Tisk

3.12.
2020

Zubní plak a zubní kámen u psa a kočky.

Autor:

Zubní kámen vzniká ztvrdnutím zubního plaku. Zbytky krmiva, slin a bakterií ulpívají na zubech, dásních a v mezizubních prostorech, kde se za pomoci bakterií přeměňují v zubní plak. Pokud není zubní plak dostatečně odstraněn použitím zubního kartáčku a přípravků pro hygienu dutiny ústní, dochází k jeho hromadění. Nejčastěji na místech blízko vyústění vývodů slinných žláz nebo na místech těžce přístupných. Mikrobiálně zatížená ústa zvířete (přemnožené bakterie, kvasinky, viry) intenzivněji zapáchají. Do zubního plaku se později začnou ukládat vápník ze slin a vzniká tzv. zubní kámen. Povrch zubního kamene je drsný, proto slouží jako ideální podklad pro akumulaci dalších zbytků potravy a zubního plaku. Zubní kámen, který je často ostrý jako žiletka, způsobuje ustupování dásní. Nejprve způsobí zánět dásní (gingivitidu), odhalí krčky a pokud se neléčí, může přerůst v úbytek kosti a ztrátě zubů (parodontitida, parodontóza – laicky paradentóza).

Pravidelné mechanické čištění zubů a dásní

Stejně jako u lidí, tak i u zvířat, správná volba potravy ovlivňuje složení mikroflóry v dutině ústní. I při volbě správné stravy dochází k trvalému ukládání zubního plaku a tvorbě zubního kamene (i zdravě se stravující lidé přijdou o zuby, pokud si je nebudou čistit). Ani sebezdravější strava však nemůže nahradit pravidelné odstraňování zubního plaku pomocí mechanického čištění (kartáčkem). Zatímco člověk si může zubní plak každý den očišťovat sám, pes ani kočka si zubní plak sami neodstraní.  Zásadní je tedy pomoc člověka, který bude pravidelně pečovat, pomocí kartáčku a veterinárního přípravku k hygieně dutiny ústní, o ústa svého zvířátka. Zvíře se samozřejmě neobejde také bez pravidelné návštěvy dentální hygieny u veterinárního lékaře.

Odstranění zubního kamene pouze u veterinárního lékaře

Nedostatečná hygiena dutiny ústní a obsah minerálů ve slinách, způsobují trvalé usazování zubního kamene. Původně měkký a snadno odstranitelný zubní plak, se přeměnou na zubní kámen stává běžnými postupy neodstranitelný. Je třeba zásah veterinárního lékaře. Odstraňování zubního kamene patří výlučně do kompetence veterinárního lékaře a měla by mu předcházet sedace nebo anestezie, aby bylo možno kvalitně a důkladně provést vyšetření dutiny ústní. Za plného vědomí zvířete nejen, že nelze zajistit úplné a pevné zajištění pacienta, a tím pádem kvalitně diagnostikovat, ale zvíře pravděpodobně trpí bolestí a může dojít i k poranění měkkých tkání (např. jazyka).

Jakou zvolit péči zvířete po odstranění zubního kamene?

Při dentální hygieně a odstraňování zubního kamene dochází k traumatizaci dásní a sliznic. Následkem zhmoždění se může objevit krvácení dásní a otok. Pro snížení rizika mikrobiální infekce použije veterinární lékař po ošetření lokální antiseptikum a podle celkového stavu zvířecího parodontu předepíše léčivé přípravky. V domácí péči je pak třeba zvýšit pravidelné mechanické čištění.

Jak pomáhá VENZYMEL®?

Veterinární přípravky VENZYMEL® jsou šetrné a účinné gely vhodné pro hygienu citlivých, oteklých a pohmožděných dásní po veterinárním zákroku (VENZYMEL® INTENSIVE 120) a několik dnů bezprostředně po něm v domácí péči. V dlouhodobé domácí péči o dásně domácího zvířete pomáhá VENZYMEL® se snižováním mikrobiální zátěže, usazováním zubního plaku a tím snižováním zápachu z úst (VENZYMEL® PREVENT 35).

Nepěnivé mukoadhezivní gely VENZYMEL® jsou bez příchuti a mohou pomoci s hojením drobných poranění. Díky obsahu přilnavých složek déle vydrží na dásních a sliznicích a umožní delší dobu působení účinných látek. Gely VENZYMEL® je možné nanášet na postižená místa a také použít jako alternativu k zubním pastám k mechanickému čištění spolu se zubním kartáčkem.

Účinnými látkami v přípravcích VENZYMEL® je patentovaná kombinace proteolytických enzymů a antiseptika chlorhexidinu. Proteolytické enzymy urychlují hojení měkkých tkání a výrazně podporují antimikrobiální účinek chlorhexidinu. Díky tomu gely VENZYMEL® obsahují až 4x nižší koncentraci chlorhexidinu, ale mají stejnou antimikrobiální účinnost jako běžně používané chlorhexidinové přípravky. Právě proto lze gely VENZYMEL® používat delší dobu a bez nežádoucích účinků.

Tato tabulka vám pomůže při rozhodování, zda zvolit přípravek VENZYMEL® PREVENT 35nebo VENZYMEL® INTENSIVE 120. Vždy se řiďte pokyny veterinárního lékaře.