Tisk

25.3.
2018

Alergická dermatitida a eliminační dieta

Autor: MVDr. Jana Blažková

Alergie je slovo, které je v posledních letech skloňované čím dál častěji nejen ve vztahu k lidem, ale také k našim čtyřnohým přátelům, psům a kočkám. Téměř každý zná ve svém blízkém okolí někoho, kdo je na něco alergický – na prach, pyl, roztoče, kočky, oříšky atd. Bohužel tento trend zaznamenáváme i ve veterinární oblasti. Z části je to dáno prostředím, ve kterém společně s našimi mazlíčky žijeme, svým dílem přispívá i cílené šlechtění konkrétních plemen psů a koček pro určité vlastnosti bez ohledu na to, jaký to má dopad na jejich zdraví. Samozřejmě na to má vliv i zvýšený zájem o zdravotní stav psů a koček.  Dříve nikoho nepřekvapovalo, že se pes venku u boudy drbe – má blechy, to je normální. Ale když to drbající stvoření spí u nás v ložnici a svým drbáním ruší ze spánku nás i sebe, ihned zpozorníme.

Co to vlastně ta alergie je? Alergie (hypersensitivita) je přehnaná reakce imunitního systému na podnět (antigen), kterým může být cokoli z vnějšího prostředí (prach, pyl, blecha, krmivo), ale také cokoli tělu vlastní – taková reakce pak vede k tzv. autoimunitnímu onemocnění, kdy tělo přehnaně reaguje na sebe samo. Jsou popsány celkem 4 typy hypersensitivních reakcí, podle toho, jakým mechanismem vznikají a jaké buňky a mediátory se do těchto reakcí zapojují. V klinických případech se na alergické reakci na určitý podnět může spolupodílet více typů reakcí.

Až 20 % všech zvířecích pacientů přichází k veterináři s onemocněním kůže, velmi častá je tzv. alergická dermatitida. Ta může být způsobena atopií, alergií na krmivo nebo např. alergií na bleší kousnutí. Často se mohou jednotlivé alergie mezi sebou prolínat a vzájemně je odlišit bývá někdy velmi složité.

Atopická dermatitida psů

Atopická dermatitida je poměrně častý problém, se kterým se snaží veterináři i chovatelé bojovat, ale je to boj náročný, zdlouhavý a trvalý. Atopická dermatitida je geneticky podmíněná alergická reakce na vdechnutý alergen, zprostředkovaná IgE* protilátkami. Za rozvoj atopie je zodpovědných více než 50 genů. Nejčastěji jsou alergeny prach, pyly, roztoči, ale v podstatě může mít pes alergii na cokoli, co létá vzduchem. Klasickým projevem této alergie je intenzivní svědění, které vede k drbání a následným kožním změnám. Kůže psa je často zarudlá, zvláště v okolí tlamy, břicha, slabin a typickým místem postižení jsou také tlapky a meziprstí. Vše ještě zhoršuje to, jak se psík okusuje a olizuje. Příznaky se objevují mezi půl rokem a 3 roky věku a je popsaná také plemenná predispozice. Častěji jsou postižena krátkosrstá plemena (teriéři – bulteriér, pitbul, staford), ale také např. labradoři, retrívři, buldočci a buldoci nebo němečtí ovčáci. Atopická dermatitida také vykazuje sezónnost onemocnění - v létě bývají projevy horší, ale nemusí tomu tak být vždycky.  Pacient se k veterináři často dostává s pokročilými kožními změnami a veterinář se pak musí ke správné diagnóze pomalu prokousávat a postupně vylučovat další možná onemocnění. Je to dáno tím, že úporné svědění vede u zvířat k sebepožkozování (kousání a drbání) a výsledným projevem je obvykle komplikovaný zánět kůže. Diferenciálně diagnosticky je nutné vyloučit parazitární onemocnění kůže (svrab, demodex, blechy), dále pak kvasinkovou či bakteriální infekci, alergii na krmivo a další.

Alergie na bleší kousnutí

Alergii na bleší kousnutí způsobují tzv. hapteny, které jsou obsaženy ve slinách blech a spouští přehnanou imunitní reakci. Ta je kombinovaného typu. Jedná se o tzv. I. a IV. typ hypersensitivity. V letním a podzimním období (bleší sezona) může alergie na bleší kousnutí představovat až 70 % všech dermatologických případů, se kterými se v ordinaci setkáváme. Pro tento typ alergie neexistuje plemenná ani pohlavní predispozice. Přecitlivělost na bleší kousnutí se vyvíjí nejčastěji u zvířat mezi 3. a 7. rokem života. Typickým klinickým projevem je silně svědivý zánět kůže, který se projevuje zpočátku pupínky s následnou tvorbou strupů. Vzhledem k velké svědivosti se další kožní změny rozvíjejí v důsledku sebepoškozování, jak se pes pomocí intenzivního drbání snaží zbavit extrémní svědivosti.  Svědivost po jednom bleším kousnutí může přetrvávat 2-3 týdny.  Kožní změny jsou typicky lokalizovány v oblasti beder a křížové kosti, dále na vnitřní straně stehen, břicha, slabin a krku.

Terapie spočívá v naprosté eliminaci blech – je třeba eliminovat blechy na psovi i v okolním prostředí a pomocí účinných přípravků chránit psa před dalším napadením blechami. Zpočátku terapie je možné použít i léky ke zmírnění svědivosti a také k léčbě sekundárně vzniklého zánětu kůže (antibiotika, zklidňující šampony apod.).

Alergie na krmivo

Alergie na krmivo je nesezónní svědivé onemocnění. Jedná se o imunitně zprostředkovanou reakci spojenou s požitím krmiva. Často je alergie na krmivo zaměňována s potravinovou intolerancí – klinické příznaky bývají velmi podobné a těžko odlišitelné, avšak intolerance není imunitní reakcí, je zprostředkována fyziologickými mechanismy. Potenciálním alergenem může být jakákoli složka potravy, nicméně proteiny a jejich metabolity jsou obvykle jejich hlavním zdrojem. Pro alergii na krmivo není žádná věková limitace, může se poprvé projevit u mladých, ale i u velmi starých zvířat. Klinický obraz může být buď dermatologický, gastro-intestinální nebo kombinací obou. Jako hlavní problém se objevuje svědění, které je následováno vznikem dalších kožních změn v důsledku drbání. Až 80 % zvířat může mít opakované záněty uší. Také letní mokvavé dermatitidy (tzv. hot-spot) mohou být příznakem alergie na krmivo. Při postižení gastro-intestinálního aparátu se objevují zvracení, průjmy, plynatost, hlen ve stolici, častější nucení na stolici a také změny v konzistenci.

Metodou volby při diagnostice alergie na krmivo je tzv. eliminační dieta s následnou provokační dietou. Eliminační dietou je třeba krmit psa 2-3 měsíce (minimálně 6-8 týdnů). Obvykle by měla obsahovat pouze 1 zdroj bílkoviny a 1 zdroj sacharidů, vždy by se mělo jednat o suroviny, které jsou netypické a nebyly před tím zkrmovány. S optimálním výběrem surovin pro eliminační dietu nám může pomoci sérologický test, který detekuje specifické protilátky proti běžným alergenům (hovězí, vepřové, kuřecí, sója, pšenice apod.). Laboratoře nabízí poměrně širokou škálu k testování.  Při zkrmování eliminační diety pak vybereme buď komerčně vyráběnou hypoalergenní dietu, která neobsahuje námi otestované alergeny, nebo je možné připravovat dietu doma – vařenou s použitím netypických surovin (králičí, pštrosí a jako příloha např. proso). Je nutné si uvědomit, že zvláště u větších plemen psů se taková domácí eliminační dieta může velmi prodražit, neboť maso z netypických zdrojů je poměrně finančně nákladné. Proto se jako ideální varianta eliminační diety jeví komerčně vyráběné veterinární diety, např. Royal Canin Anallergenic. Jedná se o veterinární dietu, která obsahuje vysoce hydrolyzované proteiny.  Ty mají tak malou molekulovou hmotnost, že neumožňují jejich rozpoznání imunitním systémem a tím spuštění alergické reakce. Jako zdroj sacharidů je místo celých zrn obilovin použit purifikovaný kukuřičný škrob. Tato veterinární dieta je nutričně kompletní a je vhodná i k dlouhodobému používání.  

Po dobu zkrmování eliminační diety není vhodné podávat žádné doplňky stravy (chondroprotektiva, vitaminy, pamlsky), neboť ty mohou pro lepší chuť obsahovat zdroje alergenu, např. jsou tablety potahované masovou příchutí. Pokud během podávání diety vymizí klinické příznaky – svědění, zažívací obtíže, jsme na dobré cestě. Následovat by měla provokační dieta s použitím předchozího krmiva nebo jeho jednotlivých částí. Obvykle se problémy znovu objeví během pár dnů. Pokud tomu tak je, máme jistotu, že se jedná o potravní alergii.  

Jedinou účinnou terapií alergie na krmivo je vyhnutí se alergenům. Na trhu jsou komerčně vyráběné hypoalergenní diety s částečně hydrolyzovanými proteiny, jako je například Royal Canin Hypoallergenic, která obsahuje částečně hydrolyzovaný sójový protein.  Další možností je doma připravovaná dieta s vyhnutím se alergenu. Zde je ale nutné dávat pozor, aby při dlouhodobém zkrmování takovéto diety byla dodržena vyváženost a komplexnost všech živin.

Máme-li psa, který má alergickou dermatitidu, je nutné si uvědomit, že neexistuje žádné rychlé řešení problému, vždy je potřeba trpělivost a velká spolupráce majitele nejen při diagnostice, ale hlavně při následné léčbě.

 

* IgE = Imunoglobuliny jsou protilátky, obranné bílkovinné molekuly, které si vyrábí imunitní systém. S jejich pomocí umí tělo rozpoznat a deaktivovat různé škodlivé mikroorganismy a další „vetřelce“ pronikající do těla. Existuje pět tříd imunoglobulinů – A, D, E, G a M. Pro diagnózu alergických onemocnění jsou nejdůležitější imunoglobuliny E, zkráceně IgE. Zvýšené množství těchto protilátek v krvi je jedním z hlavních důkazů imunitní přecitlivělosti.