27.4.
2022Správná péče při zubním plaku, kameni nebo zánětu dásní
Nejednoho majitele psa nebo kočky dožene k veterinárnímu lékaři zápach z tlamy jejich mazlíčka. Pro většinu z nás znamená čištění zubů každodenní rutinu. Pečujeme o zuby, protože víme, že se to vyplatí – snižujeme riziko zánětů dásní, kazů nebo dalších závažnějších dopadů na naše zdraví. Se stejnou pravidelností bychom se měli starat i o chrup našich zvířecích kamarádů, protože u nich to funguje úplně stejně.
Jak se vytváří zubní plak a zubní kámen?
Na povrchu zubů, v mezizubních prostorech, ale i na sliznicích ulpívají zbytky krmiv a slin, díky kterým se přirozeně vyskytující bakterie v dutině ústí mohou lépe množit a vytvářet tak bakteriální kolonie, biofilm, kterému se říká plak. Pokud není zubní plak pravidelně odstraňován, použitím zubního kartáčku a přípravků pro hygienu dutiny ústní, dochází k jeho hromadění a ukládání vápenatých solí. Plak tímto tvrdne a mění se v zubní kámen. Povrch zubního kamene je drsný a slouží jako ideální podklad pro akumulaci dalších zbytků potravy a zubního plaku.
Strava je důležitá, nespasí vše
Stejně jako u lidí, tak i u zvířat, správná volba potravy ovlivňuje složení mikroflóry v dutině ústní. Ale i při volbě správné stravy dochází k trvalému ukládání zubního plaku a tvorbě zubního kamene (i zdravě se stravující lidé přijdou o zuby, pokud si je nebudou čistit). Ani sebezdravější strava totiž nemůže nahradit pravidelné odstraňování zubního plaku pomocí mechanického čištění (kartáčkem). Zatímco člověk si může zubní plak každý den očišťovat sám, pes ani kočka si zubní plak sami neodstraní. Pomoc člověka je tedy zásadní.Nedostatečná hygiena dutiny ústní a obsah minerálů ve slinách, způsobují trvalé usazování zubního kamene.
Plíživý nepřítel
Zuby zasažené zubním kamenem jsou hnízdištěm různých bakterií. Právě ty způsobují zápach z tlamy a záněty dásní. Zápach z tlamy bývá prvním příznakem problémů se zoubky vašeho psa nebo kočky. Jak rychle a v jakém rozsahu se zubní kámen vytvoří, je ovlivněno několika faktory. Záleží na typu a složení potravy, ale i dědičných dispozicích. Velká plemena psů nemají díky pevnější stravě, větších mezizubních prostorech a okusování různých předmětů problém s usazováním plaku. Riziková jsou malá plemena psůa psí senioři, kterým špatný stav dutiny ústní může komplikovat i stávající chronická onemocnění (např. selhání ledvin). Bakterie, které se nachází v dutině ústní, se při krvácivých stavech, tedy při zánětu, dostávají do krevního oběhu, a tím jsou roznášeny do dalších orgánů jako jsou srdce, ledviny, játra.
Zubní kámen, který je často ostrý jako žiletka, způsobuje ustupování dásní. Nejprve způsobí zánět dásní (gingivitidu), odhalí krčky a pokud se neléčí, může přerůst v úbytek kosti a ztrátě zubů (parodontitida, parodontóza – laicky paradentóza), doprovázené výraznou bolestivostí, díky které zvířata přestanou přijímat potravu.
Zánět dásní, neboli gingivitida, je nejrozšířenějším onemocněním dutiny ústní vůbec.Nejčastějším příznakem zánětu je zarudnutí, otok, bolest a krvácení. Pokud stav trvá delší dobu, končí zpravidla přechodem do chronického stádia (stav, kdy si tělo zvířete zvyklo na tento nový zánětlivý „normál“ a přestává si „pamatovat“ původní „zdravý“ stav). Takovýto chronický zánět pak může přejít v parodontitidu, která je již stavem nevratným, neboť dochází k úbytkům kosti čelisti, které udržují pevné zuby a ty pak mohou vypadnout.
Správné odstranění zubního kamene u veterináře
Původně měkký a snadno odstranitelný zubní plak, se přeměnou na zubní kámen stává běžnými postupy neodstranitelný a může vést k výše uvedeným komplikacím života Vašeho miláčka a v důsledku i Vás. Je třeba zásah veterinárního lékaře. Odstraňování zubního kamene patří výlučně do kompetence veterinárního lékaře a měla by mu předcházet anestezie.
Při dentální hygieně a odstraňování zubního kamene dochází k traumatizaci dásní a sliznic. Následkem zhmoždění se může objevit krvácení dásní a otok. Pro snížení rizika mikrobiální infekce použije veterinární lékař po ošetření lokální antiseptikum a podle celkového stavu zvířecích dásní předepíše léčivé přípravky. V domácí péči je pak třeba zvýšit pravidelné mechanické čištění.
Novinka s enzymy, která pomáhá čistit, snižovat mikrobiální zátěž i regenerovat dásně
Na trhu se objevila veterinární varianta v česku vyvinutých a také vyráběných hojivých enzymatických gelů Venzymel (vycházející z výborné zkušenosti humánní péče o dutinu ústní Enzymel). Jedná se o přípravky pro komplexní hygienu dutiny ústní u zvířat: jak citlivých, oteklých a pohmožděných dásní po zákroku a několik dnů po něm, tak i pro dlouhodobější domácí péči o zuby a problematické dásně. Přípravky snižují mikrobiální zátěž šetrně. Obsahují patentovanou směs chlorhexidinu a enzymů. Enzymy působí proti bakteriím a jejich schopnosti tvořit biofilm a také zvyšují účinnost antiseptika i při nízké koncentraci. Proteolytické enzymy obsažené v přípravcích Venzymel navíc podporují hojení a zdravý vzhled dásní.
Nezapomínejte tedy na prevenci. Včasným odhalením problémů se eliminují další komplikace, které by mohly znamenat pro vašeho pejska pokračující trauma. Vaší odměnou za péči pak bude veselé a zdravé zvíře, které s vámi bude sdílet jeho radost.
zdroj: Wald Pharmaceuticals
poděkování:
Text byl převzat díky laskavému svolení firmy Wald Pharmaceuticals z poskytnutých firemních materiálů.
souhlas:
Článek byl zveřejněn se souhlasem firmy Wald Pharmaceuticals a nebyl nijak jazykově upravován.
Firemní materiál:
Wald Pharmaceuticals
U Hranic 16
100 00 Praha 10 – Strašnice
www.enzymel.cz
www.venzymel.eu
info@enzymel.cz