Tisk

19.4.
2020

Covid-19 a stres zvířat

Autor: MVDr. Marie Koubková, Ph.D.


Zvířata prožívají stres podobně jako lidé, ale vyjadřují ho jinak.

COVID-19, karanténa, omezený pohyb osob a strach o zdraví jsou doprovázeny zvýšeným stresem. V tak mimořádné situaci se ocitli nejen lidé, ale i domácí zvířata. Pes i kočka samozřejmě tuší, že se něco děje, když páníčci změnili své zvyky a nosí roušky. Že něco není v pořádku, když byl omezen jejich pohyb a hry venku, ale proč tomu tak je, to nepochopí. Mohou z toho být nervózní až vylekaní, mohou se začít chovat jinak.

Jak mazlíčci na novou situaci reagují?

Stres, strach a podrážděnost se z lidí přenáší na zvířata, což narušuje jejich klid a pohodu. A také naopak, vystresovaný pes nebo kočka mohou svou špatnou náladu přenést na člověka. Pocity nepohody a úzkosti dávají zvířata najevo různými odchylkami od běžného chování. Projevů mírného stresu jako jsou váhavost, opatrnost a zmatenost si zpočátku ani nevšimnete. Také se častěji „rozhlížejí“, věnují zvýšenou pozornost čištění nosu a srsti, nebo se jim změní čas, kvalita a délka spánku.

Citlivější psi mohou být smutní až apatičtí, projevují menší zájem o krmivo, někdy i nechuť ke hře.  Jiní se naopak krmí víc než předtím, jsou mazliví až neodbytní, nechce se jim ven a podobně. U silného stresu jsou i příznaky výraznější, takový pes má ztuhlé tělo, stažený ocas, nahrbený hřbet a zježenou srst.

U kočky jsou projevy mírného stresu nevýrazné. Bývají méně kontaktní, schovávají se, odmítají se mazlit, výzvu ke hře ignorují nebo zahrozí a utečou. V případě vysoké úzkosti mají rozšířené zornice, zastrašují postojem, hlasem a výrazem, seknou tlapkou, mohou být dokonce více agresivní. Velmi nepříjemné je, když dříve čistotné kočky začnou mít potíže s hygienickými návyky. 

Co dělat?

Jestliže je viníkem opravdu psychika, existují doplňky stravy, které dokážou zvířata zklidnit a navodit pocit pohody. Příkladem může být přípravek Zylkène®. Vyladí nervovou soustavu zvířat do klidového modu a zpomalí nástup a intenzitu rozrušení. Nejlépe pomáhá při podávání od začátku, dokud je stres mírný, výborně poslouží jako prevence. Pokud už jsou psi a kočky vyděšení a v pocitu ohrožení, jejich vysoké hladiny adrenalinu nastavují organizmus na boj nebo útěk. Takové stavy vyžadují komplexnější řešení, v těchto případech se obraťte na veterinární lékaře a specialisty na chování zvířat.

Nejdůležitější ale je, aby se uklidnili lidé. Aby se smířili se situací, uvolnili, využili tento čas pro sblížení se svou rodinou a svými pejsky. Byli na ně vlídní, více si spolu hráli a chodili na procházky. Psy přitom krmte a choďte s nimi ven ve stejných časech jako obvykle.

Kočky jsou samostatnější, žijí více individuálně než psi, nejsou zvyklé na neustálou pozornost. Nevynucujte si kontakty a mazlení, jestliže o ně zrovna nestojí. Snažte se udržet normální provoz domácnosti, neboť kočky jsou velmi konzervativní a nemají rády změny. Uvítají naopak novinky, které jim přinesou více komfortu, jako například škrabadlo s vysoko položenou vyhlídkou nebo krabice na schovávání. Nasypejte jim Zylkène® do jídla a dovolte jim relaxovat tak, jak to mají rády.

Pokud si nejste jistí, nebo signálům svých čtyřnohých přátel nerozumíte, nestyďte se a požádejte o radu svého veterináře.  Příčinou stresu nemusí být jen celodenní přítomnost, případně hluk vašich neposedných dětí, ale také bolest způsobená onemocněním. Veterinář vám nabídne řešení a doporučí vhodná opatření.