tzv. perianální fistulaci.
Obecná doporučení jsou v zásadě dvě. Důsledná hygiena (koupele a omývání konečníku) a zabránění lízání. Psík by měl alespoň ve stavu, kdy je stav tzv. „rozjetý“ nosit košík či límec, aby si konečník neolizoval a stav si nezhoršoval.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), kožní onemocnění, rány a zranění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20051005 | r.zaklasnik@seznam.cz

dotaz vložen: 12.10.2005

Pane doktore,
Pane doktore,již asi 3 měsíce mě trápí problém mého psa (Amerického stafordšírského teriéra - 9 měsíců). Na celém těle se mu vytváří malé pupínky, které nadzvedávají srst, svědí a po čase začnou mokvat.Po aplikaci antibiotik Synulox 500mg; Cefaclen 500mg dojde k jejich úplnému vymizení. Asi za týden po dobrání antibiotik se problém znovu vrátí. Náš první vet. lékař nevěděl o jaké onemocnění se jedná a proto jsem navštívil jeho kolegu, který má podezření na zánět váčků srsti (Fal...) a začal je léčit inj. Dexadreson inj. 50ml; Cefaclen 500mg. Po využívání antibiotik znovu Dexadreson inj. 50ml a následně Prednisonem 20mg v tabletách, s postupným snižováním dávky. Protože antibiotika již neužívá , problém se asi po týdnu opět objevil.Jako krmivo používám granule Hills pro štěňata a ke koupání jsem na radu posledního veterináře začal používat šampon s obsahem síry Velice prosím o brzkou odpověď, protože už si opravdu nevím rady a nechci nechat mého miláčka trpět. Popřípadě prosím, zda neznáte nějaký kontakt na specialistu veterinárního dermatologa v mém okolí (okres Břeclav; Brno)Předem velice děkujiZáklasník Radek

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.10.2005

Vážený pane Záklasníku,
bulovitá plemena jsou velice častými kožními pacienty veterinárních ordinací. Velmi často trpí atopickou alergií, parazitárními nemocemi kůže (svrab, trudníkovitost), alergickými reakcemi na kontakt s vnějším prostředím (tráva, špinavá voda při koupání v přírodě) ……….
Příznaky, které popisujete, jsou pravděpodobně následkem povrchového zánětu kůže, kdy se vytvoří malý vřídek, který praskne a zaschlý sekret nadzvedne srst. Primárním důvodem může být „něco“ z výše popsaných příčin. Kožní pacient predisponovaného plemene by měl projít specializovaným kožním vyšetřením, které zahrnuje mikroskopické vyšetření kožního seškrabu (detekce parazitů kůže), mikrobiologickou kultivací stěru z kůže (detekce konkrétních mikroorganismů zánětu), měla by mu být nasazena veterinární hypoalergenní dieta, zvíře by se mělo koupat několikrát týdně ve zklidňujících veterinárních šampónech a být trvale chráněno proti blechám (postřiky, spoty, obojky). Pakliže je zánět kůže rozsáhlejší, nasazují se minimálně na 4 týdny antibiotika. Pes by se měl venčit jen na vodítku, neměl by se volně pohybovat venku, prolézat roští, válet se v listí nebo lézt do rybníka.
Veškerý postup se zaměřuje v prvé řadě na zaléčení akutního stavu, zbavení obtíží (svědivost) a v druhém kole na vypátrání primární příčiny (např. alergie či parazitární invaze). U stafordů, pitbulů či bulteriérů se většinou jedná o atopii, která se přechodně zhoršuje nevhodnou stravou, alergií na bleší kousnutí či pomnožením kožního parazita – trudníka psího.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050315

dotaz vložen: 21.3.2005

Pane doktore,
náš pes,jagdteriér,10měsíční,má strašně moc lupů.Dokud se mu nešáhne do srsti,vypadá čistě,ale když se pustíme do česání a kartáčování,tak je jak od prachu,vypadá to na pohled ošklivě.Nejde to z něj ani oprášit.Nemá blechy a ani žádné jiné brebery,nikdy se nedrbe,je úplně v pohodě.Srst má pevnou,hustou,hrubou,lesklou.Máme ho venku v kotci,kde má pěknou boudu.Tak co s tím.Teď v zimě ho koupeme jen když spadne do nějaké špinavé strouhy při pohybu v revíru a to Orthosanem.Krmíme ho granulemi a zbytky ze školky.Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Vážená paní P.,
jestli má jiné brebery než blechy, moc „od oka“ nezjistíte. Na to se dělá jednoduché vyšetření v ordinaci, ale musí k tomu být mikroskop. Jedno z nejběžnějších onemocnění vnějšími parazity u štěňat se jmenuje „pochodující lup“ neboli cheylettielóza. Jde o drobného roztoče, který bydlí na povrchu kůže a saje z kůže lymfu. Zvýšený výskyt lupů nemusí nutně znamenat parazitární onemocnění. Může se jednat pouze o přesušenou srst nebo o pokožku postiženou zvýšenou tvorbou kožního mazu.
Těžko na dálku stanovit diagnózu. Doporučoval bych vyšetření v ordinaci. Pakliže jsou výsledky negativní na přítomnost parazitů, doporučuji svým pacientům změnu stravy – rozhodně bych vyloučil zbytky z kuchyně – vitamínovou substituci (vit H) a jednoduché postřiky na zvýšení humidity kůže. Lze je předepsat na recept a v lékárně je za pár kaček umíchají. Výrazné zlepšení je i po používání speciálních veterinárních šampónů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050290 | hana.denkova@dprekont.cz

dotaz vložen: 14.3.2005

Pane doktore,
mám fenu angického kokra - 8 let. Už 2 roky ji trápí problémy s kůží - kůže na hřbetu řídne, tvoří se na tomto místě zrohovatělá navrstvená kůže.Léčení: u 1. lékaře jsme léčili "alergii" - šapmonováním + antibiotiky.U 2. lékaře léčíme "svrab" - samponováním +antibiotiky. Pejsek se neškrabe, ani jinak nedráždí postižená místa. Máme obavu, zda je diagnóna správná.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2005

Pekny den pani H.,
Vasa fenka moze trpiet najroznejsimi ochoreniami. Moze to byt uz spominana
alergia, ktorych je niekolko, od kontaktnej, potravinovaj az po alergiu na
blsi trus a ine. Moze to byt v dosledku imunitne podmienenych ochoreni. V
dosledku parazitov, ktorych je cela rada ako vonkajsich, tak vnutornych,
ktorych toxiny mozu mat dopad aj na kozu. Je toho velmi vela. Koza je organ,ktory sa lieci velmi dlho a cim dlhsie sa zanedbava, tym je to horsie liecitelne, lebo k povodnej pricine sa pridavaju aj ine agensy ako su vacsinou bakterie a pliesne, pripadne kvasinky.
Ak by som Vam mala nieco odporucit, tak je to kozny zoskrab na parazity,
bakterialny ster, pripadne ster na plesne a kvasinky. Kym pan doktor nenajde pricinu. A uprimne svrab sa dnes uz samponmi liecit nemusi. Existuje pripravok Stronghold, ktory svrab vylieci nakvapkanim roztoku na kohutik. A priptom Vam vyriesi aj ine parazity ako blchy, vsenky, usny svrab....

S pozdravom

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050275 | bafina@quick.cz

dotaz vložen: 10.3.2005

Pane doktore,
Dobrý den.Asi před měsícem jsme si pořídíli z útulku pejska (voříška). Nechali jsme ho vykastrovat. Teď se mu ale na předních tlapkách v ohybu, objevily lysé skvrny. Může to být nedostatkem vitamínů, nebo špatné stravy? Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.3.2005

Vážená pani F.,
asi hľadáte súvislosť medzi vykastrovaním a škvrnami na tlapkách. Operácia s tým však pravdepodobne súvisí len málo. Je ťažké posúdiť lysé miesta na tlapkách bez kompletného vyšetrenia veterinárom, ale do úvahy by mohli prichádzať infekcie bakteriálneho pôvodu, alebo mykotické, prípadne by to mohlo byť parazitárneho charakteru. Z hľadiska parazitov to môžu byť ako vonkajšie parazity / svrab, blchy, všenky../, tak aj vnútorné parazity, ktoré svojimi endotoxínami, môžu na koži vyvolávať zmeny.
Nerada by som Vás nastrašila, ale ideálne by bolo predísť všetkým týmto možnostiam a zájsť k veterinárovi na vyšetrenie kože , ale aj celkového stavu Vášho psíka. Kedže to môže súvisieť aj s oslabením imunitného organizmu u Vášho psíka. Ak ste psíka doteraz neošetrovali pravidelne protiparazitárnymi prípravkami, bolo by fajn sa na to zamerať a pravidelne sa starať ako o vakcinácie, tak o protiparazitárny program Vášho psíka.
S pozdravom,

klíč: kastrace, kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20050080 | mjaromerska@csob.cz

dotaz vložen: 24.1.2005

Pane doktore,
mám 15 letého kokršpaněla. V poslední době nás trápí neustále se opakující vracející kvasinkové onemocnění kožní řasy - spodní čelist těsně pod pyskem. Je to jedno z typických koršpanělích trápení. Čas od času se tento neduh objevil, ale po přeléčení ustoupil. Nyní jsme ve fázi, kdy 1x měsíčně musíme na veterinu, vyholit chlupy, řádně vyčistit a bohužel antibiotika (Dicural nebo ... na název si nevzpomenu, ale jsou to růžové tablety - jako Brufen). Tento stav se opakuje měsíc co měsíc - už víc jak půl roku. Doma samozřejmě psovi řádně tlamu čistím roztokem Betadine (10%) - 2x denně. Bohužel po měsíci se kvasinky opět ohlásí svým charakteristickým zápachem. Vím, že se tyto problémy dají řešit i chirurgicky, ale to je vzhledem k věku už příliš riskantní. Neexistují náhodou ještě nějaké další metody (přípravky) konzervativní léčby. Antibiotika taky nejsou všemocná, navíc asi jejich tak časté opakování snižuje jejich účinnost a má určitě i vedlejší účinky. Pes je jinak (vzhledem k věku) v dobré kondici, potravu přijímá dobře.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.1.2005

Vážená paní Jaroměřská,
už Váš dotaz skrývá velkou část mé odpovědi. Pokusím se však problematiku tzv. kokřího koutku shrnout a zdůraznit některá opatření, která by Vám mohla pomoci.
„Kokří koutek“ je častým problémem plemen s převislými pysky, jako je kokršpaněl, ale i doga a ostatní molosoidní plemena. Prvotní příčinou neboli predispozičním faktorem je „špatně větratelný a čistitelný“ záhyb kůže, který je vystaven zvýšené vlhkosti při slintání a pití. Teplé, vlhké prostředí je pak ideální po pomnožení patogenních organismů jako jsou bakterie a kvasinky.
Pro úspěšnou léčbu je tedy na prvním místě zajištění maximální hygieny koutků a jejich bezprostředního okolí včetně ústní dutiny. Koutky by měli být důkladně a pravidelně vyholovány a 2krát denně čištěny desinfekcí. Na naší klinice se velmi osvědčil klasický 3% peroxid vodíku. Pokud je kožní záhyb už mokvavý, je dobré nahradit peroxid salicylovým lihem, který nejenže desinfikuje, ale i vysouší. U mladého zvířete s opakujícími se problémy je zvažována i plastická operace. Ve Vašem případě bych však souhlasila s vyšším rizikem narkózy, které by tento zákrok prozatím vylučovalo.
Přeléčení antibiotiky, ať už ve formě lokální či celkové ( tj. tablety či roztok do tlamičky) obvykle neřeší problém definitivně, ale pouze omezí růst patogenních mikroorganismů a problém se po přerušení terapie opět zaktivuje. Důležitým zdrojem bakterií může být i dutina ústní, obzvlášť pokud pejsek trpí zubním kamenem. Do něj se totiž bakterie mohou „skovat“ a přežívat v něm v době podávání antibiotik.
Na závěr tedy shrnu mou radu: Zkontrolujte stav zubů Vašeho pejska a jeho případnou nápravu zkonzultujte s Vaším veterinářem. Následně zkuste lokální pravidelné čištění peroxidem, případně salicylovým lihem. A ještě malá poznámka na závěr. Pokud je Váš kokřík vášnivým aportérem, zkuste tuto zábavu na několik týdnů omezit. Nošené klacíky mohou koutky zraňovat, zvíře následně více sliní a opět začíná bludný kruh s množícími se mikroorganismy.

klíč: kožní onemocnění, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040983 | miroslav.hajek@alcoa.com

dotaz vložen: 26.11.2004

Pane doktore,
Dobrý den pane doktore,mám dotaz ohledně srsti mého psa. Mám krátkosrstého ohaře, které ho využívám v myslivosti-tedy pes je ve středně velké zátěži. Na hřbetu má vždy vybledlou, jakoby "mrtvou" srst, která však nejde vyčesat (jen vytrhat). Po vytrhání se objeví vždy pěkně lesklá srst, která však během 2 měsíců zase světlá. V zimě má krásně lesklou srst.Krmím "modrou" Acanou, kterou jsem přes léto doplňoval tabletami s biotinem. Ale výsledek se nedostavil.Děkuji za radu.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.12.2004

Vážený pane Hájku,
v tomto případě je každá rada drahá. Péče o srst a kůži není problém
ojedinělý ani monofaktoriální. Vzhledem k tomu, že jsem též dokonale
obeznámen s problematikou lovecké kynologie, doporučil bych nejprve, aby se Váš veterinář zaměřil na otázku zevních a vniřních parazitů, s důrazem na roztoče. V pozitivním případě /nález roztočů/ máme hned tři metody jejich eradikace /injekční, mokrou a tzv.spot on/. Volbu nechám na příslušném praktikovi. V případě negativního nálezu na roztoče, bych jako druhý krok řešil potenciálně plísně, kvasinky a dermatofytní parazity kůže /několikadenní kultivace....../. Pokud míříte tím, že mi podáváte informaci o krmivu, na tzv. intoleranci neboli nesnášenlivost ke krmivu, považoval bych tuto možnost až jako třetí variantu /dle mého názoru méně důležitou/, ale nezavrhujte ji nikdy.
Rozhodně doporučuji svěřit se do rukou veterinárního lékaře, který svou praxi v oblasti malých zvířat rozvíjí opravdu na "PLNÝ ÚVAZEK", neboť v takovémto případě je potřeba i notná dávka zkušenosti. Mnoho úspěchů v myslivecké kynologii přeje

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040913

dotaz vložen: 2.11.2004

Pane doktore,
Vážený pane, pokusím se ve zkratce popsat. Náš labrador začal zánětem uší a namátkovou léčbou - kapky. Pak hnis v očích a kapky - prý alergie a prach. Pak boulička pod krkem - prý nic. Pak pupence zarudlé na celém bříšku - prý alergie.Pak už začal strácet srst a loupala se mu kůže - smradu a nepořádku ... snad nakonec nějaký parazit, který zdědil po matce.Pak zase uši - tak stěr o odběr krve.Do toho kašel - jelikož prý nabouraná imunita a ucpání análních žláz . To jak měla léčba probíhat - zda se neměla zjistil příčina na začátku asi už zodpovědět nepotřebuji. Stávám se pozorovatelem doktorem a už umím hodně a nestojí to tisíce . Nakonevc cílené kapky na konkrétní mikosu do uší. Pak kvanta antibiotik - a už v té době se mu začali vytvářet jakoby bouličky - vředy ale neotevřené na končetinách , ale hlavně na tlapkách a ty jsou jakoby plné hnisu do okamžiku kdy je Nairo začne likvidovat - pak vyschnou a stále dokola - krev hnis . Prý reakce na antibiotaika - asi ne , jelikož je už měsíc nebereme a stále se to opakuje. Včera jsme už sami vypozorovali ucapnou anální žlázu - takže již jsme zasáhli a doktor vymačkal a já si stále myslím, ře ty puchýře nějak s tím souvisí . Prosím poraďte.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.11.2004

Vážená paní Z.,
omlouvám se, ale na takto zapeklitý problém nelze bez klinického vyšetření odpovědět. Doporučoval bych návštěvu u kožního specialisty.
Omlouvám se za nezodpovězení dotazu dle vašich představ.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040776

dotaz vložen: 15.9.2004

Pane doktore,
Chtěla bych poprosit o radu.....Můj dvouletý pes ( 22 měs. bullmastiff s PP) právě podstupuje terapii - má na kůži stafylokokus intrmedius (doufám že to píšu správně) a chtěla bych ho nechat očipovat.Zajímalo by mne, jestli tím nemůžu pejskovi nějak uškodit, nebo zda-li je to vůbec vhodné?Pro bližší představu: od štěněte se mu na mordě dělaly hnisavé vyrážky.Chovatelka mi poradila, abych mu je vymáčkla a vydezinfikovala.V 7 měsících - v létě- vlezl do potoka, který nebyl asi zrovna nejčistší a na tříslech, v podpaží a na břiše se mu udělaly hnisavé puchýřky.Veterinář aplikoval injekci na posílení imunity a nějaký přípravek snižující alerg. projevy.Zase byl chvilku klid.V zimě se mu udělal zánět v uších - to jsme přikládali suchému vzduchu v bytě...topení atd.Pan doktor uši hloubkově vyčistil a byl klid.Letos v létě se opět objevily puchýřky - nebo tentokrát spíše bouličky pod kůží, začal mu hnisat otlak, oči měl po ránu zanesené a opět uši.Pan doktor psovi nasadil biseptol, do uší nějaké kapky - nevím jestli antibiotika (musely se aplikovat pravidelně, takže asi ano), do očí opthalmoframykoin, na otlak antibiotikovou mast....po měsíci léčby projevy ustoupily.Ovšem na začátku září jsem si všimla, že pes nadměrné líná - a postupně mu začala srst vypadávat lokálně.Navštívili jsme tedy na doporučení jiného pana veterináře - ten okamžitě zahájil terapii na posílení imunity-letrox, dermanorm oil, B12....lab. testy ukázaly přítomnost staf. interm. - pan vet. nám doporučil, pokud se do konce týdne stav zhorší - další mokvavé ložiska, tak ať nasadíme antibiotika.Původní ložiska se po koupeli antisept. šamponem začala hojit - ale po pár dnech se začala utvářet nová.Takže v současnosti bere pes DALACIN, letrox a do granulí přidáváme ty nenas. mastn. kys. 6 a 3, čekáme co bude...NO a právě mám jít pesana čipovat, tak nevím jestli to je správné při takové léčbě....?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.9.2004

Vážená paní V.,
pokud v místě aplikace čipu není rozsáhlá kožní změna a jehla se bude aplikovat do místa zdravé kůže, čipování není problém. Aplikátor je sterilní. Navíc je psík krytý antibiotiky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, ostatní
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040521 | mirca@centrum.cz

dotaz vložen: 4.6.2004

Pane doktore,
dobrý den koupili jsme si pejska jménem Max plemeno lhapso apso je to dospělý pes máme s ním problém v tom že jsme ho koupili od lidí ktety se oněj vůbec nestarali tak že je pěkně zanedbaný ale jsme ho koupali protože pachnul použila jsem přípravku psí šampon proti blecham ale on se drbé tak že mu pod krkem vyléza kus krváve kůže co stím máme dělat a co na to můžeme použít,dále je asi slepý je možné aby oslepl jen z ničeho nic oni nám to zamlčeli my jsme to zjistily tak že bourá do zdi dá se s tím ještě něco dělat anebo nedá mockrát děkuji zaradu novákova

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.6.2004

Vážená paní Mirko,
u jedinců plemene lhasa-apso je velmi důležité denní pěstění a rozčesávání srsti. Pokud ve vašem případě srst zanedbána předchozí nedokonalou péčí, doporučuji zaplstěnou srst ostříhat a provést sérii koupelí v desinfekčním šamponu, který zklidňuje svědivé kožní potíže. Pokud pejska vykoupete 5x po sobě v intervalu 3 dní, určitě to bude mít na jeho srst a pokožku blahodárný vliv. Doporučuji také zakoupení kvalitního obojku proti blechám, který by měl nosit neustále, a který by měl být před koupáním dočasně odepnut z krku. Zdá se ovšem, že jenom koupele nebudou dostatečné pro zklidnění všech jeho kožních problémů. Velké rozškrabané plochy kůže jsou často postiženy probíhající infekcí a v takovém případě je nezbytné vyhledat pomoc veterináře. Pejsek bude pečlivě vyšetřen a budou mu naordinovány veškeré důležité léky.
V druhé části vašeho dotazu se ptáte, zda-li lze něco udělat pro psíka, který se jeví slepý. Příčiny slábnutí zraku u psích pacientů bývají velmi rozmanité a také léčebné možnosti pro každou takovou příčinu jsou jiné. V tomto případě bych určitě doporučil neodkládat návštěvu u veterináře, který se zabývá léčením očních onemocnění. Oční specialista vám jistě bude schopen na podkladě celkového očního vyšetření, stanovit příčinu slepoty a její léčebné možnosti (bude-li možno tento oční stav léčit).

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, oční onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040402

dotaz vložen: 11.4.2004

Pane doktore,
Vážený pane doktore,dovoluji se obrátit na Vás dotazem a laskavou žádostí o odpověď.Máme dvouletou fenku zlatého retrívra. V 15 měsících jí byla diagnostikována DKK těžkého stupně ( dle rentgenu a vyhodnocení veterinárního lékaře 4/4 na obou kyčlích ).Nikdy neměla žádné potíže v této souvislosti a vyšetřit jsme ji nechali po té, kdy se projevily zdravotní potíže v souvislosti DKK u jiného štěněte ze stejného vrhu ( jeho nález byl totožný).Bereme samozřejmě ohled na nález naší fenky:-zajišťujeme ji kvalitní granule alespoň řady premium- v současnosti Acana.-dodáváme kloubní výživu ( nyní caniviton - vždy 1 balení, pak cca 2 měsíce přestávka a pokračujeme dalším balením )-dopřáváme ji přiměřený pohyb, aby se zpevňovalo svalstvo- zejména v lese na měkkém terénu, posilováním bez zátěže- od jara do podzimu plavání, chůze do kopce. V žádném případě ji nepřetěžujeme a nepřichází do úvahy např. běh u kola, běh u běžek či běh se psem. Denně absolvuje procházku v lese trvající 1-2 hodiny, o víkendu a volnu i déle. Venku má možnost si i odpočinout.V létě bychom chtěli strávit týden na Šumavě turistikou. Mám však obavy, aby pěší tůry naší fence při jejím nálezu neublížily. V žádném případě nepředpokládám, že by některá tůra byla delší než 10 km, spíše je plánujeme kratší a do výchozího místa se dopravíme autem. Druhý můj dotaz se týká stavu kůže.Fence se v poslední době tvoří na kůži bílé šupiny- podobně jako lidské lupy či šupiny při seborrhoické dermatitidě. V srsti jsou viditelné zejména při vyčesávání srsti, kdy se uvoňují. Nepozoruji, že by se fenka nějak zvýšeně drbala, z toho usuzuji, že uvedený stav se neprojevuje svědivostí. Srst má přitom pěknou, lesklou, hebkou.Veterinární lékař konstatoval, že se jedná o roztoče dravčíky a předepsal koupele v routoku neostomosanu v poměru 1 : 200, opakovat cca v rozmezí 5-7 dnů, celkem 3-5 x po sobě.Pokyny lékaře jsme dodržely, ale nenastalo naprosto žádné zlepšení.Jaký je Váš názor na oba problémy? S pozdravem a poděkováním Dr. Ivana Holubovská

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.4.2004

Vážená paní H.,
týden na Šumavě Vaší fence, pokud by měla chodit na tůry,
nedoporučuji. Byla by to pro ni zátěž nárazová a nadměrná. Co se
týče 2. dotazu ohledně kožních problémů, ty se přes mail velice
těžce řeší. Ale k popsané léčbě bych doporučil provést kontrolní
mikroskopické vyšetření na dravčíky, pokud by bylo negativní,
zaměřil bych se na postupné vyloučení dalších příčin nesvědivé
seborey (nepopisujete svědění)- např. mykózy, hypothyreóza a
další onemocnění, při jejichž diagnostice je potřeba využít
různých laboratorních vyšetření.

klíč: DKK, kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040168

dotaz vložen: 10.2.2004

Pane doktore,
Máme doma pekingského palácového psíka a pořád se škrábe,má narůžovělí flíčky na kůži ,žluté lupy myslíme si že mu nepatrně vypadly chlupy ale nejsme si jistí protože to není moc dobře poznaz.Byli jsme s ním u veteřínáře a ten nám dal stronghold s hnědým uzávěrem je jich víc druhů,ale mi jsme dostali s hnědým uzávěrem doktor se nám přesně nevijádřil co to je proto chci vědět váš názor co na to říkáte? myslíte si že je to svrab nebo něco jiného? Předem děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.3.2004

Vážená Veroniko,,
svrab to být může, ale tahle diagnóza je nepravděpodobná. Spíše se může jednat o parazita, který žije na kůži a jmenuje se Cheyletiella. Není vidět pouhým okem, ale kůže s Cheyletiellou je velmi lupovatá a svědivá. U dlouhosrstých společenských plemen je tenhle parazit velmi častý. Může se jednat i o alergii, povrchový zánět kůže, zablešení nebo plíseň. Bez bližších údajů se těžko radí, ale rozhodně je nutné bližší a hlubší dermatologické vyšetření. Podání Strongholdu je rozhodně na místě. Působí preventivně i léčebně. Určitě psíkovi nijak neuškodí a v případě zablešení nebo postižení Cheyletiellou by se psík měl přestat drbat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040143

dotaz vložen: 4.2.2004

Pane doktore,
Dobrý den, velmi mě potěšilo, že existují i takové stránky, jako je tahle. Naprosto skvělé. Takže. Pane doktore, chci se zeptat - mám fenku Stafordšírského bulteriéra, letos v červnu jí bude 11 let, ale na svůj věk je velmi vitální. (I veterináři ji obvykle na první pohled typují tak kolem osmého roku.) Ale jedná se mi o paspárky. Ona je má, ale asi tak před 2 roky se jí na jedné noze ten nehet jakoby "zlomil". Visel tam jen na té kůžičce, tak se jí ho někdy podařilo urhnout, nebo jí to vyndal veterinář. Jenže problém je v tom, že jí to pak zase naroste a celé to jde takhle znovu - jak v bludném kruhu. Ted´ se jí to začalo dělat i na té druhé noze. Je to i pro nás trápení, ze začátku jsme s tím furt chodili k doktorovi, ale pak už jsme zjistili, že jí to můžem vytrhnout (pokud to teda už jen visí) sami. Nepomůže ani zastřihávání drápků. Když jsem se ptala na to, zda by se daly paspárky nějak odstranit operativně, aby se jí to pokaždé nedělalo, tak nám řekli, že je už na to stará. Já si to sice také myslím, ale co proti tomu dělat? Na operaci bych ji už nedávala, jelikož za předchozí půlrok byla pod narkozou 3x. (nejdřív vyndání 2 zubů, pak nějaké 2 bulky v mléčné žláze a nakonec komletní kastrace) Myslím, že toho měla až až a nechtěla bych jí zase příliš trápit. Velmi děkuji za odpověd´, budu se těšit.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.3.2004

Vážená paní V.,
nedávno jsem psal o vhodnosti odstraňovat paspárky. U vaší fenečky, pokud se problém neustále periodicky opakuje, bych odstranění doporučil. Zákrok lze provést jen v obluzení a lokálním znecitlivění operovaného paspárku. Neměl by to být problém. Navíc stafordi a spol. nejsou ani ve stáří žádní peciváli a jsou aktivní, takže si leccos způsobí i ve stáří svojí aktivitou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20040071 | spalovaz@seznam.cz

dotaz vložen: 20.1.2004

Pane doktore,
Obracim se na Vas s dotazem ohledne meho pejska Labradorskeho retrivra. Asi pred pul rokem jsme si vsimli, ze se nas pejsek nejak casto drbe na vsech moznych castech tela. Zasla jsem s nim tedy k veterinari, ktery rekl, ze by se mohlo jednat o nejaky druh alergie. Pichl mu tedy injekci, nejakou hormonalni a pote drbani na nejaky cas ustalo. Na dobu asi mesice a pul, pote jsme tam sli znovu a jeste jednou pozadali o tuto inj. Pan doktor nas ale upozornil, ze mu nemuze tuto latku uz vice podavat, jelikoz to pro nej neni dobre. A nas pejsek se stale drbal. Zmenila jsem veterinare a o radu jsem poprosila jineho. Ten nejdrive nabidl aplikovat latku proti roztocum atd. Ani to nepomohlo, takze to nejspis bude ona alergie. Take mi bylo receno, ze vysetreni(alergie) se provadi pouze na Brnenske spec. nemocnici. Prosim Vas o informaci, zda mate nejake zkusenosti s lecbou alergií a jak je to po financni strance. Moc Vam dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 22.1.2004

Vážená paní Špálová,
s léčbou, resp. diagnostikou alergií mám zkušenosti dosti bohaté. Pokud jde o atopickou alergii, provádíme jako jednu z možných diagnostických metod, tzv. intradermální kožní testy. Je to obdoba lidských „alergických“ testů. Pár drobných vpichů do kůže a vyčkání alergické reakce pacienta (cca 15 minut) v podobě vytvoření drobných oteklých papul velikosti fazole. Cena se pohybuje kolem 750Kč. Při pozitivním průkazu alergie a detekci alregenu (např. roztoči a domácí prach) je možné, pakliže i ostatní klinika souhlasí a zvíře není banálně alergické např. na blechy, nechat speciálně pro konkrétního pacienta vyrobit tzv. hyposenzibilizační kůru. Její cena se pohybuje kolem pěti tisíc. Kůra se aplikuje v přesném rozpisu ve formě drobných podkožních injekcí po dobu jednoho roku.
Další informace o alergiích je možné si vyhledat v Poradně přes vyhledávač.
Zaklikejte pes/ fena/ štěně/ kůže / srst/ a zadejte slova, alergie, atopie, drbání, kůra atd.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031383

dotaz vložen: 17.12.2003

Pane doktore,
měla bych k Vám prosbu, zda můžete pomoci našim psům - Afgánským chrtům Vy!!!Již 6 let se snažíme vyléčit my i různí veterináři náš problém s ušima. Začlo to když jsme dovezli fenku z ciziny k nám domů kde jsme měli další 2psy bez problémů. U této fenky se problémy začaly projevovat kolem půl roku častými záněty uší a velkou svědivostí i obličeje.Po té měla občas červené flíčky na břiše a zarudlé mezi prsty a červené bělmo v očích, též jí kape neustále z nosu. O alergii se nejedná!! Občas máme problémy i my nejčastěji na rukách, kde se nám objeví červený pupínek nebo říznutí, který velmi svědí.Fenka měla před rokem štěňata - 2 jsme si nechali a kolotoč se opakuje znovu - opět ty sámé problémy. Venku lítají jak smyslů zbavení a nevzájem se do uší kousají.V ten moment nás vůbec nevnímají. Velice dobře jim dělá chladit si uši ve sněhu a na dlažbě - když je teplo je to mnohem horší. Vždy když zánět vyléčíme opět se vrátí.2 fenky, které netrpí na zánět a mají uši na pohled úplně čisté trpí stejnou úpornou svědivostí(občas v uchu červený pupínek). Všichni se kousají i po těle, ale největší problém jsou uši+obličejová část. na zádech mají občas lupy.Myslíme si na 100%, že se jedná o parazita, který nebyl nikdy zachycen při seškrabu.Když u nás byli známí se psem na návštěvě - pozorovali jsme u psa následující den ty samé problémy. Koupali jsme v různých toxických roztokách, dezinfikovali prostředí, používali jsme různé pipety včetně Strongoldu i různé postřiky a stále bezúspěšně.Prosím pomozte.Moc děkujeme za naše psy.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.12.2003

Vážená paní Doležalová,
pokud se vyskytnou výrazné kožní problémy u několika psů ve smečce a i spolubydlící lidé mají jisté kožní projevy, jedná se o na 99% o parazitární nebo plísňové onemocnění. Bohužel pro bližší radu bych potřeboval i lepší anamnézu.
Pokud bych takový případ řešil v ordinaci, určitě bych se snažil vyloučit zablešení, svrab a dermatofytní plísně. Pokud jsou všichni doma nemocní, včetně lidí, musí existovat něco, co si předávají. Výjimečně by mohlo existovat v bytě či okolí cosi, co výrazně alergizuje psy a i lidi.
To, že jste používali různé desinfekce, kapky, postřiky atd. neznamená, že jste činili správně. Pokud by psíci trpěli plísní M. canis, žádné kapání a pipety nepomohou.
Pokud mají blechy, mohou se problémy na čas utlumit a posléze znovu vybujet.
Určitě bych doporučil kultivaci na plísně, trvalé držení celé smečky pod Strongholdem nebo Frontline a standardní kvalitní stravu.
Osobně bych si tipnul na plíseň nebo blechy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, hygiena v chovu, kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031375

dotaz vložen: 11.12.2003

Pane doktore,
prajem Vám dobrý večer. Veľmi rada si čítam Vašu poradňu. Mám však aj otázku, na ktorú som nenašla odpoveď. Pred dvomi rokmi som si zobrala z útulku psíka - kríženca pravdepodobne pudlík a bradáč /knírač/. Bol dosť zanedbaný a v zlej kondícií, ale tie oči... Ale to asi poznáte. Psíka sa nám po dlhšom čase podarilo zbaviť strachu z ľudí, naučili sme ho na pravidelnú stravu, používanie psích hračiek a nepochybne sme ho /mierne/ rozmaznali:). Ale podľa môjho názoru je lepší "mierne nadrzlý pes" ako uzlíček nervov. Psík je hravý - stále viac. No ak ste to vydržali až sem, dostávam sa k otázke, ktorú Vám chcem položiť: Ako mám určiť jeho vek? Zubov má málo /ale odkedy je u mňa, neprišiel ani o jeden/ mal ich nepekné, zažltnuté, ale žuvacími plátkami si ich udržiava v ukážkovom stave. V útulku mi nevedeli povedať, aký je psík starý, len toľko, že je u nich vyše pol roka. Za Vašu odpoveď veľmi pekne díky a prajem Veľa zdaru

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.12.2003

Vážená paní M.,
určit stáří dospělého psa je i pro zkušeného praktika problém. Pokud je psík starý do cca jednoho roku, lze podle postupné výměny dočasného chrupu (mléčného) za trvalý plus mínus určit jeho věk. Jakmile je chrup definitivně vyměněn, není to vůbec jednoduché. Neexistuje žádný univerzální návod. Obvykle je důležité podívat se na zuby (opotřebení a zubní kámen), celkový vzhled psa, zšednutí srsti, vzhled oční čočky, ztvrdnutí kůže polštářků …… Všechny nálezy dát dohromady a vytvořit předpoklad stáří psa. Jedno může vylučovat druhé a zároveň mást, takže nikdy se nesnažím za každou cenu přiblížit se skutečnému věku. Vždy se vyjadřuji s rezervou. Nejhorší jsou situace, kdy veterinář vysloví stáří, za pár dní se najde majitel a z tříletého psíka je devítiletý …..
Jsou pochopitelně obecná pravidla. Je např. velmi málo více než desetiletých dobrmanů, většina malých plemen již kolem roku mívá problémy se zubním kamenem a paradontózou, starší psíci trpívají na zákal čočky, mladá zvířata nebývají šedivá atd. Jenže výjimka potvrzuje pravidlo …..
Doporučuji návštěvu u veterináře. Ten alespoň určí rozmezí mladé zvíře, střední věk, gerontologický jedinec. To stačí pro úpravu stravy, režim, doplňky do krmiva.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, oční onemocnění, ostatní, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031322

dotaz vložen: 1.12.2003

Pane doktore,
Vazeny pane doktore,muj desetilety pes ma pistel.Chtela jsem se zeptat, za jak dlouho se pistel zahoji a jestli byste mi mohl popsat, jak takovy pistel vypada, abych mohla vyloucit karcinom. Prosim napiste mi odpoved na muj e-mail.Dekuji Hlavata

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.12.2003

Vážený pane H.,
moc záleží na tom, kde na těle se problém nachází, jak dlouho proces trvá, jak byl léčen, zdali se problém opakuje atd.
Píštěl je nehojivá dutina, která secernuje sekret různého charakteru, nehojí se, negranuluje (nezarůstá), periodicky se otevírá např. přes kůži nebo do různých fyziologických dutin (tlama, zvukovod, jícen, dutina břišní, rectum). Příčinou vzniku může být leccos. Banální zranění, operace, primární infekce, vnik cizího tělesa, nádory ……….
Princip je takový, že vznikne dutina, ta se většinou infikuje, tkáň tvořící výstelku píštěle se změní a nedokáže se přirozeně hojit. V dutině případně krom zbytků tkání zůstává třeba i zapomenuté cizí těleso (např. osina). Celý problém komplikuje to, že zvíře si v 99% případů ránu olizuje.
Těžko vám bez bližší znalosti konkrétního případu poradím. Obecnými principy léčby píštěle je důkladná revize nehojícího se chobotu, případná chirurgická excize (vyříznutí) píštěle, nasazení antibiotik (dlouhodobě, tzn. několik týdnů), pravidelné výplachy a dreny, odběr vzorků k histologickému vyšetření (vyloučení nádorových změn) a především nasazení ochranného límce zvířeti k zabránění olizování.
U německých ovčáků je situace o to horší, že NO je prediponován k vážným kožním nemocem (např. hluboká pyodermie nebo nodulární dermatofibróza), které rezultují v nehojící se píštěle. U starých psů je situace ještě horší.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031271 | iskalicka@volny.cz

dotaz vložen: 16.11.2003

Pane doktore,
prosím o radu, jak vyhojit keloidní jizvu. Máme dvouletou fenku boxera, která si v létě narazila vnitřní stěnu stehna o v zemi zatlučenou kovovou tyč.Jednalo se pouze o lehčí takřka nekrvavé zranění, spíše zhmoždění. V místě poranění nyní vystupuje keloid asi 3x2 cm. Snažili jsme se masírovat, ale stav se nelepší. Děkuji za případnou odpověď .

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.11.2003

Vážená paní Skalická,
klasické keloidní jizvy nejsou na rozdíl od člověka u psů tak časté. I velmi rozsáhlá plošná zranění se hojí velmi pěkně a čistě. Problémy s ošklivým zajizvením nastávají v případě, že si psík ránu a vznikající zajizvení líže. Kůže zbytní a vzniká granulomatózní proces. Nejsem přesně schopen odhadnout míru problému podle popisu, ale pokud si pes jizvu nelíže, neškrábe a zjizvení mu nevadí např. místě kožního záhybu nebo kosmeticky při výstavách, tak bych s tím nic nepodnikal. Jizvy příliš rozmasírovat nejdou a když, tak je to běh na dlouhou trať. Jediným rychlým, radikálním a 100% účinným řešením je odstranit ošklivou tkáň chirurgicky a vytvořit novou primární suturu s primárním hojením.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: chirurgie, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031195 | veronika.vaverkova@centrum.cz

dotaz vložen: 31.10.2003

Pane doktore,
jsem majitelkou čtyřletého psa Německé dogy a chtěla bych, aby mi někdo zodpověděl dotaz: Co dogy a jejich srdce. Zajímá mě jsou-li náchylnější k srdečním příhodám, jaký je normální tep a co lze pro ozdravení jejich srdce preventivně dělat? Také má můj pes od narození nemocnou slinivku a kontaktní alergii při které se mu neustále tvoří malé boule po celém těle, které následně vylysávají a doposud žádná léčba nebyla úspěšná.Myslíte, že by jste my mohli doporučit něco s čím Vy osobně máte dobrou zkušenost.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.11.2003

Vážená paní Vaverková,
nejsem specialista na srdce – kardiolog. Tím se v naší ordinaci zabývá kolega. Obecně lze říci, že dogy nebývají úplně nejčastější pacienti se srdcem a když, tak se většinou jedná o akutní stavy. Pacienti přicházejí se srdeční nedostatečností různé etiologie, která vede v syndromu chronicky zvětšeného srdečního svalu a k otokům plic. Německých dog není ve srovnání např. s typickým kardiopacientem – starým jezevčíkem moc, jelikož jako zástupců plemene je jich mezi psíky méně. Takže nemohu říci německá doga = častý srdeční problém. V porovnání např. s dobrmany mají rozhodně méně onemocnění srdce.
Pulz u psů je velmi variabilní. Od 60 do cca 160 úderů za minutu. Obvykle se v klidu pohybuje někde u čísla 110. Pulz se měří na vnitřní straně stehna na pulzující femorální artérii. U dogy je to velmi velká céva. Nesmíte se nechat vyděsit poměrně nepravidelnou akcí. Na rozdíl od lidí je u psů naprosto normální.
Prevence? Pravidelné kardiologické kontroly, tzn. EKG 1x za rok, rok a půl, nemít psíka obézního, podávat pravidelně doplňky s L-carnitinem, taurinem a koenzymem Q10, pokud možno krmit kvalitní krmnou směsí. Naštěstí psíci nekouří a nepijí, takže tahle prevence odpadá…..
Udává se, že pokud dorazí doga s rozvinutou klinikou srdečního selhání, je horizont jejího přežití i s důslednou medikací od půl do jednoho roku. Prevence je proto důležitá.
Co se týče kožních problémů poprosím vás o prolistování archivu poradny, kde naleznete pod heslem

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, interní onemocnění, kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031065 | ynnor@seznam.cz

dotaz vložen: 30.9.2003

Pane doktore,
opět Vás poprosím o odpověď, jako už několikrát a přiznám se, že si ráda Vaši rubriku pročítám, aniž bych cokoliv potřebovala konkrétně, prostě jen proto, že se mi moc líbí Váš styl a způsob psaní, o odbornosti a pravdivosti nemluvě. Tak tedy k tomu svému dotazu:mám 6 letého amerického kokršpaněla a v posledních letech na něm, tedy přesněji na jeho "pindíkovi" nahmatávám velmi velké a tvrdé jakoby bradavice nebo strupy, sama nevím jak to přesně nazvat, ale když ho po venčení myji, tak se mi zdají čím dál větší a ve větším množství. Prosím o odpověď z čeho a proč a jak a co s tím.Zdravím a přeji pohodové dny. Lituji, že nejsem z Vašeho okolí a nemohu navštívit Vaši kliniku. Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.10.2003

Vážená paní P.,
asi vás moc nepotěším, jelikož vůbec netuším, o co by se mohlo jednat.
Možná jsou to opravdu bradavice, možná strupy, které někdy psi po proběhnuvším zánětu kůže mívají, může se jednat o jakékoliv kožní novotvary vzniklé kupř. neustálým drážděním kůže kolem penisu, když si psík předkožku při zánětu olizuje ……
Opravdu netuším. Musel bych to vidět.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20031054

dotaz vložen: 27.9.2003

Pane doktore,
Mám třináctiletého belgického ovčáka tervuerena,asi před čtrnácti dny jsem si všimla,že si začal vytrhávat srst v okolí pravého análního váčku a zespod u kořene ocasu. Veterinář anální žlázky vyprázdnil-plná byla pouze pravá,holou kůži zastříkal hliníkem ve spreji a píchnul kortikoidy. Tuším,že asi po čtyřech dnech to přepíchnul ještě jednou a zdálo se,že vše bude opět v pořádku. Po pár dnech si,ale pes začal vytrhávat srst znovu směrem do boku. Kůže se zdá zdravá a vnější cizopasníky určitě nemá,ale pro jistotu jsem mu aplikovala Frontline proti blechám a klíštatům. Je možné,že toto způsobila změna krmiva? Jde přece jen o starého psa a dalo by se předpokládat,že už má oslabenou imunitu. Jinak působí zdravě a je stále velmi temperamentní.Nikdy předtím podobné problémy neměl. Děkuji za odpovědˇ.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.10.2003

Vážená paní Hromasová,
asi před dvěma týdny jsem v poradně na www.veterina-info.cz publikoval dosti rozsáhlý článek na téma onemocnění paranálních váčků. Podívejte se na odpověď přes vyhledávač.
Nicméně k vašemu problému bych připojil pouze to, že podle popisovaných problémů bych usuzoval na zánět v paranálním váčku. Váček může být zanícený a vůbec nemusí být plný sekretu. Důležitá je barva, konzistence a zápach z váčku vytlačené hmoty. V podobných případech ordinuji důkladné vypláchnutí dutiny váčků, jejich naplnění desinfekčním roztokem nebo antibiotiky. Psík by si neměl řiť olizovat (plastový límec na cca 10 dní). Pochopitelně je nutné zhodnotit celkový stav kůže a pokusit se vyloučit další problémy. Nicméně pokud jste podala i preventivně Frontline, jenom dobře.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), kožní onemocnění, parazité vnější, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030976

dotaz vložen: 10.9.2003

Pane doktore,
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám doma 11ti letého psa Shih-tzu. Někdy v půli července se mu vedle konečníku objevila krvavá boule. Navštívila jsem veterináře. Říkal, že je to zanícená mazová žláza, dal psovi antibiotika a mastičku (framykoin). Ale špatně se to hojí, teda, spíš se to nehojí vůbec. Mám strach, aby se mu do toho nedostala infekce. Co pro něj můžu udělat?Proč se mu to nehojí?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2003

Vážená paní P.,
je samozřejmě rozdíl, co si pod pojmem „krvavá boule“ představíme. Obecně všechny procesy, které se lokalizují na kůži kolem konečníku řadíme do skupiny onemocnění perianální oblasti. Perianální oblast je pro snazší představitelnost kružnice o průměru cca 5 cm, kdy středem je řitní otvor. Místo, které si pes a kočka mohou velmi dobře olizovat. Kůže v této oblasti je velmi náchylná na změny a velmi rychle a „efektivně“ na ni působí různé vedlejší patologické faktory. Kůže kolem řitě, podkoží a hlubší struktury kolem konečníku jsou protkány mnohými drobnými mazovými žlázkami a jsou zde umístěny i dva velké paranální váčky. Paranální váčky jsou umístěny mezi svaly pod kůží po obou stranách konečníku. Např. u psa velikosti kokra jsou velké asi jako kulička hroznového vína. Mají nedlouhé drobné vývody, které ústí zhruba v místě ukončení řitě. V těchto váčcích se vytváří a hromadí zapáchající sekret, který byl v minulosti u volně žijících psovitých šelem používán jako obrana před protivníkem, podobně jako to dnes dělá skunk. U dnešního domestikovaného psa a kočky plní spíše funkci jakého si poznávacího „razítka“, podle něhož se psi a kočky poznávají, ev, podle něhož si značí své teritorium. Sekret žlázek se totiž mírně vytlačí při každé stolici.
Problém je ten, že jak drobné mazové žlázky i paranální váčky jsou velmi náchylné k změnám, bujení a zánětům. Obecně jsou k onemocnění v perianální oblasti daleko více náchylná malá plemena psů a z hlediska pohlaví více samci. Žláznaté struktury kolem řitě totiž velmi podléhají působení samčích pohlavních hormonů.
Nejčastějším důvodem, kdy majitel psíka přichází do ordinace s problémem „jakési boule“ je impakce, čili přeplnění paranální, tedy pachové žlázky. Normálně se žlázka, jak píši výše, sama vyprazdňuje. Někdy se stává, že se vývody ucpou a sekret zůstává ve váčku, je infikován bakteriemi ze střeva, zakvasí a vznikne akutní zánět prostupující na stěnu vlastního váčku a okolí. Pes začne být nervózní, ošívá se, nadměrně si olizuje konečník, jezdí po zadku (tzv. sáňkuje), posléze díky bolestivosti zánětu přestává jíst. Nakonec se stává, že zahnisaný váček praskne a hnis vyteče píštělí přes kůži ven. Tento moment je pro majitele velmi frustrující, jelikož krvavě zbarveného hnisu bývá velmi mnoho a majitel přijíždí do ordinace opravdu vyděšený. V zásadě se o nic vážného nejedná. Absces váčku se běžně ošetří, provede se toaleta, výplach desinfekčními prostředky a antibiotiky. Proces hojení netrvá déle než deset dní. Důležitá je precizní spolupráce chovatele, který musí zabezpečit, aby si psík bolavé okolí konečníku neolizoval (plastový límec z ordinace), neméně důležité jsou i denní výplachy a oplachy místa např. odvarem z heřmánku, dubové kůry nebo slabým hypermanganem.
Jako prevence opakujících se impakcí se doporučuje pravidelné manuální vyprazdňování ještě nezanícených váčků. Zde bych rád upozornil na velmi rozšířený nešvar, kdy se majitelé psíků bez jakýchkoliv důvodů sami doma snaží paranální váčky vyprazdňovat. U psů, kteří nesáňkují, nevykusují si kořen ocasu, samovolně neupouštějí mimo kálení zapáchající sekret nebo nikdy neměli se žlázkami žádné problémy, je preventivní vyprazdňování naprosto zbytečné. Ba naopak. Spíše dochází neodborným vytlačováním k hmoždění a zraňování okolí konečníku, které posléze vede právě k zadržování sekretu ve váčcích a k zánětům. Nutnost preventivního vyprázdnění paranálních váčků by měl vždy zhodnotit a provést veterinární lékař.
Dalším důvodem ke vzniku „boule“ je novotvar drobných mazových žlázek kolem řitě. Novotvary (nádorky) mohou být charakteru zhoubného i nezhoubného. Některé z nich mohou i metastazovat, čili vytvářet dceřinné nádory v jiných tkáních, některé mohou vytvářet patologické hormony ovlivňující celkový zdravotní stav psa nebo kočky. Majitel většinou vidí drobné krvácející útvary květákovitého charakteru kolem řitního otvoru a pod ocasem. Nádorky jsou nepříjemné nikoliv tím, že by zvíře bolely, ale tím že svědí, krvácejí, vytváří se na nich strupy, v létě do otevřených ran sedají mouchy a zvířata mívají pocit nečistého okolí řitního otvoru. Samozřejmě že se snaží problém vyřešit nadměrným lízáním, čímž se stav ještě zhoršuje. Navíc může olizováním dojít k infekci dutiny ústní a nosní přenosem bakterií ze střeva. V případě nikoliv akutního zánětu pachového váčku, ale nádorků se doporučuje komplexní řešení, obvykle chirurgické odnětí novotvarů, histologické vyšetření odstraněné tkáně a event. i zhodnocení stavu z hledisky endokrinologického. U psů je doporučována např. kastrace.
Při jakémkoliv problému u konečníku je vždy nutné rozlišit akutní zánět paranální žlázky a nádorové změny drobných mazových žláz v kůži. Každopádně vždy platí jako první pomoc i jako dlouhodobá opatření při léčbě jednoznačný požadavek zabránit psovi v olizování řitě a dokonalá hygiena. Toaleta je možná běžnou sprchou nebo oplachy hojivými bylinnými odvary (viz výše), pochopitelně s součinnosti s léky které naordinuje veterinární lékař. Zabránění olizování je možné pouze důsledným nošením plastového límce, který lze koupit v každé ordinaci. Různé náhražky jako jsou pleny, dámské kalhotky nebo zalepování postižených míst je naprosto iluzorní představa o účinné ochraně. Pleny či dětské kalhotky někdy doporučuje psíkovi nasadit jako doplněk, aby neznečišťoval byt např. krvavými skvrnami.
Nemoci v oblasti kolem konečníku patří ke kožním onemocněním. Při chronických stavech je nutné pohlížet na pacienta z pohledu dermatologického a endokrinologického.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, geriatrie (stáří), interní onemocnění, kožní onemocnění, onkologie, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030887

dotaz vložen: 13.8.2003

Pane doktore,
nepodařilo se mi najít vyhledávač který jste původněv poradně měli, tak možná položím již zodpovězený dotaz. Pes se mi drbe na tlamě a mám podezření, že ho bolí zub. Nedokážu však najít příčinu. Kamene moc nemá. Je možné ve vaší ordinaci zjistit nemoc zubů, nebo je lépe navštívit nějakou specialozivanou kliniku na psí zuby ? A je možné, že psa zuby boli ? Jak to psi řeší, drbáním ? Starý je 4 roky a 2-3 krát týdně zuby čistíme enzym.pastou pro psy.děkuji za radu

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 18.8.2003

Vážený pane Horáku,
drbání na tlamě a pyscích většinou nemívá původ v onemocnění chrupu a dásní. To už musí být v tlamě místo zubů mírně řečeno kamenolom nebo malá žumpička. Nevylučuji to, ale psíci se na tlamě odrbávají obvykle proto, že je svědí kůže pysků a čumáku. Důvod je svědivost, tedy problém nikoliv stomatologický, ale dermatologický. Každopádně prohlídka zubů, dásní, jazyka, hmatných mízních uzlin je na místě. V případě „nenálezu“ bych se soustředil na kůži. Někdy stačí taková maličkost jako ulpívající zbytky stravy po jídle v chlupech tlamy. Psíkům to může vadit a drbou se.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030738

dotaz vložen: 4.7.2003

Pane doktore,
chci se zeptat ohledně použití peruánského balzámu na otlačené lokty u psů. Slyšela jsem, že je to proti tomu vynikající prostředek, ale nemůže tak silný koncentrát pejskovi ublížit - když se běžně přidává jako přísada do mastí.. Předem děkuji za odpověď!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2003

Vážená paní Lišková,
v zásadě nemám s používáním peruánského balzámu k použití na otlaky zkušenost. Kdysi se peruánský balzám používal na léčbu ušního svrabu u koček. Podával se přímo do zvukovodu v koncentrované formě a zvířatům nijak nevadil. Myslím, že lokální použití na kůži u psa by nemělo vadit. Nejsem si jist, zdali bude léčebný efekt peruánu na otlaky výrazný. V prvé řadě si bude zvíře aktivně aromatický balzám ( voní po vanilce jako Vánoce) olizovat. Léze potřená balzámem by se měla krýt obvazem, ale kůže se bude pod krytím pařit. Otlaky jsou především problematické díky druhotné bakteriální kontaminaci a zánětu kůže. Peruánský balzám bych použil pouze na dva tři dny k efektu zvláčnění a narušení otlaku. Pak bych rozhodně doporučoval daleko modernější prostředky jako je benzoylperoxid nebo chlorhexidin, sloučeniny síry a kyseliny mléčné. Běžně je na trhu celá řada speciální veterinárních medikovaných šampónů na lokální ošetření kůže. Bohužel v mnohých případech chronicky zanícených otlaků je nutné použít antibiotika.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030727 | ynnor@seznam.cz

dotaz vložen: 2.7.2003

Pane doktore,
přeji dobrý den. Před časem jste mi odpověděl na můj dotaz, ohledně zánětu pysku u mého pejska amerického kokra. Bylo to přesně tak, jak jste psal. Dnes už je pejsek po plastice a doufám a vypadá to, že s tím problémem budeme mít klid. Mockrát děkuji za Vaši odbornou radu. Chtěla bych se ale zeptat ještě na něco jiného. Svého 6letého psího přítele krmím už dlouhodobě Purinou pro Plan light.Nechci, aby nějak enormě tloustnul, žije v paneláku a tak má pohyb pouze v odpoledních a víkendových hodinách. Je možné mu stravu změnit nebo ho mohu nechat při této? Mimo těchto granulí dostává i psí laskominky, jako suchary, tyčky, piškoty..a občas konzervu, smíchanou s granulemi.A další otázka se týká alergie na kůži. Po matce, která má velké problémy s kůží, má ten můj mnohem menší, skorem nepatrné,ale přesto se mu objeví stroupek. Mažu mu je Prurivitem.Poradíte mi prosím, v čem ho mám koupat a čím ho mám ošetřovat, popřípadě mám-li ho krmit i nějakým potravinovým doplnkem?Nesmírně Vám děkuji za odpověď a přeji jen vše dobré.Zdraví Prošková Dana

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2003

Vážená paní P.,
to jsem rád, že i virtuální internetová rada trefila do černého, vlastně do pysku.
Pokud krmíte Purinou pro Plan Light jenom dobře. Pokud psík nemá zažívací problémy a Purina mu chutná, zůstaňte určitě u Pro Planu Light. Dodržíte-li doporučenou dávku, zvíře bude mít trvale stejnou váhu a nebude tloustnout.
Laskominy, piškoty, tyčinky, uzle atd. jsou „trojským koněm“ psí výživy. Jsou kalorické a zvířata po nich tloustnou. Majitel většinou nedokáže odhadnout, kde je hranice zvýšeného kalorického příjmu. Pamlsky bych šetřil. Např. firma Eukanuba prodává speciální dietní biskvity, které mají přesnou kalorickou hodnotu. Víte, kolik můžete psíkovi dát, aby to nevadilo na štíhlou linii. Jsou to docela vtipně vypadající „ sušenkové“ kostičky.
Co se srsti týče. Američtí kokři dosti často trpí zvýšenou mastivostí kůže, druhotnými kvasinkovými infekcemi a bakteriálními záněty. Ke koupání doporučuji výhradně veterinární léčebné šampóny. Existuje celá řada značkových výrobků, které přesně „sednou“ na daný typ srsti. Pokud není žádný problém, lze použít např. šampón Dermilen, Allercalm, určité typy z řady Nolvaselb a Vetriderm šampon pro každodenní péči. Při potížích už nastupují šampóny omezující mastivost a svědivost kůže nebo desinfekční koupele.
Jako potravinový doplněk bych u kokra doporučoval preparáty obsahující nenasycené mastné kyseliny, které zásadně citlivé kůži prospívají. U nás v ordinaci používáme např. olej Dermanorm.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, krmiva, srst, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030721 | jaroslava.mazlova@mybox.cz

dotaz vložen: 30.6.2003

Pane doktore,
mám pětiletého bílého pudlíka a dnes jsem mu objevila na krku vlevo pod sanicí bulku velikosto křepelčího vejce.Ta bulka je pohyblivá a není bolestivá. Jiné obtíže pejsek nemá, ale nerada bych neco zanedbala. Předem děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2003

Vážená paní Mázlová,
určitě bych doporučoval návštěvu u veterináře. Bulky v této oblasti jsou většinou zvětšené mízní uzliny, zvětšené slinné žlázy, důsledky špatného chrupu nebo v létě jen banální reakce po zákusu klíštěte či již méně banální zabodnuté osině z trávy. Nicméně každá „ bulka“ je důvodem k alespoň základní prohlídce. Velikost křepelčího vejce není u pudlíka zase velikost malá .....

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění, rány a zranění, srst, zuby, stomatologie
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030698

dotaz vložen: 25.6.2003

Pane doktore,
Máme doma afghánského chrta a zacuchávají se mu chlupy. Jak často se má česat a koupat a nebo o srst jinak pečovat?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2003

Vážený pane Bělonohý,
péče o srst afgánského chrta je jako péče o vlasy do půl pasu. Tedy každodenní.
Nikdy jsem nebyl majitelem dlouhosrstého plemene navíc s jemnou srstí, takže moje informace jsou přenesenou zkušeností z ordinace. Nikoliv mojí vlastní. Určitě je nutné denní či obdenní česání srsti, aby podsada (hustší krátké chlupy) nezačala plstnatět. Existují speciální drátkové hřebeny na pročesávání podsady. Jakmile se podsada začne slepovat, vytvoří se tlusté koláče plstnaté srsti a je „vymalováno“. Plsť se musí odstříhat. V 99% procentech ji nelze rozčesat. K plstnatění velkou mírou přispívají i levné psí šampóny bez rozčesávadel a kondicionérů. Vyplatí se investovat do dražších a značkových výrobků, které jsou k dostání u veterinářů, v psích salonech (kde s nimi mají asi největší zkušenosti), na velkých psích výstavách nebo v petshopech, kde prodává někdo mající doma dlouhosrsté psy.
Vím, že to chovatelé neradi slyší, ale pokud není pes výstavní aristokrat, doporučuji alespoň na léto psa ostříhat. Ostříhané chlupy dorostou. Bude sice vypadat jako „ohořelá ovce“, ale jeho srsti to pomůže. A Vám koneckonců také. Nebudete muset po každé vycházce venku v přírodě preparovat z chlupů větvičky, suchou trávu, osiny, zacuchané svízele přítuly a různé jiné čumbrky. Nedej pánbu, aby si do chlupů psík vetknul žvýkačku. I ledově chladná ulpí v chlupech dosti důkladně a neodstranitelně.
Samostatnou kapitolou je zima a plískanice. Majitelé afgánů, kteří k nám chodí, používají pro své psíky celotělové kombinézy. Zvířeti čouhají jen špičky tlapiček, hlava a ocas. Myslím, že je to velmi vhodné. Oblečky jsou běžně ke koupi, i na míru. Od maskáčů po různé barevně fešné kombinace.
Úplně nejlepší je poradit se s někým, kdo afgána chová a má zkušenosti podepřené praxí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030654 | houbariat@seznam.cz

dotaz vložen: 15.6.2003

Pane doktore,
máme Labradora,který si v poslední době neustále vykusuje jedno místo na ocasu.Již zmizelo ochlupení a jeho neustálé olizování způsobilo krvavou ránu.Je možné,že by toto mělo souvislost s nedávným vykoupáním v řece ?Od té doby se totiž drbe po celém těle,ale ocas to odnesl nejvíce.Nevíme jestli ho můžeme vykoupat v nějakém šampónu a co na jeho ránu ?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.6.2003

Vážený Libore,
to, co váš psík na kůži nad oháňkou se jmenuje hot spot – neboli horké místo. Jedná se akutní letní mokvavý zánět kůže. Nejčastěji je způsoben po poštípání hmyzem, alergickou reakcí na bleší kousnutí, znečištěním kůže a srsti mikroorganismy z vody ve volné přírodě a především zapařením srsti po vykoupání. Psík je mokrý, srst je přilepená na kůži, zvíře si lehne na slunce a velmi kvalitně a rychle se zapaří. Kůže se pochopitelně poškodí, vznikne svědivý a bolestivý zánět, zvíře si místo o to výrazněji olizuje, dále si povrch rány infikuje a vzniká začarovaný kruh problémů. V první řadě se musí místa důkladně ostříhat, eliminovat zalepence srsti, pes se vykoupe v hypoalergenním nebo desinfekčním šampónu např. Allercalm, Vetriderm, Nolvasan či Peroxiderm. Absolutně nutné je trvalé nošení plastového límce, který zabrání lízání, pravidelné omývání rány např. borovou vodou, odvarem z heřmánku nebo dubové kůry a jemné potírání epitelizačními mastmi. Někteří z kolegů používají lihové preparáty nebo genciánovou violeť. Osobně jsem zastánce spíše méně agresivní medikace.
V horším případech se musí podávat antibiotika. Rozhodně byste neměli zapomenout na kvalitní protibleší preparáty a ochranu proti klíšťatům (Frontline, Petosan).
S léčením hot spotu bych rozhodně vyhledal odbornou pomoc v ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030646

dotaz vložen: 11.6.2003

Pane doktore,
Chtěla bych se zeptat mam dlouhosrstého pejska shit-tzu. Hodně plstnatí a já nevim co stim. Koupily jsme mu šampony s kondicionérem , češeme ho každý den dvakrát ale nepomáhá to. Prosím poraďte mi.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 17.6.2003

Vážená paní M.,
nejčastější chybou při péči o plstnatící srst je nesprávné rozčesávání. Buď se pejsek tzv. nenechá nebo majitel pouze srst hladí a nepročeše podsadu i pesíky až ke kůži. Hřeben musí chlupy volně procházet.
Pokud není psík výstavní, jednoznačně místo složitého česání a kosmetiky doporučuji zvíře ostříhat na 2 milimetry. Nechat jen hlavu a špičku ocasu (tzv. na lva). Srst se pročistí, omládne a provzdušní. Nebojte se, pejsek za pár týdnů opět obroste.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030416

dotaz vložen: 10.4.2003

Pane doktore,
jsem majitelkou dvou cernych labradorskych retrieveru.Mame ted velky problem,zatimco drive jsme se pysnili krasnou zdravou lesklou srsti, dnes bychom se za ni meli spise stydet.Neznam duvody, proc z niceho nic zacali mit oba pejsci problemy:matna a lamava srst,vysusena kuze s mnozstvim lupu a v dusledku toho i velka svedivost a lysa mista.Drive jsme krmili Roaylem a Eukanobou, nyni jsme presli na Acanu.Pri koupani srst nesamponujeme, o pejsky je pravidelne postarano: vycesavani, mackani analnich zlaz, navic jsou "bytovi".Uz jsem opravdu bezradna, muzete mi pomoci udelat ze svych milacku opet stastne krasavce!Dekuji a jsem s pozdravem D.S

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.4.2003

Vážená paní S.,
zcela logickým úsudkem bych v první řadě doporučoval zpětný návrat k superpremiovým krmením Eukanuba, Purina pro Plan, Royal Canin, Hills nebo Pedigree Advance. Nemám nic proti granulím středních tříd, které jsou také na trhu velmi potřebné. Pokud byste měla pejska jednoho, který by se zhoršil s kůží a srstí, dalo by se nad důvody více diskutovat diskutovat. Pokud se zhorší jedinci dva, navíc ve spojitosti se změnou krmiva, doporučoval bych v prvním kroku návrat na původní značky. Pochopitelně je důležité zvířata i dále prohlédnout, vyloučit zablešení, event. preventivně aplikovat přípravky Frontline či Stronghold, vyšetřit na lepenkovém otisku kůže možnou infestaci roztočem Cheyletiella, vyšetřit chlupy, přechodně nasadit kvalitní zvláčňující veterinární šampóny a postřiky s propylenglykolem k hydrataci kůže a srsti. Současné podávání běžných psích vitamínů (ne převitaminizování !!!) také není na škodu. Jako doplněk bych doporučoval probiotika a zažívací tonika jako je Biocan Activer (Bioveta Ivanovice) či Yuccan (Bayrry I).
Nečekejte okamžitý efekt. Změnu zaznamenáte nejdříve za půldruhého měsíce

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst, výživa
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030410 | jitka70@seznam.cz

dotaz vložen: 9.4.2003

Pane doktore,
je možné koupat psa ne v samponu ale v mýdle z jelena? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.4.2003

Vážená Jitko,
možné to je, ale psík, resp. jeho kůže bude z superpravém mýdle z jelena jelen.
Asi bych mýdlo z jelena spíše doporučil na montérky, ponožky, koberec nebo trenýrky. Mýdlo z jelenem je taková kulturnější solvina. Takže peníze ušetřené za kvalitní veterinární dermatologicky ověřený šampón (třeba Dermilen nebo Vetriderm) násobte deseti a máte částku, kterou budete muset vynaložit na léčbu poškozené a přesušené psí kůže po namydlení bílou kostkou s jelenem. Jelením mýdlem bych umyl psa snad jedině kdyby šlápnul do oleje nebo se protřel pod náklaďákem a měl záda celá od šmíru.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, ostatní, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030389 | tupada@seznam.cz

dotaz vložen: 5.4.2003

Pane doktore,
prosím o radu.Náš 9ti letý německý ovčák má zhrublý a popraskaný čenich, ze kterého na pravé straně vytéká hnis. Byl léčen mastí(již nevím název), pak Belosalic lotion.Po tomto se čenich zlepšil, ale pouze o 70%, po vynechání mazání se stav vrátil do původního stavu. Pro psa je nemoc i léčení nepříjemné a zdlouhavé. Prosím, nemáte lepší zkušennost? Stav trvá asi 6 měsíců.Velice děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.4.2003

Vážená paní Tupá,
moje zkušenost je spíše horší než lepší. Určitě se musí zjistit, co stav vyvolává. Je divné, že hnis vytéká pouze z jedné nosní dírky. U úvahu připadá chronická infekce, vdechnuté cizí těleso (tráva, kousek deky z pelíšku ….), novotvar na sliznici dutiny nosní, tzv. oronasální (ústněnosní) píštěl po vyhnilém zubu, autoimunitní kožní problém, plíseň nebo jen kožní komplikace po stálém olizování nosu z důvodu třeba zánětu dásní. V takovýchto případech doporučuji bakteriologickou kultivaci z nosu, endoskopii dutiny nosu a odběr vzorků na histopatologii. Problém je také v tom, že cokoliv psovi namažete na čenich, to si olíže, lék smyje a navíc si stále zvlhčuje nos a dělá si „lišej“. Jako když má člověk rozpraskaný koutek a mimoděk si ho neustále olizuje špičkou jazyka. Kůže je zapařená a nehojí se.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: geriatrie (stáří), kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030312

dotaz vložen: 17.3.2003

Pane doktore,
dobrý den, máme roční štěně rhodéského ridgebacka a byl léčen na zánět uší.Po Chronicinu a masti(bohužel název nevím) bylo vše v pořádku.Zdá se mi být ale nepřirozené,že pejsek asi 10 x za den třepe hlavou (ušima).Když se mu podívám do uší,je vše v pořádku,nejsou ani zarudlé,ani nezapáchají.Nejsou ani znečištěné.Prosím,může se jednat pouze o zlozvyk z předcházejího onemocnění nebo tímto dává pejsek najevo,že není něco v pořádku. Za brzkou odpověď Vám velmi děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.4.2003

Vážená paní Ireno,
pokud pejsek třepe hlavou, tře si tlapkami ouška, jezdí ušima po zemi atd., není něco v pořádku. I když ucho na první pohled vypadá zdravě, nemusí být. S eventualitou zlozvyku prarůzných příčin s prarůznými projevy se setkáváme v ordinaci velmi často, nicméně třepání hlavou jako zlozvyk neznám.
Zhodnocení stavu zvukovodu nelze jen pouhým pohledem do ouška, ale otoskopickým vyšetřením. Zvukovod se musí prohlédnout přes tubus otoskopu se světlem. Lze jím dohlédnout až k bubínku a vidět, jak vypadá povrch zvukovodu v hloubce ucha, zdali není v zánětu, prosáklý tekutinou, s puchýřky nebo plný mazu a špíny, která je zatlačena až na dno. V uchu může být např. nespecificky probíhající svrab. Hodnotí se též vzhled kůže boltce, zarudnutí a svědivost. Velmi často je zvukovod v pořádku a přitom je na kůži boltce výrazně svědivá kvasinková infekce, ze které se může vyvinout i celková atopie na kvasinky. U ridgebacků je též velmi často problém s prokrvením okrajů boltců, kde zhrubne a zbytní kůže, vytváří se tam drobné krvácející praskliny a zvíře nervózně potřepává hlavou. Takže shrnuto a podtrženo – zlozvyk na 99% ne, ale objektivní, i když maskovaný, problém. Z čehož plyne doporučení návštěvy v ordinaci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030204 | Kubik.lukas@seznam.cz

dotaz vložen: 21.2.2003

Pane doktore,
prosim je nizoral účiný na plíseň microsporum canis? Díky

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.3.2003

Vážený pane Kubíku,
Nizoral se na léčbu dermatofytní plísně Microsporum canis používá. Měl by být účinný. V tabletové formě. Problematický je účinek ketokonazolu (Nizoral) na játra. Při léčbě Microspora raději používáme ne celkovou terapii, ale raději koupele a důsledná zoohygienická opatření v chovu. Koupele v koloidní síře, šampónu Imaverol, ostříhání zvířete, sanitaci domácnosti a vakcinaci biopreparátem Biocan M (pro psy) nebo Biofel M (pro kočky). Spíše se vždy snažím o léčbu koupelemi než podáváním ketokonazolu celkově. V poslední době zkoušíme terapii dermatofytózy u koček pomocí preparátu Program (účinná látka lufenuron), který je primárně určen na boj proti blechám, ale je popsán jeho účinek i na léčbu plísně M.canis.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030201

dotaz vložen: 21.2.2003

Pane doktore,
Rád bych se zeptal, jestli může nastat nějaká kožní reakce po současném očkování proti borelioze a tetanu. Jsou známy nějaké nežádoucí projevy po očkování proti borelioze? Děkuji, Aleš z Opavy.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.3.2003

Vážený pane Aleši,
reakce může být po jakékoliv vakcinaci. Po psince, parvoviróze, leptospiře, borelii i tetanu. Většinou se jedná o stav, kdy v místě vpichuje nadměrná bolestivost, otok a zvíře nevraživě reaguje na dotek. Stav trvá asi 48 hodin. Další možností je celková alergická reakce provázená otokem na hlavě, enormní svědivostí pysků, uší a čumáku, zvířata mají očka jako Číňani a běhají nervózně po bytě. Zcela výjimečně mohou nastat i oběhové komplikace, dechová nedostatečnost atd. Samotná reakce vzniká většinou v důsledku reakce těla na chemické přísady, které s sebou vakcína nese. Reakce na vakcinaci není známkou nekvality očkovací látky, ale individuální citlivosti jedince na určitý výrobek. V 95% případů reakcí po vakcinaci nepříjemnosti odezní během pár hodin a nic se neděje. Někdy je nutné zvířeti pomoci protisvědivými a zklidňujícími injekcemi. Ale většinou stačí pouze klid, teplo a event. osprchování svědivých míst vlažnou vodou. Jako prevence je doporučováno při příští vakcinaci použít výrobek od jiného výrobce. Z praxe znám případy,ckdy pes reagoval naprosto na všechny výrobky, které na trhu byly. Což je samozřejmě extrém.
Každopádně vždy, když podobný problém nastane, kontaktujte ošetřujícího veterináře nebo službu na pohotovosti.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: akutní stavy, kožní onemocnění, očkování, imunita
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030082 | IvanaJaneckova@seznam.cz

dotaz vložen: 28.1.2003

Pane doktore,
U mé desetileté dcery kožní lékař konstatoval svrab. Jako jednu z možností nákazy určil psa. Máme 9-ti měsíční fenku chodského psa a 6-ti letou pudlinku. Obě patří do rodiny a jsou téměř "pokojoví psi". Dali jsem je ihned přeléčit veterinářem. Chtěla bych vědět, zda je od psa možná i jiná nákaza, jak psa chránit a jak chránit i celou rodinu. Děkuji a přeji hezký den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.1.2003

Vážená paní Janečková,
psí kožní svrab u psů neboli prašivina je problém především psí a částečně kočičí. Svrab je parazit mikroskopické velikosti, který žije částečně v kůži i na kůži. Napadaná pokožka bohužel někdy nevykazuje charakteristické změny, především v případech, kdy toto onemocnění nemá u psa chronický charakter. Majitel si vůbec žádných změn nemusí všimnout, jelikož žádné nejsou. Bohužel od nemocného psa se může sice výjimečně, ale přece nakazit člověk. Naštěstí není pro psí sarkoptový svrab lidská kůže vhodná jako definitivní či dlouhodobé „pohostinství“. Nakažený člověk sice vykazuje klasické příznaky lidského svrabu, ale podle literatury psí svrab u člověka prodělává vývojový cyklus pouze dvou generací, kdy spontánně mizí v horizontu asi jednoho měsíce. U lidí se svrab celkem dobře léčí. Pokud nemáte jistotu, zda jsou zdrojem infekce skutečně vaši pejsci, je nejvhodnější je s odstupem jednoho měsíce přeléčit velmi účinným preparátem Stronghold ®(firma Pfizer), který se pouze jednorázově nakape psíkovi na kůži mezi lopatky. Paradoxem je, že člověk se většinou spíše nakazí od druhého člověka než od zvířete. Místem kontaktu mohou být např. polstry sedaček v hromadné dopravě, kliky dveří veřejných prostor, matrace v nemocnici atd.
Nezažil jsem v praxi vleklý problém, kdy byl pes trvalým zdrojem svrabu pro člověka.
Jako odpvěď na druhou část vaší otázky doporučuji článek kolegy dr. Petra Vokouna o možnosti přenosu nákaz pes-člověk. Najdete ho v sekci Odborných článků.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, nemoci zvířat a zdraví lidí, parazité vnější
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030010 | gabri@freemejl.cz

dotaz vložen: 5.1.2003

Pane doktore,
Můj pes, zlatý retrivr starý 9 měsíců, má hnisavý výtok z pohlavního orgánu, je to žlurý hnis. Už jsme s tím byli u veterináře když to bylo vážné, protože pes už byl ograsivní, bolelo ho to. Veterinář nám dal antibiotika a také výplach. Po tom se mu to spravilo. Lae teď se mu to vrátilo. Nedalo by se to odstranik i nějak jinak. A jak tomu máme zabránit? děkuji Jurčíková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2003

Vážená paní Jurčíková,
zánět předkožky je klasický problém, který nemá definitivní léčebné řešení. Předkožkový vak psa je velmi hluboký (aby skryl celý penis) a hromadí se v něm frakce moči, různé tkáňové zbytky sliznice a nečistoty z ulice, když si psík někde lehne. Vytváří se ideální půda pro bakterie. Antibiotika se ordinují pouze v případě velmi vážných zánětů s ulceracemi a krvácením na sliznici předkožky nebo penisu. Osobně předepisuji na tento problém antibiotika tak jednou za dva roky. Daleko důležitější jsou důsledné každodenní výplachy předkožky slabým roztokem manganistanu, heřmánkem, slabým roztokem vodné genciánové violeti nebo Betadinou. Pes si nesmí několik dní penis olizovat. Musí tedy nosit košík potažený ponožkou nebo plastový límec – 24 hodin denně několik dní. Snímá se jen na jídlo a pití za přítomnosti majitele. Olizováním si zvíře do předkožkového vaku zanáší další kvanta baktérií a léčba se prodlužuje. Většinou postačují výplachy 2x denně po dobu týdne. Předkožka vydrží bez zánětu tak měsíc. Jsou psíci, kteří tento problém nemají ani jedenkrát za život, jiní mají stále se cyklicky se opakující záněty, které majitel musí se skřípěním zubů měsíc co měsíc řešit výplachy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: hygiena u zvířat, kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030007

dotaz vložen: 4.1.2003

Pane doktore,
prosím o radu kvůli "ušiskům" fenky maďarského ohaře(9 měsíců staré). Měla hnědou "špínu" v uších,pan doktor konstatoval lehký zánět a týden jsme kapali Chronicin. Po týdnu na kontrole bylo jedno ucho horší - prý jde o napadení kvasinkami a dostali jsme mast Canifug. Problém je, že po dvou dnech mazání je boltec mnohem červenější(vypadá to jako rudé pruhy, nebo mapky) a zdá se mi, že se zhoršuje i druhé ucho, které nemažu (Cronicin kapu dál). Nevím, jestli mám v mazání a kapání pokračovat, nebo jít znovu za panem doktorem. (jinak máme jít na kontrolu až za týden) Fenka se nedrbe, ale nechtěla bych jí ten zánět nějak zhoršit - vím, že se kožní choroby léčí dlouho a jsou docela úporné...Podle pana doktora by navíc kvasinky mohly být druhotným projevem atopického ekzému, ale bez laboratorního vyšetření není nic jisté. Mohl byste mi prosím, jestli to čas dovolí, napsat něco o atopii u psů - jak vzniká, jak se projevuje, kdy jít na testy a jak jí lze léčit? Hledala jsem informace na internetu, ale moc jsem jich nenašla. Uši se snažím také otáčet a "větrat" ale nevím, jestli je to dobře....Věra

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2003

Vážená paní Štechrová,
o atopii psů jsem psal v poradně již mnohokrát. Atopie je alergická reakce projevující se u psů svědivostí kůže (tělo, tlapy, uši ….) v důsledku vdechování určitého alergenu (roztoči a jejich trus, pyly, prach ….). Diagnózy atopie se staví na základě především kliniky a poté se doplňuje alergologickými testy (IKAT = intradermální kožní alergický test). U psíka je relevantní jej provádět až po roce věku. Atopii lze obtížně léčit, ale vyžaduje to velkou trpělivost majitele.
Někteří psi jsou alergičtí přímo na kvasinky. Pokud se po několika dnech stav zhoršil určitě bych doporučil poradu s kolegou, případně raději s mazáním přestat (kapání ne). Kvasinky se dají docela dobře zjistit jednoduše v ordinaci otiskem kůže na sklíčko a obarvením preparátu. Kasinky jsou velmi nepříjemné patogeny. Pokud je nález kvasinek jednoznačný velmi rád míchám k potírání ucha obyčejný parafínový olej s veterinárním preparátem Imaverol nebo je doporučován obyčejný ocet s převařenou vodou ředěný v poměru jeden díl octa a čtyři díly vody.
Pokud má pejsek problémy s oušky je také velmi důležité vyloučit přítomnost blech evnt. raději použít preventivně antibleší preparáty (Bolfo, Kiltix, Frontline). Přecitlivělost (zjednodušeně alergie) na bleší kousnutí (alergeny ve slinách blech) je až z 80% zodpovědná za kožní problémy u psů a koček.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, uši
zvíře: pes

číslo dotazu: 20030001 | gyureova_valeria@evo.seas.sk

dotaz vložen: 2.1.2003

Pane doktore,
Vážený pán doktor
Mám na Vás otázku týkajúcu sa pĺznutia - línaní. Odpoveď nie je urgentná, ale zaujímalo by ma Vaše riešenie. Naša fenka škótskeho ovčiaka na teraz 5 rokov. Ako 3 ročná mala v jeseni (9.2000) svoj prvý vrh. Kólie po šteniatkach strašne vypĺznu, takmer do naha. Zimu 2000-2001 absolvovala bez kožucha, s tým sme počítali a tak sme sa vhodne pripravili na zazimovanie. Prekvapilo nás však, že na ďalší rok sa jesenne pĺznutie pretiahlo až na december a tento rok je to zase to iste. Plzne silno, vymieňa jak podsadu, tak aj vrchnú srsť. Dávame jej multivitamíny s biotínom , kŕmená je ACAN-ou. Ustajnená je vonku a tu je ten problém. Bojíme sa aby neprechladla, vonku je totiž rada. Nechce sedieť celý deň v dome. Raz von, potom zase dnu to tiež nie je riešenie, myslím na teplotné výkyvy. V lete sa zase trápi s kožuchom ako polárny medveď. Poraďte ako ju odstať do pôvodnej formy. Za Vašu radu Vám vopred ďakujem.
Valéria Gyüreová

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.1.2003

Vážená paní Gyüreová
přiznám se, že mě nic chytrého nenapadá. Strava i vitaminové doplňky jsou na 99% v pořádku. Problém bude ve střídání teplot (kotec, byt) a možná v úpravě srsti. Zkusil bych v létě, když má psice kožich jako lední medvěd, podsadu vyčesat, doslova vytrhat. Letní hustá podsada většinou již líná v létě, ale nestihne včas vylínat, protože je velmi hustá. Srst se provzdušní a připraví se na podzimní dorůstání. Teoreticky by měla fena k zimě obrůst, ale pokud v srsti zůstává stará podsada je to problém. Navíc stará podsada stále izoluje a podzimní změny teploty nejsou, což je na škodu, pro psa tak markantní. Představte si,že máte celé léto svetr až do podzimka. Na podzim, když se ochladí vlastně nevíte, že se ochladilo a v momentě, kdy byste vytáhla svetr ze skříně, ho teprve sundáváte a strkáte do pračky. Praní a sušení pak trvá několik týdnů až měsíců. Když máte hotovo, je už jaro otepluje se a vy teprve oblékáte rolák do léta. Což je blbost.
Takhle bych viděl logiku věci.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020796 | iveta.z@centrum.cz

dotaz vložen: 2.12.2002

Pane doktore,
Vážený pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o odpověď na tento pro Vás asi častý dotaz.
Mám 26 měsíční fenu tosi inu. Do 18 měsíců byla krmena Royal Caninem Maxi Junior, poté jsme přešli na Acanu DeLuxe. Fena byla ve výborné kondici a neměla žádné zdravotní problémy. Je pravidelně ošetřována proti vnějším (Arpalit) i vnitřním parazitům (Drontal plus).Asi před 8 týdny se začala kousat u kořene ocasu. 2krát jsme ji odčervili. Kousala se stále a navíc měla kolem konečníku hnědou tekutinu. Veterinární lékař diagnostikoval ucpání análních žlázek. po vymačkání dostala injekci antibiotik a dezinfekční roztok na potírání. Vše bylo v pořádku asi 1 měsíc. Pak se vše opakovalo znovu. Ale už týden po vymačkání žlázek si rozkousala oblast okolo kořene ocasu až do krve. Ale anální žlázky už byly tentokrát v pořádku - prý ekzém. Dostali jsme Predison 20 a mast Triamcinolon E. Od té doby uběhl necelý týden a místo se za tu dobu zvětšilo. strupy masáží mastí slezly, ale místa silně mokvají a začala jí vypadávat srst na bocích, zbyly tam pouze krátké, černé, tvrdé štětinky. Fenka si místo nelíže ani neškrábe - je celý den pod dohledem. Postižená místa jsou zarudlá s výměšky hnisu - úplný povlak. Dnes už jí vypadává i srst na hřbetě podél páteře. vypadá to jako by fena začala znovu línat - vypadávají chlupy z celého těla. Vet. lékař předepsal Biseptol 480 2krát denně 2 a půl tablety po dobu 3 týdnů - prý se jedná o zánět kůže. Jinak se fena projevuje zcela normálně a je aktivní.
Už jsem prostudovala několik knížek, časopisů i dotazů z poradny, ale obdobné potíže jsem neobjevila.
fena nijak nezapáchá a až na zadní část těla vypadá normálně.
velmi Vám děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.12.2002

Vážená paní Zadinová,
o zánět kůže se jedná zcela jistě. Otázka spíše stojí, proč zánět vznikl. Pravděpodobně bych vyloučil nevhodné krmení. Spíše bych se dle popisovaných příznaků soustředil na hypersenzitivitu na bleší kousnutí. Arpalit je pro ošetřování psů a koček a především pro prevenci ektoparazitární invaze naprosto nevhodný preparát. Působí jen krátce a nemá dlouhodobý repelentní (odpuzující) účinek. Je známo, že na jednu blechu na psovi je devět blech v jeho okolí (koberce, pelíšky, deky, postele ….). Takže nestačí jen přípravek blechy hubící, ale i přípravek blechy odpuzující. Jedno jediné bleší kousnutí může znamenat alergizaci citlivého organismu na několik týdnů. Cyklické zhoršení a váš popis změn ukazuje na problém s blechami.
Takže bych určitě doporučil účinnou antiparazitární koupel (Ectodex roztok, Bolfo šampón) a následné repelentní ošetření (Bolfo obojek, Frontline spray či spot, Kiltix obojek, Stronghold spot, Exspot …) Kvalitních věcí je na trhu dost. Po koupání se nesmí popisované prostředky použít ihned. Je nutno zachovat určitý časový odstup řádově ve dnech. Jak dlouho u čeho vám poradí veterinář. Po dohodě s kolegou bych začal vysazovat postupně Prednison a přestal změny potírat Triamcinolonem. Dále bych se zaměřil na zvládnutí zánětu kůže. Podle rozsahu změn bych pravděpodobně nasadit antibiotika (Biseptol je v zcela jistě na místě), desinfekční koupele (např. Nolvasan či Peroxiderm) a zamezil fence lízání kožních změn. Nikdy (nikdy !!!!) nemůžete zvíře uhlídat. Není to možné a není to v lidských silách (např. v noci). Tak hovoří praxe a věřte, že lízajících a drbajících se pejsků ošetřuji mnoho. Každý takto postižený dermatologický pacient musí nosit ochranný plastový límec. To je naprostá nutnost, i když se tohle opatření zdá majiteli v 90% případů jako zbytečné. Dále bych se zaměřil na zánět paraanálních váčků, tedy jejich průplach a naplnění desinfekciencii či antibiotiky. Jako poslední krok doporučuji orientační seškarb kůže a vyšetření na svrab či demodikózu.
Berte moji radu jako určitý návod, ne jako jasnou léčbu. Dermatologického pacienta nelze ani náhodou léčit bez prohlídky.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020659

dotaz vložen: 5.10.2002

Pane doktore,
Dobry den, mame stene west highland white terriera a pred casem ho pokousala blecha. Aplikovali jsme Frontline (vodicka proti blecham, ktera se aplikuje mezi lopatky). Protoze se ale stale hodne drbal a kousal a take proto, ze se u nas v dome stavelo a byl cely od prachu, jsme ho vykoupali, cimz se pravdepodobne zrusil i ucinek Frontlinu Tento tyden jsem mu nasla dalsi blechu. Chci mu koupit opet Frontline, aby to zahubilo blechy a aby byl chraneny, nebot v nasem okoli se blechy vyskytuji pomerne casto. Chtela bych se zeptat, za jak dlouho po aplikovani odezni svedive pocity psa. Kdyz se drive hodne drbal, udelal si stroupky a ty se mu hojili docela dlouho (myslim, ze 4 tydny a myslim, ze ho to stale drazdi). Muj lekar mi poradil mazat to Fenistilem, a bolesti kvuli rychlejsimu zahojeni posypat Avirilem, ale nevim, jestli je to spravne, nebot jsem slysela, ze westik ma kuzi porovitou (a tim by se mu ty pory zacpaly). Druha otazka je, zda je obcasne zvraceni u psa normalni. Kdyz mu byly asi 3 mesice, zvracel casto v noci, ale jen bilou penu, tak jsem ho zacala krmit tesne pred spanim, a pak se to upravilo. Nyni zvraci v noci jen obcas (1x tydne - 1x za 3 tydny). Jaka je pricina takoveho zvraceni? Cetla jsem, ze pouze pokud je ve zvraceni krev, tak je to problem. Memu steneti je ted 6 mesicu. Pokud znate nejakeho odbornika na westiky a mohl byste mi poslat kontakt, byla bych Vam vdecna. Je to nase prvni stene a protoze je veskera pece o nej na mne, je dobre mit se s kym poradit.
Moc Vam dekuji za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.10.2002

Vážená Psí mámo,
ve vašem případě bych doporučoval nikoliv Frontline, ale obojek Kiltix od firmy Bayer. Frontline je naprosto špičkový preparát, ale vy potřebujete obojek, který by bylo možno sejmout a psíka vykoupat. Koupáním se účinnost obojku snižuje také, ale ne tolik jako u Frontline. Doporučoval bych Vašeho westíka přechodně (3-4 týdny) koupat dvakrát třikrát do týdne v speciálním veterinárním hypoalergenním šampónu (např. Nolvaselb), aby se jednak minimalizovala svědivost, jednak aby se stále srst zbavovala stavebního prachu a povrch kůže se desinfikoval. I když se asi v domě již nestaví, přesto je stavební prach všudypřítomný, vysušuje kůži, dráždí (vápno), narušuje mazovou vrstvu kůže a ta se otevírá bakteriální infekci. Obojek vždy při koupání sundejte a nasaďte ho zpět až po uschnutí (vysušení) srsti zvířete. Frontline či Kiltix apod. samy o sobě svědivost na základě blešího kousnutí neodstraní. Zabrání dalším blechám na zvířeti parazitovat, ale ve zvířeti již kolují alergeny z dřívějších bodnutí resp. slin blech. Na jednu blechu žijící v kožichu psa nebo kočky připadá deset blech obývající okolí. Proto je nutné, aby zablešené zvíře bylo nejen odblešeno, ale i následně důkladně proti blechám ochráněno repelentně. Několik málo bleších kousnutí může vyvolat koloběh svědivosti trvající i několik týdnů. Pokud nelze svědivost zvládnout koupelemi, je nutno aplikovat protisvědivé injekce na bázi antihistaminik (Ancesol) či steroidy. Jednorázová aplikace většinou postačí. Určitě bych nedoporučoval Aviril, který psovi srst vysuší a asi ani ne Fenistil gel, který působí lokálně a navíc je u zvířat jeho účinek nejistý.
Pokud psík během noci a k ránu zvrací, podívejte se do archivu poradny, kde jsem tom jistém několikrát psal. Příčinou bývá nahromadění trávicích žaludečních šťáv při nevhodném krmení (časově i kvalitativně).
Určitě bych doporučoval opakované odčervení a možná i přechod na jinou krmnou směs. Krmit pejska naposledy kolem deváté večer či později je naprosto správné a nutné.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020637 | zednik.igor@volny.cz

dotaz vložen: 22.9.2002

Pane doktore,
Mám dotaz? Slyšel jsem, že je možné aplikovat pejskovi nějaký sprej nebo mazání na tlapky v zimním období, jako ochranu přede popraskáním kůže / hlavně v mrazu /. Údajně to používají tažní psi. Jezdím často na hory a chtěl bych psa ochránit. Co by jste mi doporučil? Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.10.2002

Vážený pane Zedníku,
osobně s podobnými přípravky nemám zkušenosti. V ordinaci je neprodáváme, ale různé firmy prodávají různé ochranné krémy, mazací balzámy i spreje na tlapky. K dostání jsou ve specializovanějších zverimexech. Tyto krémy jsou spíše pro ochranu před vlhkostí a před solí ošetřenými chodníky. Pokud psík běhá na horách po čistém sněhu, myslím, že postačí obyčejná indiferentní bílá vazelína z lékárny, jelení lůj nebo třeba Indulona. Dostatečně tlapky promastí, zvláční a pomohou proti rohovatění. Druhá strana mince je, že psíkům krémy chutnají, takže si tlapičky olizují a vlastně si škodí.
Obecně krémy nevadí. Když nepomohou, tak rozhodně neuškodí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020593

dotaz vložen: 1.9.2002

Pane doktore,
mam ajlasskeho malamuta chovaneho v koterci s drevennou podlahou. Na laktoch sa mu tvoria odtlaky- miesta so zhrubnutou kozou, kde mu vypadala srst. V lete vyhladava chladnejsie miesta, teda aj tvrdsi podklad. Na odtlak mu davam salicylovu mast. Odtlak sa mu prevlhci, ale vypadana srst mu tam dorastie az na jesen, ked je ochotny lezat na sene. Poradte prosim, ci by sa tento problem nedal odstranovat ucinnejsie- pocula som, ze je mozny operativny zakrok, ale neuvazujem o nom. Vdaka. Dana zo SR

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 1.9.2002

Vážená paní D.,
u Vašeho psíka se jedná o klasický příklad otlaků kotcového psa velkého plemene. Problém je takřka neřešitelný. Zvíře leží venku na tvrdém podkladu, většinou odmítá přebývat na dece, matraci nebo měkčí podestýlce. Navíc u severských psů se ještě přidává výrazná tendence chladit se na betonu či dlažbě. Kůže loktů je vystavena velkému tlaku a otěru, což logicky vede ke zhrubnutí, hyperkeratóze, ztluštění kůže a mozolům. Je to stejné jako lidské ruce při fyzické práci. Bohužel se často stává, že se otlaky infikují a vznikne chronický hnisavý zánět kůže. Zvíře si lokty olizuje a drbe se. Ke zhoršení přispívá i zablešení a další parazité v kůži (demodex).
Operace nemá příliš smysl, jelikož když se otlaky odstraní a zvíře nadále líhá venku, mozoly se vytvoří velmi rychle znova a stav recidivuje. Doporučuje se, aby pes líhal na měkkém spaní, ideální je podložka z pěnové gumy. Při infekčním zánětu kůže na otlacích se ordinují antibiotika. Lokální ošetřování mastmi či různými desinfekcemi má velmi krátkodobý účinek a navíc mnohdy podněcuje zájem zvířete a to se o to intezivněji na loktech líže.
Neexistuje jednoznačná účinná léčba.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020292 | renml@centrum.cz

dotaz vložen: 19.4.2002

Pane doktore,
mam 2 leteho dalmatina,trpícího demodikozou.Jeho stav se zhoršuje tak 4x do roka,koupeme ho v Ectodexu/drive Tactic,ale nesnasel ho/,3x jsme museli lecbu provadet i antibiotiky.Ktera jsou nejvhodnejsi?/.Potrebovala bych vedet,jestli neexistuje nejaka prevence proti projevum teto nemoci,vím,ze uplne vyleceni neni mozne.Slysela jsem o obojku-/jako prevenci/jak casto bych ho musela menit,aby byl ucinny?Existuji nejake vitaminy,ktere mohou posilit jeho imunitu?Zatim mu podavam A,E vitamin.V zacatcich ho koupeme v Ectodexu,ale presto se jeho nemoc projevuje stale casteji.Svedi ho to a pak dochazi i k druhotne infekci,zhnisani a vypadani chlupu.Jinak je to pejsek velmi pratelsky a vesely.Pomozte mi prosim.Velmi dekuji.Prosim zda byste mi mohl odpovedet na muj e-mail-nize uvedeny.
S nadeji ocekavam Vasi odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.4.2002

Vážená paní M.,
prodívejte se na články věnované demodikóze v části Pro chovatele, především na stať „Novinky v diagnostice a léčbě sarkoptového a demodikózního oenemocnění“.
Pokud má psík stálé problémy, stavy zánětů kůže se vracejí,nemusí být demodex jediným problémem. Takový pacient by měl být automaticky na speciální hypoalergenní dietě, koupele v Ectodexu musí bý sériové (5x za sebou s odstupem týdne), druhotná infekce se musí řešit atb podávanými vždy nejméně 4-6 týdnů. Velkou roli může hrát i atopická alergie.
Jako doplněk bych doporučoval injekce preparátu Baypamun HK od firmy Bayer a nošení antiparazitárního obojku Preventic od firmy Virbac.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020221 | nigra@centrum.cz

dotaz vložen: 20.3.2002

Pane doktore,
a vážení pejskaři …
Mám šestiletého pejska plemene Lhasa apso … Nikdy neměl klasicky dlouhou srst, ale byl tak nějak „kudlán“ po celém těle neodborným zásahem rodičů. Nyní je u mne a já chtěla zkusit nějaký střih .. Ostříhala jsem ho na „lvíčka“. Od té doby se ale pes chová jinak. Stále se otáčí za ocasem ( který jsem vyholila a ponechala pouze špičku ). Nechce moc chodit a jakmile popojde, tak okamžitě sedá a jakoby ho to táhne na levou stranu a točí ocas pod sebe … Pokud je už venku a „nemyslí“ na to …. Radostí vyběhne do lesa a chová se normálně. K žádnému zranění a nebo střihnutí nedošlo !!! Připadá mi, jako by se pes „styděl“ a nebo ho rozhodila nová váha ocasu … Podle mne se vše točí kolem jeho „nového“ ocasu. Chci se proto zeptat, zda s tím má někdo nějakou zkušenost a zda si pejsek časem zvykne … Moc mu to sluší ! :-)))

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.3.2002

Vážená "nigro"
jednak mu bude zima, „průvan na zadek“ mu může být nepříjemný. Ale spíše ho svědí kůže kolem řiti a šourku. Dosti často se stane, že po stříhání do hola má pes od mašinky odřenou kůži, což nemusí být na první pohled ani vidět, ale odřená místa svědí. Zvířata se zajímají o zadek, lížou se, sáňkují a drbou si prdelku o koberec. Klasická odřená místa bývají kolem zadku, na šourku, pod krkem, na uších a mezi packami.
Doporučujeme sprchování ve odražené vodě, ochranný límec, v některých případech i protisvědivé injekce a tablety. Pokud se Váš psík nechová podle výše popsaného, tak asi budete muset počkat až si na pavijání zadek zvykne.
Jinak stříhání dlouhosrstých psů velmi schavluji.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020142

dotaz vložen: 23.2.2002

Pane doktore,
u našeho pejska je podezření na kožní plíseň (má naprosto stejné příznaky jako jeho jedna psí kamarádka, která již byla u lékaře a toto onemocnění bylo diagnostikováno - nasazeny léky a majitelům oznámeno, že léčba bude finančně náročná, zdlouhavá a ještě k tomu přenosná na člověka). Onemocnění se projevuje vylínalými flíčky na srsti (hlavně boky a hřbet) ve tvaru koleček o velikosti nehtu na malíčku až desetníku a ohraničené jsou šupinkami. Velmi by mě zajímalo, zda je toto kožní onemocnění opravdu tak přenosné na člověka a hlavně, zda to může být i nebezpečné pro těhotnou ženu, která je se psem v každodenním kontaktu. Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď!!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.3.2002

Vážená paní G.,
pokud by se mělo jednat o plíseň s výše citovanými projevy a informacemi od kolegy, pak se jedná pravděpodobně o Mikrosporum canis. Nalistujte si, prosím, v poradně odpovědi na toto téma. Je jich dosti. Např. č. 2002391, 2002162, 2001599, 2001535, 2001344 ……..

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020128

dotaz vložen: 18.2.2002

Pane doktore,
mám fenu amerického kokršpaněla starou 9 let. V r. 200 se u ní objavila plíseň typu Microsporum canis. Byla léčena tabletami Nizoralu. Léčba zabrala. V létě 2001 se plíseň objevila znovu , tentokrát Nizoral nezabral, na doporučení Dr. Rybníčka z kliniky JAGGY , který v prvním případě fenu vyšetřil , byl nasazen Griseofulvin ,bez výsledku , pak Lamisil . Po 8 měsících léčby se plíseň feně rozšířila po celém těle, nepomáhá nic. Fena je kastrovaná , přestala jsem ji krmit suchou stravou , dostává vařené maso s přílohou + vitamíny na podporu imunity. Chtěla bych se zeptat, zda je ještě nějaká šance její stav změnit , paní doktorka ke které chodíme začíná být v tomto směru skeptická. Děkuji Alexandra

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.3.2002

Vážená paní P.,
těžko mohu sekundovat dr. Rybníčkovi, který je u nás považován za nejfundovanějšího dermatologa.
Z praxe vím, že neúspěšné léčení kožních chorob u psů a koček mnohdy padá na hlavu nedostatečné informovanosti majitele a někdy i, s úctou řečeno, jeho nedůsledné péči. Mikrosporum canis je klasický příklad. Mikrosporum se neléčí jen na psovi samotném, ale i na lidech a v okolí.
Pakliže u vašeho pejska nefunguje výše citovaná léčba, někde musí být chyba. Pravděpodobně pes neustále žije v promořeném prostředí nebo se může i nakazit od majitelů, kteří jsou microsporem postiženi.
Určitě bych vám doporučoval kokra ostříhat úplně do hola, včetně uší a hlavičky. Plíseň resp. její zárodky se drží v srsti,která zamořuje okolí. Pořídit feně lehce pratelný kabát, aby jí nebyla zima. Jednoznačně bych jí aplikoval vakcínu Biocan M v léčebném schématu (2x-3x za sebou s odstupem 14-21 dní), fenku bych 2x-3x týdně koupal v roztoku síry (Solfatan pro balneo), byt bych důkladně uklidil, vyluxoval, odstavil skříně a postele, vypral strojem koberce a pokud byste byli odvážní, odpalte doma antiplísňovou dýmovnici Clinafarm smoke. Je určená do stájí, ale doma nic krom dýmu a smradu, který vyvětrá, neudělá. Viděl jsem to a někteří naši pacienti dýmovnici použili.
Rozhodně bych fenku nekontaktoval s jinými zvířaty, především s kočkami. Přešel bych od vařené stravy na speciální kožní dietu Eukanuba Dermatosis Formula.
Předpokládal bych i přidružené komplikace jako je kvasinková infekce kůže. Je pro kokry typická. A pátral bych i v rodině, zda někdo nemá, byť sebebanálnější projevy kožní nemoci. Mikrosporóza je vysoce přenosná ze zvířat na lidi i obráceně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020114 | petkvy@frisurf.no

dotaz vložen: 11.2.2002

Pane doktore,
mám mírně alergického westíka, kterému prokazatelně velmi pomáhá opláchnutí špíny čistou vodou a občas umytí šampónem. Používala jsem s velmi dobrými výsledky ze zahraničí Virbac EPI-SOOTHE, který se ale nedováží, nyní mi zde nabízejí Virbac ETIDERM, tem má však trochu jiné účinky a zdá se, že na alergii nepůsobí tak dobře. Čím mohu nahradit EPI-SOOTHE?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.3.2002

Vážená paní K.,
je mi líto, ale musíte mi napsat, jaké má EPI - SHOOTHE složení. Mohu porovnat s u nás dostupnými šampony a doporučit vám alternativu.
Pokud se jedná pouze o pravidelnou hygienickou očistu srsti a kůže u alergického psa bez akutních projevů alergie, doporučuji šampon Allercalm (Virbac) nebo NolvaSelb se zklidňujícím účinkem (Fort Dodge).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20020056 | mityska@nembv.cz

dotaz vložen: 18.1.2002

Pane doktore,
Dobrý den, jsem majitelem krásného, velkého, černého 7 letého knírače.Dosud byl zcela zdráv, v nynější zimě se mu mezi prsty na nohou objevují místa, která si neustále líže. Nohy mu pravidelně umýváme po každé vycházce, fenujeme a natíráme Indulonou.I když se nedostane do styku s posypovou solí, dozvěděl jsem se, že existují speciální krycí boty pro psy, ty by byly řešením. Neporadíte kde by se daly sehnat, případně alespoň nějaký kontakt? Velice předem děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 20.1.2002

Vážený pane inženýre,
každá veterinární ordinace by měla boty objednat. Jsou běžně v nabídce distributorů. Jednak kožené boty a jednak ponožky s jakousi gumovou podešví. Kožené stojí kolem 220, gumové asi 320 (jedna).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010787

dotaz vložen: 21.12.2001

Pane doktore,
Co prosolený sníh a psí tlapky? A co srst mezi polštářky? Je to lepší, nebo horší? Žijeme ve vyšší nadmořské výšce a solí se "ostošest". Omývat? Mastit? Stříhat chlupy? Nechat být?
Přeji krásné Vánoce a do nového roku vše dobré.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní Evo,
prosolený sníh a psí tlapky = úplně špatně. Rozhodně nenechávat být, pořádně tlapky vystříhat. Jednak se v chlupech drží sníh a zmrazky, jednak se ze srsti mezi polštářky nikdy pořádně nedá sůl vymýt. Doporučuji důkladně „dohola“ odstranit srst mezi prstíky na tlapkách, po každé vycházce pod sprchou nebo ve kbelíku tlapky vymýt, ne jen otírat hadrem a v případě enormně citlivé pokožky natírat kůži mezi prsty (ani ne tak polštářky) třeba indulonou nebo jelením lojem. Existují i speciální masti na psí tlapky.
Pozor na kusy ledu namrzlého v srsti mezi prsty. Tlačí, zvířata si ho vykusují, popálí jemnou kůži tlapek a po roztátí doma nechává chlupy a kůži mokrou a podporuje zapaření a snazší rozežírání“ kůže solí.
A poslední rada. Neomývejte psům tlapky teplou vodou. Spíše hodně vlažnou až studenou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010782

dotaz vložen: 18.12.2001

Pane doktore,
vcera jsem si vsimla u sveho psa, 8-mi mesicniho beagla, ze se mu uvnitr horniho pysku utvorili bile jakoby bradavicky (na kazde starne ma jednu) o prumeru cca 1mm. Na pohmat jsou tvrde, ale nejsou nijak citlive (pes i pri jejich zmacknuti nijak nereagoval). Poradte co by to mohlo byt - v literature co mam doma jsem nic nenasla a ve Vasi poradne jsem take na nic nenarazila (snad jsem hledala spravne). Poradte prosim o co by se mohlo jednat, pripadne co s tim. Pes se jinak jevi jako zdavy (zere, zlobi, hraje si atd.). Za radu moc dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní Topková,
myslím, že se jedná o běžnou pubertální chorobu – papilomatózu. V poradně je několik odkazů (např. č. 2000725). Přikládám znění odpovědi.
………….pravděpodobně se jedná o papilomy – virem vyvolané bradavice. Nemoc se jmenuje papilomatóza. Bradavičky vypadají jako malé kousky květáku a jsou ve větší či menší míře rozesety v tlamě na pyscích, tvářích (zevnitř), někdy i na jazyku. Pokud je má virtuální diagnóza správná, nemoc se nedá léčit. Jak rychle přichází, tak rychle odchází. Vyskytuje se u štěňat od půl roku věku až do dospělosti tří let. Podávání kvalitní stravy, vitamínů a doplňku je jistě dobré, leč, co se papilomatózy týče, neúčinné. Musíte počkat. Bradavičky zmizí. Nezažil jsem, že by nezmizely. Bylo by lepší nechat psíka prohlédnout u kolegy, aby Vám podezření na papilomy potvrdil……………………

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010761

dotaz vložen: 10.12.2001

Pane doktore,
prosím Vás, mám takový dotaz. Můj desetiletý dlouhosrstý jezevčík se už asi od září neustále škrábe. Blechy nemá, měl kvalitní antiparazitní obojek, v říjnu měl vyšetřen trus na vnitřní parazity a taky v pořádku. Tento problém měl už několikrát ve svém životě. Někdy mu zabral zyrtec, ale tentokrát po jeho ukončení se zase začal škrábat. Většinou se škrábe v zadní části těla, vždy si vyškrábe nějaké místo až do krve, které se mu pak zahojí, ale on si vyškrábe další. Můžete mi poradit, o co se může jednat? Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.12.2001

Vážená paní Fridrichová,
píšete, že m ě l kvalitní obojek. Zvíře, které se drbe, by mělo mít trvalou protibleší ochranu stále na sobě (obojek, postřiky nebo spot). Podle Vaší anamnézy bych si na hypersenzitivitu na bleší kousnutí klidně vsadil. Ona totiž stačí jediná blecha ne na zvířeti, ale v pelechu, aby bylo zle. V úvahu připadá i vleklý zánět paraanálních váčků či povrchový bakteriální zánět kůže po kupř. nevhodně zvolených koupelích.
Tak bych uvažoval v prvním kole léčby problémů u Vašeho psíka. Bohužel se to bude muset rozlousknout v ordinaci, takže bych doporučil návštěvu u kolegy.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010628 | lenca.papu@seznam.cz

dotaz vložen: 9.10.2001

Pane doktore,
potřebovala bych poradit máme 17ti měsíčního psa, ridgebacka,má problémy s ušními boltci.Původně jsme mysleli že je to jen zimní problém bohužel se ukázalo že tomu tak není.Nakonci ušních boltců se mu dělá něco jako strup kdy se rána vůbec nehojí tím že občas zamlátí hlavou je ještě horší.
Jiní veterináři říkají že je to tím že se mu ucpávají cévky a tkáň odumírá zkoušíme vše různé hojivé masti i pro lidi chodil i na injekce nic nepomáhá, došlo to tak daleko, že jsme mu museli nechat i jedno ucho o trochu zkrátit.
NMemáte nějaké zkušenosti s tímto problémem?Nikdo nám totiž není schopen dát konkrétní radu.
Předem Vám velice děkuji za vaši případnou odpveď nashledanou
Papoušková Lenka, České Budějovice.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.10.2001

Vážená paní Papoušková,
podívejte se na dotaz č. 2001637 ze 25.4.2001. Jedná se o naprosto stejný problém, který ovšem skončil úplnou kupírací obou ušních boltců.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010565

dotaz vložen: 21.9.2001

Pane doktore,
Můj devítiměsíční RR má na kohoutku malou cystu (dermoid?/ V těchto dnech se mu neočekávaně zvětšil- podle veterináře, není cysta pro tohoto pejska nebezpečná a momentálně to vypadá na hematom- nějaký náraz a pod. Jsem s ním prakticky pořád, nevím o ničem takovém. Jinak je v absolutním pořádku.Děkuji za názor.V.B.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2001

Vážená paní B.,
cokoliv k kohoutku bych raději odstranil. Kohoutek je místo, kde se kůže neustále namáhá, řasí se, dráždí a je silná s mohutným podkožím.
Nemám rád dermoidy, cysty, atheromy a podobné bubáky na kohoutku. Jsou s nimi jen problémy. Dřív nebo později se začnou zvětšovat a zlobí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010562 | scespivova@dhs.cz

dotaz vložen: 20.9.2001

Pane doktore,
prosím o návod, jak mám svému pejskovi (toy pudl,5 let ), vymačkat žlázky u řitního otvoru, a takéí prosím o radu, jak vytrhávat psovi chlupy z uší, nenechá se. Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.9.2001

Vážená Šárko,
uši se nejlépe vytrhávají malým (14cm) peánem. Chlupy ve vnitřním boltci a v první třetině zvukovodu vytrháte prsty, dále musíte sáhnout peánem. Chytit snopek chlupů, zaštípnout čelisti peánu a škub ….. vytrhnout skalpík. Pokud budete vytrhávat zvukovod pravidelně, nebude chlupů moc a zvíře to nebude příliš bolet. To máte jako s obočím nebo s chlupy na nohou. Mohu potvrdit, že když týden zapomenu, je to velmi nepříjemné. Ani nejlepší vosk nepomůže …..
Po vytrhání chlupů doporučuji ošetřit zvukovod obyčejným parafínovým olejem nebo preparátem Epiotic. A že se psík nenchá?
Na to pomůže jen výchovná facka.
Anální žlázky jsou kapitola sama pro sebe. Nikdy nevymačkávejte žlázky jen pro prevenci. Evakuace sekretu se provádí tehdy, když se zvíře vozí po zadku (sáňkuje), vykusuje se, drbe se nebo zapáchá, či vím-li, že skutečně pravidelné vytlačování žlázek potřebuje. 90% psíků si žlázky zcela fyziologicky vyprázdní samo při každém kadění. Nejlépe je při evakuaci sáhnout ukazovákem v rukavici do konečníku, žlázky nahmatat jako malý váček mezi ukazovákem a palcem a mezi oběma prsty ji směrem k sobě zmačnout. Druhý způsob je vzít psíkovi konečník do kousku buničité vaty a v poloze 4 a 8 hodin ciferníku prdelku sevřít a snažit se sekret vytlačit jakoby směrem k sobě. Představte si, že chcete psíkovi utrhnout zadek, tak jeho poslední dva tři centimetry. Pozor! Žlázky rády vystříknou, podle Murphyho zákona většinou do obličeje.
Doporučoval bych raději návštěvu ordinace.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010556 | tvanchik@yahoo.com

dotaz vložen: 14.9.2001

Pane doktore,
prosim o radu. Od ledna ma moje kocka, ktera je kratkosrsta, trileta, nekastrovana, velke kozni problemy. Na krku se ji udelaly lysiny, ktere ji svedi, jsou supinkovate a vypadala ji tam srst. jsou ruzne velke, od 1 do dvou centimetru v prumeru. Prvni veterinar to lecil antibiotikama - zevne i vnitrne, jelikoz podle seskrabu urcili, ze tam jsou bakterie. Antibiotika jsme brali mesic a pul, pak ty lysiny zmizely. Celkem to trvalo tri mesice, nez se to poprve dolecilo. Potom byly tri mesice bez problemu a na zacatku srpna se to objevilo znovu. Navstivila jsem jineho veterinare, ktery rozhodl pouzit sprej Hexiderm. Pote, co ani po dvou tydnech nezabral, nasadil kortikoidy v prascich. Ani to nezabralo, resp. jedna strana krku se uzdravila, na druhe strane se lozisko rozsirilo a zhorsilo. Ted kortikoidy uz nebereme a pan doktor poradil, nasadit hypoalergenni dietu. Po vysetreni krve a seskrabu, kde nic nenasli, dospel k zaveru, ze je to zrejme alergie. Rana se ovsem rapidne po vysazeni kortikoidu zhorsuje, vytvorilo se tam neco, co vypada jako lidsky bercovy vred. Jakoby odumira tkan, je az cerno-cervena, a taky hnisa. Kocka si do toho obcas hrabne tlapkou, takze to zhorsuje. Jsem naprosto bezradna, zatim mi veterinari moc nepomohli, takze se proto obracim na vas. Zda vy nahodou nevite o nejakem koznim specialistovi na kocky. Prosim poradte mi. Dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 21.9.2001

Vážená paní Vančurová,
podle toho, co píšete, se asi jedná o granulom (zbytnění tkáně) kůže, který vzniká na základě autoimunitní poruchy a reaguje na podávání kortikoidů. Jak si kočka místo drbe, infikuje ho a léze začne hnisat. Hypersenzitivita (alergie) na potravu připadá také v úvahu, ale kočky nejsou tak citlivé na alergeny z potravy jako psi a navíc by pravděpodobně při potravní alergii nezabíraly kortikoidy. Určitě bych doporučoval odběr malého vzorku kůže k histopatologickému vyšetření, které je vůbec nejlepší, jelikož na histologickém preparátu jsou vidět strukturální změny tkání, které okem nepochytíte, včetně případných parazitárnícjh a plísňových nákaz.
Histopatologický odběr provádí každá větší veterinární ordinace. Není to vůbec nic drastického.
Kočka musí nosit trvale nasazený plastový límec, aby si krk nedrásala.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010529 | pchire@ladymail.cz

dotaz vložen: 26.8.2001

Pane doktore,
mám tříletého yorkshírka, který má už 2 roky problémy se škrábáním a následným olizováním kůže a chlupů okolo čumáku. Drbe se tak vážně, že pokud rydchle nezasánu, pláče a nepřestává se škrábáním. Byla jsem s ním už u několika veterinářů a situace se zlepšila, ale musím mu postiženou část mýt ještě dětským mýdlem a potíže opět přetrvávají. Bere 1/2 prednisonu a 1/4 tavegylu + 1 lžičku oleje - Dermanormu. Ještě k příznakům: Po nemytí se objevuje bílá suchá kůže, která odpadává. Jednou pod ní byl i jakýsi červík, tak jsem nechala psa ,,postříkat" proti roztočům, blechám...Pejsek je jinak zdravý, veselý a čilý s PP. Také má vyoperováno 1 varle, které nesestouplo. Teď má jen jedno.
Za jakoukoli pomoc Vám předem děkuji na email: pchire@ladymail.cz
S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.8.2001

Vážená paní Antkowiczová,
já osobně bych psíkovi naordinoval hypoalergenní dietu, doporučil bych ostříhání dlouhých chlupů na čumáku, poslal zvířátko do laboratoře na plísňovou kultivaci a udělal základní parazitologické vyšetření kůže.
Důležité jsou i přesné informace od majitelů o charakteru problémů, sezónnosti, o přítomnosti blech, odčervení, o časové ose nemoci atd.
U malých psíků dosti často stačí udržovat tlamičku po jídle bez zbytků jídla a pořádně prohlédnout zuby (zubní kámen). Pejsek si může tlamičku drbat kupř. ne proto, že ho svědí kůže, ale proto, že ho bolí paradontotické dásně po jídle.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010493

dotaz vložen: 9.8.2001

Pane doktore,
zajímalo by mne, jak vypadá sekret z anál.žlázek, který indikuje nutnost přeléčení. Při vědomí nevhodnosti amaterského vyprazdňování žlázek jsem byl nucen svému již dvě noci bdícímu psovi žlázky vymáčknout. Sektet jedné z nich byl světle žlutý, hustý a kalný (asi jako káva s mlékem), druhý byl asi v pořádku tj tmavý a průhledný. Znamená to, že je nutné žlázku přeléčit, nebo ne? V ordinaci jsem dostal jenom mast na rozlízaný konečník a myslím si že to moc nepomohlo. Pes si sice již nic nelíže, ale zejména v noci sebou škube, čuchá si ke žlázkám a snaží se na nich posedávat a to místo normálního spaní. Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.8.2001

Vážený pane O.,
na to je těžká odpověď, jelikož „kvalitu“ sekretu análních žlázek rozpoznáte jen dlouhou praxí a dlouholetým očicháváním. Zahnisané žlázky mají charakteristický leč těžko definovatelný pach, jiný než je jejich normální smrádek. Zahnisaná žlázka je obvykle naplněna sekretem s hnisem a krví, navíc se zvíře o konečník velmi zajímá a majitel si často ztěžuje, že je doma nevábný odér.
Správně by se z „podezřelých“ žlázek měla dělat bakteriologie a cytologie, ale na to není v běžné praxi příliš času a peněz majitelů nazbyt. Je-li sekret smrdutý, krvavý a hnis velmi připomínající, volíme léčbu. Evakuaci (důkladné manuální vytlačení) žlázek prstem přes konečník, výplach speciální kanylou fyziologickým roztokem a posléze naplnění váčků desinfekcí nebo antibiotiky dle závažnosti zánětu. Celkovou atb clonu jsem kvůli zaníceným žlázkám nikdy nemusel ordinovat. Důkladná toaleta postačuje. Konečník je nutno doma oplachovat odvarem z dubové kůry a zvíře musí striktně nosit košík či límec zhruba týden. Výplachy obvykle musíme udělat dva až tři s odstupem třech dní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010491 | luzova @meliorace.cz

dotaz vložen: 8.8.2001

Pane doktore,
chtěla jsem se zeptat, co jsou to komedomi (nevim zda to pisu spravne) u dospivajicich psu a hlavne u kniracu (muj veterinar rekl, ze kniraci maji trosku jiny druh teto vyrazky
dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.8.2001

Vážená paní Lužová,
komedo je termín pro rozšířený chlupový váček, který je vyplněn mazem a zrohovatělými částmi kůže. Obsah vylézá z váčku na povrch a vypadá jako tmavý, suchý a prstem špatně odloupnutelný stroupek. Komedo je odlitek chlupového folikulu, který se vytlačil na povrch kůže. U kníračů se jedná o samostatnou nemoc – syndrom výskytu komedomů u kníračů. Pokud majiteli poněkud divnější kůže zvířete nevadí a psík se nedrbe, neléčí se. Případná léčba je jen na bázi čistících šamponů, speciálních veterinárních, např. Peroxidermu.
Jinak Váš termín komedomi ve mně vyvolal představu, že jsou to ti Komedomi, nějací hodní Ufouni nebo příhraniční (D,A) výraz pro odchod domů.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010489 |

dotaz vložen: 8.8.2001

Pane doktore,
máme fenku NO, stáří 6 let. Nyní máme nepříjemný problém. Velice páchne u kořene ocasu, nepomáhá koupání. Je to zápach velice nepříjemný, až řekla bych čpavkovitý. Sledovala jsem to již v dřívější době v období falešné březosti /mám alespoň ten dojem/. Nyní je to ale nesnesitelné, trvá to asi týden. Máme ji totiž v bytě. Jinak je naprosto v pořádku.
Děkuji Vám za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.8.2001

Vážená paní Zuzano,
na 99% se jedná o plné pachové váčky. Každý pes je má a smrdutý sekret ze žlázek používá jako svoje “razítko“ při každé defekaci. Když se žlázky z různých důvodů nedobře vyprazdňují nebo zahnisají, cítíte onen nepříjemný pach. Zastavte se v ordinaci, kam chodíte a kolega žlázky vyčistí a eventuelně vypláchne desinfekcí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010480 | pastorci@mybox.cz

dotaz vložen: 1.8.2001

Pane doktore,
mám 8 letou fenu NO.V poslední době má na kůži na zádech a u ocasu lysiny(kůže je hrubá a strupovitá),velice se škrábe.A celkově je nesvá,těkavá a jakoby vyplašená.Krmíme ji granulemi(Fiskies,Darling),vařeným kuřecím,hovězím masem s těstovinami,rýží. Pravidelně ji češeme,blechy nemá. Veterinář říká,že vše je způsobeno tzv.šlechtickou nemocí-krmení obsahuje moc masa.To se nám moc nezdá,proto prosíme o radu.Také bychom si rádi nechali doporučit veterináře.Jsme z Olomouce.Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.8.2001

Vážená paní Pastorová,
upřímně řečeno, taková anamnéza se velmi hodí na hypersenzitivitu na bleší kousnutí. V úvahu připadá zánět kůže, svrab, plísně ……. Přecitlivělost na potravu, nejen na maso, může to být třeba i těstovina, se projevuje také svědivostí, ale spíše lokalizovanou celotělově.
Doporučoval bych Vám laboratorní vyšetření, kultivaci a hluboký seškrab. Důsledné odblešení a nasazení antibleších prostředků, i když jste blechy neviděli. Chcete-li vyzkoušet případný vliv potravy musíte nasadit speciální hypoalergenní klinické diety Eukanuba Intestinal Formula, Hills d/d, Specific CDD nebo Waltham Selected Protein.
Bohužel Vám nemohu doporučit veterináře. Nemyslím si, že bych mohl hodnotit veřejně práci svých kolegů a někoho vyzdvihovat či naopak. Tato služba veterině-info nepřísluší. A nebylo by to vůči kolegům fér.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010423

dotaz vložen: 27.6.2001

Pane doktore,
máme 11 měsíčního pejska francouzského buldočka. Před 14 dny se začal drbat na záhybu nad čumáčkem, kde mu vznikly z každé strany dvě krvavé ranky. Zasypávali jsme je Dermatolem, ale protože si je opětovně rozškrábával, navštívili jsme v sobotu 23.6.01 veter.ordinaci, kde nám pan doktor oznámil, že se jedná o dermatozu, prohlédl pod mikroskopem odebraný vzorek tkáně, který je bez roztočů. Pejsek dostal injekci a 10 tbl. SYNULOXu (1/2-0-1/2). Zatím však nepozorujeme žádné zlepšení, naopak se mi zdá, že má kožní záhyb zarůžovělý a oteklý. Drbe se dále. Můžete nám poradit?
Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2001

Vážená paní P.,
myslím, že antibiotická terapie i vyšetření na přítomnost parazitů je v pořádku. U Vašeho psíka se jedná asi o dermatitidu kožního záhybu, tedy zánět kůže v místě, kde vzniká „zápařná„ kapsa. Pes si stav zhoršuje neustálým olizováním a mokřením místa zánětu. Zánět často komplikují kvasinky Malassezia.
Léčbu bych doplnil i o lokální vytírání (2x denně) salicylovým lihem a event. Canestenem. Soustředil bych se i na event. přítomnost blech. Psíka bych nepouštěl do vody na koupání.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010422

dotaz vložen: 27.6.2001

Pane doktore,
nejdříve poděkování za Váš čas věnovaný této poradně, našla jsem zde spoustu odpovědí a rad užitečných v běžném psím životě. Bohužel jednu odpověď jsem zde nenašla. Nastává čas vyšších teplot a tím pádem i čas našich "tekutých" asfaltových silnic - Jak dostat asfalt z psích polštářků popřípadě ze srsti???? A jednu malou podotázku - náš pes má dosti rozpraskané polštářky - krmíme Nutramem, takže vitamínů má snad dost. Dá se stav polštářků nějak vylepšit? Vitamíny či krémy... nebo se tím nemám tak říkajíc vzrušovat..?
Děkuji za odpověď a přeji stálý úsměv na tváři :-)

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.7.2001

Vážená paní Zezulová,
rozpraskaná kůže na polštářcích nevadí, pokud to není nějaká dramatická hyperkeratóza s abnormálně tlustou vrstvou tvrdé kůže a s několikamilimetrovými krvácejícími prasklinami. Tlapky bych ani ničím nemazal. Tvrdá kůže je náhražkou bot. Chrání tlapku při chůzi.
Asfalt z tlapek můžete umýt benzínem nebo éterem, pokud ho seženete. Éter je lepší než benzín, ale bouchá a uspává lidi, takže se běžnému člověku do rukou nedostane. Ze srsti musíte asfalt vystříhat.
V souvislosti s Vaší otázkou upozorňuji na nebezpečí spálení psích tlapek na horké letní asfaltové cestě. Povrch může mít i padesát stupňů, což je teplota, kterou už normálně nevydržíte. Pes necítí přes tlustou podešev kůže žádné velké teplo, ale hluboké vrstvy kůže pod černým povrchem polštářku se jakoby „ohřívají“ a pálí, aniž by to pes moc pociťoval. Pod rohovou vrstvou vznikne spálenina, puchýř a tlapka se celá sloupne do krvavé rány. Normální pes po rozžhavené cestě sám od sebe neskotačí. Klasikou je běh za kolem, v létě po silnici. Takže pozor. Pokud sami neudržíte bosou nohu na asfaltu, psíka po cestě nehoňte.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010355 | hanzlova@kaktus.cz

dotaz vložen: 22.5.2001

Pane doktore,
zajimal by me nazor odbornika na koupani psu. Pritel bude mit stene labradora, ktereho bych ja osobne obcas umyla samponem, problem je ovsem v tom, ze ma nastavajici tchyne je zasadne proti jakemukoliv myti (jejimi slovy: kdyz bude spinavy, tak ho trochu osplouchnu vodou). Upozornuji, ze tento pes bude zit v byte, samozrejme se vsemi moznymi koberci, sedaci soupravou a pod. Mohl byste mi poradit, jake mam pouzit argumenty, ze je opravdu zahodno psa obcas vykoupat? Zatim nepomohlo ani kdyz jsem ukazala knihu o chovu labradoru, kde bylo vyslovne uvedeno, ze to jsou cunata, ktera se ve vsem vyvali, a tudiz se musi myt. Ospravedlneni typu "bude mit jemnejsi srst" se zcela miji ucinkem. Moc Vam dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.5.2001

Vážená paní Hanzlová,
labradoři nejsou moc čuňata, která se ve všem vyválí, oni spíše lezou do každé louže, kterou potkají. Lhostejno, je-li to jezero v Alpách nebo močůvka ze silážní jámy byvšího JZD. Takže častější očista v lázni je pravděpodobnější než kupř. u dogy.
Osobně koupání s mycím prostředkem moc nedoporučuji. Pes se zdravou kůží by se měl koupat max. 4x do roka, pokud možno v kvalitním veterinárním šamponu. Ne mýdlem, ne šamponem ze zooshopu za 80Kč.
Osprchování čistou vodou bez odmašťovadel může být klidně každý týden, podle potřeby akutního zašpinění. Jinak by se měl psík denně vyčesávat gumovým hřbílkem a vytírat mokrým hadrem. Srst zbavíte prachu a mrtvých chlupů. Je to nejlepší „koupání“. Pochopitelně, pokud domů dorazí koule bláta, musí do vany, byť by byl včera podroben pravidelnému kvartálnímu koupání.
I tak počítejte s bytem plným chlupů. Pes v bytě je konec dokonalé čistoty.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010303 | Hamsikova@fse.ujep.cz

dotaz vložen: 26.4.2001

Pane doktore,
vlastním 4 letého psa WHWT s PP. Od cca 1 roku trpí kožními problémy, krev má v pořádku, žádným onemocněním štítné žlázy netrpí. Laboratorním vyšetřením - stěrem mu byl zjištěn demodex (ten s úspěchem léčíme) a stafylokokus medius a streptokokus canis. Tyto potíže opět léčíme antibiotiky, které byly doporučeny lab.vyšetřením. Vzhledem k tomu, že se problémy opakují, uvažovali jsme o autovakcíně, ovšem názory na její použití jsou poměrně rozporné. Chtěla bych se zeptat na Váš názor a doporučení a současně se zeptat, zda neexistuje veterinář, či lékař, zabývající se homeopatií u psů.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.4.2001

Vážená paní inženýrko,
autovakcínu vyrábí v Praze dr. Vokoun ve veterinární klinické laboratoři Labvet (tel. 02/800465). Rozporuplnost názorů veterinářů pramení z osobní zkušeností s autoalergenem, resp. hyposenzibilizací. Já osobně nemám na věc vyhraněný názor. Mám pacienty, kterým kůra velmi pomohla, ale mám i takové, na kterých se vůbec pozitivně neprojevila. V působení biopreparátu hraje roli spousta faktorů. Např. správnost podávání, přítomnost kortikoidů, léčebná „morálka“ majitele nebo i výživa a hygieny chovu.
Veterinární homeopatii dělá jen jako svoji jedinou specialitu kolega dr. Michal Jiřička na tel. 038/5520561.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010183 | skp@ok.cz

dotaz vložen: 4.3.2001

Pane doktore,
máme hovawarta s kterým jezdíme rádi na sníh. V poslední době má v Praze potíže s tlapkou (ztím jednou), ale i ostatní jsou citlivé a začervenalé mezi prsty.S tou citlivou odmítal přejít po sněhu.
Tak p. doktor na veterině mu ji vydensifikoval, vystříhal chlupy mezi prstu dal mastičku a zavázal.Rád bych se zaptal:
1.je možné preventivně (na horách , ve sněhu )proti tomu nějak postupovat.(Dělaji se mu tam zmrzlé hrudky, které se znaží odstranit.)
2.má se mu na všech packách vystříhat chlupy předem?
3.V současné době v Praze (prosolené a popískované chodníky) nejsou pro psi jistě nic přijemného. Lze tento vliv nějak zmírnit?
Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.3.2001

Vážený pane Soukupe,
u psů s citlivější pokožkou, ke kterým HW rozhodně patří, a u psů se světlou srstí, je podrážděná kůže mezi prsty na tlapkách v zimě běžná. Pokožka reaguje na dráždění solí a jiným uličním bordýlkem a na zapaření. Psovi namrzne sníh mezi prstíky na chlupech, zmrazek kůži mechanicky dře, dělá defacto i omrzlinu, zvíře se snaží zmrazek vykusovat, popřípadě zmrazek po příchodu domů rozmrzne a tlapka se zapaří. Pes si nohu olizuje a jazykem si ještě kůži více podráždí a zinfikuje.
Psí tlapka by měla být mezi bříšky vystříhaná, ale ne úplně dohola. Chlupy chrání, leč nesmí to být hrouda plsti. Při velkém marastu doporučuji tlapky lehce natřít třeba Indulonou a hlavně, když přijdete domů, je omýt, ale NE teplou vodou. Vlažná až studená je lepší. Pro kůži to není takový šok a pokožka se tolik nezapaří. Je důležité prostor mezi prstíky i dokonale vysušit.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010145 | jarkafabanova@yahoo.com

dotaz vložen: 19.2.2001

Pane doktore,
Mam anglickeho kokerspaniela - styri roky. Posledne tri mesiace sa mu na kozi objavili suche biele chrasticky, lupene. Najskorej na labkach, co si rozhryzol az do krvi a labky sa mu uplne krvavo zachrastili. Neskorej na brusku, ale to sme uz isli k veterinarovi. Vysledok - alergia. Nevieme na co. Zmenili sme potravu, prestahovali sme sa. Teraz ma zachrastene obe uska. Je to pre neho nesmierne bolestive a pre nas tiez. Co urobit, aby si uska neskrabal? Vieme, ze kym neprideme na pricinu jeho alergie, nezbavime sa jej. Ale je mozne stlmit jeho pocity na skrabanie sa?
Mame mu nechat ostrihat usi?
Dakujem.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 25.2.2001

Vážená paní Fabanová,
alergie je velmi vágní pojem. Bohužel nepíšete, jestli Váš pejsek prošel nějakou laboratorní procedurou vyšetřování kůže. V první řadě se musí vyloučit přítomnost blech, otestovat lepící páskou natisknutou na kůži a prohlédnutou pod mikroskopem přítomnost cheyletiel, vyloučit plísně, seborrhoické stavy kůže, chronickou kvasinkovou infekci, pyodermii, převést psa na hypoalergenní kožní dietní stravu a teprve po těchto základních úkonech pátrat hlouběji dále.
Pátrání po příčinách drbání má svůj jasný algoritmus a strom, po kterém se šplhá zanechávajíc za sebou vyloučené možné příčiny.
Tlumení drbání je někdy naprosto jednoduché. Stačí třeba vykoupat v antiparazitární koupeli. Pokud se drbe jen v ouškách, musíte vyloučit kupř. svrab, kterého je u psů čím dál tím více. Bohužel Vám nemohu lépe poradit než tak, že je nutno prohloubit diagnostiku.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010081

dotaz vložen: 27.1.2001

Pane doktore,
Vlastním sedmiletého šarpeje který ma neustale problémy s ušima.I když je po operaci stale trpí zaněty.Také mně trápí že dost zapáchá ačkoli ho mam v bytě a je často koupan.Myslím si ale že to souvisí s záněty v uších protože kuže a srst není cítit pouze okolo sebe šíří pach když se oklepe.Při zánětech které se opakují jednou za měsíc mu kapu Surolan čistila jsem Otifréé a ted se chystám použít Nolvasan.Jinak kuži má v pořádku nechala jsem dělat rozbor,ale co mně udivuje v místě seškrábání kuže srst nedorustá.Prosím o váš názor.
A ještě jeden dotaz.Asi před osmi měsíci jsem mu pořídila kamaradku z utulku,malou vyplašenou fenku křížence které je nyní asi jeden rok.Jak mám šarpeje perfektně vychovaného tak u ní se mi vubec nedaří.Pokud ječ doma ve svém prostředí je poslušná venku s ní nelze jít bez vodítka nereaguje na zavolání a v autě se klepe strachy stejně tak v cizím prostředí.Pokud doma něco provede ,pravidelně vyhrabe kytku a já ji chci potrestat/trestám vytahaním za kuži/ještě než se ji dotknu počurá se.Stejně tak když na ní sáhne někdo cizí.Myslíte že to souvisí se špatnými zkušenostmi s lidmi a s pobytem v utulku?Jinak doma se chová naprosto suveréně ,je až moc mazlivá k cizím neduvěřivá a odporně uštěkaná.Je kastrovaná .
Předem děkuji za váš názor.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2001

Vážená paní Urbíková,
šarpej = kožní klasika. Podle mých zkušeností je u zvířat - šarpejů, kteří s odpuštěním smrdí i na fotkách, hlavní problém kvasinková infekce na kůži a v uších vylepšená bakteriální superinfekcí.
Bohužel ze 75% ošetřujete uši špatně. V prvé řadě nepoužívejte Otifree. Jinak dobrý lék, ale vhodný jen do ucha z d r a v é h o. U ucha v zánětu situaci jen zhorší. Otifree je roztok čistící, do klidného nezánětlivého zvukovodu. Podávat Surolan pravidelně 1x do měsíce je také hazard, jelikož vytváříte perfektní rezistenci mikrobiální flóry v uchu.
Já bych doporučoval mikrobiální kultivaci z ucha, obarvení na kvasinky a cílenou léčbu. Používám, pakliže se kvasinky prokáží, preparát Imaverol míchaný do parafínového oleje nebo Nolvasan ušní roztok. Ten je fajn a má jak antibakteriální, tak antimykotický efekt, aniž by byl antibiotikem.
Dále bych psíka přestal často koupat. Pokud by kvasinky neměl i na kůži a kůže byla bez zánětu stačí tak 1x za 2 měsíce Nolvasanem šamponem.
A nakonec bych se s Vaším panem doktorem domluvil, zdali by nebylo vhodné změnit stravu na speciální dermatologickou dietu a zdali není příčina stálých zánětů v uších způsobena kupř. atopií, zablešením atd. A nakonec ještě jedna otázka. Nevylizuje šarpejovi fenka uši? Bývá to dost časté mezi psy a mohl by to být důvod chronických zánětů.
Co se týče výchovy, bylo by možná lepší obrátit se na odborníky - výcvikáře či vnést dotaz do chovatelských konferencí na www.pandora.cz.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010031 | p.grof@hdi.co.at

dotaz vložen: 10.1.2001

Pane doktore,
chcel by som sa opytat, ci je potrebne psa vobec kupat. Moj NO je cely rok vonku a srst mu sice nevonia samponom, ale zapach nie je neznesitelny. Navyse mu srst pravidelne vycesavam. Staci mi velmi kratka odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2001

Vážený pane Grófe,
pokud se pes nedrbe, má zdravou kůži, nemá vylysalá místa, pokožka není zarudlá s boláky a jinými změnami, srst je hustá a lesklá, pes se koupat vůbec nemusí.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20010026

dotaz vložen: 8.1.2001

Pane doktore,
Vážený pane doktore,prosím o informacích o hemophylickém stafilokoku u vestíku /pes se drbe/ původ tohoto onemocnění,jeho léčba a prognoza. děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.1.2001

Vážená paní Procházková,
hemolytický (ne hemofilický) stafylokok je běžnou součástí mikroflóry na psí kůži. Lze jej vykultivovat i u jinak kožně zdravého psa. Háček je v tom, že se mnohdy označuje za příčinu problémů s kůží a za důvod toho, že se psík drbe. Existuje i primární stafylokoková infekce, ale ve většině případů se problém musí hledat jinde. Stafylokok je jen přívažek, který maskuje prvotní problém. Toť vše.
Stafylokoky se likvidují dlouhodobou atb terapií (týdny až měsíce) a antibakteriálními koupelemi, ovšem za předpokladu, že se zvíře nedrbe či s kůží jinak nechuraví na základě jiné příčiny, kterou je nutno léčit též.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000624 | fronkie@volny.cz

dotaz vložen: 1.10.2000

Pane doktore,
chtěla bych se Vás zeptat jestli existuje jodový šampón proti roztočům.Děkuji za odpověď na můj minulý dotaz!

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 8.10.2000

Vážená paní Z.,
bohužel nevím, nabídka léčebné veterinární kosmetiky je veliká. Ale pochybuji, nikdy jsem jodový šampon pro zvířata, snad do určité míry použití s výjimkou lidské Betadiny, neviděl. Neznamená to, že co jsem neviděl, neexistuje. Jod je látka desinfekční, nikoliv aniparazitární. Na roztoče ( ???) se používají speciální šampóny a koupele, které však s jodem moc společného nemají. Jod v „šampónové“ koncentraci by roztoče asi nezabil.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000616

dotaz vložen: 27.9.2000

Pane doktore,
píšu Vám vlastně už podruhé,protože první dotaz jsem poslal na špatnou adresu. Před rokem a půl jsme si pořídili štěně zlatého retrívra (s papíry), a už tenkrát jsme si všimli nějakých lupů v jeho srsti. Mysleli jsme si, že je to nějaký prach nebo úlomky slámy a nevěnovali jsme tomu pozornost. Problém se však stále rozvíjel, pes silně línal, lupy byly čím dál hustší a větší. Nejhorší je, že teď už mu nevypadávají jen jednotlivé chlupy, ale kůže se mu odlupuje až po centimetrových kusech a bere s sebou celé chomáčky srsti. V každém tom odpadlém kousku kůže je vrostlých několik zdravých chlupů. Pod tlapami a na břiše se už objevují i holá místa. Jak by ne, když jí ztrácí celé "trsy". Kůži má naomak hrbolatou a oloupanou. Jinak je pes v pořádku-je aktivní,ani se moc nedrbe. Nezlepšuje se to však ani v zimě. Navštívili jsme několik odborníků, udělali mu rozbor krve a konstatovali, že je všechno v pořádku-vnitřní orgány i krev. Doporučili nám vitamínová krmiva(nepomohla),zinek,B-vitamin,dostal i kalciové a vitamínové injekce, u všech zaručovali výsledek do 3 týdnů,ale nikdy se nedostavil.Další názor byl, že je na něco alergický,ale nikdo neřekl na co, jak to zjistit nebo jak se toho vyvarovat. Je to ale pořád stejné, ať je v jakémkoli prostředí. Už jsme opravdu zoufalí, jste jedna z našich posledních možností. Byl bych Vám tedy velmi vděčný,kdybyste nás v poradně informoval, jestli jste se s podobným problémem už setkal, a jestli bylo možné ho řešit. Předem velice děkujeme za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 28.9.2000

Vážený Luďku,
v poradně je mnoho odpovědí na téma srst a kůže. Nemá smysl se opakovat. První, co musíte udělat, je zeptat se ve Vašem okolí na kolegu, který se s kůží speciálně zabývá a především si u pejska nechat udělat základní dermatologická laboratorní vyšetření. Většinu lze zvládnout v ordinaci, pokud je kolega dermatologicky zaměřen. Jinak kompletní testy udělají v každé vet. laboratoři. Nevím, odkud jste, nemohu Vám poradit, kam se obrátit, ale pokud mně soukromě zavoláte na 0603/958689, tak Vás někam nasměruji.
Možná, že se jedná jen o naprosto banální nezvládnutou zevní parazitózu cheyletielózu, již vážně komplikovanou kupř. plísní nebo bakteriálním infektem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000557 | martin.mysak@esab.cz

dotaz vložen: 5.9.2000

Pane doktore,
Vážený pane doktore,
moji rodiče vlastní 2,5 letého Leonbergera. Minulý rok v létě se mu na tvářích objevily boláky, které hnisaly a zapáchaly. Navštívili jsme veterináře, který Barona léčil nějakými antibiotiky a poradil, nedávat žádné maso, a boláky po čase zmizely. letos na jaře se boláky objevily znovu, navštílvili jsme jiného veterináře a ten nám řekl, že to jsou boláky z tepla(zapaření), u těchto plemen běžné a že je třeba ostříhat srst (v místě boláku) a v místo vydezinfikovat. Pevence prý proti tomu není(?!). Baron žije venku v zateplene boudě, neplave (nechce) a jí granule od fy. Fitmin (Oskar). Opravdu se tomu nedá předcházet?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 11.9.2000

Vážený pane Myšáku,
skutečně, akutní letní mokvavá dermatitida tzv.hot spot, je u dlouhosrstých a „hustosrstých“ psů normální. Jednoznačná prevence neexistuje. Disponovaná plemena (leonbergři, labradoři, ovčáci, kokři …….) by se neměla v létě koupat a kropit kupř. při parnu hadicí. Zvířata musí být striktně držena v ochraně proti blechám (Frontline) jelikož alergie na bleší kousnutí může být jedna z příčin vzniku svědivosti. Pes se ani nemusí ráchat ve vodě. Stačí, když leží v horku tváří třeba na kamenech nebo betoně a místo se hned zapaří. Někdy vznikne hot spot jako následek zamokřených skrání při lemtání vody nebo olizování po jídle.
První pomoc je prostá. Hot spot se musí úplně ostříhat až ke kůži. Denně se dvakrát čistí kysličníkem nebo sal. lihem (3%) a musí se strhávat všechny strupy a nalepence. Pes by se neměl dále škrábat, takže doporučujeme na zadní nohu tlustou ponožku a kolem krku jako ochranu plastový límec.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000493 | fronkie@volny.cz

dotaz vložen: 11.8.2000

Pane doktore,
chtěla bych se vás jen zeptat, jestli může pes dostat od člověka lupénku.
Děkuji Fronková

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.8.2000

Vážená paní Fronková,
odpověď je velmi krátká - ne, nemůže. Lupénka (psoriasa) totiž není nemoc nakažlivá. Dědí se vlohy pro její objevení se při určité metabolické záteži kůže. Jinými slovy, člověk s lupénkou není vůbec pro psa nebezpečný. Třeba člověk mající svrab ano. Svrab - parazit se může z kůže lidské na kůži psí přenést, ale geny pro lupénku ne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000492 | vl.zaloudek@volny.cz

dotaz vložen: 10.8.2000

Pane doktore,
náš pes,německý ovčák (stáří 1.5 roku) se začal nadměrně škrábat a na vnitřní straně stehen a na břiše se objevily červené skvrny, které se postupně rozšířily na celé břicho.Paní doktorka vyslovila podezření na svrab.Pes dostal injekce, které se mají za týden opakovat.Můžeme léčbu podpořit nějakými koupelemi? Jak dlouho trvá léčba? Jak se nejlépe bránit opakované infekci a přenosu na člověka? Jak lze poznat že došlo k přenosu na člověka a po jaké době se nákaza projeví? Jak velká je možnost přenosu? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 14.8.2000

Vážený pane Žaloudku,
německý ovčák, většinou na žijící trvale nebo v létě na zahradě, toť dermatologická klasika.
Podezření na svrab je vždy na místě. Poslední dobou velmi často, pokud není svědivost jinak vysvětlitelná a ostatní vyšetření jsou neprůkazná, myslím na svrab nasazuji preventivně proti svrabové injekce ivermectinu ve specialitě Ivomec 3x až 5x s odstupem týdne až deseti dnů. První výsledky (jde-li skutečně o svrab) se objeví po druhé injekci, tedy cca za dva týdny. Zároveň je nutné provést základní dermatologická vyšetření, kožní seškrab (jiní parazité - trudníci a svilušky), obarvení stěru (bakterie, kvasinky), popovídat si s majitelem o „životním stylu psa“ (koupání ve volné přírodě, pobyt na zahradě, strava) a velmi důkladně pátrat po blechách (!).
Jako doplněk léčby svrabu, resp. druhotné ochrany rozlízané a rozdrásané kůže ordinuji desinfekční a zklidňující koupele (Nolvasan, Peroxiderm, Dermilen), v nouzi jen zchlazování zanícených míst studenou octovou vodou. Pes musí nosit trvale nasazený košík obalený leukoplastí nebo plastový límec, aby si tělo nemohl lízat. Lízáním si místa stále vlhčí, dráždí a zanáší do poraněné kůže z jazyka bakteriální infekt.
Co se týče přenosu svrabu ze psa na člověka, nemusíte mít strach. V ordinaci denně léčíme zasvrabená zvířata a ještě jsem ho neměl. Pokud dodržujete základní denní hygienu, nespíte se zvířetem v posteli, tak svrab spíš potrefíte v MHD či vlaku od lidí a ne od Vašeho ovčouna. Navíc psí svrab využívá člověka jen jako nouzového hostitele.
Pokud se problémy u Vašeho psíka objevily v posledních dvou týdnech pořádně ho prohlédněte a hledejte mezi prsty tlapek, v záhybech loktů a kolen,na břiše, kolem pysků, očí a na kořeni ocasu drobounké oranžové až žluté tečky, jako by zrnka pylu. Jsou to larvy roztočů - svilušek. Sviluška je parazit pozdního léta, (srpna až října). Dospělci žijí v půdě, larvy parazitují na teplokrevných živočiších. Přisáté larvy rozrušují kůži, dráždí a zanáší do těla alergeny. Psi se intenzivně lížou. Někdy se sametky dají objevit jen po důkladném zkoumání a příčina svědivosti a zánětu kůže se hledá chybně jinde.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000484

dotaz vložen: 8.8.2000

Pane doktore,
je vážné onemocnění u Německého ovčáka zánět kůže? Nepřenáší se tento zánět? Z čeho tato infekce vzniká? Je možné tomuto včas předejít? Dá se toto vyléčit zcela? Děkuji moc předem za Vaši odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 15.8.2000

Vážená paná W.,
zánět kůže není nemoc, to je jen symptom doprovázející působení nějakých patologickcýh vlivů (parazité, kvasinky, bakterie, nemoci žláz s vnitřní sekrecí, alergie atd.) Pokud je zánět neléčený, rozsáhlý a hluboký (tzv. hluboký zánět kůže německých ovčáků) je to vážný stav, který se léčí obtížně a dlouho. Ordinují se antibiotika, speciální koupele, strava …… vyžaduje to velkou spolupráci majitele, mnoho trpělivosti a někdy i financí.
Přečtěte si zpětně poradnu, kde je mnoho odpovědí na téma zánět kůže - např. 2000159, 2000724, 2000108 a další.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000470 | katrin@osf.sk

dotaz vložen: 31.7.2000

Pane doktore,
pred niekoľkými mesiacmi som Vás žiadala o radu kvôli neustále sa škrabajúcemu kokrovi. Radila som sa aj s veterinárkou, ktorú ste mi odporučili (náhodou ho pozná od šteniatka) a po dohode sme skúsili brutálnu protialergickú diétu (ryba, zemiaky, voda). Pes je skutočne alergický, ale nepodarilo sa nám zistiť na čo. Nech sme sa pokúsili pridať k diéte čokoľvek (hovädzie, bravčové, kosti, kura, baranina ...) škrabanie sa objavilo znova. Taká jednostranná strava mu však veľmi neprospievala tak sme skúsili granule, ktoré sa vraj skladajú len z rýb a zeleniny. A funguje to. Danovi zjavne chutia a neškrabe sa. Je to síce žrádlo pre mačky, aly myslím, že to je v podstate jedno. Chcela by som preto poradiť všetkým, ktorí majú podobné problémy, nech vyskúšajú Purinu pre mačky (losos, tuniak, zelenina).
Prajem veľa síl do ďalšej práce.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.8.2000

Vážená paní Koubeková,
vzhledem k rozdílnému složení psí a kočičí potravy, resp. vzhledem k rozdílným potřebám obsahu tuku a bílkoviny se nedoporučuje podávat psům stravu pro kočky.
V současné době existuje a trhu speciální hypoalergenní dieta pro psy složená jen z ryb a brambor. Jmenuje se Eukanuba Dermatosis Formula (Eukanuba FP). Podívejte se na www.eukanuba.cz.
V praxi toto krmení velmi často používám a jsem s jeho léčebnými účinky velmi spokojen.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000415 | kamilik@razdva.cz

dotaz vložen: 3.7.2000

Pane doktore,
psala jsem Vám nedávno ohledně stafylokokové kožní infekce našeho kokra. Léčba se po antibiotikách zdařila. Nyní zhruba po 1 měsíci po léčbě se mu znovu objevuje na čumáku "květák". Mykologie byla a je negativní, stejně tak parazitologie. Protože mi připadá bezvýsladné ho znovu přeléčovat antibiotiky, prosím o Váš názor, co s tím? Zmiňoval jste se o alergii. Jí 1x denně vařenou stravu- vařené maso, nějaká příloha a zelenina, olej nebo máslo. Dostává biotin a multivitamínovou pastu.
Děkuji Vám

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.7.2000

Vážená paní Englerová,
popisované příznaky by seděly na tzv. hyperkeratózu nosní houby, tedy stav patologické tvorby keratinu a hyperkeratinizace buněk epidermis. Nahromaděná rohovina dělá dojem květáku, který často praská. Pakliže je mykologie a parazitologie negativní a zvíře nemá další kožní problémy je stav skutečně idiopatický, tedy vzniklý z neznámé příčiny. Doporučuje se mechanické odrolování rohoviny, aplikace keratin rozpouštějících látek (např. kyselina salicyová o 10% a vyšší koncentrace kupř. v masťovém základu) a podáváním vysokých dávek vitaminu A.
Jinak není známa ani uspokojivá příčina problému ani další speciální účinná terapie.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000399 | pilam9am@ss1000.ms.mff.cuni.cz

dotaz vložen: 27.6.2000

Pane doktore,
dekuju za minulou odpoved; mam jeste jednu otazku. Pes ma na zadech pod kuzi uz celkem delsi dobu takovou boulicku. Ptali jsme se dvou veterinaru, oba nam rikali, ze by to nechali byt, ze to snad bude jen zapouzdreny chlup nebo nejaky tuk. A kdyby to pry byl nejaky zhoubny nador, ze se to zasahem spis rozproudi. To se u psu nedela zadna biopsie jako u lidi??? Nebo je to take nejak riskantni? Pripadne je v Praze nebo i jinde nejaka konkretni klinika, ktera by se na podobne veci specializovala? Mame psa moc radi a nechteli bychom nic zanedbat. Dekuju mockrat.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 3.7.2000

Vážená paní Pilátová,
biopsie se běžně dělá i u zvířat. Nejčastěji tzv. aspirační. Velmi jednoduchá metoda, při které se obyčejnou injekční jehlou standardního kalibru a injekční stříkačkou za dodržení určitých fyzikálních podmínek odsaje kousek tkáně z vyšetřovaného útvaru. Vzorek se vyfoukne na sklíčko, rozetře a pošle na cytologii do specializované laboratoře. Děláme to běžně, čímž si nechci dělat reklamu. Ale praxe je to denní a rutinní u většiny kolegů ošetřující malá zvířata.
Představa rozproudění rakoviny po odběru je scestná. Je-li to nádor maligní s vysokou patogenitou začne metastázovat biopsie nebiopsie.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000352 | kamilik@razdva..cz

dotaz vložen: 9.6.2000

Pane doktore,
děkuji Vám za čas, který věnujete poradně a také za způsob jak srozumitelně a férově odpovídáte. Já mám 4,5 letého zl. kokra, který se právě vyléčil ze stafylokokového kožního onemocnění /Cefaclen 250, 6 týdnů, laboratoř negativní/. Tímto trpěl od svých cca 2 měsíců věku a byl 2x léčen Cefaclenem, ale nikdy tak dlouho a bez závěrečného dobrovzdání z laboratoře. Jakou má šanci, že se mu to znovu objeví? A nevězí za stafylokokem něco primárnějšího? Má smysl ho nechat znovu přeléčovat v případě nového výskytu? Co je dobré nechat udělat při předoperačním profilu? Děkuji Vám a loučím se s přátelským pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.6.2000

Vážená paní Englerová,
víte, stafylokoková dermatitida jako primární diagnóza je podle mého trochu virtuální realita. Podle mých zkušeností mnoho kolegů spoléhá jen na první laboratorní nález, kdy se však stafylokok najde i u psa zdravého. Stafylokoci jsou potenciální patogeni, kteří se na kůži protektují jako patogenní noxa většinou až v druhém sledu, kdy je kůže nějak jinak alterována. Antibiotická léčba vždy stafylokoky utlumí a zánět kůže stafylokokem způsobený či zhoršovaný se utlumí. Léčebný výsledek je relativní. Existují i primární bakteriální dermatitidy výborně na atb léčbu reagující. Doba podávání antibiotik v těchto případech by však měla překračovat rozhodně čtyři týdny, aby byl výsledek dobrý.
Pokud Váš kokřík má problémy od druhého měsíce věku, tak bych se zaměřil především na výživu a jiné patologie, jako jsou kvasinky, plísně či atopie. Kokři velmi často trpí kvasinkovou dermatitidou a nadměrnou tvorbou kožního mazu.
Osobně se s kůží trochu více zabývám a jsem přesvědčen, že pokud nemá zvíře dermatologické problémy jako důsledek jasné příčiny (kupř. blechy) a jeho kožní komplikace začínají již ve štěněcím věku, musí majitel počítat s trvalými problémy. U většiny klasických kožních pacientů se problémy s kůží táhnou jako červená nit životem psa. Majitelům těchto zvířat nikdy neslibuji vyléčení, jen výrazné ztlumení, ustoupení příznaků a zklidnění. Vždy upozorňuji na možnost znovu vzplanutí. Nejvíce u pacientů, kteří nemají jasnou dermatologickou diagnózu a jsou léčeni více či méně úspěšně symptomaticky.
Předoperační profil? Záleží na stáří a také na tom, co se bude operovat resp., proč psík na operaci jde, V zásadě se kontroluje krevní obraz, funkce ledvin a jater plus EKG.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000336 | kristyna.sumpelova@vsp.cz

dotaz vložen: 6.6.2000

Pane doktore,
dobrý den, mám 2 letého psa labradorského retrívra. Objevila jsem mu na kořeni ocasu a pod krkem třepící se chlupy. Tam, kdy se mu třepí - jsou takové nahnědlé a lámou se. Krmím ho suchými granulemi se zeleninou, rýží a vařeným masem.
Neměl by dostávat nějaké vitamíny? Nemůže to být známka nějaké nemoci??
Předem vám děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.6.2000

Vážená paní Šumpelová,
často vidíme v ordinaci podobný obrázek u psů, kteří mají blechy nebo nosí kovové několika copánkové řetízky. Nad ocasem si pes oláme srst při drbání se a pod krkem a kolem krku chlupy vytrhá a oláme řetízkový obojek. Chlupy se chytí mezi články řetízku a při pohybu se odlomí nebo vytrhnou.
Doporučuji zaměřit se nejprve na tyto dvě eventuality a pak pátrat po dalším již dermatologickým vyšetřením.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000334 | pilam9am@ss1000.ms.mff.cuni.cz

dotaz vložen: 4.6.2000

Pane doktore,
tento patek (tj. pred dvema dny) jsme nasemu psovi objevili ve slabinach temne cervenou skvrnu prum. asi 6 cm s vyvysenym svetlejsim stredem. Nemohla tam byt dele nez tak jeden den, ja bych si toho urcite vsimla. Odvezli jsme ho jeste ten vecer na pohotovost, kde byla diagnostikovana lymeska borrelioza, ovsem nebyly provedeny zadne krevni testy. Nyni pes bere deoxymykoin. Chtela jsem se zeptat, jestli bychom nemeli nechat provest ony testy (a kdyztak kdy; nedavne nakazy se udajne v testech nemusi projevit) a zejmena jake jsou prognozy, jestli je tato nemoc smrtelna (u lidi se to snad leci celkem dobre, ne?), jestli muze mit trvale nasledky. Pes je jeste celkem mlady, neco mezi 3-5 lety, zatim nema zadne viditelne obtize a to misto te skvrny ani klouby ani nic jineho ho podle meho nazoru neboli. Dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 6.6.2000

Vážená paní Pilatová,
lymeská borelióza v akutním stavu velmi dobře reaguje na léčbu doxycyklinem (Deoxymykoinem) v dávce 10mg na kg a den, tedy srozumitelně řečeno jedna tableta na deseti kilového psa denně po dobu 3-4 týdny. Borelióza u psa není smrtelná, ale pokud se rozvine, postihuje klouby, které jsou v zánětu a oteklé. Diagnostika LB se stanovuje především na základě vyšetření protilátek. Na problém jsem se dotazoval kolegů, kteří se věnují jen laboratorní diagnostice. Ani oni nevědí přesný údaj, kdy lze nejdříve po nakažení detekovat protilátky na LB v krvi. Cca do týdne se zjišťují imunoglobuliny akutní fáze IgM, ale to ještě nemusí znamenat jasnou diagnózu. Shodli jsem se, že po třech nedělích od nakažení by již mělo být z vyšetření krve jasno. Problém je, že psi vůbec netrpí jako lidé na prvotní stádium boreliózy, tzv migrující erytém, tedy ony zarudlé putující fleky. Pes se začne klinicky jevit jako nemocný boreliózou až po několika měsících, kdy má postižen kloubní aparát. Při podezření na LB není již záchyt protilátek po takové době od nakažení problém, jsou-li tam a nebyl-li pes přeléčen antibiotiky. Není-li možnost diagnostiky, je při podezření na LB podávání DXM plně na místě, a i v případě mylné diagnózy bych se na kolegu nezlobil. Nemohl dělat nic jiného. Mám v ordinaci přes sezónu spoustu pacientů, kdy se po zákusu klíštěte objeví velký rudý flek. Klíště nemusí být ani nakažené LB, ale kůže reaguje kolem vpichu alergickou reakcí a vznikem granulomu. Někdy o to víc, že si zvíře klíště ulíže nebo majitel při vytáčení nebohého parazite přetrhne a hlavička s kusadly zůstane zavrtaná v kůži. U některých takových případů také ordinuji antibiotika.
Doporučuji dokončit léčbu Deoxymykoinem a pro Váš klid nechat psíka po cca šesti týdnech vyšetřit laboratorně. Pro bližší informace o LB si klikněte na odkaz v P.S.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000310 | Kobler Ste@ipb.cz

dotaz vložen: 26.5.2000

Pane doktore,
můj 5 let starý Americký stafordšírský teriér trpí již delší dobu řídnutím srsti až lysinami v oblasti kořene ocasu a vnějších stran horní poloviny zadních končetin. Přibližně před rokem, kdy se tyto problémy stupňovaly, zjistil veterinární lékař rozborem trusu přítomnost tasemnice. Zahájená léčba a odstranění tasemnice skutečně vedly k opětovnému osrstění lysích míst na zadních končetinách i k částečné nápravě u kořene ocasu (zřejmě byl organismus přítomností tasemnice toxikován). Nyní se řídnutí srsti opět stupňuje, rozbor na přítomnost tasemnice je tentokrát negativní. V nově pořízené knize autorky Simone Beckmannové jsem se o tomto plemeni dočetl, že je u něj často dědičně slabá autoimunita, což při napadení demodekózními roztoči vede ke stejným příznakům, které jsem zaznamenal u svého psa. Zatímco dříve působila demodekóza údajně uhynutí psa, dnes prý existují účinné léky. V knize je zmiňován lék zvaný "Ivomek" vyvinutý pro hovězí dobytek, prý však velmi účinný i pro psy. Z jiného zdroje jsem se však dozvěděl, že je tento lék pro psy nebezpečný. Jaká je pravda? Léčí se demodekóza psů jiným lékem? Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.5.2000

Vážený pane Koblere
problém demodikózy si můžete nastudovat zde.
Demodikóza se může léčit Ivomecem, i když je určen pro použití u velkých hospodářských zvířat, ale běžně se v malé praxi používá a existují o seriózní dávkovací schémata. Leč pro potlačení trudníka je nevhodný. Demodex se likviduje (v 80% případů úspěšně) opakovanými koupelemi v preparátu, který se jmenuje Ectodex. Musí ho ordinovat veterinární lékař po předchozí jasné mikroskopické diagnostice trudníka v kůži. Koupele je nutno provádět přesně podle návodu v součinnosti s doplňkovým šamponem Peroxidermem.
Demodikóza, resp. její protekce na psovi je otázka nedostatečného imunitního systému, který dovolí, aby se parazit „rozjel“. Demodikózou se nakazí štěně od nakažené matky v prvních dnech života, ale na matce nemusí být klinické projevy trudníkovitosti vůbec k vidění.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000309 | Nada@seznam.cz

dotaz vložen: 26.5.2000

Pane doktore,
mnohokrát Vám děkuji za odpověď na můj dotaz z 24.5.Ještě jednou si dovolím k tomuto tematu vrátit. Můj NO začal již tak kulhat, hlavně po ránu než se rozchodil a boule se opět trochu zvětšila, že jsem se rozhodla jít okamžitě k veterináři. Při pročítání poradny jsem také dostala strach, zda boule na lokti není způsobena izolovaným loketním výběžkem kosti loketní nebo odlomeným korunním výběžkem kosti loketní.Navíc jsme měli smůlu neboť náš pan veterinář nebyl přítomen a se zastupujícím veterinářem si můj NO nepadl do oka a nechtěl na sebe nechat šáhnout, byť si od našeho veterináře nechá líbit cokoliv.Musel si nechat ovázat tlamu, ale i tak sebou škubal a házel, zklidnil se trochu až po gelu, který jsem mu dala olízat. Veterinář mi řekl, že neví co by mohlo být příčinou, nakonec udělal rentgen pravého lokte s tím, že žádné změny kosti nejsou vidět a ani není vidět, že by měl např. něco vraženého-trn, třísku- i když hmatem něco tvrdého asi 1 cm dlouhého a 2-3 mm širokého tam je, to uznal i veterinář, ale to prý není na rentgenu nikdy vidět.Dostal injekci antibiotik , doporučen klid a pokud se stav nezlepší bude se pátrat dál po příčině.Přestože pes má obojek proti klíšťatům /název si napamatuji, asi Kiltix-stál 270,-Kč/ objevím občas klíště jak suché, ale většinou napité. Bouli po klíštěti měl na hlavě, dost velkou a ještě si ji rozdrápal packou jak se drbal, ale po vydesinfikování a namazání měsíčkovou mastí mu zmizela do 5 dnů.Co se týče otlaků, náš NO je panelákový pes, všude máme koberce, jen se občas chladí na balkoně na dlažničkách, ven do lesa chodíme na 2-3 hod. procházky.Poslední měsíc ani moc nežere, krmíme Eukanubou junior, vždy bez problémů-spíš větší žravec, teď nic moc.Tak jsem se rozepsala jako na román, mám ještě obavu, až půjdeme příště na kontrolu a kdyby ještě neordinoval náš pan veterinář, bude opět velký problém, protože si nenechá dát ani injekci, i tlamu jsem mu musela závazat já, někdy mi až přišlo jako by se ho pan zastupující veterinář bál, ale to je asi blbost. S takovou reakcí jsem se u našeho "miláčka", který je na NO velice mírný a spíš mazel,a nechá si spoustu věcí líbit, ještě nesetkala.Omlouvám se za tak dlouhé povídání, mnohokrát Vám děkuji za Vaši poradnu, člověk se dovídá stále nové a užitečné věci. Přeji hezký den, s pozdravem Naďa Jančíková.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 30.5.2000

Vážená paní Jančíková,
víte, otlaky mají i psi panelákoví. Mají-li k jejich tvoření dispozici, koberce nepomohou. Museli by žít ve vrstvě po břicho natrhaného molitanu nebo peří či nosit nákoleníky, resp. náloketníky jako volejbalisti. Prostě zajistit pro psa antiotlakové měkké ležení není téměř možné. Dysplazie lokte se projevuje kulháním a bolestivostí či otoky kloubu, nikoliv však boulemi hmatnými pod kůží.
To, že se kolega bál, je klidně možné. Já mám také občas strach, ale rozlišuji strach začátečnický a strach předvídavý. Mladí kolegové, dosud nepokousaní a neocejchovaní, mohou mít strach začátečnický, a pes to pozná. Strach předvídavý mají občas praktici, kteří již něco zažili a měli ruku v psí tlamě. Je to strach asi jako obavy starého truhláře před cirkulárkou. I když jste sebeopatrnější, může Vám i po třiceti letech z neopatrnosti uříznout ruku. Musíte mít strach předvídavý, který Vás ochrání, ale pes ho z Vás necítí. Jak ho nemáte, je průšvih.
Ale vždy, když je veterinář kousnut, může za to on. Ne majitel či pes. Lékař by měl vždy vědět, jak k zvířeti přistupovat, zvládnout ho a zafixovat. Je-li zraněn, je to vždy jen jeho problém. Truhlář se také nebude zlobit na Vás, že si při výrobě Vaší skříně ufikne ruku, že……
Obojky Bolfo a Kiltix se musí tak 1x za 14 dní sejmout, omýt ve vlažné mýdlové vodě, nechat uschnout a párkrát s nimi třepnout o koleno. Fungují totiž na principu cukřenky a když se jejich mikropóry zalepí kožním mazem a špínou, tak nemohou psa cukrovat propoxurem a antibleší + protiklíštěcí ochrana vázne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000302 | Nada@seznam.cz

dotaz vložen: 24.5.2000

Pane doktore,
přeji dobrý den, pročítám Vaši poradnu často, dosud jsem neměla zapotřebí se na Vás obrátit až nyní. Mám psa německého ovčáka 9 měsíců, 38 kg. Zhruba před 14 dny jsem zjistila že kulhá. Prohmatáním končetit jsem u pravého loketního kloubu objevila bulku velikosti švestky. Ony to jsou vlastně dvě, jedna menší, navazující na druhou větší. Veterinář mi řekl, že se patrně jedná o kousnutí klíštěte.Dostali jsem mast s tím, že by vše mělo do 14 dní odeznít. Bulka ani kulhání neustupuje, spíše naopak.Při vtírání masti neprojevuje známky bolesti, ale mě připadá, že jako by se jednalo o něco zalomeného - i snad kost? Pak následuje jakýsi mozol červené barvy a zrohovatělé kůže. Jsem z toho dost vyděšená a prosím o radu. Předem mnohorát ději a přeji hezký den.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 24.5.2000

Vážená paní Jančíková,
to, že devítiměsíční ovčoun vážící 38 kilo kulhá je "normální". O problémech s bolestivostí kloubů a kostí u rostoucích psů velkých plemen jsem již psali. U Vašeho psíka se domnívám, že boule, kterou jste objevila je zvětšený tíhový váček na loketním výběžku a infikovaný mozol - otlak. U NO, kteří jsou velmi náchylní na kožní nemoci typu hlubokých bakteriálních hnisavých dermatitid a tzv. nodulární dermatofibrózy, není nález zarudlého otlaku nic mimořádného.
Problém se nesmí nechat bez léčby. U rozsáhlejších zánětů mozolů (může vzniknout i po zákusu klíštěte), se ordinují antibiotika na několik týdnů, u méně rozsáhlých stačí jen pravidelné koupele v desinfekčním šamponu kupř. Nolvasanu. Majitel musí zajistit měkké ležení, pes nesmí lehat v kotci či venku na prknech nebo betoně, nesmí bydlet trvale venku na zahradě. Důsledná hygieny a péče o srst je základem úspěchu. Doporučuji i zvíře pořádně prohlédnout, zdali nemá blechy. Kožní problémy by se vždy měly krýt trvale antiparazitárními prostředky (Frontline, Bolfo, Kiltix).
Váš psík rozhodně nebude mít zlomenou kost.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000228

dotaz vložen: 17.4.2000

Pane doktore,
mám 4-letého psa (hladkosrstá čivava - trikolora). Má olysalý třetí ocasní článek. V současné době je lysina nateklá, mírně zarůžovělá s tmavým středem (velikosti čočky). Vím, že se jedná o druhotnou pohlavní žlázu. Je možné lysinu eliminovat prevencí, úpravou stravy či léky ? Pejsek si lysinu nekouše ani neškrábe - pouze na dotek je bolestivá. Zatím jsem zkoušela pouze heřmánkový odvar, zatím bez účinku. Stav trvá tři dny.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 19.4.2000

Vážená paní Piačková,
zánět shluku mazových žláz na dorsu ocásku není častý, ale není ani výjimečný. Pokud si psík oháňku nelíže, nekouše a místo nehnisá, doporučoval bych jen 2x denně cca týden potírat kůži 3% salicylovým lihem, který desifikuje a vysušuje.
Prevence neexistuje, snad jedině pravidelné protibleší ochrana a podávání nenasycených mastných kyselin (Dermanorm).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000215 | jerry@zak.cz

dotaz vložen: 10.4.2000

Pane doktore,
dobry den, nas kokrspanel (6 let) od zari lonskeho roku trpi kozni vyrazkou, ktera postupne zachvatila celou pokozku. Vyrazka je silne svediva, kuze zarudla, tvori se strupy a krvaceni, pes je vystaven velkemu pokuseni se permanentne drbat. Presto si uchoval celkem dobry psychicky stav. Leceni probiha od zacatku - vystridali jsme nekolik zverolekaru. Vysetreni ukazaly bakteriologicky, virovy i parazitologicky test jako negativni. Posledni moznost zustava v alergologickem vysetreni. Myslite si, ze vysetreni stoji za to? Co kdyz s prilivem alergenu na jare a v lete se jeho stav zhorsi? Muze se jednat o alergii i v pripade, pres zimu k zadnemu zklidneni nedoslo? Zkusili jsme i zmenu prostredi (tyden na horach), abychom zjistili, zda pes neni alergicky na neco v prazskem byte. Stav se nezmenil.

Pes ma dietu, je lecen Prednisonem a dostava kalciove injekce. Presto se jeho stav stale zhorsuje. Osetrujici veterinar je mirne optimisticky, ale mame pocit, ze vzhledem k tomu, ze k zadnemu zlepseni nedochazi, mame pochyby o dalsi lecbe a zda by nebylo lepsi psovi ulevit a uspat ho, i kdyz nejevi znamky apatie a jiny psychickych problemu.

Muzu znat Vas zbezny nazor veterinare? (pokud je mozne alepon trochu neco usuzovat z meho popisu)

Dekuji a jsem s pozdravem
J. Zak, Praha 4

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.4.2000

Vážený pane inženýre,
alergologické testy, tedy tzv. intradermální kožní testy byly velmi polulární mezi kolegy před několika lety, kdy se každý pes s kožními problémy proháněl testem. Kožní alergický test je poslední krok v ověření již téměř 100% diagnózy atopické alergie. Atopik má charakteristické kožní projevy a atopii lze dobře diagnostikovat i bez testu. Nicméně klidně nechte psíka vyšetřit, ale musíte počkat min 4-6 týdnů po dobrání posledního prednisonu. Navíc si troufnu tvrdit, že se asi o atopii nejedená, jelikož ta nastupuje většinou dříve než v 6ti letech a většinou dobře reaguje na podávání prednisonu.
Kokři jsou predisponované plemeno pro zvýšenou tvorbu kožního mazu a pro chronickou kvasinkovou infekci s lokalizací především v uších, na vnitřní straně boltce, na břiše a kolem konečníku a vulvy. Kvasinky se diagnostikují celkem jednoduše obarvením otisku kůže a prohlídkou pod mikroskopem.
Jako první pomoc zkuste psa vykoupat v roztoku obyčejného octa (ocet 1 díl, voda 4 díly). Na kvasinky přechodně zabírá.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000204 | rbanot@novahut.cz

dotaz vložen: 6.4.2000

Pane doktore,
mam rocni cernou fenku sarpeje. Asi od pul roku se ji udelaly na kuzi vylysane, lehce vystouple skvrny (v prumeru 0,5 cm) jako od molu. Chodim s ni k veterinari po celou dobu, ale vysledky nejsou zadne. Delali ji seskrab z kuze a vzorky posilali do Opavy na zkoumani plisni a bakterii. Vse negativni. V posledni dobe (asi 1 mesic) se ji navic udelaly na kuzi dve boule a to v oblasti kohoutku a stehna o velikosti asi 1,5-2 cm. Prosim o radu. (od rijna 99 do dneska jsem zaplatil veterinarum asi 5000,-Kc a vysledek zadny). Predem dekuji za odpoved. Preji mnoho zdaru ve Vasi praci. S pozdravem Roman Banot.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 10.4.2000

Vážený pane Banote
plemeno šarpej je kožní nozologická jednotka, tedy synonymum pro "nemoci kůže". Mají fůru různých kožních problémů od parazitů (demodex), přes plísně, kvasinky, alergie až po hypersenzitivitu na krmení.
Doporučoval bych Vám návštěvu sopecializovaného parcoviště a koelgy, který se zaměřuje jen na kožní nemoci. Jste-li z okolí Opavy zkuste kontaktovat MVDr. Jan Rybníčka na klinice Jaggy (05-45234035) v Brně.
Kůže nejde po internetu léčit ani radou :-)).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000196 | petrp@rts.cz

dotaz vložen: 3.4.2000

Pane doktore,
mluvil jsem s jednou chovatelkou psu o problému línání psů. Tvrdila, že používá nějaký práškový preparát (?), který přidává pravidelně psovi do vody nebo jídla a pes pak líná velmi málo. Bohužel si nemohla vzpomenout na název toho preparátu a já jsem naopak ztratil kontakt na ni. Nevíte náhodou, o jaký přípravek se jedná ?
Děkuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 5.4.2000

Vážený Petře,
neexistuje preparát, který by výrazně omezoval línání. Pelichání je závislé na světelném režimu, ročním období, teple atd. Vitamíny jsou jen podpůrným doplňkem. Většinou se přidává vitamín H - Biotin a mořské řasy. Obě substance jsou běžně dostupné od mnoha firem ve většině krámů pro zvířata. Vyzkoušejte, uvidíte. Třeba uděláte dobrou zkušenost.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000185 | jardafik@ck.ipex.cz

dotaz vložen: 31.3.2000

Pane doktore,
obracím se na Vás s tímto dotazem. Mám 7 letého křížence pudla a knírače. V lońském roce podělal vážnou nemoc. Začal chromnout na zadní packy, strašně naříkal při každém pohybu, nakonec jsem ho nosila v náručí.Během této hrůzy jsem vystřídala postupně 3 veterináře. Byl mu proveden v narkoze RTG páteře, ale nic nebylo zjištěno. Poslední z lékařů ho léčil Prednisonem, injekcemi B 12 a Mydocalmem. Stav se asi po měsíci upravil. Nyní je naprosto v pořádku, skáče, běhá, ale začala mu hrozně houstnout srst. Nikdy jí neměl tolik hustou a huňatou. Zároveň ale i hodně pelíchá.Je mi divné, že na jaře, kdy zvířata zimní srst shazují, on jako by si ji pořizoval. Může to být ještě po 7 měsících následek popisované léčby, nebo je příčina jinde? Mám o něj od té doby velký strach a bojím se každé změny, aby to nesignalizovalo nějakou další nemoc. Žere normálně vařenou stravu, hraje si, běhá.
Děkuji Vám za Váš názor.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.4.2000

Vážená paní Schuckerová
já osobně bych spíše hlídal velmi důrazně nemocná záda (teplo,klid, sucho). Nemyslím si, že by psíkovi začala houstnout srst po přestálé léčbě. U uvedených léků, snad s výjimkou vitamínu B12, se děje spíše opak.
S oblibou udávám v podobných případech historku ze života. Moje známá utrpěla v osmnácti letech velmi těžké zranění břicha. Při pádu z výšky jí praskla játra taktak ji včasným chirurgickým zákrokem zachránili. Do nehody měla rovné černé vlasy jako hřebíky. Během měsíce po operaci se jí na hlavě vytvořilo černé afro, samo bez kadeřníka. Tak to je, prosím, příroda ……..

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000178 | trubini@nextra.sk

dotaz vložen: 27.3.2000

Pane doktore,
mam stvor rocneho psa Bernskeho salasnickeho.Asi od 6 mesiacov
ma pravidelne nieco ako zapaly koze najprv sa mu vyhodia zdurene pupaky ktore si rozskrabe do krvy az ma casto 1/3 chrbta s casti nahnisanu alebo odoznievajuce zapaly ktore sa mu snazim preliecit sprejom s obsahom antibiotik.Na postihnutych miestach mu srst vypada
a postupne sa koza obnovuje . Na niektorych miestach je to uz takmer chronicke takze sa to hoji velmi pomaly.Veterinari mi tvrdili ze to sposobuju blchy tak som sa snazil ho udrzat akoze bez blch ale to je pri jeho kozuchu asi nemozne. Skusal som uz aj podavat mu antibiotika zo zradlom ale vsetko bez uspechu . Krvave pluzgiere sa mu objavuju pravidelne ±2 mes. Ako uspesne liecit tie zapaly resp. aku prevenciu mi odporucate? Jeden doktor mal vraj s podobnou chorobou uspech tim ze vytlacal nejake zlazy okolo kenecnika . Je to mozne ? To som este neskusal. Za odpoved vopred dakujem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 31.3.2000

Vážený pane Trubini,
vymačkávání análních žlázek rozhodně není cestou úspěšného vyléčení, pouze doplňkem terapie. Určitě bych vám doporučil psíka ostříhat na ježka (nebojte, srst doroste), vykoupat ho v účinném atiparazitárním prostředku (Ectodex) a po pěti dnech mu aplikovat spot Frontline. Frontline musíte opakovat ve Vašem případě co deset týdnů. Jinak se blech nezbavíte a ty asi budou alfou a omegou problému. Určitě bych léčbu doplnil i kultivací na plísně a mikroskopických vyšetřením kůže + důslednou hypoalergenní dietou na kůži (Hills d/d, Eukanuba Dermatosis Formula, Pedigree Selected Protein). Nemusí to být jen blechy, alei i např. atopie, chornické povrchové bakteriální záněty kůže nebo kvasinky.
Váš pes by potřeboval kožního specialistu.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000148 | milan_kadlec@post.cz

dotaz vložen: 10.3.2000

Pane doktore,
uvodem diky za radu - asi pred pul rokem jste mi poradil s ortopedickym problemem . Ted se na vas obracim s zadosti o dalsi radu. U rocniho dobrmana jsme asi pred tydnem zjistili maly svetly flicek na hornim pysku. Po tydnu se tento asi 2x zvetsil a vypada ze malinko mokva ( a jak by ne kdyz si ho pes kazdou chvili olizuje). Jak mame podle vas postupovat. S navstevou veterinare skoro pocitame, ale pokud mate nejake prakticke reseni, budeme velmi radi.S pozdravem

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 12.3.2000

Vážený pane Kadleci,
bohužel nemám žádné praktické řešení. Dermatologické vyšetření u veterináře je nezbytné. Spektrum diagnóz je pestré. Od demodikózy, přes dermatofyty, po pemfigus a .................Takže raději ke kolegovi.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000141 | temp@example.com

dotaz vložen: 7.3.2000

Dobry den, pane doktore,
mame 11-ti leteho Kokra. Ptam se, zda byste doporucil v jeho veku narkózu. Na vnejsim dolnim vicku oka ma bulku (bradavici ? nador ?) jiz mnoho let (nejprve jako spendlikova hlavicka), ale za posledni mesic narostla nejvice a to do velikosti maleho hrasku. Vy byste operaci doporucil ? Neni narkóza neprimerene riziko vzhledem k uvedenemu onemocneni ? (Pes je stale v dobre kondici, nema zadne potize.) Dekuji Vam za odpoved.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.3.2000

Vážení,
těžko radit. Způsobů zklidnění a uvedení do narkózy, resp. odpovídajících preparátů je mnoho. Těžko i radit, zdali nádorek odstranit nebo ne. Je pravděpodobné, že bude časem kokříkovi vadit a bude se muset takjakotak extirpovat. Takže lépe dříve než později, když bude zákrok technicky složitější.Osobně tyhle zákroky neprovádím v celkové úplné anestezii, ale jen v hlubokém zklidnění (nitrožilní sedaci) a s lokálním opichem operovaného místa. Útvary odstraňuji elektorkauterem - vypálím je el. jehlou. Na 99% to stačí. Má to i tu výhodu, že po zákroku dostane zvíře antidotum a po chvíli odchází samo z ordinace. Vše však závisí od rozhodnutí ošetřujícího veterináře a nelze moji radu paušalizovat.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000117 | sibka@email.sk

dotaz vložen: 21.2.2000

Pan doktor,
mam 2,5 rocnu fenku francuzskeho buldocka a kopu problemov ;)). Kupila som ju ako pol rocnu - cistucku, bielu a vonavu (je poloalbinka). V priebehu dalsieho pol roka zacala spinit na klasickych miestach - pod ocami, v okoli genitalii do hnedofialova. Kedze viem ze biele psy byvaju takto postihnute, nerobila som paniku. Horsie ale bolo s usami. Napriek pravidelnemu cisteniu si neustale skriabala usi az dovnutra (robili sa je vnutri take hnede smradlave stople) chodila som samozrejme k veterinarovi, dva roky sa to tahalo s tym ze "to nic nieje" liecila som ju Surolanom, cistila Otifree atd. Okrem toho bola velmi citliva na chlad, casto prechladla atd atd - klasicke buldockovske problemy. V novembri mala nejaku chripku tak som navstivila veterinarnu kliniku (inu ako dovtedy) a po vysetreni usi jej oftalmolog zistil karfiolovite nadory postupujuce dovnutra ucha s tym ze jedno ucho uz je postihnute az za bubienok (cca 2 dni nosila hlavu nabok). Bola nutna okamzita operacia ale zatial iba 1 ucho, to vazravom

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 23.2.2000

Vážená paní Šipošová,
Váš dotaz, toť klasika. Buldočků, kteří nemají problémy s kůží je málo. Troufnu si říci, že záněty uší nejsou primární problém Vaší buldočice, ale důsledek hlubší poruchy. Nejčastěji nacházíme u fr. buldočků atopickou alergii, oslabení obranyschopnosti kůže s následnou protekcí kvasinek a bakterií nebo kožní parazitózu - demodikózu, někdy poruchu funkčnosti štítné žlázy a přemíru pohlavních hormonů. Tudy musí vésti cesta k pomoci. Nalezením primární příčiny. Bohužel jsem v praxi nezažil buldočka, který by se s kůží, začal-li již mít problémy, 100% vyléčil a měl po zbytek života klid. Většinou se problémy vrací a musí se opakovaně zvládat léky, koupelemi,dietou atd. Otitis -zánět uší, je také jen důsledek nemocné kůže. Dlouhotrvajícími záněty se ve zvukovody vytvořili bradavice, vznikla verukózní otitida, bradavice stále ve zvukovodu dráždí, pes si drbe uši .......... vzniká začarovaný kruh. V těchto případech vždy primárně hledám základní problém a souběžně odstraňuji následky, třeba tu chronickou otitis. U nádorovitě změněného zvukovodu s výhledem opakujících se zánětů bych jednoznačně volil resekci, kdy se otevře celý svislý kanál zvukovodu, vyberou se chorobné změny a natrvalo se zpřístupní cesta do hloubi ucha. Je to operace jednoduchá provedením, ale složitější na pooperační hojení, leč efekt je úžasný. Uši se daleko snáze udržují v pořádku a ruku v ruce s další dermatologickou léčbou by měla mít buldočice pokoj. Léčba problematické kůže u buldočků většinou spočívá ve striktní hypoalergenní dietě (Hills d/d, Pedigree Selected Protein nebo Eukanuba Dermatosis Formula), koupelích v antikvasinkových preparátech a tlumení atopie kortikoidy. Pochopitelně je nutné případ od případu posuzovat individuálně.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000089 | romana@fan.com

dotaz vložen: 9.2.2000

Vážený doktore,
dočetla jsme se,že psům je potřeba denně otírat oči také proto, že jim jinak okolo začne vypadávat srst. Máme 9-ti měsíční retríverku a přestože jí oči pravidelně čistíme srst ji opravdu začíná okolo očí vypadávat. Ptám se, co je možné proti tomu dělat, zda to může být od toho nebo může být příčina jiná. Veterinu se chystáme navštívit o víkendu, ale přesto Vás prosím o odpověď.Děkuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.2.2000

Vážená Romano,
není to pravda, zdravé oko se nemusí nijak zvlášť ošetřovat a ze zdravé kůže nezačnou nikdy vypadávat chlupy, byť kolem očí. Běžná oční hygiena znamená tak 2x-3x týdně vytřít psisku očička vodou z bobra (pracovní označení borové vody v naší ordinaci). Jsou plemena (york, ši-tzu, baset a další), která vyžadují denní péči o oči. Retrívři k nim nepatří. Váš případ by diagnózou seděl na demodikózu jednak projevy a jednak příslušností k plemeni. Doporučuji kožní seškrab a vyšetření pod mikroskopem, které by měl dělat každý veterinář. Můž se se jednat i o následek nadměrného slztoku, kdy slzy smáčí a macerují kůži kolem očí, ze které pak vypadává srst. Důvodem může být např. vychlípené víčko nebo folikulární zbytnění pod třetím víčkem.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000083 | jana_mrazkova_um@kvary.cz

dotaz vložen: 8.2.2000

Mily pane doktore,
temer osmimesicni zlaty kokrspanel ma na cenichu tri bezove tecky velkosti spendlikove hlavicky. Pri pohledu zblizka vypadaji jak male jizvicky (nejsou krvave), jakoby se vyloupl kousicek te tmave porovite cenichaci vrstvy. Tecky se objevily nahle pred vikendem, nezda se mi, ze by slo o poraneni. Pejsek je vesely, hravy, zdravy, papa vecer BOSCH bobule, dopoledne 10 Dg polotucneho tvarohu, semtam kousicek vareneho masa jako mls. Vazi 11 kg. Trousi elegantni lehce sebratelne sisticky. K dotazu Markety z 1.2. (pejsek steka v jeji nepritomnosti) potvrzuji z vlastni zkusenosti Vase slova. Kdyz odchazim rano do prace, odvedu pejska pelisku a reknu co nejklidneji (zadne vzruseni!): "Tak, Same, ja jdu do prace, ty jsi hodny pejsek, hezky tu zustan a cekej. Ja se vratim, prijdu si pro tebe". Je to denni ritual a pejsek si zvykl (stejne jako jeho predchudce jezevcik). Chodim za nim i behem poledni pauzy a vse je OK. Az na to, ze na mne pri prichodu stale skace. Vim, ze bych ho mela pridusit, ale nemohu to udelat, vzdyt projevuje radost ze shledani. Za to ho nedokazu potrestat, trpelive kupuji stale nove a nove puncochace....Srdecne Vas zdravi a za ochotu dekuje

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 13.2.2000

Vážná paní magistro,
co se čumáku týče, nevím. Mohlo by se jednat o skutečné jizvičky, které si psík vyrobí při známém kokřím čmuchání venku v "revíru", může to být nějaká forma drobné ložiskové depigmentace ........???Pokud se tečky nebudou rozšiřovat, vyčkejte jara a léta. Sluníčko vše zatáhne.A děkuju za postřeh z výchovy. Dobrý. A funguje, což?

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000080 | havova.silvie@istrategie.cz

dotaz vložen: 7.2.2000

Pane doktore,
mám ročního dalmatina. V půl roce se mu na hřbetě začaly dělat bouličky, které poté zčervenaly a psa značně svědily. Na veterině, bez jakéhokoliv lab. vyšetření dostal Dexamethazon a Protazin (2x denně) s tím, že jde o alergii. Stav psa se zlepšil a na podzim mu byly prášky zkušebně vysazeny. Po 14 dnech se však stav psa zase zhoršil. Bylo mi řečeno, že pes musí brát tyto léky celoživotně. Před měsícem jsme navštívili jinou vet. ordinaci, kde byl psovi udělán kožní seškrab. Byla mu zjištěna demodikóza a pes dostal obojek Preventic, po kterém se jeho stav rychle zlepšil. Po dalších 14 dnech se však znovu objevily červené svědící skvrny a pes dostal šampon Peroxyderm, který však vůbec nezabírá, pes se spíše ještě více drbe a skvrny má již i okolo tlamy. Lze ho nějakým způsobem vyléčit?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 7.2.2000

Vážená Silvie,
pakliže se u psíka našel pozitivně domodex, obojek Preventic nestačí. Pes musí projít několikatýdenní intenzivní léčbou - koupáním v Peroxidermu a především v Takticu nebo Ectodexu. V kůži asi stále bydlící demodex narušuje kůži a ta podléhá, oslabena kortikoidy (dexamethason), bakteriální infekci. Alergii nelze vyloučit též, ale je nutné nejprve účinně bojovat proti nepříteli, o kterém na sto procent víme. K léčbě kůže patří i podávání vitamínů, změna stravy a režimu venčení, zklidňující koupele a hromada trpělivosti od majitele.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000077 | temp@example.com

dotaz vložen: 3.2.2000

Pane doktore,
koupil jsem kocku dva tydny tomu.je to dvou lety kocour rezave barvy,srst ma stredne velkou.vypada zdrave,je energicky,stolici ma v poradku. vcera jsem si vsiml ze se zacal skrabat nad pravym okem.zjistil jsem ze na tom miste kde se skrabal je trochu podrapany,a zacala mu jemne pelichat srst na tom stejnem miste. presvedcoval jsem se jestli tam neni nejaky parazit,ale vsechno je v poradku. moje kocka ji pouze suchou stravu pro dvou lete kocky,nedavame ji cerstve maso nebo konzevy,dale ji davam vitaminove bombony. vim z je to tezke pro vas co se mohlo stat kdyz kocku nevidite.prosim zkuste mi odepsat. moc vam dekuji.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 8.2.2000

Vážený Patriku,
těžké to je. Doporučuji návštěvu u kolegy, který se kůží zaobírá. Může se jednat o svrab, vrozenou lysivost, reakcí na krmivo, autoimunitně podmíněou kožní poruchu, zánět spojivek .......... Vždy je na místě laboratoř a v případě nelepšícího se stavu i odběr malinkého vzorku kůže na dermatohistopatologii. Hlavně nečekejte, až si kocour vydrbe nad okem lézi jako dlaň.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000075 | temp@example.com

dotaz vložen: 3.2.2000

Pane doktore,
neni to dlouho, co jsem Vam posilala dotaz na krmivo Bosch pro psa seniora. Nyni mame dalsi zdravotni problem, ktery bych s Vami rada zkonzultovala.Koupili jsme nasemu fr.buldockovi Bosch pro seniory. Asi 2 x ho nadsene sezral, ale pak zacal stavkovat. Nejsem histericka z toho, kdyz pes par dnu nezere a tak jsem mu nic jineho nedala. Asi po trech dnech jsem zacala pozorovat, ze pes nejak divne chodi, nejak strnule a zjistila jsem, ze ma zvetseny a cerveny sourek a to tak, ze jednou tolik oproti normalu. Varlata jsou nezvetsena, pohybliva, jen kuze na sourku jakoby byla otekla. To uz me klidnou nenechalo a navstivili jsme vet. lekare. Nasadil silna antibiotika, v ordinaci pes dostal antibiotik. injekci, sourek mame mazat 1 x dene jakymsi zelenym roztokem pachnoucim po eteru. Byli jsme upozorneni, ze vzhledem k veku je treba myslet i na nadorove onemocneni a pokud se situace nebude lepsit, prvni varianta bude kastrace. Zdraveho psa bych nikdy vykastrovat nenechala, snad jen pri nezvladnutelnych sexualnich aktivitach, ale v nasem pripade bych tomu nebranila. Cleida po injekci spatne chodi na zadni nozky, zvlast na jednu stoupa opatrne - snad po te injekci, po tele mu naskakaly cervene fleky - snad po tech antibiotikach a ma prujem. Uz pet dnu nic nezere. Pije. Pokud mu dam jeho oblibeny suchar DINGO, tak ten si vezme, ale granule z misky odmita. Prosim, zda byste mi mohl napsat, o jake onemocneni se muze jednat. Ve sve psi literature jsem se docetla pouze o zvetseni prostaty, ale priznaky tomu neodpovidaji. Zatim se stav po trech dnech podavani antibiotik nezlepsil, coz me docela desi. Zaroven prosim o radu ohledne toho zrani, mam ho zacit krmit treba varenym masem, ktere mu zajiste bude vice chutnat, nebo vyckat, az se chut sama vrati. Jak dlouho muze pes nezrat, bez nebezpeci poskozeni zdravi?Zdravi a hodne uspechu preje

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 8.2.2000

Vážená paní Bušinová,
váš dotaz je jeden z těch, který by si zasloužil okamžitou odpověď, ale od minulého týdne jsem neměl otevřený počítač. Doufám, že si z mé odpovědi vezmete alespoň něco.Cleida má zcela jistě alergickou reakci na podávaná antibiotika. To budou ony červené fleky a průjem. O nádorové onemocnění vlastního varlete se asi nejedná a určitě to nebude prostata. Popisovaný stav je většinou diagnostikován jako akutní zánět kůže šourku. Spouštěcích etiologií je více. U Vašeho buldočka možná hypersenzitivní reakce na nové krmení, sůl z chodníků, lehké omrznutí, kontaktní alergie skrzevá nový pelíšek, blechy atd. Psa začne šourek svědit a dílo zkázy je rychle dokonáno psím jazykem. Kůže na šourku je velmi jemná a citlivá. Reaguje bouřlivě na chemický i fyzikální atak, velice rychle se zanítí druhotnou infekcí. Hojí se dosti špatně a pomalu. Majitelé musí, a mám to z praxe tisíckrát ověřené, dodržet následující. Pes musí 24 hodin denně nosit košík (u fr. buldočka těžko) nebo velký plastový límec ( u fr.buldočka lze). Hlava musí být celá zapadlá v límci, a když by psík natáhl nožku k pozdravu, kterým se častují mojí "oblíbení" holohlaví kucí, tak límec musí přesahovat přes tlapičku. Jedině tak máte šanci problém vyléčit. Bude to trvat tak 14 dní. Doporučuji omývat kůži jen nedráždivými nelihovými roztoky. Zde téměř vždy používám borovou vodu, jemně oloupávám odumřelou pokožku a lehce šourek nechám mazat Infadolanem. Zánět pytlíku se u psa vymyká normálnímu léčení kůže (třeba ta bobří voda a Infadolánek). Antibiotika jsou nutností, ale jiná než má nasazeny Váš Cleida. Předepisuji i protisvědivé léky. Kdyby se Cleida doma začal zoufale drbat a třít o koberce, léky a lokální hygiena šourku by nezabíraly, první pomocí je vždy osprchování pytlíku vlažnou až lehce studenou vodou. Doporučuji, aby psík nosil i dámské kalhotky. Spoďáry brání nalepování chlupů z koberce a bordýlku z podlahy na stále mokvající kůži. Proces hojení jde pozvolna a během léčení se i několikrát zhorší.Také bych doporučil i dočasné vysazení Bosche a návrat k původní osvědčené stravě. A masírujte mu bolavá stehýnka po injekcích Francovkou Alpou.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000068 | Robert.Vozka@volny.cz

dotaz vložen: 29.1.2000

Pane doktore,
nášemu skoro desetiletemu psovi - matka jezevcice, otec neznamy - vyrůatají po tele malé bradavicky. Jednu, tu nejvetsi ma na hrudi, a mne se zda, ze trochu roste. Nase veterinarka rikala, ze u starsich psu tohoto zbarveni-rezavy-je to normální. Má pravdu, nebo mam zajít nekam jinam, je-li to nebezpecné.
Dekuji

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 2.2.2000

Vážená paní Pumprová,
bradavičky a bradavice jsou skutečně u starších psů normálka. U jezevčíků, kníračů, pudlů obzvláště.Pokud nerostou, nekrvácejí, psík si je nedrbe a nevadí při údržbě srsti, radím, nic s nimi nedělat. Pokud zlobí, tak doporučuji majitelům extirpaci. Většinou úplně stačí jednoduše bradavici podvázat chirurgickou nití a ona do týdne (jsa zaškrcena) odpadne.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000066 | chmelenska@test.cz

dotaz vložen: 28.1.2000

Vazeni,
na www.pejsek.cz je odkaz na Vasi adresu pro dotazy ohledne zdravotního stavu pejska. Mame nemeckeho spice maleho oranzoveho a stale si kouse predni i zadni tlapicky az do krve. Cim to muze byt zpusobeno a jak se tomu branit?

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2000

Vážená paní Chmelenská,
Váš dotaz jsme již v Poradně mnohokráte probírali, klikněte sem a použijte fulltextové vyhledávání. Jedná se pravděpodobně o kožně- psychiatrický problém (psychogenní dermatitis), může se jednat jen o prosté zablešení, přesušení srsti po častém koupání nebo i chronickou pyodermii mezi prstíky. Kůže se špatně po netu ordinuje a ve Vašem dotazu chybí i detailnější informace. Projděte si, prosím, archiv Poradny.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000059 | tomas.cikrle@seznam.cz

dotaz vložen: 25.1.2000

Vážený pane doktore.
máme 7 letou fenku amerického kokra. V poslední době se nám začala hodně drbat. Nejprve se jí začala na koncích uší jakoby "otřepávat" kůže a postupně se to rozlezlo na celé uši, boky čumáku a kolem očí. Začly se jí dělat lysiny a vlivem svědění si to pořádně rozškrábala. Byli jsme u doktora a měli jsme štěstí (sice až na podruhé) - zjistili jí pod mikroskopem ze vzorku sarkopsový (je to tak správně ?) svrab. Dostala injekci a po deseti dnech se máme stavit opět. K mé nemalé radosti zjistil pan doktor, že jsem to od ní dostal také ( zřejmě proto, že se nejvíce starám o její "údržbu"), ale už to naštěstí pominulo. Prosím Vás touto cesto o stručnou informaci, jak by to mělo vypadat dále s její léčbou a také, zda jí můžeme nějak pomoci od toho neustálého drbání, už jí to leze pěkně na nervy a celý den pořád někam zalézá (to dělá vždy, když má nějaké problémy). Zatím jí to mažu dětským olejíčkem, ale vím, že doporučujete parafínový olej, takže ho půjdeme zítra koupit. Jak máme prosím postupovat dále?
Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 29.1.2000

Vážený pane Cikerle,
mýslím, že jste měli velké štěstí, když kolega nalezl pod mikroskopem svrab. U psa je nález zákožky při prostém stěru v ordinaci výjimečný. Zvířátko se musí ostříhat v oblasti napadených míst, uši sjet dohola, žádné kokří lokny a zacuchance. Doporučoval bych koupele (1x týdně) v preparátu Takcik či Ectodex (lepší) a denní lokální potěr směsí výše zmíněných sajrajtíků a oleje. K lokální léčbě lze použít i lidský protisvrabový preparát Jacutin. Při koupelích a před lokálním potěrem se musí odloupat a odmýt eventuální krusty, které se na kůži vytvoří. K jejich eliminaci bych doporučoval obyčejnou borovku nebo šampon Nolvasan či Peroxiderm. Zvukovody uší se musí preventivně vytírat olejem a Jacutinem. Nadměrnou svědivost bych se pokusil tlumit antihistaminiky, ale jelikož ty u zvířat k těmto účelům přiliš dobře neslouží, tak raději malými dávkami kortikoidů. Kortikoidy by se správně u svrabu a spol. také dávat neměly, jenže jsou velmi účinné a pomohou. V rozumné dávce a na rozumnou dobu bych se je nebál dát. Kokřice musí jednoznačně neustále nosit plastový límec, aby si nedrbala postižená místa na hlavě. Boj proto svrabu není jen proti parazitovi, ale i proti daleko závažnější druhotné infekci kůže, ketré v znikne v místě rozdrbaných lézí. Sarcoptes je nakonec bradou vzhůru, ale pyodermie zůstává. Injekce, kterou fenka dostala bude asi Ivomec. Efekt antiparazitického působení Ivomecu s eobjeví tak po drué až třetí injekci. Pokud mázviřátko várazné kožní změny a pruritus (svědění), tak bych Vám doporučoval domluvit se s kolegou ještě na nějaké lokální léčbě.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000053 | dudovae@army.cz

dotaz vložen: 24.1.2000

Pane doktore,
rok a půl starý bígl mých rodičů příšerně líná, nezávisle na roční době. Na vzhledu srsti to sice není nijak znát, na hřbetě se mu však objevují lupy, vypadá to jako bílá krupička. Zřejmě ho to nesvědí, protože se nedrbe. Můžete mi poradit, co s tím dělat?
Děkuji,

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 27.1.2000

Vážená paní Dudová,
línání je klasický evergreen poradny. Pokud chlupy padají, ale na kůži nejsou znát lysá místa, nic se neděje. Lupy by na kůži ale být neměly. Může se jednat o průvodní symptom parazitózy - cheylletielózy nebo kožní choroby zvané seborrhoea sicca nebo o nadměrně přesušené pokožky po častém koupání. Pokud se bíglík nedrbe, příliš se neděje, ale pro sichr bych doporučoval mikroskopické vyšetření kůže a kontrolu mazotoku a koupel ve speciálních protilupích psích šamponech (Sebolytic, Seboderm).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000027 | temp@example.com

dotaz vložen: 14.1.2000

Pane doktore,
přeji ještě jednou mnoho úspěchů v letošním roce a obracím se na Vás s prosbou o možnou radu. Mí rodiče koupili psa z útulku, fenu divné pouliční rasy na krátkých nohách krátkosrstá, hlavu jak alík. Nechali ji vykleštit, což přineslo problém ve srůstech po operaci a zahojení trvalo skoro rok. Po uzdravení cca po 3 měsících se začala drbat a to až na holou kůži a dělají se jí velké strupy. Nepomáhají masti ani vitamíny. Stravu má od granulí až po lahůdky naší babičky, tedy rozmanitou. Přesto, že má dost pohybu, tak ztloustla, ale to je asi výsledkem operace. Tady v Ústí jí zatím nikdo nepomohl. Nemůže to být důsledkem špatné operace, jelikož nemůže barvit dochází k převaze něčeho co se projevuje ve zvýšené citlivosti či atd. Poraďte pokud víte jak na to. Mezitím jsem se dozvěděl, že u sousedů mají stejné problémy s fenou vlčáka starou 12 let. Drbe se a vykusuje srst až na kůži.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2000

Vážení,
u 80% takovýchto případů nacházím při prvním vyšetření v kožichu psa blechy nebo bleší trus. Tam začněte. Pořádně fenku odblešte (koupele Taktic, šampon Bolfo) a za čtyři dny po koupeli aplikujte Frontline proti blechám. Když se situace nezklidní, musí se pátrat dále. Lépe Vám poradit nemohu.Přečtěte si související články o blechách zde a zde.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000023 | xjecb01@vse.cz

dotaz vložen: 12.1.2000

Pane doktore,
mám 19 měsíční fenku pražského krysaříka. V poslední době (asi 2 měsíce) se mi zdá, že jí řídne srst. Vypadávání chlupů jsme ale nezaznamenali. Prostě je plešatější než dřív. Na temeni a u oušek. Krysaříci tam pravda moc chlupů nemívají, ale myslím, že jich mívala víc. Od malička ji krmíme granulemi Roayal Canin, podle velikosti i stáří. Asi 14 dní jí dávám Murnil-Pulver od Bayer na srst, který jsme koupili na radu veterináře asi před rokem. Pan doktor tehdy říkal, že nemá srst v pořádku.Chci se zeptat, proč se mi zdá, že má míň chlupů (když po sobě žádné nenechává).Děkuji. Mějte se hezky

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2000

Vážená paní Ječná,
ono se Vám to nezdá. Krysaříci skutečně plešatí a řídnou. Nenápadně, proto nevidíte žádné padající chlupy. Pomalu sem tam vypadnou a další nedorůstají. Lokalizace kolem uší, na temeni a na stehnech je typická. Nic s tím nenaděláte. Murnil klidně přidávejte jako obecnou podporu kvality srsti a kožních derivátů.Zdraví

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000017 | filip.pha@eprostor.cz

dotaz vložen: 9.1.2000

Dobrý den,
chtěli bychom se zeptat a nechat si poradit.Máme dvouletého bílého trpasličího pudlíka (pejska) a v poslední době se mu objevilo na všech nožkách - dole u tlapiček - červené zabarvení. Dosud nic takového neměl, přestože jsme to u některých pejsků pozorovali.Prosíme o vysvětlení, proč toto vzniká a jak to případně odstranit.Děkujeme

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 16.1.2000

Vážení Filipovi,
u psů se světlým zbarvením srsti, menším množstvím pigmentu v kůži a jemnou pokožkou je zčervenání tlapek jevem celkem běžným. Zčervená rovná se podráždění a zánět, okamžitá viditelná reakce kůže a prokrvení. U pudlů to bývá na podzim a v zimě, když nožky mrznou a kůže je navíc atakována směsí posypových materiálů (sůl). Poškozená kůže svědí a pálí, psík si tlapky líže a dále si problém zhoršuje. Do kůže se chytí bakterie a kvasinky. Doporučuji důkladně psovi po venčení opláchnout nožky vlažnou, ne teplou vodou, pořádně vytřít do sucha a předtím spláchnout octovou vodou (jedna lžíce octa na čtyři lžíce vody). Jestliže si psík nožky doma vylizuje, vykousává a opečovává, musí nosit nonstop košík, kovový nebo plastový, oblepený leukoplstí, aby nemohl vystrčit jazyk. Jestliže problémy nepoleví do čtyř pěti dnů, doporučuji návštěvu ordinace. Velmi dobré je v zimním marastu pořídit psíkovi s citlivou kůží meziprstí boty. U psů krátkosrstých (bulteriér, pitbul, fr.buldoček) jsou boláky mezi prsty a zarudlá kůže infikovaná styfylokokem způsobeny zalomenými chlupy, které se odlomí a zajedou pod kůži, jako když se chlapi přeholí mají ekzém na puse.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000009 | komuct@dob.czn.cz

dotaz vložen: 4.1.2000

Pane doktore,
mám asi zvláštní dotaz. Před čtyřmi lety jsme zakoupili čistokrevné štěně francouzského buldočka, potomka nevímjakých šampionů a předků. Když začal růst, všimli jsme si, že jedno ouško má nějaké zakrnělé, a po roce ho měl asi o 1,5 - 2 cm kratší než druhé. Vypadá to srandovně ale vůbec nám to nevadí, že se nemůžeme zůčastňovat všelijakých soutěží. Za celé 4 roky však s ním jezdíme pravidelně po doktorech a stojí nás daleko více než naše vlastní děti. Nejen že je alergik a když se projde v červnu travou, celý napuchne a zčervená, neustále je jako skleníkový, ven nechce, když mrzne nebo když je horko, ale již 3x byl na operaci s uchem. Je možné aby psi měli nádory ve vnitřním uchu? Z ucha jsme mu cítili žampiony, správně jsme si mysleli, že to jsou nějaké houby, ale doktor mu vždy ucho vyčistil, něco nakapal ale z ucha mu pořád tekl maz a bylo to stejné. Dokonce ho brali jako zvláštní případ, se kterým se nesetkali. Když už toto ucho se zdá v pořádku, začal mu vytékat žlutý maz z druhého ucha. Doma si ucho drbe o nábytek a koberec, jak ho svědí a snaží se drbat. Samozřejmě jezdíme na čištění a sami se mu do ucha bojíme něčím šťourat, ale nevíme co se z toho zase vyklube. Dá se někde opravdu odborně zjistit co má s uchem, jestli se mu nedělá zase nějaký nádor? Také jsem slyšela, že si musíme uvědomit, že jde o psa a ne člověka, ale nám je ho líto, protože jinak je moc hodný. Děkuji za odpověď.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.1.2000

Vážená paní Víšková,
to, že se Váš buldoček chová naprosto klasicky se svou kůží je "skoro" normální. Atopie, kontaktní alergie (tráva), parazité, plísně a další chuťky jsou u krátkosrstých a geneticky pro nemoci kůže disponovaných buldočků normální. Ucho a záněty ucha, zevního zvukovodu a boltce mezi nemoci kožní patří. 80% chronických pacientů s kůží má i chronické problémy s ušima, ale bohužel se na ně, jako na dermatologické pacienty, nepohlíží. Vámi popisované problémy mi připadají velmi podobné jednomu případu z naší ordinace z podzimu. Také fr. buldoček, také chronické uší, také smrdutý výtok ze zvukovodu ......... jen uši měl obě stejné a normální. Při narkóze jsem zjistil, že zvukovod je dlouholetými chronickými záněty tak morfologicky změněn, že je v dolní části téměř úplně uzavřen. Buldoček měl navíc v uchu i novotvar - bradavici, která nebyla pokryta kůží a její jakoby slizniční povrch neustále produkoval humus. Do takto vlhkého ucha navíc velmi problematického na čištění se velmi rychle usadí bakterie a především kvasinky. A je hotovo. Bradavice, nádorky a kožní změny znemožňující hygienu ucha se pochopitelně mohou vytvořit znovu. U těchto chronických případů doporučuji širokou resekci zvukovodu, kdy se plně otevře svislý zvukovod a po zahojení nejen, že ucho větrá, ale dobře se i čistí. Operace je to jednoduchá, poněkud náročnější pro majitele je následné hojení a starost o zvíře, aby si ucho nerozdrbalo. Ve Vašem případě hovoří pro resekci zvukovodu a i popisovaná malformace ucha. Poté bych doporučoval pokusit se buldočka zvládnout jako kožního pacienta a věnovat se preventivní medikamentózní ochraně zvukovodu (kyselina boritá, imaverol, atd).

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes

číslo dotazu: 20000007 | temp@example.com

dotaz vložen: 4.1.2000

Mily pan doktor,
hned v uvode sa chcem ospravedlnit za otravovanie, ak ste uz na moju otazku niekedy v minulosti odpovedali. nemozem si vsak v praci precitat starsie cisla poradne a nedaju sa ani vytlacit. takze tu je nas problem: mam asi dvojrocneho zlateho kokra, ktory sa neustale od utleho stenatstva skrabe a hryzie. boli sme uz u viacerych veterinarov, ale zatial ziaden nezistil, co mu je. kupe sa asi raz za stvrt roka (samponom KW, ktory nam odporucil veterinar), nema blchy, je odcerveny, nezanasaju sa mu analne vacky, na radiatore mame odparovac, aby nebol v byte suchy vzduch, zerie opti plus, predtym zral debut (ale ak nahodou z nudze kupime ine krmivo, nic sa nemeni). uz sme aj odniesli hovienko do veterinarneho ustavu, ale aj to bolo v poriadku. dvaja veterinari mu odobrali vzorky koze a chlpov a pozerali pod mikroskopom nejake potvory, ale nic. pritom sa bubo skrabe skoro neustale, dokonca ja vonku pri hre. skrabe si usi, nos, kuse si labky a chrbat, skrabe sa aj na bruchu a pod pazuchami. je mi ho hrozne luto. ma velmi suchu kozu a robia sa mu lupiny, ale to je vraj u psov normalne. este som si vsimla, ze je usopleny, ako male decko. je vsak stale vesely a zjedol by aj slona, tak sa mi to nezda byt vazne. bola by som velmi rada, keby ste nam (alebo nasim veterinarom) mohli nejako pomoct. vopred vdaka.ps: do noveho roku vam zelam vela zdravia a vela sil na odpovede v poradni.

zobrazit odpověď

odpověď vložena: 9.1.2000

Milá Katarína,
kožní pacient se těžko po internetu léčí. Já osobně bych se soustředil na blechy, cheyletielly (dosti nenápadný, ale velmi problematický parazit, který "dělá" lupy). Určitě bych psíkovi nasadil striktní hypoalergenní dietu, koupal bych ho ve zklidňujících veterinárních šamponech (Allercalm, Seboderm), udělal bych mu stěry a otiskové preparáty z kůže a dle eventuálních změn na kůži bych o poslal i do laboratoře. U takového pacienta by stálo za to udělat mu i intradermální kožní testy k potvrzení atopie (alergie). Uvažoval bych i o poruše štítné žlázy, i když to nesedí pro štěně. Psi drbající se od útlého dětství a mající lupy v kožichu, jsou dosti často napadeni zmíněnými dravčíky (cheyletiellami) Je pravda, že u 30% pacientů se nikdy nepřijde na to, proč se drbou. Každopádně vždy potřebují speciální stravu, časté zklidnění kůže hypoalergenní koupelí a občasné braní svědivost zmírňujících tablet. Zavolejte mobilní, leč bratislavské číslo 0905320014 a domluvte se s kolegyní.

MVDr. Michal Čáp :-))

klíč: kožní onemocnění, srst
zvíře: pes